Cem Karaca

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Hasan Tezcan
Site Admin

Cem Karaca

Post by Hasan Tezcan »

Ben 70 lerde kalmis biriyim. Spotify sagolsun Cem Karaca ile aram iyi bu aralar. Buyuklerime soruyorum, ufaktim tam olarak hatirlamiyorum. Erkin Koray kadar tutulmadi ama kalbimde ayri bir yeri var artik.

'Erenler', 'Niksar', 'Asparagos Deresi' sarkilarini dinleyin...aranjman, ses, entstrumental ne ararsan var.

Ufakligimda (6-9 yas arasi) hor göruldugunu, ciddiye alinmadigini hatirliyorum...rahmetle aniyorum kendisini huzurunuzda.

Sira Zeki Muren'i kesfetmekte :-D
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Cem Karaca

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Ben 70 lerde kalmis biriyim. Spotify sagolsun Cem Karaca ile aram iyi bu aralar. Buyuklerime soruyorum, ufaktim tam olarak hatirlamiyorum. Erkin Koray kadar tutulmadi ama kalbimde ayri bir yeri var artik.

'Erenler', 'Niksar', 'Asparagos Deresi' sarkilarini dinleyin...aranjman, ses, entstrumental ne ararsan var.

Ufakligimda (6-9 yas arasi) hor göruldugunu, ciddiye alinmadigini hatirliyorum...rahmetle aniyorum kendisini huzurunuzda.

Sira Zeki Muren'i kesfetmekte :-D
Sen onun "Tamirci Ciragi" parcasini dnle hele bir. KABATAS ERKEK LISEsI'inde sabah bunla kaldirirlardi. Cem Karaca, Edip Akbayram, Baris Manco. Erkin Koray daha cok enstrimental takilirdi. O da sizin gibi Isvec'li.

http://www.youtube.com/watch?v=3K7Hkh2y ... re=related
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: Cem Karaca

Post by Kenan Atak »

Hasan cocuklugumuzun kahramani idi Cem Karaca. Ben Edip Akbayram, Erkin Koray ve Baris Manco'ya da bayilirdim. Isvec'ten epey ilginc Turkler de gecti darbelerden sonra.
Mikis Theodorakis ve Zulfu Livaneli bile kuzey havasi soluyan Ege'lilerdendir. Ama ben Zulfu'den pek haz almam.
Edip Akbayram'in Gonul dagi ve Aman Kerem en sevdigim parcalaridir.
Cem Karaca'nin ise 'Herkes Gibisin', dinlerken icime garip nostalji dolar, cocuklugum, o 70'lerin Turkiye'deki gipgri olaylari, babamin elimden tutup beni Sultani'ye getirisi falan gelir. Simdi boyle uzaklardaaan hatirliyoruz iste.
http://www.youtube.com/watch?v=J4vaKDPf3WY

70'ler muzik kulturu, film kulturu ile insanlik medeniyetinin tepe noktasi idi, 80'den sonra tepetaklak dususe gecti kulturel anlamda insan uygarligi. Muzik elestirmenleri de 70'lerin tepe noktasi oldugunu soyluyorlar, soul'dan funk'a, rock'tan jazz'a kadar. Benim Isvec'te biraktigim canim pilaklarim hep 70'lerin cok zor bulunan farkli turleri. Buraya temelli yerlesince getirtecegim hepsini.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply