Hazırlık maçı:G.S. - Bochum 1-2 (dk 23 ayhan)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ismail Gezer wrote:Maçın özetini izledim. Orkun çok iyi kurtarışlar yapmış amma, ilk hamlesinde toplar genelde altıpas civarına düşmüş. Bu çok tehlikeli!
Bir mac izleyip boyle genel hukumler vermeyin. Ben Orkun'u gecen sene Erciyes'deyken en az 7-8 mac izledim. Hele Hasan artiz demis ya, boyle yorumlara olumlu cevap vermek imkansiz, "Pe subhanAllah" demek lazim ilk once :? Ama derdini biliyorum. Aykut'a haksizlik yapildigini dusunuyor, Aykut'u begeniyor, o yuzden Orkun'u elestiriyor. Fazla diyecek bir sey kalmayinca, "artist" oluyor. Yapmayin.

Orkun gecen sene ancak bos kaleye veya karambolde ittire kaktira gol yedi. Her topa mutlaka bir mudahalesi var. Volkan gibi hic bir topu seyretmiyor. Mesela Aykut'un FB ile kupa macinda Alex'in serbest vurusundan yedigi golu asla yemez. Her topu tutmaya kalkip yumurtlamiyor. Yer tutusu cok iyi, refleksler mukemmel. Saha icinde donuk, olu, oyundan kopuk degil. Surekli savunmasini yonlendiriyor, kurtardigi toplardan sonra cosuyor, oraya buraya bagirarak herkesin kanini kaynatiyor.

Dunku macin pozisyonlarini seyrettim. Dikkatimi ceken YB'un kalecisinin yedigi ilk iki gol. Birincisinde Baris'in sutu yere sektikten sonra nasil hizlandigina dikkat edin. Zeminin ozelligi. Kaleci de kapadigi koseden yiyor. Orkun'a benzer bir top geldi, Hakan Yakin'in ilk devredeki serbest vurusu. Son anda gordugu sut igne deliginden gecip, yerde sekti, koseden giriyordu. Muhtesem cikardi.

Ikincisi Ozgurcan'in golunde top kalecinin uzerine gidiyor. Ama refleks yeterli olmadigi icin, yere yatmaya firsat kalmiyor. Buna benzer top da Orkun'a ikinci devrenin sonlarinda vurulan vole seklinde geliyor. Hemen hemen ayni noktadan, onu kapali, bir kac metre otesine, yerde sekerek hizla gelen bir vole. Orkun muhtesem cikardi. Mondi boyle cok gol yedi. Butun toplar tutulmali diye bir sey yok.

Daha ilk maci, garip saha, onundeki defans yeni. Bir suru olumsuzluk var. Bulup da bunmayalim. Hata yapacak, yapar. Ama eninde sonunda 30 macta 15 gol yemis bir kalecimiz olursa, isterse her yedigi golde hata yapsin. Mac basina 0.50 ortalamayla oynamak icin her mac en az 3-4 kurtaris yapmak zorundasiniz.

Herkes Anil'i begenmis. Ama benim ozetlerden gorebildigim, yedigimiz gol de dahil olmak uzere, cogu acigi o kanattan vermisiz. Servet'in kanattan gedik cok az olmus. Savunma oyuncusundan bahsediyoruz. Anil'in Umit'e attirdigi gol benim icin hic bir sey ifade etmiyor. Yeri degil, daha cok genc tamam ama yorumlari anlamiyorum.

Ozan Ersoy
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cengiz Akgun wrote:Orkun'da ki o kurtari$tan sonraki el heraketlerinin ne anlami var? Istavroz cikarma derler onu andiriyordu. Hiristiyan mi (ki olabilir. Dogu$tan da sonradan olma da olma ihtimali var. $imdi Turkiyede de Hiristiyan olma modasi yayilmaya ba$lami$ Muslumanlarin ne yaptiklari gorulunce) yoksa onlara olan bir ozenti mi. Hayir Hiristiyan degilim demi$ti galiba. Bu bir kere daha konu olmu$tu galiba. O zaman dikkatimden kacmi$ti. Degilse bu yine epey bir olay olacak. Bu istavroz cikarma olayi da Latin avanaklarin futbola soktuklari bir olay.
Cengiz abi o tiklerinden bir tanesi :D Daha neler görecegiz, tam artist mubarek...
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hasan Tezcan wrote:
Cengiz abi o tiklerinden bir tanesi :D Daha neler görecegiz, tam artist mubarek...
Hele Hasan artiz demis ya, boyle yorumlara olumlu cevap vermek imkansiz, "Pe subhanAllah" demek lazim ilk once :? Ama derdini biliyorum. Aykut'a haksizlik yapildigini dusunuyor, Aykut'u begeniyor, o yuzden Orkun'u elestiriyor. Fazla diyecek bir sey kalmayinca, "artist" oluyor. Yapmayin.

Ozan Ersoy
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Hemde nasil yumurtlar...kale önune celdigi/biraktigi toplari sadece ben mi
gördum, tehlikeli isler bunlar...sonra ben kimseyi kayirmiyorum, sadece o
kadar da degil dedim. Bence bu sene GS kalede sorun yasayacak...

Ayrica yillardir Hasan Sas'a katlandik, Orkun'a da katlanmak zorundayiz,
ne yapalim. Ne anlamda söyledigimi cok iyi biliyorsunuz :D
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hasan Tezcan wrote:Hemde nasil yumurtlar...kale önune celdigi/biraktigi toplari sadece ben mi
gördum, tehlikeli isler bunlar...
Reklam kokan laflar bunlar Hasan'cim, reklam. Birak bu isleri, seni pistlerde gormek isteriz. :D

Hangi topu birakmis?... Nasil bir yorumdur, nasil bir saptirmadir bu? Butun toplarda ya onu kapali, ya cok yakindan vuruluyor, hemen hemen hepsinde de top yerde sekiyor. Yerde sekerek koseye giden topu tutmamak aksine celmek kaleciligin temel prensiplerinden biridir. Celdigi toplarin hepsini de koseye dogru celmis. Uzerine gelip de aynen geri yollamamis. Dumura ugratiyor beni bu tip yorumlar.

Artizmis, istavroz cikariyormus, hasan gibi onu da cekecekmisiz. Vucuduna seloteyple muska yapistiran adami cektik biz tam 234237 senedir. Saskinlikla izliyorum, saskinlikla.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Fri Jul 13, 2007 6:16 pm, edited 1 time in total.
Gökhan Özçelik

Post by Gökhan Özçelik »

Anıl ilk defa oynadığı maçta sol bek olarak oldukça başarılıydı hatta Ferhat'tan bile daha formda gözüktü.

Barış Öztürk oyun tarzı ile bana Hamit Altıntop'u hatırlattı. Serkan Çalık da tıpkı Yıldıray Baştürk gibi dikine oynayan, bire birde çok etkili, şutları iyi olan, süratli ve teknik bir oyuncu. Her ikisi de mutlaka ilk 11'de oynamalı.

Kaleci Orkun'u da çok beğendim, refleksleri harika. Özgürcan da beklediğimden çok daha iyi oynadı.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Feed kanalina tesekkurlerimizi sunduktan sonra,
(Amorti kazanmis hissine kapildim) Kalliden baslamak isterim.
Zevzek spiker : ''Bir eski bir yeni takimi oynattiniz,
ama hala ilk onbir belirmedi?'' gibi sorusuna,
''Kim dedi sana esas takimin belirmedigini ? '' gibi bir yanit vardi.
Bana yahu esas takim bugunku yenilerinki,
ustunde oynayacagim idyor gibi geldi.

Puzzle cozer gibi yeni takimi ve sistemi cozmeye calistik. Tabii ciplak
gozle olsaydi daha iyi olurdu, televizyondan tam olmuyor.

Yenilikler:
1-)Takim kosuyor ve az ayakta top tutuyor. Tempo artmis.
2-) Rakip takimi isiriyor ve kurallar musaade ettigi kadar dayak atiyor. Sakatlanma ve kart daha fazla olabilir.
3-) Tempodan ve az calimdan dolayi biraz takim genel olarak kafasi kopuk tavuk gibi,
ama Lincolnden sonra gormek lazim.
4-)Iliklerine kadar kazanma hirsi islenmis. Yenilgiyi zor kabul ediyorlar.
5-) Cilginlik artmis. Kalli, Orkun, Abuzittin, Anilin eski cilginlar Hasan , Umit ve Songun yanina gelmis. Hepsi ayni anda delirmez insallah.
6-)Kanatlar bindirecek.
7-)Kollektif oynamayan ve egoizm yapan cezalandirilir.
8-)Herkes bolgesini faul yapma pahasina savunacak.
9-)Etkili kornerler geri geldi. Hastasi oldugum on direkten geriye asirtma
bol bol olacak.
10-) Kale civarinda egoizm yapan vede sut atmaya gucu yetmeyen zor oynar.
11-)Arda, Thomas, Carusca, Necati ve Hakanin isi zor. Hasandan hala umutluyum.

Begenmedigim noktalar:

1-) Orkun ayakla oynamayı vede yan topa cikmayi ogrenmeli.
GS kaleci alt yapi kaleci egitmenleri bu sorunu hala halledemedi.

2-) Tandem birbirini tanimadigindan cok geriye yaslaniyor. On libero ile
tandem arasinda ozellikle ceza sahasi ustunde cok bos adam birakiliyor.
Adamlar cok sut cektilir. Tamam Orkun iyi cizgi kalecisi ama o kadarda sut imkani taninmaz ki kardesim.

3-) Geriden top cikarirken Liderothu gormeliler. O da o anlamda inisyatif almali. Yoksa toplari iyi kullaniyor. Ileriye dan dun vuruluyor.

4-)Anil hucumda bindirdide ama cok yerini kaybetti. Ayni hatalari Orhan Ak yapsa yerden yere vurulurdu.

5-) Servet sag bek ve Umit Karan forvet arkasi fantezilerini , cok siritmasalarda, bu oyuncularin eksik yonlerini gelistirmek
icin tasarlanmis ''personal training on job'' olarak gorelim.

6-)Ozgurcan sirti donuk oynamayi ve havadan daha etkili oynamayi
ogrenmeli. Yoksa yerine adam geliyor.

7-) Baris Umit Davalanin gencligini, Serkanda Okan Buruk-Berkant gencligini andirdi. Guclenmeleri ve takima uymalari gerekiyor.

Ben en cok Volkan ve Linderothu begendim.
NO ADNANS, NO CRY !!
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Alpay Dedeoglu wrote:Feed kanalina tesekkurlerimizi sunduktan sonra,

Yenilikler:
2-) Rakip takimi isiriyor ve kurallar musaade ettigi kadar dayak atiyor. Sakatlanma ve kart daha fazla olabilir.
3-) Tempodan ve az calimdan dolayi biraz takim genel olarak kafasi kopuk tavuk gibi,
5-) Cilginlik artmis. Kalli, Orkun, Abuzittin, Anilin eski cilginlar Hasan , Umit ve Songun yanina gelmis. Hepsi ayni anda delirmez insallah.
6-)Kanatlar bindirecek.
bol bol olacak.

Begenmedigim noktalar:

1-) Orkun ayakla oynamayı vede yan topa cikmayi ogrenmeli.
GS kaleci alt yapi kaleci egitmenleri bu sorunu hala halledemedi.

Adamlar cok sut cektilir. Tamam Orkun iyi cizgi kalecisi ama o kadarda sut imkani taninmaz ki kardesim.

3-) Geriden top cikarirken Liderothu gormeliler. O da o anlamda inisyatif almali. Yoksa toplari iyi kullaniyor. Ileriye dan dun vuruluyor.

4-)Anil hucumda bindirdide ama cok yerini kaybetti. Ayni hatalari Orhan Ak yapsa yerden yere vurulurdu.

5-) Servet sag bek ve Umit Karan forvet arkasi fantezilerini , cok siritmasalarda, bu oyuncularin eksik yonlerini gelistirmek

6-)Ozgurcan sirti donuk oynamayi ve havadan daha etkili oynamayi
ogrenmeli. Yoksa yerine adam geliyor.

7-) Baris Umit Davalanin gencligini, Serkanda Okan Buruk-Berkant gencligini andirdi. Guclenmeleri ve takima uymalari gerekiyor.

Ben en cok Volkan ve Linderothu begendim.
Çok güzel özetlemişsin.

Ben de enfazla Volkan ve Linderoth'u beğendim. Takkım geçen seneden iyi gözüküyor.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:Orkun'da ki o kurtari$tan sonraki el heraketlerinin ne anlami var? Istavroz cikarma derler onu andiriyordu. Hiristiyan mi (ki olabilir. Dogu$tan da sonradan olma da olma ihtimali var. $imdi Turkiyede de Hiristiyan olma modasi yayilmaya ba$lami$ Muslumanlarin ne yaptiklari gorulunce) yoksa onlara olan bir ozenti mi. Hayir Hiristiyan degilim demi$ti galiba. Bu bir kere daha konu olmu$tu galiba. O zaman dikkatimden kacmi$ti. Degilse bu yine epey bir olay olacak.
Hareket su, kare kare:
Image

Sol yanindan, logonun oldugu yerden, kalbinden.. ne derseniz artik, basliyor...

Image

Gogsunun ortasinda (ya da belki sagina yakin, emin degilim hepten) bir durak verip...

Image

Opuyor...

Image
Image

Ve de alnina koyuyor...

Istavroz cikartmaktan cok, araplarin yerden beri baslayan selaminin, soyle sol yandan beri baslayan hali gibi birsey... Hemen millet o yukardaki ozet videosunda da gomulmus ve de ucmus bunun derdine...

Orkun'un yaptigi hareket de ilginc ama, biz millet olarak daha da ilginciz vesselam!
Cengiz Akgun wrote:Bu istavroz cikarma olayi da Latin avanaklarin futbola soktuklari bir olay.
O latin avanaklardan biri de bizim Lincoln! :) Hatirliyorum uzaktan bir sutunda, kacirdigi gol sonrasi yapmisti...
Özgür
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

-Peki Kayseride yaptığımız röportajda sana -Bir Galatasaray maçında istavroz çıkardığın iddia edildi. Nedir bu konu? Diye dormuştum. Sende "O benim çok uzun yıllardır yaptığım bir şey. Benimle Allah arasında olan, ben öyle inanıyorum. Onun haricinde hiçbir anlam içermeyen, dini bir vasfı olmayan, görsel anlamı olmayan benim için özel bir hareket. Onun dışında hiçbir anlamı yok. O maçta önemli bir anın akabinde yapılmış olduğu için göz önüne çıktı. Benim bütün maçlarımı takip edin maçın içinde o hareketi birçok kere yapıyorum. Pozisyon geçtikten sonra, bir kurtarış yapmışım, uğurum diyebiliriz." diye cevap vermiştin. 3 büyüklerin dışında oynarken bu tür hareketler çok fazla göze batmıyor. Ki bir Galatasaray maçında bu gündeme gelmişti. Şimdi Galatasaray'dasın ve bu tür hareketlerinle hayli karşılaşacağız. Tribünlerin bir anlamda sevgilisi olacaksın.
Bu tribüne oynamak değil benim için. Ben sahada nasıl rahatsam, kendimi nasıl iyi hissediyorsam, nasıl oyuna konsantre olabileceksem öyle davranırım. Çünkü ben ne kadar iyi konsantre olursam, ne kadar o sahanın içinde iyi olursam, o anı yaşayabilirsem o kadar takımıma faydalı olabilirim. Kendim iyi oynarım, takımımı iyi yönlendiririm, futbol topunun beninmle daha az buluşmasını sağlarım. Bence en büyük başarı budur zaten, takımı yönlendirebilmek. Onun için kendime özgü yaptığım, kendimle alakalı şeyler var. Bunu insanların yanlış anlayacağını düşünmüyorum. Ya da tribünlere gösteriş olsun diye yapıldığını düşünceklerini sanmıyorum. Çünkü onlar tamamen benim özelimle alakalı hareketler.
-"Statdan çıkarken 10 metrede bir röportaj yapılınca sinirlendim. Diyorlar ki "Hristiyan mısın?" Bana şey demiyorlar; "Orkun bu kareketi yapmanın anlamı nedir? Bir tanesi Hristiyan mısın?" deyince, "Evet Hristiyanım ne olacak yani" dedim. Hristiyan olunca, bu senin kalecilik yapmana engel bir durum mu yani." demiştin.
Ben Allah'a şükürler olsun Müslümanım. Herkesin bir inancı var, herkesin kendine özgü uğurları vardır. Bu da benim uğurum. Ben öyle rahat ettiğimi düşünüyorum. Yani bu dediğim gibi bu hareketin başkaları için hiçbir önemi anlamı yok. Benim için önemli ama. Bu zaten sadece bir harelet. Bir manası yok yani.
21 Haziran 2007 Perşembe 15:56
http://www.ensonhaber.com/news_detail.php?id=59319

Hristyan olup olmaması kimseyi ilgilendirmez, kimseyi rahatsızda etmez tabi. Ama şaşırıp merak etme hakkımızda mahfuz :)
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alpay Dedeoglu wrote:Feed kanalina tesekkurlerimizi sunduktan sonra,
Alpay eline saglik. Kalli'nin bu laflarini gazeteciye kizginligina verdim ben. "Ilk 11 cikardim ki takim 11 kisi olur zaten, sonuncu 11, ikinci 11, boyle soru mu olur" gibilerinden basindan savmis. Kalli salak bir gazeteciye 2. hazirlik mactan sonra resmi maclarda kimi oynatacagini soyleyecek biri degil. Bence lige kadar cok sey degisir. Sakatliklar olur, yeni transfer gelecek deniyor, hic akilda olmayan bir oyuncu super performans gosterir vs vs... Servet, Anil, Umit Karan'in, Ozgurcan'in bu pozisyonlarda oynayacagini dusunmuyorum ben. Siz de dusunmeyin. Oynayacaklari bile supheli.

Yenilikler:
6-)Kanatlar bindirecek.
bol bol olacak.
Dun mactan sonra biriniz de birer birer futbolcu degil takimin oyununun yorumunu yapsin diye istekte bulunmustum. Kimse cikmadiydi. Sagolasin Kalli basit oyun istiyor. Bugun dediklerine bakalim....
"Feldkamp, Alman Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Milli Takımı'nın 2006 Dünya Şampiyonası'na katılamamasını bugüne kadar hala anlayamadığını belirterek, ''Türk futbolunun durumunu Avrupa Şampiyonası açısından endişeyle izliyorum'' dedi. Feldkamp, ''Türk futbolcularının disiplinsizliğini ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz'' şeklindeki bir soruya da ''Bu lafı sevmiyorum. Türk futbolcuları disiplinli. Avrupa'da zirveye oynayacak potansiyelleri var. Ancak bu potansiyel yeterli şekilde kullanılamıyor'' diye yanıt verdi.

Futbolcuların idmanlarda istekli ve kabiliyetli olduklarını, ancak sonuca ulaşmak için daha fazla çaba harcamaları gerektiğini ifade eden Feldkamp, ''Netice getirsin getirmesin tüm güzel hareketlere seviniyorlar. Bu bir mantalite sorunu. Bunu değiştirmeliyiz'' dedi.Karşılaşmalarda zaman zaman harika görünen, ancak sonuca fayda sağlamayan hareketler yapıldığını kaydeden Feldkamp, ''Taraftarlar buna rağmen alkışlıyorlar. Almanya'da yanlış pas veren kişi yuhalanır. Ancak Türkiye'de bu hatalı pas topukla verildiyse bazen alkış bile alıyor. Bir oyuncu böyle olunca hata yaptığını nasıl anlar? Bunu yıkmalıyız. Bu benim görevim'' değerlendirmesini yaptı.
Isi cok zor. Bu kulturel bir degisim. Binlerce sene once soylenen sozler var "huylu huyundan vazgecmez" gibi.

Benim seneler onceki Real Madrid analizlerimde bu noktaya hayranligim cok acikti. Zidane-Figo-Carlos-Raul gibi donemin en pahali topculari, varyeteye gosteriye girmeden tikir tikir top oynuyorlardi. Basit ama etkili, topu kosturan, rakibi yoran, savunmasini dusuren, diz cokturen bir futbol. Kisa paslar, topsuz alanda deparlar, cabuk karsi sahaya yuklenme, baklavalar vs.

Dun Serkan Calik'a sinirlenmis Hasan Kabze'ye uygun durumdayken topu birakmadi diye. Hasan'a zaten ilk gunden gicik. Arda da nasibini almistir. Adam bana hatice degil netice verin diyor. Pas atacaksan, pasi atacaksin, ister topukla ister kicinla. Sut cekeceksen kaleyi tutturacaksin. Bizim takimdan bunu anlayabilecek kac kisi cikacak merakla bekliyorum. Linderoth/Lincoln bu sistemde en cok basarili olacak oyuncular olacak. Arda'da o zekanin oldugunu dusunuyorum. Uyum saglayacaktir. Necati-Hasan mevlam salmis cayira, gerisi kayira.
Bravo! Ben bu verilen pozisyonlari hic begenmedim. Geri geri gitmeler, rakibe basmamalar, seken topu rakipten once celememeler, ileri cikip adamini kaybetmeler. Sorun var defansta. Ama zaman cok. Bir ay duzeltilir. Orta saha daha oturunca, savunma da duzelir.
Bir tek ben mi gordum ben de diyordum.
Bingo. Tafarel de antrenman maclarinda santrafor oynardi.

Ozan Ersoy
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Sevgili Alpay,

Yorumlarini ilgi ile okudum.

Bir tek #7 ile #11'de yazilan son gorusu son derece celiskili buldum o kadar :roll:
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kalli dede ile benim Turk futbolcusu hakkindaki du$uncekerim bire bir tutuyor. $u yukarda soylediklerini okudum. Sadece Turk futbolcusunu degil GS'dan ba$liyarak Turk seyircisini de egitecek ama omru vefa eder mi buna pek sanmam.

Kalii'nin soylemek istediklerini iki cumlede ozetleyeyim. Futbol takim oyunudur. Takim oyunu oynayamayanlardan ba4ari beklemek imkansiza yakindir.

$imdi bunu hala anlayamayana acmak isterseniz $unu demek lazim. Takim olarak oynama adetinde olmayip kendine oynayan takim oyununa zarar verir. Bunun da ovulecek ve de ovunulecek hic bir yani yok sonuc konusunda. Bir takimda sadece uc dort tane kabiliyetli oyuncu olmasi yetmez. Takim takim olarak bir zincir gibi en zayif oyuncusu kadar gucludur. O yuzden adamin ogretmek istedigi futbolcu olarak belli bir standardi tuturman gerektigi profesyonel takimda oynayabilmen icin. Bunun icin takimdaki her oyuncunun (asil ve yedek) standard fizik gucu, standard top hakimiyeti, ve standard oyun zekasinin olmasi lazim. Ha nedir bu standard? Avrupada kupaya oynayacaksan Avrupadaki standart yok Turkiyede kupaya ya da $ampiyonluga oynayacaksan Turkiye ligindeki standart. Yani standart goreceli.

Eger Avrupada standardini yakalamak istiyorsan sahaya cikardigin 11 futbolcun ve bunlarin yedekleri oynadiklari mevkilerde bu standardi yakalami$ olacaklar. Oyle kaleye diye vurup taca gidiyorsa $utun senin boyle bir futbol ile takimda yerin olamaz ve de olmamali. Avrupada kupa mupa dersen o zaman elinde kilit noktalarinda oynayan en az dort oyuncunun bu standardin cok ustunde olmasi gerekiyor. Cok iyi bir forvetin (Ceza sahasina 10 kez girdiginde en az yarisinda tutugu yer ve yaptigi hamle ve pasla ya kendine ya da arkada$ina gol pozisyonu yaratip ve de en az bu onun birini gole cevebilecek potansiyelinde yani) olacak. Gol atamayan takim 0-0 ile bir yere gidemez. Cok iyi bir kalecin olacak (yakin frikik ve penalti di$inda gol yemesi pek mumkun olmayan ve rakiple kar$i kar$iya kaldigi 5 posziyonun en az dordunu cikarabilen ya da tuttugu yerle etkisiz hale getirecek cinsten). Ozan'in dedigi gibi leblebi gibi gol atip yemeninde bir anlami yok. Cok iyi bir oyun kurucun olacak orta sahada topu aldi mi bu cok iyi dedigim forveti ceza sahasina girerken gol pozisyonuna sokabilecek ya da siki$tigini gordugunde topu saga sola acip topu rakibe kaptirmadan adami serbest hale gelmesini saglayabilecek. Bunun yaninda orta saha ile defansi koordine edecek defansta kademeyi gorup ofansta topu oyun kurucuya tereyagdan kil ceker gibi her zaman geciribilen adaminiz yoksa cok ama cok iyi oyun kurucunuz ne yapsin? Gelip topu defanstan sokup ileri gidene kadar rakip yerini aldiktan sonra oyun kurabilecek kac adam var $u koca futbol dunyasinda? Toplu defans toplu ofans oynayamayanlara Avrupada kupa mupa verilmez. Verseler bile onlar da alamazlar zaten. Bunu da ancak bu usta oyuncularla takim olmayi bilenler yapabiliyorlar. Ama bu ustalara takim ruhunu a$ilayamaz isen sirk takimi olmaktan da kurtulamazsin.

I$te o yuzden de dedemiz $imdi hepsini ce$itli yerlerde deniyor. Nerede ne yapilmasi gerektigini ogretmeye celi$iyor. Bunu anladilar anladilar. Anlamadilar ise gerisi palavra. Kalli dede dagil 7 sulalesi gelse nafile.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Orkun'un yaptigi hareket de ilginc ama, biz millet olarak daha da ilginciz vesselam!
...
Niye millet olarak ilginciz? Ne luzumu var bu turlu yilmanakliklara. Ortada Hiristiyanin istavrozu mu Arabin temennasi mi belli olmayan eskilerin deyimi ile bir el pe$revi var durup durduk yerde. Ne gerek var bunlara eski koye yeni adet gibi? Yarin boylesi oburgun hayalari avuclama (buradaki beyzbolcular gibi) ertesi gunu kici ka$ima filan gibi ugur deniyorum agabey ayagi ile ortada dupeduz bir taklit olayi alip ba$ini gidecek. Bu taklit de dedigim gibi Latin avanaklara ozenme olayindan ba$ka bir $ey degil. Hasan hakli artizlik demekle. Ben de gordum ne yapiyor yahu bu adam dedim. Garipki ne garip! Oyle 4ekilci filan biri de degilim ustelik.

I$ine baksin i$ine. Her takim boyle Genc Oglanlar gibi olmayacak ona gore denmeli kendisine. Artik Erciye$te de oynamiyor. Bir bok olmadan kokmanin analamini goremedim ben daha. Orda da yaparmi$. GS'da yapmasin. Daha koprunun latindan cok sular akacak.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote: Orkun'un yaptigi hareket de ilginc ama, biz millet olarak daha da ilginciz vesselam!
...
Niye millet olarak ilginciz? Ne luzumu var bu turlu yilmanakliklara. Ortada Hiristiyanin istavrozu mu Arabin temennasi mi belli olmayan eskilerin deyimi ile bir el pe$revi var durup durduk yerde. Ne gerek var bunlara eski koye yeni adet gibi? Yarin boylesi oburgun hayalari avuclama (buradaki beyzbolcular gibi) ertesi gunu kici ka$ima filan gibi ugur deniyorum agabey ayagi ile ortada dupeduz bir taklit olayi alip ba$ini gidecek. Bu taklit de dedigim gibi Latin avanaklara ozenme olayindan ba$ka bir $ey degil. Hasan hakli artizlik demekle. Ben de gordum ne yapiyor yahu bu adam dedim. Garipki ne garip! Oyle 4ekilci filan biri de degilim ustelik.

I$ine baksin i$ine. Her takim boyle Genc Oglanlar gibi olmayacak ona gore denmeli kendisine. Artik Erciye$te de oynamiyor. Bir bok olmadan kokmanin analamini goremedim ben daha. Orda da yaparmi$. GS'da yapmasin. Daha koprunun latindan cok sular akacak.
Ben o "ilginc milletiz" lafini soylerken, ne senin, ne de Ismail'in yazdigi hesap merak etmeye, ordaki hareketi sormaya dair dememistim (netekim oyle olsa, ugrasip aciklamazdim oyle kare kare). Sozum meclisten disariydi. YouTube'da o ozet goruntuler altina "abooovvv, hristiyan mi yoksa?" gibisinden yorum yazan onlarca kisiye yonelikti... Ama yukardaki yorumlardan sonra, meclisten iceri de sokayim tanimlamayi...

Aydan aya gorebildigimiz bir kac roportaj ile, tutup da, (zamaninda burdan yazilardan cikarildigi hesap) psikanalizini yapabilecegimi iddia etmiyorum ama, benim gorebildigim, kendine guveni saglam olan, samimi bir insan, yeni kalecimiz. Dolayisiyla, o roportajda "bunun ozenmeyle, hristiyanlikla filan ilgisini olmadigini" soylemis, ve ben o samimiyet tespitim cercevesinde, buna inanmayi sectim. Siz inanmayip, arkasinda anlamlar filan arayip, "artizlik" bulmussunuz, sizin seciminiz...

Hemen bir ustte de, halbuki hos bir surpriz vardi, kimbilir bu forumda simdiye kadar gordugum en cok futbol/teknik yorumu iceren yazini gormustum Hocam ama, sekilci degilim desen de, "eski koy" tanimlamasini kafanda sabitlemis birisi olarak, "Luce saclarini taramiyor mu hic yahu?" diye adamda kusur aramak derdine dusenlerin cok uzagina dusmuyorsunuz bana gore... Kusura bakmayin...

Neyse, forumun zevki olmazdi, herkes herseyde anlassaydi... Anlasamamakta anlasalim deyip, saha ustundeki "futbolsal" performansini, ve takim arkadaslarini etkileyisini sezon boyu inceleyip, daha sonra tekrar masaya yatiririz olmazsa... Benden nokta.
Özgür
Post Reply