"Tuba dedim Guuslerim Kabardi"

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

"Tuba dedim Guuslerim Kabardi"

Post by Cengiz Akgun »

ki$'tan nefret ederim. O yuzden kayakti puz pateniydi ki$ olimpiyadi ile filan hic ilgilenmem. Hamaset edebiyati ise inefret ettiklerimin ba$inda gelir. O yuzden Hido atti olmadi Memo yetmedi gibi zirvalar bir kulagimdan girer oburunden cikar. Dun eve geldim yemekten sonra hicbir tadi tuzu olmayan Olimpiyatlari veren NBC'den hizla gecip gidecektim. Bir baktim Tuba Karademir lafi gecti. Buzun ustunde bana gore gayet guzel hareketlerini eksiksizce yapan ve yaparkende bu i$i bilen Amerikali yorumcularin begenisini alan Tuba'yi gorunce aklima tanidigim bir Rumelili akraba teyze geldi. Torunu universiteyi hem de iyi bir yeri kazandiginda demi$ti. Ben de onun gibi "Tuba dedim guuslerim (gogus yerine) kabardi." Gerci Tuba i$ini bitirince aldigi puani bile gostermeye tenezzul etmeden reklama gittiler terbiyesiz herifler. Onemli degil. Du$meden sendelemeden firildak gibi firil firil dondu. Zipaladi hopladi ben digerlerinden pek fazla fark goremedim. Bana gore altini aldi. Kanada'da imi$. Allah anasina babasina bagi$lasin. Buna benzer bir duyguyu Naim'le de tatmi$tim. Hele Atlanta olimpiyatlarindan once Dunya'nin me$hur atletleri olarak yapilan bir TV programda adama 15-20 dakika ayrilip hayati anlatilip ovuldu durdu idi. Altini aldiktan sonra New York Times'in ba$ kosesinde Cep herkulu diye nerdeyse ceyrek sayfa kaplayan haberi ve resmi gozumun onunde. Milyonlarca dolar verseniz boyle reklam yaptiramazsiniz.

Her neyse. Bu arada Olimpiyatlardan once o show benim bu show senin dolanan ve biz zaten sarho$ kayariz diyen guya bir degil birkac altin getirecek denen yani bok olmadan kokan Amerikali Bode Miller fiyaskosundan sonra Tuba dun gece yorgunluktan ikiye bir kapanan gozlerimin el verdigi ile teybe cektigim RM-Arsenal macinin yaninda eglenceli olaylardan biri idi. Bugun VCR kurmayi unuttum. Ispanyol knalindan ozetini gorecegiz artik Chelsea-Barcelona macini.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Feb 22, 2006 7:57 pm, edited 3 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Aksam gazete okurken karsimda sesi kisik TVde esmer genc bir hanim farkettim. Tam programin sonunda Turkiye'den oldugunu duyunca seyretmedigime cok pisman oldum. Hos seyretsemde anlamam iyi yapip yapmadigini. Puanlari gostermeyince hanim girdi Sabah gazetesinde internette aradi buldu. Futbol ve Hidayetin sakatlanmasi arasina olimpiyat takimini lutfen sikistirmislar. Tuba'nin yaninda 6 tanede kayakci varmis. Genellikle klasmanlarinda 20nin ustu bitirmisler.

Tuba musabakanin ilk gununde 22inci olarak ikinci gune kalan 24 arasina girmis. Yani bu aksamda TVde gorunme ihtimali var. Dun aldigi puna 44 kusur, ilk 3un punlari 66 kusur.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Dun gece Jay Leno tonight show'dan sonra torino'ya baglandiklarinda gordum, benim icin de surpriz oldu. Spinleri cok duzgun yapti spiker de ovdu. Estetik olarak, koreografi olarak diger yarismacilar kadar iyi degildi sanirim. Gerci puanlarini goremedik, ama gelecegi cok parlak oldugu kesin.

Spiker Turkiye'de sadece 2 buz pateni pisti oldugunu, Tugba'nin egitim almak amaciyla annesiyle beraber Kanada'ya goc ettigini, sonunda da restoran sahibi olan babasinin da her seyi satip savarak Kanada'ya onlarin yanina geldigini soyledi. Turkiye'de varlikli bir aile iken Kanada'da sifirdan basladiklarindan bahsetti. Tugba'nin pek madalya umudu olmadigini ama bu ozellikleri nedeniyle gosterisini yayinladiklarini soyledi. Yalniz kizin puanlarini bile gormeye firsat olmadan reklama girmeleri hos olmadi.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Tolga Girici wrote:Dun gece Jay Leno tonight show'dan sonra torino'ya baglandiklarinda gordum, benim icin de surpriz oldu. Spinleri cok duzgun yapti spiker de ovdu. Estetik olarak, koreografi olarak diger yarismacilar kadar iyi degildi sanirim. Gerci puanlarini goremedik, ama gelecegi cok parlak oldugu kesin.
....
Bir kere seyretmeye ba$layinca cocuklugunda bu i$i yapan dur bakalim hop dedik dediginde durduk ve bir iki tane daha seyrettik ayip olmasin diye. Italyan'i da gorduk. Estetigi kostetigi bilmem (gerci guzeldi taze) ama ba$langicta dortlu spin mi ayak parmagi fiyongu mu incesini bilemem havaya cikmasi ile kic ustu oturmasi bir oldu. Ama 50 kusur puani tokaladilar. Elbette benim gibi boyle kirk yilda bir buz pateni seyreden adam icin zor bu estetigi kostetigi gormek. Ama Tuba da kugu gibi dondu durdu. Ben begendim. Gerisi bo$. Ha en son cikan Amerikali birincilige 0.03 farkla oturan (Rus 69.70 bu 69.73 galiba) Sa$a Cohen ile kar$ila$tirirsan fark var elbette. Tuba da pi$ecektir. Amerikali uzmanlar begendiklerine gore i$ var demektir.

Turkiyeden ba$bakan gelir it mi gelmi$ kopek gibi gelmi$ hic farketmez NBC, ABC, ve CBS haber programlari icin. CNN'de $ans eseri cikarsa belki. Tuba NBC'de Turkiye'den Turklerden hem de boyle pozitif bir $ekilde 3-4 dakika olarak bahsettiriyorsa buraya laf olsun diye gelenlerden daha fazla bahsettirmi$tir ulkesinden. Bu da ona yeter.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Cengiz Akgun wrote:
Tolga Girici wrote:Dun gece Jay Leno tonight show'dan sonra torino'ya baglandiklarinda gordum, benim icin de surpriz oldu. Spinleri cok duzgun yapti spiker de ovdu. Estetik olarak, koreografi olarak diger yarismacilar kadar iyi degildi sanirim. Gerci puanlarini goremedik, ama gelecegi cok parlak oldugu kesin.
....
Bir kere seyretmeye ba$layinca cocuklugunda bu i$i yapan dur bakalim hop dedik dediginde durduk ve bir iki tane daha seyrettik ayip olmasin diye. Italyan'i da gorduk. Estetigi kostetigi bilmem (gerci guzeldi taze) ama ba$langicta dortlu spin mi ayak parmagi fiyongu mu incesini bilemem havaya cikmasi ile kic ustu oturmasi bir oldu. Ama 50 kusur puani tokaladilar.
Yere dusene 50 puan verirken Tugba karademir'e 44 puan veriyorlarsa haksizlik etmisler gibi geldi bana.. Cunku Tugba yapmak istedigi her seyi basariyla yapti, baya da rahat gozukuyordu... Benim bilmedigim bir seyler var belki de.

Bir de kayakla yuksekten hizlanarak gelip pistin obur ucunda havada donup yere duzgun inmeye calisilan bir spor dali var , adini bilmiyorum. Kesitten bakarsak nike amblemi gibi bir pistin ucundan kendini birakiyorsun obur ucunda havada burgulu donerek 70ft kadar yukselip egilimli yuzeye duserek hareketi tamaliyorsun. Bana cok tehlikeli geldi. Hatta bir tane bayan sporcu kotu dustu, nasil ciglik atiyor, saglik gorevlileri sedyeyle tasidilar. Spikerler de bir sey diyemedi.. Diger bir amerikali sporcu 4 senedir tedavi olduktan sonra piste dondu, Allahtan tekrar sakatlanmadi, ama yuksek bir puan da alamadi. Pek insanca bir spor degildi acikcasi. Eskiden beri bildigimiz kayakla yuksek atlamada en azindan dustugunuz yeri goruyorsunuz. Bundan havada burgulu hareketler yaparken bile bile kendinizi sakatlamak gibi bir durum olusuyor. Bu arada Cinli sporcularin 4u de bir ust tura yukseldi. Gercekten digerlerinden bariz ustunlukleri vardi.

Bizim ulkemizde o kadar dogal imkan varken bu kadar zayif kalmamiz uzucu.. Var olan kayakcilarimiz da genelde Kars'tan cikardi, zaten cocukluktan bu spora asina olduklari icin. Ekipmani pahali oldugu icin , devlet de yatirim yapmadigi icin geri kaliyoruz.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Benim hic mi hic haberim yoktu isin dogrusu, ama sizin haberler uzerine, gorunce ekleyeyim dedim, Ajansspor da uzunca bir roportaji cikmis patencimizin:

http://www.ajansspor.com/haber/135885

ImageImageImage
Özgür

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hakemler hakkini yedi elbette. Ama ben verdim puanini. Goz var izan var ayak ba$magi fiyongundan (nasildi bakim "big toe loop") filan anlamasakta yan yana koyunca kar$ila$tiracak kadar Allah goz vermi$ akil fikir de vermi$, sallamam kolay kolay. Yeter ki ba$i donup ben artik oldum demesin. Bu i$ kolay bir i$ degil. $imdi Turkiyede basinda haberi olmayan yalak gidiler $arlarlar. Seyredin vicikligi artik Per$embe gunu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Tuba bugun 21. olmu$. Ke$ke ilk 20'ye girseydi ama . Kil payi 0.25 puan ile kacirmi$.

Asil ilginc olani Sali gun birinci olur denilen Amerikali Sascha Cohen (anasinin adi da Galina olduguna gore Rusya'dan calinma yani. Hani Israil diye yola cikip ani bir 90. donu$le solugu Atlantigin bu yakasinda Brooklyn'in Brighton plajinda alanlardan olmali) Japona gecilip gumu$te kalmi$. Birincinin puani 125.32 Tuba'nin ki ise 79.44. Epey bir firin ekmek yiyecek yani.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Cengiz Akgun wrote:Tuba bugun 21. olmu$. Ke$ke ilk 20'ye girseydi ama . Kil payi 0.25 puan ile kacirmi$.

Asil ilginc olani Sali gun birinci olur denilen Amerikali Sascha Cohen (anasinin adi da Galina olduguna gore Rusya'dan calinma yani. Hani Israil diye yola cikip ani bir 90. donu$le solugu Atlantigin bu yakasinda Brooklyn'in Brighton plajinda alanlardan olmali) Japona gecilip gumu$te kalmi$. Birincinin puani 125.32 Tuba'nin ki ise 79.44. Epey bir firin ekmek yiyecek yani.
Maddi yetersizliklerden dolayi kostumunu bile annesi tasarliyormus. Bu turnuvadan sonra umarim iyi bir sponsor bulur.

Post Reply