18. Hafta Konya-GS (0-1 Aydin 90. dk)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

18. Hafta Konya-GS (0-1 Aydin 90. dk)

Post by Cengiz Akgun »

Hadi bakalim gorelim devre arasinda ne olmu$? Bu arada tahmin yari$masini unutmayin.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Jan 22, 2006 9:59 pm, edited 4 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Gerets'in soyle bir kadro ile cikacagini dusunuyorum:

.................................Mondragon

Ugur............Cihan..................Tomas.............Orhan Ak

...................................Volkan........................................

...........Sabri.........................................Hasan Sas

...................................Necati..................................

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Hakan...................Umit

Not: Ilic, Heinz,Saidou, Song yoklar, o yuzden de fazla alternatif yok.

Bu macta ilginc bir sekilde ilk 18de 2 yabanci ile cikiyoruz. Acaba en son hangi yilda 2 yabanci ile maca cikmistik?? Amerika'da olsa bu istatistigi hemen bulur $ak diye onumuze koyarlar.

Bu kadroda Volkan'in gayretli olmasi ve Hasan Sas'in sakatlanmadan onceki formuna donmesi cok onemli, yoksa kotu bir baslangic olabilir.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

1999-2000 sezonunda birinci devre'nin son macinin noel'e yakin olmasindan oturu yabancilar (Taffarel, Popescu, Hagi, Capone, Marcio?) tatil'e erken gonderilmisti, yeni transferimiz Sergen falan oynamisti galiba hic yabanci yoktu o macta...baska hatirlamiyorum 2 veya daha az yabanciyla oynanan mac.

Deniz

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Tolga Girici wrote:Gerets'in soyle bir kadro ile cikacagini dusunuyorum:

...................................Volkan........................................

...........Sabri.........................................Hasan Sas

...................................Necati..................................

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Hakan...................Umit

Not: Ilic, Heinz,Saidou, Song yoklar, o yuzden de fazla alternatif yok.

Bu macta ilginc bir sekilde ilk 18de 2 yabanci ile cikiyoruz. Acaba en son hangi yilda 2 yabanci ile maca cikmistik?? Amerika'da olsa bu istatistigi hemen bulur $ak diye onumuze koyarlar.

Bu kadroda Volkan'in gayretli olmasi ve Hasan Sas'in sakatlanmadan onceki formuna donmesi cok onemli, yoksa kotu bir baslangic olabilir.
Saniyorum Ilic'in yerine Ergun'u koyup ileride Necati Umit ikilisini bozmaycak ve Hakan yedekte olacak.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

O zaman soyle bir kadro da olabilir.

...........Sabri.........................................Ergun

...................................Hasan..................................

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Necati...................Umit

Not: Ilic, Heinz,Saidou, Song yoklar

O zaman Ergun'u sol aciga, Hasan Sas'i forvet arkasina alsak daha mi iyi olur acaba?

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Su Cihan'dan kurtulana kadar bana futbol yok galiba. Herkesin taktigi birisi var. Benim de Cihan. Tahammul edemiyorum, bunca yildir seyrederim bu kadar agir, lagar, bu kadar kötu bir futbolcu az görmusumdur. Sabrileri, Volkanlari bile unutuyor insan.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sen sadece bir oyuncuya takmissin...ben birkac, sonra Umit Karan birkac
oyuncuya bedel...

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Kerem Tezic wrote:Su Cihan'dan kurtulana kadar bana futbol yok galiba. Herkesin taktigi birisi var. Benim de Cihan. Tahammul edemiyorum, bunca yildir seyrederim bu kadar agir, lagar, bu kadar kötu bir futbolcu az görmusumdur. Sabrileri, Volkanlari bile unutuyor insan.
Omer Ural Aksam gazetesinde Cihan hakkinda bir yazi yazmis:
Galatasaray'da bazı futbolcuları beğenmek, onların olumlu yanlarını yazmak zordur. Okurlardan ama daha çok sevdiğiniz, sohbet ettiğiniz yorumculardan tepki görür sünüz.

Bunlardan ilki Hasan Şaş'tır. Hasan'ın sürekli öven birisi olarak en küçük olumsuz hareketinde mesajlar gelir, 'gördün mü Hasan'ını?' mealinde. Hasan'a son dönemlerde Cihan Haspolatlı eklendi. Kötü oynadığı maçlardan sonra hemen Cihan eleştirilerini göğüslemek zorunda kalıyorum. Ama bildiğim doğru yoldan ayrılmayıp Cihan'ı savunmayı sürdürüyorum.

Bunun çeşitli nedenleri var. İlki Gheorghe Hagi'nin Cihan'a dair söyledikleridir. Cihan hayatında oynamadığı sağ bek'te parıldarken sevgili Hagi ile yediğimiz yemekte temel konulardan birini oluşturmuştu. Hagi sevimli Türkçesiyle kendisini üçüncü şahıs gibi değerlendirip uzun uzun Cihan değerlendirmesi yapmıştı; 'Hagi antrenmanda bakıyor, Cihan hep çalışıyor. Cihan hiç konuşmuyor, şikayet etmiyor, Hagi ne derse onu yapmaya çalışıyor. Cihan'da teknik sınırlı ama Cihan'da yürek büyük. Cihan disiplin ne demek biliyor. Hagi sağ beke adam bulamıyor, Amerika'daki Porto maçında Cihan'ı oraya koyuyor. Cihan olur diyor. Cihan çıkıyor, oynuyor. Sonra oraya yerleşiyor. Hagi Cihan'ı çok seviyor.' Futbol filozofu sevgili Ciga'nın sesi hala kulaklarımda çınlıyor. Cihan'ı sahada izlerken hep O'nu anıyorum.

Cihan'ı sevmemin ikinci nedeni kitapsever olmasıdır. Galatasaray Dergisi'ne röportaj verirken fotoğraflarda mekan olarak bir kitapçıyı seçmesi önemlidir.

Yapı Kredi Yayınları'nda çalışırken kitap yolladığım futbolcular arasında Cihan da vardı. Nazik biçimde arayıp teşekkürünü iletmişti. Futbolcu-kitap ilişkisinin yüceltilmesi gerektiğini düşünürüm. Örneğin Miroslav Szymkowiak'ın MR çekimine girerken elinde tuttuğu kitabının tutkulu futbolsever romancı Selçuk Altun tarafından Cumhuriyet'in kitap dergisindeki leziz notlarına konu olması gibi.

Eric Gerets'in Cihan'ı Antalya'da stoper oynatması genelde garip karşılanmasına rağmen Cihan'ın kişiliğini yansıtmaktadır.

Yeteneklerinin sınırını bilerek, kaprissiz, elinden gelenin fazlasını yapan çalışan ender futbolcu tipolojisi çizen Cihan'ı özel yere oturtanlara Gerets'in eklenmesine sevindim. Son olarak gol şansı yüksek Cihan'ı bazen santrfor oynarken görmek gibi bir ütopyam olduğunu itiraf etmeliyim.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Cihan futbol kariyerine forvet olarak baslamis, daha sonra orta saha'nin hem gobeginde hem kanat'ta oynamis bir oyuncu. Gecen sene sag bek yoklugunda sag bek'e gecmesi, bu senede stoper yoklugunda stoper'de oynamasi "joker"ligini gosteriyor. (Sanirim Mondragon'un bir dahaki sari kartiyla cezali durum'a dusunce kale'ye de gecer, tum mevkileri tamamlamis olur :) ).

Bu mevkilerin hicbirinde muhkemmel bir oyun gostermemesine ragmen, bu tur bir oyuncunun cok yararli oldugunu dusunuyorum. Ayrica Volkan'la hic bir sekilde karsilastirilamaz Cihan. En kotu maci bile Volkan'in ortalama performansindan cok daha iyi.

Sonuc olarak, bence Cihan'a gelene kadar takilacak adam cok.

Konya maci kadrosu ise...

Umit Karan....Necati
Hasan Sas...Ergun...Volkan...Sabri
Orhan...Tomas...Cihan...Ugur
...Mondragon

olma ihtimali yuksek. Ben olsam Volkan yerin Hakan Sukur'u koyup, Ergun'e "hadi bakalim on libero'de yapabildigini yap" derim.

Deniz

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

eyvah eyvah, anladigim kadariyla Hakan Sukur gittiginde santrfora da yerlesecek Cihan. Umit Karan ile iyi bir ikili olusturacaklarina kuskum yok :) Hasan zaten ben digerlerini saymadim bile, Umit Karan'i ise sana biraktim hahahaha. Neyse Viva Zapata Gica Hagi birseyler görduyse bize susmak duser. Su anda sirp milli takiminda buyuk begeni ile izledigim Ilic disinda, biraz da Song ve Thomas disinda aklima Avrupa'da oynayacak GS'in kadrosunda olmali dedigim birisi daha gelmiyor. Geri kalani bana göre anneler liginde idare eder. Genclerden ise Özgurcan'da gelecek göruyorum. Ugur eger pozisyon almayi ögrenirse yeni bir Bulent olabilir. Hepsi bu.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Gerets basin toplantisi yapmis.
Basın Toplantısı: Erik Gerets

Florya Metin Oktay Tesisleri'nde yaptığı basın toplantısında soruları yanıtlayan Teknik Direktör Erik Gerets, Antalya kampında ikinci yarı için iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini kaydererek, ''Sportif olarak iyi yolda olduğumuzu biliyoruz. Bunu devam ettirmek zorundayız. Rakibimizle puan farkını kapatmak için yolumuza devam ediyoruz'' dedi.

Takımın iyi bir hava yakaladığının altını çizen Gerets, ikili ilişkilerin üst düzeyde olmasının kendisini sevindirdiğini iade ederek, şunları kaydetti:

"Takımın iyi bir havada olması, ilişkilerin, arkadaşlığın üst düzeyde olması bizi sevindiriyor. İdmanlarda hep birlikte gülmeyi, şakalaşmayı ve daha sonra ciddiyeti almayı biliyoruz. Hasan Şaş, Necati ve Ümit daha fazla sorumluluk almak istediklerini hissettirdiler. İkinci devreye daha sıcak baktığımızı ifade ediyorum. Konyaspor maçında sahada "11 Aslan" göreceksiniz. Burada çalışacağımız olaylar disiplin ve oyun bazında olacaktır. İyi başarılı bir maç izleteceğimizi umuyoruz."

Gerets, Afrika Uluslar Kupası nedeniyle ülke milli takımlarında bulunan Song, Saidou ve cezalı İliç ile Ayhan'ın yokluğunda Konyaspor karşısında sahaya süreceği ilk 11'de 1-2 genç futbolcuya yer vereceğini söyledi. "Sürpriz bir kadroyla karşılaşabilirsiniz" diyen Gerets, genç oyuncuların bu şansı çalışarak hak ettiğini ifade etti.

Bundan böyle hafta içinde bir antrenmanın basın mensuplarına açık olacağını belirten Gerets, her Perşembe günü de tesislerde basın toplantısı yapacağını kaydederek, "Basınla politikamızda değişiklik olacak" dedi. Erik Gerets, "Gerets bu uygulamayla basın özgürlüğünü kısıtlamıyor mu?" şeklindeki soruya, "Değerlendirmelerin yanlış yansıtıldığını gördüğümüz için bu uygulamaya başvurduk. Basın özgürlüğünün tabii ki her zaman yanında olmak isterim. Basın özgürlüğü gerçekten objektif olmayı gerektirir. Yalan haberler olmamasını gerektirir" yanıtını verdi.

Erik Gerets, sezon başından bu yana yaşanılan olumsuz durumlara rağmen takımın özverili çalışarak başarılı olduğunu kaydetti. Bazı transferlerin gerçekleşmemesi ve kadrodan iki oyuncunun ayrılmasına rağmen takımın sportif olarak başarı elde ettiğini belirten Gerets, "Maddi sorunlarda buna eklenince bütün arkadaşlarımızın ne kadar özverili çalışıp başarılı olduğunu görüyoruz. İkinci devre bu konulardan hep beraber uzaklaşacağımızı umuyoruz, iyi haberler alıyoruz" diye konuştu.

Erik Gerets, "Konyaspor maçına 3 gün kaldı. Futbolcuların çoğu hala paralarını alamadı. Bu takımın motivasyonunu bozar mı?" şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı: "Herhangi bir kriz yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Hafta boyunca da herhangi bir futbolcu parasal sorunu olduğunu bize söylemedi. Pazar günü öyle bir sorun yaşayacağımızı sanmıyorum."

Galatasaray Teknik Direktörü sakatlığı nedeniyle ameliyat edilen Heinz için ikinci yarıyı yeni bir başlangıç olarak değerlendirdiklerini söyledi. Heinz'ın yarından itibaren aralarına katılacağını ifade eden Gerets, "Onun için yeni bir başlangıç olarak değerlendirmeliyiz. Çok daha verimli olacağını ümit ediyoruz" dedi.

Gerets, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun Iliç ile Ayhan'a verdiği cezalar ve diğer takımlardaki bazı oyuncuların cezalarında indirime gidilmesiyle ilgili yöneltilen soruyu şöyle yanıtladı: "İki oyuncumuzun da cezalarında indirim olmamasına şaşırıyorum. Zaten ben bu ülkede yabancıyım onun için de herhalde bu ülkedeki spor kurallarını iyi anlamıyorum. Oyuncularımıza suçsuz demiyoruz. onlarda aynaya bakmalı, yaptıkları hatalar var. Ayhan'a Beşiktaş maçında kötü sözler söylendi. Yaptığı hareket doğru değildi ancak cezanın bu düzeyde olmasını da çok fazla beğendiğimizi söyleyemeyiz."

Erik Gerets, Song ve Saidou'nun lig maçları için özel olarak getirilmeleri konusunda ise: "Böyle bir değerlendirmeye girmedik. Bizim oyuncular için bu düşünülmedi. Zamanlama açısından uymuyordu. Daha önceden de tecrübem var. Başka ülkelerde çalıştığım zaman Afrika Kupası'ndaki oyuncuları 1-2 günlüğüne getirttim. Faydalı olacağına daha da zararlı olduğunu gördük. Pazar günü çok büyük sorunlar yaşarsak ileriye doğru düşüncemiz olabilir." dedi.
Bu sene Gerets gibi duzgun konusan ve davranan bir teknik direktorumuz oldugu icin cok memnunum. Perde arkasini bilmem ama roportaj ve toplantilarda hem dusuncelerini iyi aktaran, ne zaman ne diyecegini cok iyi bilen bir goruntu ciziyor. Yonetim kaynakli pek cok problem olmasina ragmen iyi idare ediyor. Insallah ikinci devre futbol acisindan ilk devreden daha iyi olur ve her sey yolunda gider.

Bu hafta 1-2 gence ilk 11'de yer verecegini soylemis. Idmanda Ferhat ve Aydin'a as takimda gorev vermis deniyordu. O zaman:

Ugur............Orhan Ak..................Tomas.............Ferhat

...................................Volkan(Cihan)........................................

...........Sabri.........................................Aydin

...................................Hasan..................................

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Necati...................Umit

gibi bir kadro mu olacak acaba?

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

"Erik" Gerets kim?

Kendi teknik direktoru'nun adini bu kadar olaydan sonra hala ogrenememis bir klub'e ne denir bilmem artik. Abi bu resmi siteden alinmis bir haber, koskoca baslikla "Erik" Gerets yaziyor inanilir gibi degil.

Kadroya gelince, Ferhat ve Aydin'i ayni kanat'da ayni macta denemek cok riskli olsada sonuc iyi olursa takim'a cok buyuk bir kazanc olabilir. Ferhat'i begendigini cok soylemisti zaten cok onceden Gerets...

Bu genclerin denenmesinin en buyuk yarari Volkan'i kesmek olur, Cihan'i on libero'da oynatarak. Hasan'i gene sag kanat'ta, belki Cihan'a yardimci olarak Ergun (veya Sabri) olabilir, yada birinci devre baya basarili olan 3 forvet sistemi eger Cihan'a yeterince guveniyorsa savunma acisindan.

Benim tahminim...

...Umit Karan...Necati...
Aydin....Ergun (Sabri)...Cihan....Hasan Sas
Ferhat...Tomas...Orhan Ak...Ugur
...........Mondragon..........

yedekler: Fevzi / Yalcin / (Ergun/Sabri), Volkan, Ozgurcan / Hakan Sukur, Hasan Kabze

haydi cim bom...
Deniz

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Deniz Selman wrote:"Erik" Gerets kim?

Kendi teknik direktoru'nun adini bu kadar olaydan sonra hala ogrenememis bir klub'e ne denir bilmem artik. Abi bu resmi siteden alinmis bir haber, koskoca baslikla "Erik" Gerets yaziyor inanilir gibi degil.

...
Deniz
Bu konuyu gecenlerde konu$tuk. Erik Fransizca Eric'in Turkcesi. Almanca'da Erik Erik. Iskandinav dillerinde de oyle. Ama firma Ericsson diyeceksiniz. Me$hur isvecli Telgraf ve Telefoncu Lars M. Ericsson (L. M. Ericcson oradan gelir). Teknik Universitede onun hazirladigi traffik abaklarini kullanmi$tik. Ama Ingilteredeki isvecli TD ise Svan Eriksson. Oku dediginizde tipkisinin aynisi. Hadi bakalim buyurun buradan yakin diyorlar ya olay o cins i$te. Ha diyecen ki adamin ismi Fransizca ve Flemekce oyle yaziliyor ise mecbursunuz o $ekilde yazmaya. Onu tarti$iriz. Coca Cola'da tescilli marka olmasa Turkcede Koka Kola diye yazilmak zorunda. Az mi idi 1960'larda Turkiye girdiginde coca cola diyen. Ben 5-6 ya$inda idim. Babamim o zaman Supermarket yavrusu bir bakkal dukkani vardi. Oraya geldiginde merakla ictim. Az daha kusacaktim. Oda sicakliginda idi ve ilik tadi korkunctu. O yuzden pazarlama denilen sihirbazliga inanirim. Boyle bir $eyi Afrikada da ya da Amazondaki yamyamlara bile icirtmek kolay bir i$ olmasa gerek.

Turkce yazildigi gibi okunan bir dil. En guzel tarafida bu. M. Kemal'in yaptigi bana kalirsa en akillica devrimlerden biri. Okuma yazmayi cok kolayla$tiriyor. Degilse Ingilizce gibi karman corman olurdu sozlukler. Oyle heceleme arisi, sinegi, bocegi gibi rezaleti ortadan kaldiriveriyor bir ufurukte. Ikiye bir telefonda filan o nasil yazilir harfleri tek tek soyle filan bakayim demiyorsun kar$indakine. Sonra harfleri yazdiktan sonra kendi bildigin gibi nasil okunacaginida parentez icine yazmiyorsun yarin yine ayni soruyu sormayim adama diye. Oyle ya Amerikada iki turlu Mark var ayni Isvecteki Ericsson ve Eriksson gibi. Biri bildigimiz Mark oburude Fransizca'ya ozenip o Mark'tan ayri yazdirmaya cali$an Marc'lar. Kirk yillik John'i $imdiler de Jon diye piyasada. Sebeb? Bikmi$ anasi John isminden ama ureticilik o kadar da kalmi$. Ya da Fransizlar jon diye okuduklarindan ona ozentide olma ihtimali cok fazla. Ba$ka bir ad sececegine ayricalik olsun diye oyle yazdirtiyor. Sonra bozuluyor adini yanli$ yazdin mi.

Adim Cengiz. Amerikali ya da Ingiliz bir turlu okuyamiyor. Senjiz diyorlar. Ama Cengiz Kaan ile ili$kisini soyledigimde adamlar pat diye Ghengiz diyor bu sefer. Sonra aklinda o kaliyor. Oyle okumu$ tarihte, oyle biliyor. Ama her gun merhabala$tigim Cengiz demesini ogreniyor. Yaz dersen bana e-mail atmayan bir turlu yazamiyor. Ayip degil. Adam oyle okumu$ harfleri yillardir. Erik yazdin mi adamin adini dogru soylettirirsin Turkiye de. Onemli olan da o. Eric yazdin mi oyle eric olur oyle okurlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Benim adim Deniz. Amerikalilar zorlanmasin diye daha rahat anlayabilicekleri bir sekilde yazmiyorum, soylemiyorum.

Isim isimdir, ayni alfabe kullanildikdan sonra her dilde ayni yazilir, millet ogrenir. Hagi'yi Haci, Popescu'yu Popesku, Ilie'yi Ilye, Lucescu'yu Lucesku yazmadik. (nedense ancak rumen ornek bulabildim, neyse) Eric'i Erik allah askina yazmayalim, oyle sacmalik olmaz.

Bu ara Hakan Sukur sakatlanmis, Gerets'in guvenebilicegi zaten bir veya iki yedek oyuncu vardi biri buyuk olasilik oynayamayacak. Uzun aradan sonra takim yorulunca saglam yedek olmamasi umarim cok onemli olmaz. Yorulana kadar 2-3 gol farkla onde olalimda...

Deniz

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Deniz Selman wrote:..
Isim isimdir, ayni alfabe kullanildikdan sonra her dilde ayni yazilir, millet ogrenir. Hagi'yi Haci, Popescu'yu Popesku, Ilie'yi Ilye, Lucescu'yu Lucesku yazmadik. (nedense ancak rumen ornek bulabildim, neyse) Eric'i Erik allah askina yazmayalim, oyle sacmalik olmaz.
Deniz Gokce'sinden radyodaki Orhan Ayhani'na kadar Haci'ya Hagi dediler ama. Dedim ya Erik'de Eric'te ayni okunan isim. O zaman oukundugu gibi Erik yazarlarsa yer yerinden oynamiyor. Bundan Erik Geretz'in 9bak Gerets de degil) uzulecegini sanmiyorum. Adamin yuzune Erich derlerse bence daha da uzulur.

Hakan $ukur'un sakatlanmasina gelince. Oynatilmayacagini anladiginda gonlu kirilir Hakan'in sakatlanir. Boylece oynatilmadiginda sakatim ondan oynayamadim diye mazeret olur ve gonlunu ferah tutmaya cali$ir. Hani kan kusup kizlcik $erbeti ictim diyen yeni gelin gibi. Ne zaman takimdan kesilecegi kesinle$ince ya da ilk 11'de sahaya cikamayacagi belli olunca Hakan'in antremanda sakatlanmasinin sebebi de budur malasef. Biz ali$tik artik. Cocuk gibi adam kaldiramiyor. Vah vah diyeceksiniz boyle oldugunda.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply