CL 3.Tur: M.Boleslav-GS 1-1 (hasan şaş 72)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Omer urundul aynen bizim gibi tek forvet dusunuyor.
Omer Urundul wrote:Yarın geceki Boleslav maçı çok önemli. Ne Gerets ne de futbolcular zihinsel olarak hazır değil. Gerets, Ankara'da yanlış bir takım tertibi sahaya sürdü. Orta sahanın sağında Hasan Şaş, solunda henüz hazır olmayan ülkeyi ve arkadaşlarını tanımayan Carrusca, orta sahanın ortasında Genç Mehmet ( Bence Ankara'da başarılıydı) yanında devamlılığı, oyunu yönlendirme özelliği olmayan ama tilki gibi pozisyon koklayan kaliteli bir ofansif orta saha İliç.
Hakan Şükür'ün yanında da geçen sezonun son haftalarında büyük düşüş gösteren ve bu düşüşü yine devam eden Necati .
Ankara'da G.Saray kötü oynamasına rağmen ikinci yarıdaki değişikliklerden sonra çok pozisyon buldu. Ama 90 dakikada girdiği pozisyonlar ve yaptığı asistlerle bunların yüzde 90'ında Hakan Şükür'ün payı vardı.
Eğer Hakan Şükür oynamasaydı G.Saray pozisyon bile bulamadan 3 puan kaybederdi.
Gerets yarın gece sahaya süreceği takım tertibini çok iyi düşünmeli. Genç Mehmet'in yanına eldeki kadroda en uygun bir ikinci liberoyu monte etmeli . Hakan Şükür'ü tek forvet oynatıp arkasında da serbest dolaşımlı İliç'i görevlendirmeli..
.
[/b]
Davut Gerçekcioğlu

Post by Davut Gerçekcioğlu »

bugünkü haberlerde geretsin bir revizyona gideceği ve mehmet ve carrusca nın yerine ayhan ve volkana yer vermeyi dusundugu iddia ediliyor. bence bu cok dogru bir uygulama olacaktır. umarım kazasız belasız bu macı atlatırız. ayrıca hasanın yerine ardanın, necatinin yerine de ilicin hakana daha yakın oynaması daha mantıklı olacaktır.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Kendi sahanda Boleslav'a karsi tek forvetle, takimin ve TD'nin alisik olmadigi bir sistemle oynamak nasil icinize siniyor anlayabilmis degilim. Futbolun tekniginden cok anlamiyor olabilirim ama boyle radikal bir hareketin, olum kalim maci diye lanse edilen boyle bir mac icin onerilmesi biraz garip kaciyor. Bir kac istina disinda, Gerets bu takimi geldiginden beri 4-4-2 yada 4-3-3 oynatiyor. Eee, sonuc da aliyor. Takim basa dogusuyor Turkiye liginde, kupasinda.

Yine de Gerets'i Avrupa maclari oncesi idam etmek dogal. Herkes Gerets'in bu sistemiyle Avrupa'da bu kadar sansli olamayacagini dusunuyor ve sistemini degistirmeyecegine gore o zaman TD degissin fikri cikiyor ortaya. Ben de Gerets'in muhtemelen Avrupa'da (FT'nin SL'de hic basari alamamasi gibi) basarisiz olacagini dusundugumu gecen yil sampiyonluk oncesi Gerets'i savunurken yazmistim.

Ancak Turkiye'de belini dogrultmasini saglayarak Gerets takima oz guven veriyor. Bunun nerelere varacagini kestirmek zor. FT'nin UEFA'yi alacagini kim tahmin edebilirdi, o kadar SL rezaletinden sonra. Bunun dinamigini anlamak ve kullanmak gerekir. Bu dinamik de onu bunu, bariz basarisizliklar olmadan ensesinden sokaga atarak yaratilamaz.

Gerets'in yanlis adamlari surekli yanlis yerlerde oynattigi safsatasina da katilamiyorum. Adam herkesi heryerde oynatti bir yilda. Gorduk kimin nerede ne yaptigini. Hic oyle ahim sahim bir yildiz cikmadi bu yer degisikliklerinden. Belki cok yer degistirtti filan diye elestirilebilir ama bunun da meyvalarini gecen yil herkes sakatlaninda yemisti. Her oynayan standart bir duzey tutturabilmisti takimda.

Gerets, Boleslav macina istedigi kadroyu cikarma hakkini kazandi coktan. Yapsin istedigini, elenelim, ondan sonra tartisiriz gerekirse.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Murat Kara wrote:Kendi sahanda Boleslav'a karsi tek forvetle, takimin ve TD'nin alisik olmadigi bir sistemle oynamak nasil icinize siniyor anlayabilmis degilim. Futbolun tekniginden cok anlamiyor olabilirim ama boyle radikal bir hareketin, olum kalim maci diye lanse edilen boyle bir mac icin onerilmesi biraz garip kaciyor. Bir kac istina disinda, Gerets bu takimi geldiginden beri 4-4-2 yada 4-3-3 oynatiyor. Eee, sonuc da aliyor. Takim basa dogusuyor Turkiye liginde, kupasinda.

Yine de Gerets'i Avrupa maclari oncesi idam etmek dogal. Herkes Gerets'in bu sistemiyle Avrupa'da bu kadar sansli olamayacagini dusunuyor ve sistemini degistirmeyecegine gore o zaman TD degissin fikri cikiyor ortaya. Ben de Gerets'in muhtemelen Avrupa'da (FT'nin SL'de hic basari alamamasi gibi) basarisiz olacagini dusundugumu gecen yil sampiyonluk oncesi Gerets'i savunurken yazmistim.

Ancak Turkiye'de belini dogrultmasini saglayarak Gerets takima oz guven veriyor. Bunun nerelere varacagini kestirmek zor. FT'nin UEFA'yi alacagini kim tahmin edebilirdi, o kadar SL rezaletinden sonra. Bunun dinamigini anlamak ve kullanmak gerekir. Bu dinamik de onu bunu, bariz basarisizliklar olmadan ensesinden sokaga atarak yaratilamaz.

Gerets'in yanlis adamlari surekli yanlis yerlerde oynattigi safsatasina da katilamiyorum. Adam herkesi heryerde oynatti bir yilda. Gorduk kimin nerede ne yaptigini. Hic oyle ahim sahim bir yildiz cikmadi bu yer degisikliklerinden. Belki cok yer degistirtti filan diye elestirilebilir ama bunun da meyvalarini gecen yil herkes sakatlaninda yemisti. Her oynayan standart bir duzey tutturabilmisti takimda.

Gerets, Boleslav macina istedigi kadroyu cikarma hakkini kazandi coktan. Yapsin istedigini, elenelim, ondan sonra tartisiriz gerekirse.
Ben iceride ve disarida mutlaka gol atmak uzerine bir on eleme stratejisinden yanayim, zira bu mac puan maci degil, eleme maci. Bu nedenle Turkiye liginde Gerets'in uyguladigi sistem bence hem yeterli hem gerekli. Yani, en az 2 forvetle oynanmali gorusundeyim. Ayrica, kalabalik orta saha ile de oynasak bizim takimlar gol yemenin bir yolunu bulurlar. Tek forvetle ve sadece Hakan Sukur'le gol atmak o kadar kolay degil.

Diger taraftan en az 2 forvet isterken de Necati'ye mahkum oldugumuz ve Umit Karan'la Kabze'nin sakat oldugu, Ozgurcan'in da bu maci kaldiramayacagi gercegi var.

Gerets'in Galatasaray'a en iyi futbol oynattigi kesit, gecen sene Umit Karan ve Necati'nin formda oldugu ilk devreydi. Galiba kritik faktor Karan'in iyilesmesi ve form tutmasi. O gune kadarkivranacagiz. Ben Gerets'in hocalik bilgisine ve ozellike taktik mudahalelerine saygi duyuyorum.

Tromso maci bir yol kazasiydi. Su kadar yil Avrupa'dayiz, eninde sonunda bir dandik takima kaza yapmamiz gerekiyordu, yaptik bitti. Bunu travma haline donusturmemek lazim. Ben ayni zamanda kadronun ve teknik ekibin bu maci cok ciddiye aldigini dusunuyorum, bu anlamda Ankara maci iyi bir erken uyari oldu. Kisacasi, cenesi dusuk bir yoneticimizin yarattigi gereksiz polemikler disinda herkes isin ciddiyetinin farkinda bana gore. Umarim yanilmam.

not : Cihan cok elestiriliyor. Ama Terim, Lucescu, Hagi ve Gerets gibi dort benzemez, bu adami hep joker olarak kullandilar. Neden ? Belki de bunun nedenlerini tartismak lazim. Kalitesi ne olursa olsun, disiplinli olmasi, verilen her gorevi yapmasi, kosmasi ve psikolojisini saglam tutmasi olabilir mi ? Antremanlardaki ciddiyeti veya ? Ciddi yazan arkadaslari istisna tutarim ama sanki bazen bir adamin tipine bakip not veriyorumusuz gibi geliyor bana. Cihan'dan fazla kosan adam var mi su anda bizim takimda ?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İki forvet, üç forvet oynayalımda hani forvet?

Hasan, Sabri, Arda, İliç hatta Carrusca'nın Necatiden daha fazla gol şansı olacağını düşünmek çok mu yanlış? Ben, Lucescu'nun oyun anlayışından nefret eden bir insanım. BJK'da 3-6-1 oynatıyordu adam. Ama gerektiği zaman gümbür gümbürde hücum edebiliyordu. Barcelona kaç forvetle oynuyor ve nasıl hücum ediyor?

Aslolan en iyi oynayacak adamları sahaya sürmektir ve Necati uzun zamandır bu kategoriye girmiyor! Onun yerine Arda oynasa fena mı olur? Daha mı kötü hücum ederiz? Mesele çok basit aslında, Necati ilk 11'de çıksın mı çıkmasın mı? Bilmem kaç maçtır dökülüyor olmasına rağmen bu maçta kendini toparlayacağına inanıyorsanız amenna, ama aynı tas aynı hamam devam edeceğini düşünüyorsanız 2 forvet 3 forvet demenin mantığı nedir? Örgürcan'a mı güveniyoruz?

not: Burda forvet'ten kastım Necati, Hakan, Karan, Kabze ve Özgürcandır. İliç, Hasan gibi oyuncular değil..
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ismail Gezer wrote:İki forvet, üç forvet oynayalımda hani forvet?
Ismail, haklisin ama buradaki sikintiyi ust yazimda belirtmeye calistim zaten. Evet 2 forvet oynanmali, Hakan Sukur desteklenmeli ama elde adam yok. Bence maalesef Umit Karan ve Kabze gelene kadar bu sorun olacak. O zamana kadar ya Ilic'i Hakan'in iyice dibine sokmak gerekecek veya mecburen Necati'yi kullanmak. Zaten bir oyuncunun 15-20 hafta araliksiz formsuz olmasi makul degil. Herhalde Necati'deki sorun baska. O zaman bunun ne oldugunun belirlenmesi ve kokten cozume gidilmesi lazim. Gecen sene 2006 Mayis aylarinda Alpay Dedeoglu, Necati'nin piyasasinin olustugu ve teklifler aldigi mealinde bir yazisi vardi. Zaten Necati o gunden sonra hep problem olmaya basladi.

Sasirtici birsey ama bu kadar forvet bollugunda 2.forvetimiz yok ve belki transfer gundeme gelebilir.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İstanbulda 5 dakkadır yağmur yağıyor. Hava sıcaklığı dayanılır gibi değildi son günlerde. Bugün hava şartlarının normale döneceği söyleniyordu. Bu sıcaklık 2 gün daha devam etse, işimiz çok zorlaşabilirdi.
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Herhalde Necati'deki sorun baska. O zaman bunun ne oldugunun belirlenmesi ve kokten cozume gidilmesi lazim. Gecen sene 2006 Mayis aylarinda Alpay Dedeoglu, Necati'nin piyasasinin olustugu ve teklifler aldigi mealinde bir yazisi vardi. Zaten Necati o gunden sonra hep problem olmaya basladi.
Dün aksam Habertürk TV kanalinda yayinlanan Seref Tribünü programinda söyle bir iddia öne sürüldü :
Gecen sezonun ikinci yarisinin ortalarinda FB Necati'yi almak icin girisimde bulunmus ve o günden beri Necati'nin konsantrasyonu iyi degilmis, falan filan. Bu bilgi tabii ki asparagas da olabilir.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Serif Halimler wrote:
Ufuk Sezekkaplan wrote:
Herhalde Necati'deki sorun baska. O zaman bunun ne oldugunun belirlenmesi ve kokten cozume gidilmesi lazim. Gecen sene 2006 Mayis aylarinda Alpay Dedeoglu, Necati'nin piyasasinin olustugu ve teklifler aldigi mealinde bir yazisi vardi. Zaten Necati o gunden sonra hep problem olmaya basladi.
Dün aksam Habertürk TV kanalinda yayinlanan Seref Tribünü programinda söyle bir iddia öne sürüldü :
Gecen sezonun ikinci yarisinin ortalarinda FB Necati'yi almak icin girisimde bulunmus ve o günden beri Necati'nin konsantrasyonu iyi degilmis, falan filan. Bu bilgi tabii ki asparagas da olabilir.

Haber belki dogru belki yanlis.Ancak eger yanlis haber veya dedikodudan oteye gitmiyorsa, kulaktan dolma ise kiniyorum soyleyenleri.

GS taraftari zaten su siralar Necati'ye antipati ile yaklasiyor, bunun ustune bir de"ulan bak goruyormusun FB transfer teklif etmis, serefsiz dusunuyor" seklinde dusunecek tonla adam var.Peki basinin boyle abuk ve tehlikeli yonlendirmeye ne hakki var, hadi basin demeylim ama belli basli dedikoducu yazar kiliginda hayvanlar var.

Bu adamlar cok goz onunden yalan yanlsi her haber etkili oluyor.Yazik gunah bu insanlar.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Milliyet'e bakilirsa cift forvet, tek on libero (Ayhan) ile sahaya cikiyoruz yarin. Hayirlisi. Sabri'yi ilk 11'de gormek isterim.
Galatasaray'da Şampiyonlar Ligi hesapları... İşte muhtemel 11...

Galatasaray, Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında yarın Çek Cumhuriyeti'nin Mlada Boleslav ekibini konuk edecek.
Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne 10. kez katılmayı hedefleyen sarı-kırmızılı ekip, yenilgi yüzü dahi görmediği başarılı eleme turları performansına bir yenisini daha ekleyerek, Mlada Boleslav karşısında rövanş karşılaşması öncesi avantajlı bir skor elde etmeyi amaçlıyor.
Mlada Boleslav maçının hazırlıklarını bu akşam yapacağı antrenmanla tamamlayıp kampa girecek olan sarı-kırmızılı ekipte, sakatlıkları nedeniyle Ümit Karan, Yalçın Ayhan ve Hasan Kabze'nin yarın forma giyme şansı bulunmuyor.
Teknik direktör Erik Gerets'in, Mlada Boleslav karşısında, Mondragon, Cihan, Song, Tomas, Ferhat, Hasan Şaş (Arda), Ayhan, İliç, Carrusca, Hakan, ve Necati muhtemel 11'i ile sahaya çıkması bekleniyor.
Ali Sami Yen Stadı'nda saat 20.30'da başlayacak olan karşılaşmayı Avusturya Futbol Federasyonundan Konrad Plautz yönetecek.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ankara maçını izlemedim ama Arda solda, Hasan sağda olacak şekilde de çıkabiliriz. Arda solda da fena değildi sanırım.

Her ne olursa olsun büyük bir takımın sahasına geliyorlar. Trömsö faciası bizim güvenimizi ciddi anlamda sarsmış olabilir, ama rakip bunu düşünüp rahatlayamaz!

Biz onlardan çekiniyorsak, unutmamak lazımki onlar bizden daha fazla çekiniyorlar. Galatasaray, Galatasaray'dır. Ve ismini hatırlamakta zorlandığımız bir Çek takımı Sami Yen'e gelip deli danalar gibi hücum ederek top oynayamaz!

Savunmalarını aşmanın pratik çarelerini aramak ve kontrataklara karşı çözüm üretmek teknik heyetin gözönüne alması gereken iki çok önemli sorun bence.

Ayrıca, kaybedersek bu maç bazı arkadaşların uzun süre formaya hasret kalmalarına yolaçabilir. Sahaya kim çıkarsa elinden gelenin fazlasını yapmak zorunda. Kimse bu takımdaki yerini garantiye aldığını sanmasın.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Lig TV haberlerine gore son taktik antrenmaninda denenen ilk 11 asagidaki gibiymis:

.............Mondi

Cihan Song Tomas Orhan

Sabri Mehmet Ayhan Arda

.................Ilic

..............Hakan

Ben bu olayi diger forumdan duydum. Kendim izleyemedim haberi. Tam olarak benim ve diger cogu kisinin gonlunden gecen iki on liberolu Necatisiz kadro. Bakalim bu kadro mu cikacak yarin? Yarin cok onemli bir gun olacak. Bu kadro cikar ve basarili olursa cok iyi olur. Yok eger basarisiz olursa o zaman baslarlar, Necati'yi niye oynatmadin, Hasan'i, Carrusca'yi niye oynatmadin.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Diğerleri neyse ama Hasan'ın oynaması gerektiğini düşünüyorum.

Hasan-Mehmet-Sabri-Arda

veya

Hasan-Mehmet-Ayhan-Arda

şeklinde...
Tolga Girici wrote:Lig TV haberlerine gore son taktik antrenmaninda denenen ilk 11 asagidaki gibiymis:

.............Mondi

Cihan Song Tomas Orhan

Sabri Mehmet Ayhan Arda

.................Ilic

..............Hakan

Ben bu olayi diger forumdan duydum. Kendim izleyemedim haberi. Tam olarak benim ve diger cogu kisinin gonlunden gecen iki on liberolu Necatisiz kadro. Bakalim bu kadro mu cikacak yarin? Yarin cok onemli bir gun olacak. Bu kadro cikar ve basarili olursa cok iyi olur. Yok eger basarisiz olursa o zaman baslarlar, Necati'yi niye oynatmadin, Hasan'i, Carrusca'yi niye oynatmadin.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:Lig TV haberlerine gore son taktik antrenmaninda denenen ilk 11 asagidaki gibiymis:

.............Mondi

Cihan Song Tomas Orhan

Sabri Mehmet Ayhan Arda

.................Ilic

..............Hakan
Gerets'in cikabilecegi en iyi kadro. Sag bekte Cihan'in alternatifi yok. Ugur Gladbach macinda sahanin en kotulerinden biriydi. Ferhat'i Selcuk bey begenmis ama ben Ankara macinda hic begenmedim. Aksine bir de rakip oradan bindiriyor zayif kanat oldugunu bildigi icin. Gorgen'in dedigine gore zaten sag aciklari cok iyiymis. Ergun kadroda bile yoktu Ankara macinda, zaten iyice agirlasti. Oynatilmasi buyuk risk. Insallah Orhan saglamdir.

Bu orta sahayi begendim, zaten 5 li orta saha oynamamis gerekiyor demistim ama soyle bir degisiklik yapardim.

Arda ....... M.Guven..... Sabri...... Ayhan.

.................... Ilic.................................

Solda Carrusca daha hazir degil. Ankara macini bile cikaramadi. Ceklere karsi iyice zorlanacaktir. Arda'yi sag kanatta daha verimli buluyorum. Sabri sag kanat oyuncusu degil. Bu cocuk aylardir senelerdir benim yerim ortanin ortasidir diye bagiriyor ama dinleyen yok. M. Guven bence Ankara macinin en iyi adamlarindan biriydi. Ayhan kotu durumda cok faullu oynuyor, herseyi off. Ama hirsi var. Madem sag aciklari iyi, onun onunde defansif ozellikleri kuvvetli, kosacak bir oyuncu daha oynatirdim.

Hakan'i pivot santrafor olarak kullanir, onu yerden toplarla besler, Sabri, Arda ve Ilic'le tamamlardim.

Bu kadroyla cikmak da yetmez. Bu mac 3 degisiklik yapilacak bir mac. Ikinci yari skora gore degil, mucadele gucunu ayni duzeyde tutmak icin degisiklikler yapilmali. Yorulani hoca degistirmeli.

Bu mac takim olarak her seyden once hata yapilmamasi gereken bir mac. Hocasiyla, oyuncusuyla. 1-0, 2-1'den daha iyi bir skor. Tromso bile bizi ilk macta aldigi 1-0 lik sonucla eledi. Ikinci macta onlari sasirtip, macin basinda saldirip sonra iyi kapanip kontrayla gol bulmamiz daha kolay olacaktir.

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

https://www.secveseyret.com eleme maclarini digiturkweb kalitesinde veriyormus. 300 ve 512 kbps. Iki eleme maci toplam 13 dolar. Valla mac seyrettiricez diye iyice soyguna cevirdiler olayi ama seyretmeden de edemiyorum :)
Ozan Ersoy wrote:Ferhat'i Selcuk bey begenmis ama ben Ankara macinda hic begenmedim. Aksine bir de rakip oradan bindiriyor zayif kanat oldugunu bildigi icin. Gorgen'in dedigine gore zaten sag aciklari cok iyiymis. Ergun kadroda bile yoktu Ankara macinda, zaten iyice agirlasti. Oynatilmasi buyuk risk. Insallah Orhan saglamdir.
Ferhat'in zorlanmasinin bir sebebi bence Carrusca'nin defansa az yardim etmesiydi. Geriye pek kosmadi, hatta ben yarisahanin gerisine gectigini pek gormedim. O yuzden o kanatta oynayan Devran zaten hirsli bir oyuncu olarak epey yuklendi, Ferhat yine iyi karsi koydu. Bir tek orada topou kornere birakacakti, panik yapti.

Ama yine de iyilesmis bir Orhan'i bu macta tercih ederim.
Post Reply