U17 Dünya Gençler $amp. Turkiye-Hollanda 1-2 (4. olduk)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:
Cengiz Akgun wrote: ..
Yavas yavas olacak, bugun bu cocuklarin Avrupa sampiyonu, dunya 3.su olmasi az is degil. Cok umut verici, bu turnuvalara katilip ilk turdan elenmekten cok daha iyi mesela Italya'nin yaptigi gibi.
...
Ozan Ersoy
Ben pek bir $ey kacirmiyorum. Bak sende gelmi$sin benim ne anlatmak istedigime. A milli takimi Dunya ucunculugunden GS UEFA ve Super Kupa'dan ne elde ettigi ust uste koysan bile ortaya cikan koca bir hic. Cunku olayi hazmedecek bir futbol egitimi, gorgusu, ve anlayi$i yok. Sadece sporcularda ve spor adamlarinda degil. Taraftar olarak bunlarin pe$inde ko$anlarda da yok. Ortada bir bok olmadan kokup bu i$ bitti bizde bir yere geldik sacmlaligi almi$ ba$ini gidiyor. Ama gelinen nokta gel gor ki bir arpa boyu. Mehter takimi gibi iki adim ileri bir adim geri. Bugunku GS'yin hali ve milli takimin hali benim dediklerimi dogruluyor. Hala ortada yahu $u cocuklari bide kendi bunyemizde yeti$tiririz diyen yok. Herif hala stad yapacam tarla cevirecem i$ yeri acacam para vuracam diye sacmalamakla me$gul. Kimse ben yerden elmas cikirip yatirim yapacagim. Kimbilir kac tane Nuri $ahin Caner bilmem kim yer altinda sakli duruyor diyenini duydun mu? I$te uc bucuk adam cikiyor Turk asilli onlarda Ajax'in bilmem ne Hollanda Belcika ya da Alman takiminin elinde. Yani kipirdandiklarinda armudun iyisini onlar yiyor. Sende Ali Lukunku, Heinz ve Ilic'e servet dokup getirip medet umarsin.

Be$ sene once fidan diksen agac olurdu yahu. Bu ku$ak gelir gecer Peru'yu feth ettik gazi ile hadi yuruyun Merru'ya derler orada da nal toplar gelirler. Nuri'de Chelseya oradan bilmem nereye dolanip durur gecer gider. Bak hala 12 Dev adami dinleyip duruyoruz.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Oct 02, 2005 8:37 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Kimse ben yerden elmas cikirip yatirim yapacagim. Kimbilir kac tane Nuri $ahin Caner bilmem kim yer altinda sakli duruyor diyenini duydun mu?
Asil sorun elmasi bulmak degil - az cok o da yapilmaya baslandi TR'de fakat en buyuk sorun o elmasi isleyecek ve futbolculara fundemental ogretecek kalifiye altyapi hocalarinin ve sistemlerinin bulunmayisi...

TR'de genc topcular futbolun temellerini bilerek degil de icgudu ile oynuyorlar -- bu yuzden bolca hucum oyuncusu yetistiriyoruz - neden icgudu ile oynadiklari icin hucuma yaraticilik katiyorlar, kafalarini one egip bes kisiye calim atabiliyorlar falan... ama defans oyuncusu yetistiremiyoruz bir turlu neden cunku defansta yaraticilik degil zamanlama, kademe, topa yonelme, rakibin hangi tarafindan hamle yapican, vesaire onemli... Kim ogreticek bu oyunculara defansin temellerini kendi kalesine rovosata atan Recep'mi, yoksa kazmalardan Mujdat, Yusuf, Ismail veya Ulvi'mi... bunlar ne biliyolar ki ne ogretsinler... A takimlarinin basina yabanci getireceklerine, alt yapilara Italyan ve Alman sistemlerini bilen futbolun temellerini ogretecek adam getirseler cok daha yararli olur... ama bugun altyapi hocaligi eski futbolculara vefa odeme isi olmus - bu durumda daha buyuk hamlelerle sicrama yapmamiz zor -- Almanlarin yetistirdiklerini muhtaciz, onlarda akillaniyor gun gectikce ve bize kaptirmadan kendi takimlarinda oynatmaya bakicaklar.

Mehmet Marsan

MEKSIKA SAMPIYON

Post by Mehmet Marsan »

Bu aksam Meksika Brezilya'yi resmen madara ederek 3-0 yendiler. Ilk yari 2-0 one gecince ikinci yarida arkaya yaslanarak Brezilyalilarin 10-15 pas yapmalarini seyredip bir turlu sut cektirmediler. Ikinci yarida Brezilya golu bulamayinca displini kaybedip kontra yemeye basladi. Defansin ofsayt diye durdugu bir asirma topla 3. golude yediler. Cok sari kart gosterildi. Son dakikada bir Brezilyali kirmizi gordu.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bunca patirdan sonra bizimkiler ucuncu bile olamami$lar. Hollandaya 2-1 yenilmi$ler. Eh $imdi ben kaf daginin arkasindaki anka ku$unu mu istiyor oluyorum bu duruma kizinca. Ak$am'da bu sonuca helal olsun size diye ba$lik atmi$. Icinde de Peru agladi diye yalaklik yapiyor kalaylanacak $orola. Bu arada Meksika alip goturmu$ mali. Demek ki Brezilya yeniliyormu$. Geciniz bu kafa ile bir yere varilmaz.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz sen gazetelerin ne dediklerini pek kafana takma. Televizyonlar her seyi gosteriyor, firsat olunca bizlerde oturup seyrediyoruz.

U-17 cok iyi oyunculari olan dengeli bir takim. Hakan Sukur'un 9 numara giydigi Ingiletre'den 4 yedigimiz mac sunun surasi 10-15 sene once oynandi benim gibi bazilarimiz daha o rezilligi unutamadi. O gunlerden nerelere geldik, her turlu dunya veya Avrupa kupasinda bir takimiz var. U-20 ve Umit millilerin toplaminda anca goze batan 2-3 oyuncu varken, U-17 takiminda 5-6 tane yildiz adayi var.

Amerika milli takim yardimci TDlerden birinin oglu benim ki ile ayni takimda oynuyorlar. Forumlarda oldugu gibi sik sik tavsiyerde bulunmayi hic ihmal etmem. Cumartesi gunu Turk oyuncularinin teknik kapasitesinden zevk alarak bahsetti. Finalin hakki Turkiye-Meksika olmaliydi dedi. Ayrica Konfederasyon kupasinda Amerika'yi 2-1 yendigimiz maci detaylariyla anlatti. O maci oyuncularimiza ornek olarak hep anlatiriz dedi. Bak Allahin Amerikalisini bile Turkiye'den artik iyi oyuncular ciktigini biliyor. Bir seni memlun edemedik.

Turkiye'nin sporda en buyuk eksikligi katilim oraninin dusuk olmasi. En cok sevilen futbolda bile tribunlar bos. Kafayi takdigin 12 dev adam hikayeside sadece guzel bir pazarlama araci. Az cok seyircileri salonlara cekti. Yazin Izmir'de Filelerin Perileri'nin Dunya Univ oyunlarinda kucuk kizlari tribunleri doldurduguna sahit oldum. Sporun gelecegi genclerde olduguna gore pazarlama cok iyi calismis.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Futbol takim oyunudur. Ki$isel kabiliyet cogunlukta olursa belki ama bir ikinin iyi olmasi yetmiyor takim halinde ba$ari icin. . Amerikan milli takimi son dort Dunya kupasina katildi be$incisininde yolunda. Hem de bu halleri ile. Iyi denen hatta kabiliyetli oldugu iddia edilen Turkiyenin 50 sene katildigi Dunya kupasindan sonra (onda da ucunculugu goruldugu gibi tarti$ilir) arkasini getirmeye takadi yok. Arnavutlugu yenecekte Yunanistan bilmeme ne olacakta halamin sakali cikacakta vize maclarina cikacak.

12 Dev adamin hali ise icler acisi. Dirayetlli bir federasyon akilli bir cali$tirici olsa hepsini kovar cikardi. Neymi$ NBA'de oynuyorlarmi$ ve birininde parmaginda $ampiyonluk yuzugu varmi$. Kendin calip soyleyip oynadikca pazarlamanin anlami nerede kaldi. Rakipleri kiclari ile guluyorlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz Akgun wrote:Futbol takim oyunudur. Ki$isel kabiliyet cogunlukta olursa belki ama bir ikinin iyi olmasi yetmiyor takim halinde ba$ari icin. . Amerikan milli takimi son dort Dunya kupasina katildi be$incisininde yolunda. Hem de bu halleri ile. Iyi denen hatta kabiliyetli oldugu iddia edilen Turkiyenin 50 sene katildigi Dunya kupasindan sonra (onda da ucunculugu goruldugu gibi tarti$ilir) arkasini getirmeye takadi yok. Arnavutlugu yenecekte Yunanistan bilmeme ne olacakta halamin sakali cikacakta vize maclarina cikacak.
Adamda baska bir sey soylemiyor zaten. Amerikalilar takim olarak oynamayi cok iyi yaptiklarini fakat Konfederasyon kupasinda ilk golu atmalarina ragmen Turklerin oyununun akisini istedikleri gibi yonlendirmelerini hayretle izledik diyor. Onlarda farkinda Panama, Honduras arasindan siyrilarak Dunya kupasina katildiklarina daha ileri gidebilmek icin yaratici oyuncu yetistirmeleri gerektigine. Ellerinde ki 2-3 kabiliyetli futbolcunun da ayni bizimkiler gibi kafalarinin baska yerde oldugundan yakindi (Donovan, Johnson). Senin aksine bizim genclere hayran. Tek ortak yaniniz senin Beasley'i cok seviyor (karakter+kabiliyet).

Yukarda dedigim gibi 12 dev adam nakarati cok basarili bir pazarlama metodu. 12 para duskunu kiskanc adam diye reklam yapsan kimse donup bakmazdi. Umarim basarisizliklardan ders alinir, genel bir temizlik yapilir ve ilerde daha basarili oluruz.

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Konu başlığıyla tam ilgili değil ama bahsi geçtiği için yorum yapmak istedim.

"Filenin Sultanları" ve "12 Dev Adam" kavramları, Türkiye'de yapılan organizasyonlar hakkında kamuoyunun dikkatini cekmek, bu organizasyonlara seyirci katilimini sağlamak ve belki de daha da onemlisi Bayan Voleybol ve Erkek basketbol takimlarinin reklamini yaparak bu sporlara yonelik ilgiyi artirmakti. Sayın Marsan'a katılıyorum, bence de bunda basarili olundu. İki dalda da Avrupa ikincisi olundu. İki takimin oyunculari da kamuoyun capinda taninirlik elde ettiler.

Bu neden onemli? Cunku bu sayede, cocuklarin ilgilendikleri spor alaninda bir ornek "role model" olmasinin yolu acilmistir. Kacimiz, cocukkken futbol oynarken kendimizi begendigimiz futbolcular olarak hayal etmedik. Futbolda bu vardi ama baskette bu cok zayifti, hele voleybolda hic yoktu. Simdi Neslihan'in smaclarini bilmeyen kalmadi. Umulur ki, bu sayede bir cok cocuk daha bu alanda spor yapmaya baslar.

Bu iki kampanyanin milli takimlarin gelecek hedefleri icin de faydasi olmustur. "12 Dev Adam" gazi verilip, bu milli takim Avrupa 2.si olmasaydi, acaba cita yukselir miydi? Son alinan sonuclar bu kadar tepki yaratir miydi, yoksa normal mi karsilanirdi? En azindan simdi "12 Dev Adam bu mu? Duzeltin su takimin halini." deniyor.

Ayni sey Bayan Voleybol icin de gecerli. Bir kez basari citasi yukseldi mi, en azindan o seviyede kalmak icin bir caba olur. Yoksa hic basarili olmamis bir takimi ust seviyeye cikarmak daha zor olur. Bu iki P/R kampanyasi bunu basarma yonunde cok yardimci oldu. Gerisi ilgili federasyonlara kaliyor.
Tan Erten

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

http://www.milliyet.com.tr/2005/10/04/spor/yguven.html

Severim Ercan Guven'i. U-17 filan derken bir 17'nin ba$ina gelenleri anlatmi$. Yazik ki cok yazik.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ozel Mac:

19 Yas Alti Genc Ulusal Futbol Takımı Italya'yi deplasmanda 2-1 maglup etti.

Goller:34.dk Ilhan Parlak, 90.dk Cafercan Aksu;39.dk Momente.

Post Reply