Polonya

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Kaan Önem

Polonya

Post by Kaan Önem »

Selamlar,

Kısmet olursa ayın 23'ünde Polonya'ya gidiyorum gezmeye. Durak Varşova ama Krakow'u da görmek istiyorum. 9 gün kadar kalıcam. Forumdan gidenler var mı? Orada yaşayanlar ya da? Biliyorum çok ters bir mevsimde gidiyorum, g.tümüz donacak öğrendiğim kadarıyla ama neden demeyin şartlar öyle elverdi artık, geri dönüş yok bu saatten sonra. Beğenirsek yine gideriz.

Sormak istediğim; nereye gitmek lazım, mutlaka git şu müzeyi, şu tarihi mekanı, şu meşhur caddeyi vs'yi görmeden sakın gelme dediğiniz yerler nereler? Caz veya blues bar var mıdır? Club tarzı kop kop müzik ortamlarından nefret ederim. Almadan gelme, şusu meşhur diye bir şey var mı? Zubrowka'nın methini duydum, içeriz. :lol:

Yemek konusu sıkıntı olur mu? Malum domuz vs. Kısaca yardıma açım, biraz netten araştırdım ama tecrübeli birinci ağızlardan dinlemek daha iyi olur diye buraya yazdım. Polonya'da yaşayan 2-3 arkadaşım var, gezmeme yardımcı olacaklar :D Yani birileri bilgi verirse çok mutlu olurum. Bu topic daha sonra kendi kendini imha edecektir bir zamanlar görevimiz tehlike dizisinde olduğu gibi.

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Polonya

Post by Cengiz Akgun »

Eren Gumrukcuoglu'na muracaat et (PM ya da e-mail koymussa profiline). Burayi izliyor mu bilemem? Ama kiz arkadasi Polonya'li oraya gidip geldigini saniyorum.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Selamlar Kaan,

Cengiz abi'nin dedigi gibi nisanlim Polonya'li. Gerci simdi Istanbul'a tasindi ama son 3 senede bir cok kez Polonya'ya gidip geldim.

Aslinda sana daha uzun ve detayli guzel bir oneri listesi sunmak istiyorum ama gec kalmadan bir cevap yazayim istedim. Simdilik ilk etapta sana onerilerim:

Krakow'a mutlaka git. Trenle git. Trenlerde iki ayri bilet satiliyor genelde. Biri trene binebilmek icin. Biri de trende oturacak yer garantisi icin. Yani tren eger dolu degilse, sadece tren bileti yeterli oluyor. Hafta ici gidersen sorun olmaz diye dusunuyorum.

Krakow cok sirin bir yer. Dar sokaklarinda Akdeniz havasi var Hirvatistan gibi. Ayni zamanda cok eglenceli ve genclerin, sanatcilarin oldugu bir sehir. Krakow'da her yer az cok yurume mesafesinde, elinde bir haritayla yolunu bulman cok kolay olacaktir. Orada kaleyi gez ve kalenin alt tarafinda nehir kenarindaki ejderha heykelini gor.

Varsova'dayken mutlaka Wilanow (Vilanuv) sarayini ve Lazienki (Wajienki) parkini gez. Varsova'nin eski sehir kismini gez (Stare Miasto - Old Town). Malum Varsova'nin neredeyse tamami yakilip yikilmisti. Sadece bu kisimda eski binalarin molozlari yeniden insa edilebilecek durumda oldugu icin tek tek butun binalari orijinalleri gibi yenilemisler. 14. yuzyildan kalma cok guzel bir yer.

Bu eski sehre Nowy Swiat adli sokagin ustunden otobuse binerek gidebilirsin. Hava guzelse de yurume mesafesinde. Nowy Swiat Varsova'nin Istiklal Caddesi. Uzerinde bir cok mekan var ve aralarda kucuk kucuk fasadlar, ara sokaklar, holler vardir. Buralarda bir suru kucuk bar ve klupler var. Polonya'lilarin gece hayati kulturu oldukca sosyallesmeye acik, herhangi birine istedigin gibi yaklasip boyle boyle bir yer ariyorum bu gece buralarda var mi bir konser vesaire diye sorabilirsin. Benim cok sevdigim ve bazi geceler Polonyali caz pianisti arkadasim Marcin Masecki'nin caldigi bir klup vardi (Powiekszenie *Povienkşenye) fakat duydum ki el degistirmis ve mekanin tarzi epey bir degismis. Bunun disinda aklima simdi gelenler Tygmont ve Gwiazdeczka Jazz Zone (ilki küçük caz kulübü, ikincisi restoran) .

Tramvay duraklarinin yakinlarinda hep kiosklar olur. Oralardan aylik bedava kultur/sanat magazinlerinden bulabilirsin. Ayni zamanda sehir ici tasima da cok rahat Varsova'da. Duz bir sehir ve guzel duzenlenmis bir tramvay sistemi var. Her yere rahatlikla gidebilirsin.

Zubrowka meshur evet (Jubruvka okunur). Polonyalilar bu bizon otu votkasini genelde elma suyu ile karistirip iciyorlar. Sek ictikleri votkalarin en favorilerinden biri de Zoladkowa (Jowoundkova diye okunuyor). Busu meshur. Bunu almadan gelme :) Saka bir yana, cok guzel bir votka, cesitli baharatlarin karisimi ile yapilmis, turuncu renkli enteresan birsey. Icine limon sikip shot'lar halinde iciyorlar. Turkiye'ye getirdigimde bazi arkadaslarim buna alkollu ickilerin Iskender'i demisti. Bunun bir de renksiz olani var. Bunu hakkiyla icmek icin de Nowy Swiat'in sonunda, eski sehre gelmeden, Bristol Oteli'nin karsisinda Przekąski Zakąski Bistro (Pıjekounski Zakounski Bistro) isminde bir kucuk bar/cafe var. Cok enteresan bir yer. Mutlaka gidip bir iki shot votka ile sadece 5 tanecik meze olan menulerinden bir sey tatmani tavsiye ederim.

Yemek konusunda ise domuz, agirlikli tukettikleri et. Dana eti daha az bulunuyor. Ama Varsova'da restoran bol, cok guzel dana biftegi yiyebilecegin Grand Kredens diye bir restoran var, tavsiye ederim. Old Town'da gozune bir pierogi restorani kestir (ama domuz yemiyorsan en geleneksel pierogi'yi tatma sansin kalmiyor), peynirli ve erikliyi dene.

Arkadaslara da bir sorayim, belki bir kac guzel konser bulurum senin Varsova'da olacagin tarihlerde.
Eren Gumrukcuoglu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Eren kusura bakma kiz arkadasin dedim ama is nisanlilik ve Istanbulda beraber yasamak olunca ciddilesmis. Gerci bahsettindi ama artik ihtiyarlik iste. Bu aralar zaten keyfim de pek yerinde degil. Mesut olduktan sonra yerin ne onemi var? Bu arada Polonyayi bize gezdirmissin. Auchwitz ve Ghetto yerlerden bahset ki bugun Ermeni katliami diye sikrayip yaptiklari barabarligi bizim haberimiz yoktu diyen Alman ve Avusturyalilarin kendilerine bir kursun dahi sikmamis Yahudilere neleri reva gorduklerini yerinde taniklik etmeden donmesin Kaan. Isin garibi heriflerin utandiklari filan da yok.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Cengiz Akgun wrote:Eren kusura bakma kiz arkadasin dedim ama is nisanlilik ve Istanbulda beraber yasamak olunca ciddilesmis. Gerci bahsettindi ama artik ihtiyarlik iste. Bu aralar zaten keyfim de pek yerinde degil. Mesut olduktan sonra yerin ne onemi var? Bu arada Polonyayi bize gezdirmissin. Auchwitz ve Ghetto yerlerden bahset ki bugun Ermeni katliami diye sikrayip yaptiklari barabarligi bizim haberimiz yoktu diyen Alman ve Avusturyalilarin kendilerine bir kursun dahi sikmamis Yahudilere neleri reva gorduklerini yerinde taniklik etmeden donmesin Kaan. Isin garibi heriflerin utandiklari filan da yok.
Hayirdir abi neden canin sikkin?

Auschwitz'e Krakow'dan 20 dakikada karayolu ile gidilebiliyor. Ondan bahsetmedim cunku herkesin midesi kaldirmayabilir. Koca bir hangar var, boyle buyukbaslarin durdurugu meralar gibi. Milleti firinlara gondermeden once saclarini tras ettikleri bolge. Iceride yururken her iki yanda buyuk cam duvarlarin arkasinda yuzlerce insanin saclarini goruyorsunuz. Hersey oyle yerli yerinde duruyor. Tuyleri diken diken ediyor. Gormemek daha iyi bile olabilir.
Eren Gumrukcuoglu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Eren Gumrukcuoglu wrote:
Cengiz Akgun wrote:Eren kusura bakma kiz arkadasin dedim ama is nisanlilik ve Istanbulda beraber yasamak olunca ciddilesmis. Gerci bahsettindi ama artik ihtiyarlik iste. Bu aralar zaten keyfim de pek yerinde degil. Mesut olduktan sonra yerin ne onemi var? Bu arada Polonyayi bize gezdirmissin. Auchwitz ve Ghetto yerlerden bahset ki bugun Ermeni katliami diye sikrayip yaptiklari barabarligi bizim haberimiz yoktu diyen Alman ve Avusturyalilarin kendilerine bir kursun dahi sikmamis Yahudilere neleri reva gorduklerini yerinde taniklik etmeden donmesin Kaan. Isin garibi heriflerin utandiklari filan da yok.
Hayirdir abi neden canin sikkin?

Auschwitz'e Krakow'dan 20 dakikada karayolu ile gidilebiliyor. Ondan bahsetmedim cunku herkesin midesi kaldirmayabilir. Koca bir hangar var, boyle buyukbaslarin durdurugu meralar gibi. Milleti firinlara gondermeden once saclarini tras ettikleri bolge. Iceride yururken her iki yanda buyuk cam duvarlarin arkasinda yuzlerce insanin saclarini goruyorsunuz. Hersey oyle yerli yerinde duruyor. Tuyleri diken diken ediyor. Gormemek daha iyi bile olabilir.
Bence gorulmeli ve gosterilmeli. Cunku yine kimkimlanmaya basladilar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kaan Önem wrote:Selamlar,

Kısmet olursa ayın 23'ünde Polonya'ya gidiyorum gezmeye. ....
Bence burada soru sorup bilgi aldiktan sonra donunce de iki satir yazilip ne goruldugu be sevilip neyin sevilmedigi yazilmali. Yedigin ictigin seninde gorduklerine soyle derler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply