Bahara Erdik Galiba

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

Bahara Erdik Galiba

Post by Cengiz Akgun »

Bugun New Jersey'de baharin kokusunu aldim. Oglen ustu sicaklikta bizim derece ile 21 C vurdu. Yasayan daha dogrusu saglik ve afiyetde olan icin cok guzel bir gun birazdan bitmek uzere. Nazar degmez ise bu sene bizim buralarda tam istedigim bir kis oldu. Kar bir ya da iki kere yagdi ama yerde bir gun filan kalabildi. Ne buz firtinasi ne Nor-Easter dedikleri (Istanbullu ya da Karedenizlilerin bildigi poyraz firinasinin iki uc kati. Belki Poyraz kasirgasi denebilir. George Clooney'in Perfect Storm diye bir filmi var Balikci teknesinin basina gelenler hakkinda.) bir firtina gorduk. Cok memnun oldum elbette. Buradaki havalar Kerem'e nazire yapti ama Guneydogudaki hortum olayi 40 kusur can aldi. Turkiye iklim konusunda gayet iyi bir yerde. Bu sene biraz kis gorduler buranin aksine. Biz de gecen sene biraz cektik bu kar ve buz olayindan.

Rahmetli annem New Jersey'in baharina bayilirdi. Cicekler acar ve hava mis gibi oksijenle dolu oglum yuru Allahaskina boyle bir firsat ele gecmez. Malum oturdugumuz yerler sayfiye yerleri. Bahceli evler. Araba trafigi az. Bizim orada mazot dumani ve is ile tozdan gozlerin yanar derdi kadin. nun hatirasina yuruyecegim hergun bir saat sicaklar basmadan.

Istanbul'un da bahari kim nederse desin guzel olur. Hele karsidan karsiya vapurla gecenler olursa disarda oturursun. Deniz havasi ala ala vapurun beyaz kopukleri ile karsinda Istanbul Rumeli yakasi. severdim vapur isini.

Haydi bakalim lafin curugu kaldi. Hepiniz saglik ve mutluluk dolu nice baharlar. Mart kapidan baktirir kazma kuruk yaktirir olmasinda ne olursa olsun.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Re: Bahara Erdik Galiba

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Valla bende uzun bir sureden sonra yagmuru gordum. Yaklasik 1 aydir karla karisik cogunlukla kar ve soguk hava vardi. 3 gundur muhtesem gunes icimizi cok isitmasa da en azinda insanin icini aciyordu.

Gunese olan hasreti ben gecen hafta Milano ve Viyana da bir nebze olsun hafiflettim. 17-18 derecelerde gunesli havalarda dolastim. Hatta oglen is yemeklerini hep bahceli ortamlarda yedik.

Viyana da 15 gun once Tuna nehri donmus vaziyetteymis. Hatta sehirden uzaklastikca yol kenarlarinda kar yiginlari hala duruyordu.

Viyana cok ilginc bir sehir. Eski mimariye, o tat veren dokulara gonul veren biri iseniz gercekten bulunmaz seyler sunan bir yer.

Ben Paris'i hep pis, Londra'yi kasvetli Almanya' yi genel olarak cansiz robotik bir yer olarak gormusumdur. Milano biraz daha sanki mizacima uygun gelir.Avrupada bir yerde yasamak zorunda kalsam buyuk ihtimal ITALYA yi secerdim.

Onca kesmekesine tezatlarina olumsuzluklarina ragmen ISTANBUL hala benim icin dunyanin merkezindeki sehirdir. Paran varsa seni cok seven yoksa seni son damlana kadar tuketen ISTANBUL.

Bizde burada yakinda bahardan tatlar almaya baslariz. Gunler uzuyor, kus civiltilari daha cok duyulmaya baslandi sanki.
TRUST GALATASARAY
MGC

Kenan Atak

Re: Bahara Erdik Galiba

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi, burda guzel havayi gordukce epey seni aniyordum. Subta ve Mart'ta 15'in atina inmedi, hatta 28'i bile gorduk ama 28 derece beraberinde hortumu getirdi. Bir goruste ask denir ya hani ben iste bu guneye daha ucaga binip ufacik ucaktaki hemen herkesin ilgisi ve yardimseverligi ile vuruldum ve bu boyle devam etti. Pek cok kisi brother diyor. Keske dine inanc insanlari burdaki gibi paylasimci ve konuksever yapabilse dunyanin her yerinde. Bu bolgede pek cok kisi seni ailesinden goruyor ve tanrinin kulu benim kardesimdir zihniyetinde. Gercekten iklimi olsun, insani olsun, dogasi ve yemekleri olsun benden 10 numara alir buralar. Is hayati eger yaptigin isi seviyorsan buyuk keyif, evet essek gibi calistiriyor ama cok sey ogreniyorsun ve gelisiyorsun, stresin yaninda bol girgir samata da var. Yaratici isen baliklama atliyorlar fikirlerine. Avrupa bu is dunyasi ve insan iliskilerinde muthis guduk kaliyor buraya gore. Avrupa'da bir sirkette ne siyahi ne hintliyi menacer goremezsin mumkun degil, yaratici adami kiskanip asagi cekerler. Pek cok Iranli Isvec'te muhendis diplomasi ile temizlikcilik yapiyor ya da taksi soforlugu yapiyor. Evet is hayati orda cok stressiz, tatil bol garantiler bol ama hayati bir ot gibi yasayip yasayan ota donuyorsun. Avrupa'ya tatile bile gitmem. Tek aradigim sey sehir mimarisi ve kulturel hayat, bir de araba bagimliliginin olmamasi onun disinda Avrupa ile maddi manevi bagimi tamamen kopartacagim artik. Gerci ben de suratinda tebessumu eksik olmayan ve herkese saygili davranan saka yapmayi seven birisiyim ama burda bu davranislarim karsiliksiz kalmiyor, Isvec'te anonimdim, arayan ve soranim cok azdi. Insan icin bundan buyuk mutluluk mu olur, herkesi ailem gibi goruyorum burda. Bu kahrolasi sinir sIkIsmasi bile etkisini iyice azaltti benim olumlu havam ile. Burda 3.5 hafta tatilim var ve bizimkilere dedim beni ziyarete gelin istediginiz kadar kalin ama ben ucaga atlayip bir daha atlantigi gecmege niyetli degilim, sirf insan yapisi yuzunden. Ne futbolu ariyorum ne de o milliyetci irkci yasli kitayi.

Bu arada benim araba VW Tiguan modeli ve all wheel drive. Yeni aldim ve gercekten cok memnunum. Yolu iyi kavriyor, turbo ve guvenlik ozellikleri mukemmel. Ufak SUV turunde en iyi ikinci araba secilmis, ustelik pahalli degil ve de gosterissiz ama cok rahat v de kendine has havasi olan sempatik bir araba. Tam macera ve yol arabasi. Macerayi seven bekar arabasi demek dogru olur. Ehliyeti aldiktan sonra yollara alistim ama otoban hala korkutuyor beni ve daha henuz otobana cikmadim. Iyice alistiktan sonra cikacagim. Aranizda benim gibi otobandan korkan var mi? Umarim gecer bu korku.
Koydugum link resmi benim araba ile ayni nerdeyse. Bir de uydu radyo var ve Sirius'tan mukemmel caz dinliyorum.
http://www.eurocarnews.com/167/0/0/949/ ... etail.html
Altta Tiguan ile ilgili bir yazi var. Gerckten fun to drive. Iyi ki Subaru falan almadim, Japon arabalari uzun omurlu olabilir ama ne estetik var ne rahatlik ne de Alman veya Isvec muhendisliginin guvenligi. Imkanim olsa Volvo XC60 alirdim ama bu Tiguan'i herkese oneririm. Surmesi buyuk keyif ve her binen ayni seyi soyluyor. Bir de iyiki yeni almisim, uc sene garantisi var, bes sene ise motor garantisi. Bu forumda bana akil verenlerin buyuk katkilari oldu bu akilli secimimde. Sagolun varolun gercekten. Cengiz abi bana pimpiriklisin diyor ama pimpirikli olmasam iyi tercihler yapmazdim. Zaman bir yere kacmiyor, bence bu tur konularda kili kirk yarip karar vermek dogru olan. Belki de kuzeyde ogrendigim en iyi seylerden biri bu oldu.
http://www.eurocarnews.com/0/0/179/0/vo ... icles.html
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply