Konumuz eziklik (Yabanci Futbolcu Futbolu Kalkindiracak)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Marsan

Konumuz eziklik (Yabanci Futbolcu Futbolu Kalkindiracak)

Post by Mehmet Marsan »

Bu yabanci oyuncu sinirinin kaldirilmasi nakaratinin Turk futboluna faydasi/zarari diger forumlarda uzunca tartisiliyor. Benim kafama takilan futbol tarafi degil kimsenin pek takmadigi gurur meseleleri.

Gurur meselesi 1: Basligi atarken yazdigim eziklik her hangi futbol taraftarina degil, kendini Avrupali saymak icin her rezilige katlananlara. Adamlar bizi almamak icin ellerinden geleni yapiyorlar, bizim zavali ezikler EU pasaportlu oyunculari yabanci statusunden cikarmayi teklif ediyorlar. Bizi kapidan iceri almamakda israr edenlere yuksek ucretlerle is imkanlari saglamayi calisanlara sarfetmek istedigim sozler buraya yakismaz.

Gurur meselesi 2: Acaba Fenerbahce’nin Turk oyunculari ilk imzayi atarken bu kadar horlanacaklarini dusunmuslermiydi. Futbolun icinde yeri gelince oyuncular takimdan uzaklastirilmalari veya kesik yemeleri var. Bu sefer ipin ucu kacti, topdan hakarete ugruyorlar. Takim yoneticileri, TD, Fener yazarlari, taraftarlari istinasiz bu cocuklar sagirmislar gibi yerden yere vuruyorlar. Hep bir agizdan ise yaramaz olduklari ve kurallar degisince topdan postalanacaklari tekrarlanip duruyor. Garibanlar AYnin cil cil dolarlari icin boyunlari bukuk ne kadar takimda kalsak kardir diye devam etmeye calisiyorlar. Gururlarini dolarlarla takas etmisler. Bunlardan artik pek hayir gelmez, bakin en iyileri Tuncay bile takmis kolyeleri kendine oynuyor. FB yenmis yenilmis muhum degil havali Tuncay kapagi bir an once Avrupa’ya atmaya calisiyor.

Yabanci siniri kalsin veya kalkmasin o ayri konu ama her seyin bir adabi, usulu, plani, programi olmali. Konuya duzgun bir sekilde yaklasilsa bile FT milli takim sorumlusu oldugu muddetce yabanci sinirinin kaldirilacagini hic sanmiyorum. Hatda Turaci, Mustafa Digan gibi Turk statusunde sayilipda baska milli takimlarda oyniyanlarin bile sonu iyi olmiyabilir.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Valla bence de gurur meselesi ama sevgili adasim senin 1. ve 2. maddelerinden once gelmesi gereken bir madde var bana kalirsa:

70 milyonluk, futbolla yatip futbolla kalkan Turkiye'den futbolcu cikmiyor da disaridan almamiz mi gerekiyor? Genlerimizde bir sorun yok herhalde... Etrafta bir suru ac, issiz gucsuz genc varken parani disariya akitmak dogru mu? Ustelik yabanci iyuncunun bir klube maliyeti yerli bir oyuncudan cok fazla...

Yoksa ben isin politikasinda, Avrupa birligi'nin bizi istememesinde falan degilim. Sen zaten iyi futbolcu cikarirsan Avrupa klubu de senden futbolcu alir...

2. maddeye katiliyorum ama olay sirf FB degil. Son bir kac sene de GS'in da yabnci oyuncuya israf ettigi paraya, kac kisinin gelip gittigine bir bakmak lazim. Diger klupler de ayni sekilde.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Mehmet Cirak wrote:2. maddeye katiliyorum ama olay sirf FB degil. Son bir kac sene de GS'in da yabnci oyuncuya israf ettigi paraya, kac kisinin gelip gittigine bir bakmak lazim. Diger klupler de ayni sekilde.
Yerli oyunculara yabancilar kadar deger vermedigimiz bir gercek. Yanliz butun cemaat bunlarin topundan adam olmaz diye galiyana geldigimizi hatirlamiyorum.

Yigit Kavurmacioglu

Post by Yigit Kavurmacioglu »

Cok guzel bir konu acan arkadasa tesekkurler.

Ben bu sorunun yasakci, kisitlayici zihniyetle degil. Serbest ekonomi icinde yoneltici yaklasimla cozulebilecegi gorusundeyim.

Bir kac gun once Lig Tv'de Sekip Mosturoglu'nun konusmasini izledim (umarim isim dolayisiyla konu baska yonlere cekilmez). Yabanci oyuncu konusunu kisaca degindi ve bu konuda bir takim duzenlemeler getireceklerini her yabanci oyuncu icin Federasyona altyapiya dagitilmak uzere katki payi olacagini ve bu katki payinin 3 yabancidan sonra buyk miktarlara yukseltilecegini, yabanci kalecinin 2 sayilacagini soyledi. Ama yabanci sayisinda kisitlamanin da kalacagini soyledi.

Ben yaklasim olarak olumlu bulmakla beraber yeterli bulmuyorum benim gorusum biraz daha radikal ve kanimca daha pratik. Ben olaya ekonomik olarak yaklasiyorum. Avrupada hem klup hem de Milli bazda basarimizi yukseltmek ve ekonomik pastadan payimizi buyutmek icin ligde oynanan futbol kalitemizi yukseltmemiz lazim ve bunun icin de iyi futbolcu lazim. Bana kalsa soyle bir cozum getiririm:

Yabanci futbolcu kisitlamasi tamamen kalksin, isteyen istedigi kadar yabanci futbolcu getirsin. Bunun icin bazi kriterler getirilebilir yas ve milli olma sartlari gibi. Yalniz bunun yaninda her yabanci icin giderek artan oranda bir katki payi bir fona odensin. Bu fonda biriken para da kucuk bir kismi alt yapiya, ama buyuk kismi da Milli futbolcularin kluplerine odensin. Bu klup odemelerinde ise yetistirmeyi tesvik etmek icin futbolcularin sadece su anda oynadiklari klup degil yetistikleri klupler de pay alsin.

Mesela Umit Karan milli olunca sadece G.Saray degil G.Birligi de, Tuncay icin sadece F.Bahce degil Sakaryaspor da para alsin. Hatta genc yaslarda oynadiklari klupler oynadiklari yilla orantili ama yasla da orantili bir paylasimla iyi bir oran para alsinlar.

Eger iyi bir sistem oturtursak, kisa vadede yabanci futbolcu katkisiyla ama uzun vadede kaliteli yerli futbolcu yetistirmeyi ozendirmek ile hem lig hem de Milli takim futbol ve basari kalitemizi yukseltiriz diye dusunuyorum.

Son olarak da F.Bahce yoneticilerin Schalke maglubiyetine yabanci sayisi mazereti bulmalarina kesinlikle katilmiyorum. Iki sebebi var: Birincisi bakarsaniz elestirilen futbolcularin icinde yabanci futbolcular var (Nobre, Luciano), ikincisi bu konuda ne kadar hakli olurlarsa olsunlar zamanlama yanlis. Ayrica ortada maglubiyet var ama daha 2 mac daha var ve grup maclarina gore hala gruptan cikma sansi olduguna gore havlu atar gibi konusmak hic yakismiyor.

Selam ve sevgiler

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yigit Kavurmacioglu'nun yazdiklarina katiliyorum.

Kuluplerimizin bircok vasat yabanci futbolcu getirdigi ve bunun sonucunda da zarar ettigi soyleniyor.Burada problem transferde yonetimlerin ve teknik kadrolarin yaptigi yanlislarda yatiyor.Federasyonun ve kuluplerimizin iyi bir "scouting" sistemi kurma konusunda ciddi bir calisma yapmasi ve bir an once de uygulamaya gecilmesi gerekiyor.Iyi organize edilmis "scouting" sistemleri transferde yapilan yanlislari azaltacaktir.
Utopik ama yapilmasi sart.

Artan rekabet yerli oyuncularin kendilerini gelistirmesine ve yabanci liglerde daha cok gorev yapmalarina yardimci olur diye dusunuyorum.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Yigit Kavurmacioglu wrote:Cok guzel bir konu acan arkadasa tesekkurler.

Ben bu sorunun yasakci, kisitlayici zihniyetle degil. Serbest ekonomi icinde yoneltici yaklasimla cozulebilecegi gorusundeyim.
Serbest ekonomi acisindan yaklasirsak konuya, en onemli etkinin futbolcu fiyatlarina olacagini herkes biliyor. Bugun yabanci sinirlamasi yuzunden Turk oyuncularin fiyatlari sisirilmis durumda. Daha tecrubesi olmayan 18 yasindaki cocuga milyon dolar bonservis isteniyor, oyuncular 400-500 bin dolar senelik paradan asagiya kapiyi acmiyorlar. Tabii ki cogunun degeri bu degil. Yabanci sayisi kalkarsa, bir anda Turk futbolcular ac kalir. Cunku sadece Anelka'lar degil, bir suru Afrikali Romen, Cek abuk subuk ulkelerden de futbolcular gelir.

Fon acilip paranin kuluplere verilmesi de ancak kuluplerin daha fazla yabanci almasina yarar, Turkiye gibi ortamda ne Turk futbolcu hakkini isteyebilir, ne de bu paralar alt yapiya yatar. O yuzden son derece utopik bir fikir diyebiliriz. Aksine Turk milleti klasik tembellik hastaligini hatirlayip fonlari daha da ucuz, kotu yabancilara yatirir.

Ne kadar ekonomik olarak bakip, herhangi bir sekilde gerekliligini ispat edilebinilse bile, olayin ekonomik olmayan tarafini gormek gerekiyor. Diger ulkeler bu gibi girisimleri yaptiklarinda alt yapilarini kurmuslar, kendi ulke oyunculari "en az" diger ulke futbolculari kadar iyiydi. Bunu yapan Alman'i, Italyan'i, Ingiliz'i, Hollanda'lisi. Hepsinin dunya capinda kulupleri, asirlik futbol okullari, istedikleri zaman en iyi futbolcuyu kendi iclerinden cikaracak alt yapilari var.

Buna ragmen, bakin buna ragmen Brezilya'nin dunya futboluna egemenligine boyun kirmis durumdalar. Yani kendi milli takimlari da Brezilya'nin fersah fersah gerisinde kaldilar. Ekonomik olarak eti budu belli olan Brezilya'nin dunyanin her bir tarafindan futbolcu getirdigini bilmiyorum ben. Varsa soyleyin... Bu yaz Almanya'da Brezilya acik ara favoridir, turnuvanin oynanmasina gerek kalmayacak kadar. Eger Brezilya Dunya kupasinda herkesi ezerek gecerse, bakin Avrupa futbolunda tartisilacak ilk konu "Liglerdeki yabanci sayisi" olacaktir.

Turkiye ligine ve FB'nin durumuna donersek. GS'a bakmak yeterli... UEFA kupasi + SUper kupa alindiginda kac tane yabanci vardi GS'da? 3-4. Demek ki sayi degil, kalite onemli.

FB isin kolayina kaciyor. Ne diyor? Ben futbolcu falan yetistiremem, Turkiye'deki futbolcular da boktan, param var disardan alirim oyuncumu sonra da size CL yi getiririm. Birincisi boyle bir seyin garantisi yok. Ikincisi FB seyircisi kalede Volkan 10 tane Brezilyalidan, Afrikalidan olusan takimini Diyarbakirspor karsisinda izlemekten ne kadar zevk alacaktir? CL yi kazanmis bile olsa, milli takima bir oyuncu veremeyen FB ne mana ifade edecektir FB taraftarina? Kaldi ki bu Turk Sporunun degil Turk sermayesinin basarisi olur.

Turk ulusu milliyetcidir. Bu gibi gorunumleri sindiremez. Bunu da ekonomi falan aciklayamaz.

Bir baska yan etkisi de FB Internazionale olmus bir kuluple diger Anadolu kulupleriyle farkin daha da acilacak olmasi. Cunku iyi Turk futbolcular Anadolu kulupleri icin hala bir kaynak yukarda yazdigim sebeplerden. Bu Turk futboluna fayda vermez zarar verir. Yenilmeyen her macini alan Chelsea ve Abramovic Ingiltere liginin icine etmis durumda.

FB'nin zamanlamasi tamamen yanlis, tamamen de Turk futbolunu kokten etkileyecek, cok zarar verecek yone goturuyor. Senes Erzik'ten spor bakanina kadar herkes durumun farkinda. Turkiye her Avrupa Kupasina Dunya kupasina katilir, alt yapidan her sene Avrupa'nin en baba liglerinde oynayacak oyuncu cikar, o zaman serbestligin yararlarindan soz edilebilir. Su anda hazir degiliz boyle bir degisime cok premature.

Burada bir not duseyim...

Ben GS baskani yerinde olsam ama hic ses cikarmam, yapsinlar yapacaklarini. Turk futbolcu fiyatlari da dusunce, butun iyileri GS a toplarim, 2 tane cok iyi yabanci alirim ve hem Turkiye'nin, hem milli takimin takimi olurum. Avrupa'da da yeniden basariyi yakalarim. GS'i batiran en buyuk neden iyi Turk futbolculari kacirip, kotu yabanci transfer yapmaktir.

Ozan Ersoy

Yigit Kavurmacioglu

Post by Yigit Kavurmacioglu »

Ozan Ersoy wrote: .....

Fon acilip paranin kuluplere verilmesi de ancak kuluplerin daha fazla yabanci almasina yarar, Turkiye gibi ortamda ne Turk futbolcu hakkini isteyebilir, ne de bu paralar alt yapiya yatar. O yuzden son derece utopik bir fikir diyebiliriz. Aksine Turk milleti klasik tembellik hastaligini hatirlayip fonlari daha da ucuz, kotu yabancilara yatirir.

.....

Ozan Ersoy
Sevgili Ozan,

Oncelikle yazin icin tesekkurler. Yalniz bir noktaya aciklik getirmek istiyorum sanirim ben iyi ifade edemedim.

Herhangi bir kural konmadan paralar kluplere dagitilirsa aynen yukarda belirttigin gibi olur. Benim belirtmek istedigim bu paranin belli bir kurala gore milli takimda oynayan oyuncularin kluplerine yani Turk Futbolcuya yatirim yapan kluplere dagitilmasini oneriyorum.

Selam ve sevgiler

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Asinda genel olarak katiliyorum soylenenlere, yabanci kisitlamasi bence kalkmamali, evet CL bu avantaj olabilir ama ulusal futbol icin olumsuz olacaktir.

Eger bosman kanunu olmasaydi, Yunanistan ruyasinda gorurdu Avrupa Sampiyonlugunu, Italya/Ingiltere/Ispany gibi ulkeler bana gore daha uzun yillar kolay kolay ne dunya sampiyonlugu yasar nede Avrupa..hadi avrupa'da bu ulkelerin rakipleri Fransa, Hollanda, Almanya...Almanya'da ayni surece giriyor...Bunlarin alacaklar sampiyonluk iyi olduklarindan degil digerinin daha kotu olmasindan hemde cok kotu olmasindan olacaktir.

Kaliteli yabanci olmali, bu kesin.Ozan'in dedigi gibi Hagi-Popescu-Taffarel gibi uc tane dunya klasi ve tecrubesinde olan adam yetti.

FB sadece Anelka bu siniftan, Alex cok yetenekli, Aurelio-Nobre-Luciano ne dunya futbolu tecrubesine nede Avrupa tecrubesin sahip, bu yuzden her sene bunlardan 1 eksiltip yerone Anelka tarzi adam konursa, o zaman uzun surecte istenilen hedefe gidilir.Bu sene cikart Nobre'yi koy yanina Nihat/Owen/Kuranyi/Carew standardinda bir adam o zaman takimin tum cehresi degisir.Kirilma noktalarinda cok kaybettik bu sene, bu kirilam noktalarini Anelka'nin dedigi gibi CL\de degerlendirmek zorundasin bu kadar.

BJK yabanci konusunda bence cok iyi secimler yapti hep ama nedense kimyayi tutturamadi ama GS son 5 yilda transferde maximum hovardaligi ve beceriksiziligi gosterdi, bunun para ile alakasi yoktu.

Selamlar
Savas

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

$u yazilara bakiyorumda nedense herkes Brezilyanin evvelden de dedigim gibi sanki dort ayagi iki kafasi var gibi yabanciya ulkeyi acalim sevdasinda. Yani Turk cocuklarini toplayip ba$ina adam gibi bir adam dikilse bu i$ olmayacak demek. O zaman nasil Almanyada Hollanda da Turk cocugu cikiyor. Neden adam gibi uc buyukler futbolcu eskisi yerine (kendi bilese zaten kendi adam olurdu babindan) di$ardan bir iki hoca getirip alt yapi kurmuyor da boyle bastirayim parayi diyor. Yetmedi bu lagarlik bu adamlarin Turk futbolunun altini oymasnai senelerdir. Hele Fb! Hangi adami yeti$tirdiler buyuk klup olduklari halde. Ayiptir birader bunu tarti$ma konusu yapmak. Madem edeceksiniz o zaman kabul edin Turk insanin adam olmaz deyi$imi ve de bunu ben soyledigimde de a$agilama olarak kabul etmeyin.

Onc$ ac adamdan demek 11 tane duzgun topa vurabilecek adam yeti$tiremeyecekseniz birakiverin futbol i$ini. Neninize gerek futbol sizin birader. Bu kadar basit i$in altindan kalkamayan neyin altindan kalkacak onu merak ediyorum asil.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ba$liga bir ekleme yamak luzumunu hissettim. Ak$am'da Deniz Gokce a$agi yukari benimde soylemek istediklerimin ustune basmi$. Yabanci futbolcu aslinda bol demi$ Almanya'da ve Hollanda'da bir alt yapidan gecerek Turkiye gelen Turk asilli oyuncularida kastederek. Hakikaten komik bu stad yapip para kazanmakla bir yere gidemeyeceklerini gorunce ayip $imdi de careyi 11 tane Brezilyali/Arjantinli/Portekizli'yi FB diye sahaya dizip sonrada yine bir bok olmayacaginin farkinda olamayanlara. Cunku bugun kaliteli oyunculari bunyesine 200-250 M dolar harcayip alarak sadece kendi liginde $ampiyon olanlar var. I$te yazi:

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=13363,10,37
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Avrupa Birliği ülkelerinde serbestmiş! Bu serbestinin sözkonusu olduğu hangi avrupa ülkesi 'milli takımından' memnundur acaba? İngiltere mi, Fransa mı? Almanya mı? İspanya mı? Hepsi sürünüyor be! Hıncaldan başkada gıkı çıkan yok! Aziz ne zaman saçmalasa bi Hıncal veriyor ağzının payını, gerisinin ne korkusu varsa!
Meczup

Post Reply