Up In the Air

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Up In the Air

Post by Cengiz Akgun »

Dun bu filmi gordum. Turkcesi iki anlama gelir. Kelime kelime cevirirseniz "yukarda havada" olabilir. Derin anlamina girerseniz "karar verilmemis" gibi de olabilir. Film bu iki anlami da guduyor. Komedi ama bugunku ekonomik durumda kara mizah tarzi. Filmin dramatik yonu de var. Ben begendim. Guzel vakit gecirdim dogrusu.

Filmin konusunu bas aktor George Coolney cekiyor. Adam ABD icinde isi icabi senenin 300 kusur gunu sehir sehir ucarak geziyor. Isi de sirketlerin isten cikardigi kisileri gidip patronlari yerine isten kovmak. ABD bu is aslinda cok kolay ama senelerce emek verip o isten emekli olacagini sananlari tazminat filan odemeden birkac aylik para verip kapi disari etmek artik tehlikeli boyutlara vardigi icin sirketler bu tur firmalari tutuyorlar. Bunlarda bu pis isi yapip sirketin basindakilerinin basinin agrimasini onluyorlar. Coolney (Mr. Bingham) bu isi seyahat etmesini de cok sevip otellerden ve ucak sirketlerinden kazandigi bedeva servisler yuzunden cok severek yapiyor. Gecen sene ben de epey seyahat ettim. Aslinda yaslaninca zor gelen bu yolculuk isinin kitabini yazmis. Havaalanlarinda yapilmasi gerekenleri yolculukta (ozellikle ucak ile olanin) yanina neler almasi gerektiginin sanati yaptigi icin kendi isinin disinda ozel seminerler bile veriryor bu konuda.

Calistigi sirket bu arada genc bir kizi ise aliyor. Zeki bir genc kiz olan bu yeni kan patronu bu isi yolculuk yapmadan internet uzerinden konferens ile yapilacagina inandiriyor. Bunun uzerine mudur butun bu saga sola yolladigi isten atma uzmanlarina olayi bir toplanti ile bildiriyor. Elbette gozu 10 milyon mil yapip Amerikada sadece birkac kisinin elinde olan en degerli yolcu sifatini almaya ramak kalan Mr. Bingham planlarini bozuyor. Kizcagiz toplantida bir de internet uzerinden bu isin nasil yapilacaginin gosterisini de yapiyor. Mr. Bington ise bir iki ayak oyunu ile bu isin yuz yuze yapilmasi gerektigini ispat edercesine karsi bir gosteri ile kizi mat ediyor. Bunun uzerine kararsiz kalan mudur madem oyle al bu kizi yaninda yetistir bu isi iyice ogrensin ve bu internet isinde yapilacak olan tassaruf cok buyuk o yuzden ben bundan hemen vaz gecmiyecegim diyerek bu kizi Coolney'nin comezi yapip ABD cesitli yerlerine isten adam cikarma isine yolluyor. Daha havalaninda elinde koca bavulla gelen kiza ilk dersi veren Coolney ile aralarinda usta ve cirak iliskisi bir komediye donusuyor. Bu arada Mr. Bingham'in bir havalaninda kendi gibi cok seyahat eden bir kadin ile iliski kurmuslugu var. Bu kadinla cesitli yerlerde yollari cakisinca isleri pisiriyorlar. Genc kiz Mr. Bingham'i hayatinin ne kadar bos oldugunu anlatmaya calisirken Coolney'de eninde sonunda bu hayatin en iyisi oldugunu gostermeye calisyor. Daha fazla anlatip film'in tadini kacirmayim gormek isteyenler icin. Filmde cesitli komedi ile karisik hayatin aci taraflarini gosteren olaylar var. Film'in sitesi asagida.

http://www.theupintheairmovie.com/

Mr. George Coolney bence sanat hayatinin tepesinde. Artik kirlasmis saclari ile genc kizlardan cok orta yasli kadinlarin ilahi. Kendini 1980'lerde St. Elsewhere'den beri iyi kotu izlerim. Tecrubesini konusturup bu konuma geldi. Oscar alamadi ama bence aday olur. Her rolu guzel oynamaya basladi. Bir Brando ya da De Niro olmasa da cok yonlu oldugunu gosteriyor. Iyi bir aktor. Bunu studyolarda gorup degerlendiriyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply