Kurt Teroru

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Re: Kurt Teroru

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

http://www.youtube.com/watch?v=oSpxS1tpr5E

Yukaridaki linkte seyredebileceginiz KAN UYKUSU oncelikle SKYTURK te 2006 ta yayinlanan Serdar Akinan'nin hazirladigi bir belgeseldir. Genel olarak 1993-1995 yillari arasinda Hakkari Dag ve Komando Tugayinin bolgede yaptigi isleri, belgeler ve goruntuler ile anlatir. Bagli birlik komutanlari (emekli olduktan sonra tabiki) bu belgeselde konusmaci olarak yer almistir.

Iran kampina yapilmasi planlanan saldirinin devlet adami Suleyman Demirel tarafindan engellenmesi dikkat cekicidir. Ama bu sadece bir detaydir. Konu o gunlerde zaten uzun sure konusulmustu. Ciller'in yapalim yapalim diye hop oturup hop kalktigi ama DEMIREL'in "meclise sordunuz mu, Iran devletinin haberi var mi, ABD den izin aldiniz mi , Iranla savas cikar ,vebali buyuk olur bizi asarlar" dedigi , Turk Hava Kuvvetleri F16 larinin teyakkuz halinde oldugu ancak havada geri cagrildigi iddia edilen olaya atifta bulunulur.

Sonradan bu belgeseli AKINAN ayrica bir kitap olarakta yayimlamistir.

Tabur komutanlarindan Semdinli'den sorumlu Binbasi Erdal SARIZEYBEK sonralari yazdigi kitap ile (kitabin adi SEMDINLIDE SINIRI ASMAK) one cikan isimlerdendir. Bu SARIZEYBEK aslinda cok ilginc bir askerdir, bransi Jandarma olup, Fransada yani bu terimin dogdugu ulkede egitim almistir. ABD ve bir cok batili ulkede egitim almis, bu konunun uzmanlarindandir. Diger tabur komutanlari Binbasi Vahap, Binbasi Serhat (Bnb. Vahap ve Bnb. Serhat bu belgeselde var), Binbasi Atakan ,Sinir Piyade Taburu Komutani Yarbay Mehmet Ali (sonra alay komutani olmustur -albay yanlis hatirlamiyorsam) ve Tugay Jandarma Ozel Harekat Grubu Yuzbasi Saban simdi emekli ama hic konusmamistir.

Mucadele tarihi acisindan ve mucadelenin icerigi acisindan bilgilendirici ve seyredilmesini tavsiye ettigim bir yapimdir.

Hepsi gercek bilgi ve dokumana dayanir. Bazi bolumler belgeselden cikartilmistir, bunun sebebi goruntulerden bazilarinin oldukca rahatsiz edici olmasidir. Ancak yapimci tarafindan bunlar youtube'a konmustur. Cok kisa bir arama ile ayni sayfanin saginda yada altinda bulunabilir.
TRUST GALATASARAY
MGC

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bin Ladin'i olduren Denizci Fok Baligi takiminin uyesinin kitabi "No Easy Day (Kolay olmayan Gun)" icin yalan deniyor. Ben de bu herifin operasyonlarin gizli sirlarini ifsa edecegini sanmiyordum. Ama korkuttular elbette.

http://mediadecoder.blogs.nytimes.com/2 ... bin-laden/
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bizim tavsan kiz yine CNN'de program yapiyor. Toplamis yine habire soruyor. Bu sorun nasil cozulecek nasil baris saglanacaak diye. Mehmet Altan da var. Dersini almis. AKP'nin demokratiklesmesi sadece din unsurunu istedikleri gibi kullanmak icin dedi. Dersini almis ama cok gec olmus.

Benim asil garip gordugum olay su. Diyarbakir Baro baskani (Kurt oldugu belli, adi Mehmet Emin) Turkler demiyor ama ima ediyor "Devletin Turklerin Kurtlerle beraber yasayip yasamayacak istedigini soylemesi" gerekiyor. Neden acaba? Asil PKK yanlisi Kurtlerler bu soruya cevap verecek. Bugun TC kanunlari ve anayasinda Kurtlerin Turklerle yasamasini engelleyecek neler var. Bunlari bir siralasinlar. Ne istiyorlar? Ozerklik deniyorsa bunun asla olmayacagini soylemek gerek. Turkiye Cumhuriyeti sinirlari icersinde Kurdistan ozerk bolgesi olamaz. Bunlar PKK siddeti ve teroru icin silahli mucadeles sebebi ise bunun cozumu yok. Pes edene kadar degil 28 sene 128 sene gecse bu isler devam edecek demektir.. Bosuna debelenmeye la ebeligine luzum yok.

Yok is demokratiklesme konusunda sefaflik ve secim baraji konusunda istekler ise secme secilme ozgurlugu, ifade ozgurlugu, egitimde firsat esitligi, kendi dilinde okuma konusma hatta ozel egitimde Kurtce ise amenna.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

http://haber.gazetevatan.com/Haber/504626/1/Gundem

Adamlar bunu da cikip soyleyebiliyor ya anladim bu ulkede demokrasi varmis ...

Eee bende cikar o zaman " bosuna oldurmedik" derim...

110 kisi gelmisler Karatas karakoluna. 1 Uzman cavus Sehit. Gerci bu sefer ciddi cuvallamislar, en az 9-10 tanesi karakolun onunde kalmis ama giden gidiyor iste.

Sen o genc uzman cavus'un annesine soyle bunlari, birde milletin vekili O.C....

Guneydogu'da bir adamin o tarafta yada bu tarafta olmasi sadece ve sadece bir sac teli kadar ince bir cizgide mumkun oluyor. AKP den secilmis, bir sonrakine otekinden secilir. Teroristmis , yarin maasli korucu olur.

Velev ki silah biraktirdin duze indirdin, ne yapacak bu adamlar. Fabrika iscisi olup calisacaklarini mi saniyorsunuz?

Asiret duzeni bu ulkede devam ettikce, bizim kaderimiz bu.

Terorun ummet-din kardesligi ile bitecegini sananlar cok ciddi sekilde ruya goruyorlar.
TRUST GALATASARAY
MGC

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Pamukoglu'nu cesitli konusmalarini youtube'da izledim. Iyi bir asker oldugu muhakkak. Siyaset konusunda basarili oabilecegi konusunda suphelerim var. Sorular karsisinda soruya odaklanamiyor. Cok dagitiyor. Akici ve agzi laf yapan biri degil. Turkiyede dinlemezler boyle insanlari. Etrafina ekonomiyi bilen teknik konularda saglik olsun adalet olsun hukuk olsun ihtisaslasmis teknotrat dedikleri uzmanlari bulmasi lazim. Askerlerin hele boyle general filan olanlarin bu konularda uzmanlarla uzlasmalari zor. Her programda aman pasam filan diye onunde cok yalaklananlar vardi. Sorunlari kleselerle ezber uzerine cevapliyor. Soylediklerini nasl yapacagi konusunda kendisinin de bir fikri oldugunu sanmiyorum.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Bildiginiz herseyi unutun artik.
Dun Diyarbakir'da PKK ve apo legallesti.

Heryerde baris ruzgarlari esiyor artik,
Kardeslik turkuleri girla gidiyor ,
Memleketi neye , kac paraya nicin sattilar bilmiyorum

Ama sattilar... Hadi sattilar, satis sozlesmesi bile hatali. Adamlari silahlarini birakmiyor, silahlari ile disari cikiyor. Bizde mal bulmus magrib gibi seviniyoruz.

Destekcileri, yardakcilari, yalakalari hepsi bunun parcasi..

94 Haziraninda Van Gevas'ta canini veren kardesim Barbaros Yalcin icin artik bir sey yapamam ama kendi cocuklarim Ege ve Levent icin artik bir sey yapabilirim.

Ogullarimi bu serefsizlerin yonettigi ulkenin ordusuna gondermeyecegim.
TRUST GALATASARAY
MGC

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cesitli gazetelerde yazan bir suru pacoz kari zil takmis cengi gibi oynamakta baris geldi silah birakildi diyerek. Haburdan geldiklerinde hevesleri kursaklarinda kalmis olmali. Milliyetdeki Asli Taskafa ve Fi$fi$ Evin, Vatan'daki Nargileci falan filan. Neyin barisi bu?

Ben yetmisli yillari yasadim. Ortada fol yok yumurta yokken ama elde batili devletlere denk bir anayasa varken, yani isci sendikali, dibine kadar sigortali, memur emeklilik ve ikramiyesi tazminati ile zirhli, yargi bugunkune gore en az bes kere bagimsiz, universiteler ozerk, egitim (ki simdi anliyorum degerini) dunya standartlarinda herkez ile boy olcusecek bir seviyede iken ortaliga bugunlerde kahraman ilan edilen Deniz Gezmis avenesi ile cikti. Amerikan emperiyalizmi ve Viatnam savasi gibi Turkiyeyi yakindan uzaktan ilgilendirmeyen bahanelerle terorism ile tanistik. Ben bu deyyuslarin agzindan bir kere bile Mustafa Kemal ve devrimleri lafini duymadim. O yuden bu isleri M. Kemal yolunda yaptilar lafina gotumle guluyorum Banka soymalar, gece yol cevirip gasp, ve mitinglerde bomba, silahli gosterilerle halklara ozgurluk adi altinda Ali kiran bas.kesen sehir eskiyasi elbette bir komplo idi. Arkasindan ulkuculerin ulumasi ile dincilerin akincilari akti. Her tarafa Ualklara ozgurluk, Turk Halk Kurtulus Ordusu, bilmem ne ile boyali bohca idi. Yani ortaya cikan guya halklar icin halka ragmen halkin anasini bellemeye niyetlilerin adiligi idi o gunlerde. Artik buna guya dur diyen "serefli" generallerin duruma darbelerle el koymalari gibi ne bok yediklerini uzun uzun anlatmama luzum yok. Kipirdanmaya baslamis bir ulkenin agzina ettiler esoglu esekler. Ocalani yetistirenler bugun kabuk degistiren eski o Marksist, Leninist, ve Maoist piyonlugunu ustlenen pustlardan baskasi degildi. Bugunku liboslar yani.

1980'nin 12 Eylulunden once Kurtce konusmak yasak filan degildi. Yasakti diyen bok yer. TRT de elbette Turkceden baska yayin yoktu ama Guneydogudan gelip askerde Turkce bilmeyenlere Turkce ogretilirdi. Kimseyi bundan once neden ogrenmedin diye iceri almadilar. Anadili Kurtce olup dagda bayirda irgat gibi calistrilan egitimine izin verilmemis bir toplumun Turkce ogrenmesi imkansizdi. Ama devlet elinden geledigi ile kendi imkanlari ile hemde koca bir Keban baraji ve sulama tesisleri ile Haran ovasini suladi. Bu insanlar magralardan inip sehirleri gorduler. Egitilmeye baslanildi Bugun Kurtlerin elitleri ve hatta dagda onca sene kalan Ocalan bile okuzlugunden meram edip Kurtce ogrenmemeleri bile TC boyun borcu durumunda. Anlasilmasi zor. Ama bunlar her Turk vatandasi gibi okutulduklarini, secildiklerini, sectiklerini, devlet kademesinde her yere geldilerlerini, iclerinden Ozal gibilerinin basbakan ya da bakan olduklarini da inkar ediyorlar. Yurt disina ayni benim gibi bursla ogrenime gonderildiler. En azindan bes on tanesini yakinen tanirim. Ama bugun bolgemizi mahsus geri kalmasini sagladilar bizi kole yaptilar diye yeri gogu sallayan bu serefsizlerin dogduklari buyudukleri yerde dikili bir tek agaci olmadigini adim gibi biliyorum. Bugun Kurdistan asagi Kurdustan yukari aldi basini gidiyor. Biti kanlanan Kurt solugu Bati'da aldi ve Kurdistan ise havasini aldi.

Elbette Evren doneminde cektikleri zulm az buz degildi. Evrenin bes alti ciltlik darbeden sonra yazdigi anilari okursaniz bunun neye bir tepki oldugunu anlarsiniz. Herif hem komutanligimda hem darbeden sonra her Diyarbakira gittigimde dagda bayirda yasasin Kurdistan, Kurdistana hos geldiniz gibi yazilardan gecilmiyordu. Aldigimiz duyumlarda otobus garlarinda on-onbes yaslarindaki cocuklar (cocuklari kullanmayi pek iyi bilirler) otobusten inen yolculardan gozlerine Kurt olmayanlari kestirip yari saka yari ciddi pasaport kontrolu yapacagiz diye musalat oluyorlarmis dedigini gorur. Bu dogrudur da. Diyarbakirda askerlik yapan bir yakinimdan ben bile bu zibidilikleri duymustum. Evren efendi yilanin basini ezecem derken hangi yilanlari deliginden cikardiginin farkinda degildi elbette. Bugun Karayilan Kandilde bir mum yak iki mum yak sarkisini soyleyip guluyorsa bunu evren gibilere borcludur.

Kisacasi demem odur ki daha ortada PKK filan yokken de niyet bozuktu. Bu niyet Osmanlinin sonundan M. Kemalin olumune kadar gecen kirk senelik surede (yani TC filizlenmesi surecinde dahi)cikan yirmi kusur Kurt isyani ile bastan bozuktu. Hic bu isi darbeye filan baglamaya luzum yok. Bilirsiniz biz de sizle Kurtulus savasinda savastik ama emegimizin karsiligini alamadik zirvalarini. Bu devleti beraber kuracaktik ama kazik yiyip saf disi edildik lafini hala soylerler. Utanmadan ve sIkIlmadan Kurtulus savasi sirasinda bati'da Yunan ordulari ile olum kalim savasi verilirken bunlar 1921'de Kocgiri isyani ile (Ingiliz/Yunan Ortakliginin yapimidir) arkadan vurmaya kalktiklarini anlatiyorlar bugun. O gun meclis bunlari kabul etmismis ama soradan M. Kemal ve arkadaslari yan cizmismis. Bunlari bugun gazetede yazan bu surtuklere yutturabilirler. Baris geldi niye suskunsunuz diye soruyorlar ustelik.

Kurt terorizmi ile ayrilma emelleri ile yola ckan, bu yolda kendi koylerini basip kendi halkini da yola getirmek icin oldurmekten cekinmiyen, kulturumuz benligimiz dilimiz yok ediyorlar diye okullari yakip yikan, ogretmenleri oldurmege kadar varan adilikleri yapmis olanlar bolgede yol ve alt yapi yapmaya calisan muhendislere musallat olan ve is makinlarini yakip yikanlar birden "osurup obaya, sonradan tobeye" gelmesini elbette kendini bilen biri suphe ile karsilayacaktir. Dunden bugune ne degisti ki diye kendine soracaktir. Elbette Evren'in yasakladigi Kurtce bangir bangir TRT'de yayinda. Artik faili mechul cinayetler de olmuyor Kurt aydinina. Ama hala secim baraji 10'da iken KCK diye onbinlerce Kurt sivil hapishanede iken silahlar susssun isimizi politika ile hal edelim diyenler bu yukarda saydiklarimi yapanlar olunca, demek ki ortadaki bu pazarligin nerelere vardirilacagini bilmek isteyen ve ona gore tutum almak haklaridir bu terorizme hedef olanlarin. Daha neler, ne icin verilecek belli olmadan bu vur patlasin cal oynasin niye?

Hala Karayilan cekilecegiz cekilmesine diyor (ellerindeki kan kurumamisken) ama anayasada Turk vatandasliginin tanimina, kurt kimliginin kabulune, ve ulus kavraminin tarifine de bakacagiz diye de ekliyor. Hani ulan tek bayrak, tek devlet altinda birlesecektik, federasyon ozerklik filan yoktu ya iste diyen yok. Satilmis Hasan dagda konusmus iste. Boyle bir soru aklina gelmemis ama. Daha ne kimligi daha ne tanimi diyememis Karayilana. Cekilen fotgraflarda yere bakiyor zaten utancindan. Amerikan vatandasina Amerikali, Buyuk Britanya vatandasina Biritanyali, Fransa vatandasina Fransiz dendigini bilmiyor mu? Turkiye vatandasi da Turk olacak elbette. Yoksa ortada pazarlik konusu olacak Turkurdistan filan mi var? Icerde kendine ne dersen de. Ingilizim diyor Iskocum diyor Irlandaliyim diyor iste etnik bagini one cikaran. Bugun Biritanyada devlet eli ile Irllandalilar (Galik) ya da Iskoclar kendi dillerinde mi egitim aliyorlar. Amerikada Eyalet ve Federal devlet vergi parasindan topladigi para ile Ispanyolca, Cince anadilinde egitim filan mi veriyor? Az ye biriktir Kurtce egitim veren okulunu ac. Kulturunu ilerlet. Buna tek bir itirazi olacak olani sanmiyorum. Ama devlet islerinde kullanilacak dil her zaman Turkce olacaktir ve de bu boyle kalacaktir, Bunu da Turk vatandasi isen esek gibi ogrenip, bilip, konusacaksin. Savunmani da bu dilde yapacaksin. Ayni bugun oldugu gibi. T.C. vatandasliginin sarti bu. Degilse Kuzey Irak'a buyur. Orayi boldunuz iste. Hep alma agacinda buyudunuz ve bu da aliskanlik yapti.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gurdal Cetin

Bu aksam KANAL D de canli yayinda " Bu süreç içerisinde biz şu andaki MİT Müsteşarım değil daha önceki müsteşarım Emre Bey döneminde biz ada görüşmelerini başlattık. Bugünlerin belki de bir ön hazırlığıydı. Bu konuları asla pazarlık konusu yapmadık dedi RTE ?????

Eee bi dakka bu ne..

http://www.youtube.com/watch?v=UXAdrnjTjxA

Vay arkadas gercekten memleketin civisi cikti...

Haa bu arada unutmadan , arada bir de Galatasaray kinayesi yapti.

Aynen yaziyorum.

Kimsenin hidayetinin kapalı olduğunu kimse söyleyemez. 11,5 metrekarelik bir odası var. Bu radyo meselesi karşısında ben Adalet Bakanıma dedim ki, 'Niye radyo, bunu televizyona dönüştürelim' dedik. Kendilerine 12 kanallı televizyon verdik. Kendisini hayata dahil ettik. Orada kendi takımını da izliyor Türkiye'yi de izliyor. Jimnastik noktasında haftada 3 gün dediler. Ben dedim ki 'Niye 3 gün, her gün 1 saat yapsın' dedim. Arkadaşlarıyla günaşırı görüşüyordu ben 'her gün 1'er saat yapsın' dedim. Bu oradaki insanın yaşam koşullarını değiştirmesi açısından önemlidir. Benim verdiğim vereceğim budur.

Ozeti burda...

http://www.haberturk.com/gundem/haber/8 ... h-sikmayiz
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply