Offside kuralini ogrenelim... (Football 101)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Re: Offside kuralini ogrenelim... (Football 101)

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Ozanin sozunu ettigi interaktif rehber burda!

Bu da sozunu ettigi 32. pozisyon, kare kare! Biraz buyuk olacaklar, ve kucuk cozunurlukteki ekranlardan sayfayi cok sekilsiz hale getirecekler, kusura bakmayin ama, bu konu bence haketti!
Ozgur "the wiz" hocam, senden Allah razi olsun. Bizim forum biraz usengec oluyor arada sirada. Harcadigin vakit icin sana tesekkur ederim.

Murat Biricik arkadasim bu forumda kimsenin ustune alinmasina gerek yok. Basligi bu forumdakilere hakaret etmek icin acmadim. Ugur'un manav lafi da hakeme cuk oturmus. Dedigim gibi biz taraftariz, bilmek zorunda degiliz. Bilmemek ayip degil, ogrenmemek ayip. Tartisiriz, okuruz, yazariz, amac kafa dagitmak, arkadaslarimizla bir iletisimde bulunmak.

Ama ekledim, bu isi para icin yapan veya yorumlayan bir suru insanin cehaletini gorecegiz dedim. Zaten Cengiz abi "dun aksam bir suru yorumcu offside oldugunu soylemis" demis yukarda. Ben Erman Toroglu'ndan yanlis yapmasini bekliyordum ama o dogrusunu soyledi ve beni sasirtti.

Cengiz abinin bu basliga neden tepki gosterdigini basindan beri biliyorum zaten acik acik soylemis. GS'linin, GS takiminin hakemi suclamasina gerek yok. Bu isin kolayina kacmak olur.

Bizim hoca dun 30 dakika dayanamadi. 4-5-1'i kendi istedigiyle oynatmadigini dun ispatladi. Adam nefret ediyor. Sucu genc Mehmet'e yikti. Takimin 5-6 tane yuzde yuz pozisyon vermesini sagladi. Evet karsiliginda daha fazla pozisyona girmis olabiliriz ama dun sahanin hakimi, rakibe hukmeden takim Manisaspor'du.

Dunku macta iyi analiz yapan bir hoca, Zelenka'nin orta sahada dokturdugunu, cok bos kaldigini gorur, sahadaki orta saha oyuncularindan birini ona yakin oynatir, sabirli olurdu. 30. dakikada sacmalamazdi. Hafta icinde antrenman yapamamis Sabri'yi oynatmazdi. Mac icinde herkesin yerini oynatip, takimin dengesini bozmazdi. Butun orta sahayi Cihan'a birakmazdi.

Tabii ki de iki gun sonra GS boyle oynarsa mutlaka elenir Ceklere. Tek umudum Necati, Kabze, Umit Karan'in sakat olmasi. Mecburen tek forvet oynayacak. Tabii CL'ye katilip, 0 puan cekip, 15 tane gol yersek, bu bir lutuf mu, lanet mi orasini tartisiriz.

Ozan Ersoy
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Murat Biricik arkadasim bu forumda kimsenin ustune alinmasina gerek yok. Basligi bu forumdakilere hakaret etmek icin acmadim. Ugur'un manav lafi da hakeme cuk oturmus. Dedigim gibi biz taraftariz, bilmek zorunda degiliz. Bilmemek ayip degil, ogrenmemek ayip. Tartisiriz, okuruz, yazariz, amac kafa dagitmak, arkadaslarimizla bir iletisimde bulunmak.
Inanın ben alındıgım icin degil, yanlıs bildigimi duzelttiginiz icin tesekkur iceriginde yazdım. Daha da ileri gideyim, benim foruma katılma amacım, taaaa Gokcigdem e fii tarihinde soyledigim gibi, GS taraftarı ne dusunur ne hisseder ogrenme; futbolu bu kadar seyir ediyorum, daha bilincli seyir etmek sevdası ile farklı yorumları okumak ve futbolu ogrenmek. Ben bunun icin uye oldum. Diger bir suru GS ile ilgili forum var, konu kalabalıgı yuzunden ne takip edebiliyor ne de zaman ayırıabiliyorum. Buranın haberlesme, konu sıklıgı ve konu baslıkları bana cok uygun. Tekrar konu baslıgını actıgınız ve bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim.

Ben manav espirisini, GS PAF lara deginmek amacı ile yazdım. PAF macına gelin, ben istediginiz kılıga girerim.

Bu arada Selcuk ve Gokcigdem; ben yanlıs yazdıgım zaman bir iki kere sıkı giydirin soyle. Insanlar kibarlıklarından gıkları cıkmıyor! Forumda adımsız alınganlık ile anılır oldu.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben de dun ak$am baktim interaktif'e bizim oglan hakli. Ap acik gostermi$ler Cumartesi Manisadaki olayi. Golmu$. Bunu benim yanli$ bilmem ayip olmasa gerek hakemlik yapip da bilemeyenler utansin. Yalniz sucun yuzde 99'u yan hakemin. Papilanin gidip toptan geride mi idi diye sormasi gerekirdi belki.

GS $u kadar yuzde yuzluk pozisyona girdi diyenler var. Hakan Balta golunu atincaya kadar iki tane yuzde yuzluk gol pozisyonununu Hakan $ukur gibi kacirdi. Bunlar ilk yarida idi. Ilk yarida 3 geriye du$en GS ikinci devre ba$inda yedigi gol ile 4 geriye du$ecekti. GS ilk yari yarim yamalak uc pozisyonu var kalede tehlikeli sayilacak. Ben bunlari yukarda mac sirasinda yazdim. Cumartesi gunu maci seyredenler burada. Boyle sonradan ozet mozet seyredip gelmeyin. Maci burada seyredip GS yenerdi, hakki yendi diyen kimse var mi bir bakin bakalim. Murat Biricik bile hakem sikayet ederekn Manisa'ya yardim etmesine hic luzum yoktu bile demi$. Boyle kafanizi kuma sokup kendi kendiniz kandirmayin. Manisa biraz daha cesaretlense bir hezimet olurdu. Yanal'i ilk defa takdir ettim. Adam gayet guzel okumu$ ne yapmalari gerektigini gostermi$ ve cali$tirmi$. Ozan bile FB bizi bu halde yaklasa idi 5-6 tane atardi demi$ mi dememi$ mi? GS ba$ta Gerets olmak uzere felaket idi. Ikinci yari biraz kipirdandilar. Necati denen gol di$inda ve penalti pozisyonu haricinde bir halt yapmadi. Yine iki adimdan golu de offsayt sandi atamadi. Kasik kasi yirtilmi$ oynayamayacakmi$ Car$amba; uzulmedim bile. Daha cok firin ekmke isteyecek eski haline gelmesi icin.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Aug 21, 2006 7:59 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ozan bey belki benden surekli ayni seyleri duymak size kabak tadi verdi ama 4-5-1'in iyi bir sistem oldugunu savunmak ancak cok efektif orta sahaya bagli bir sey. Bir sistem digerinden mutlak ustundur diyemeyiz, hal ve sarta, oyuncu yapisina, oyuncularin o gunku hallerine bagli.

Manisa macinda orta saha macin basinda aksadi, Vestel cok hizli cikti ve takim hemen geriye dustu. Bu durumda ben 2 forvete donulmesini makul gordum, zira bu macta Hakan Sukur'un yine gol atmasi zordu. Ilic'in forvetteki teknik yukunu ustlenmesi gereken bir yardimciya ihtiyac vardi. Necati girdi, sonuc alindi. Orta sahasi dokulen bir takimda 4-5-1 yerine gore bozguna da sebep olabilir. Gerets'in bu mactaki temel yanlisi, forvete cok iyi top aktaran Arda'yi sagbeke mahkum etmesidir bence.

Boleslav macinda takim ilk mactaki gibi oynayacaktir kanimca ama 2 forvet de oynasa bence gol atarak turu geceriz. Is sistem tartismasindan baska bana gore defansin konstantrasyonu ile de ilgili. Ilk macta 1 dakikalik konsantrasyon kaybi bize 2 gole mal oldu. O arada 3. yiyip 5.yi atamayabilirdik (suc sistemin mi olacakti ?).

Ayrica sistemleri konusurken biraz da Hakan Sukur tartismasini tartismasini geriye sarsak : Hakan cok iyi bir top indirici, yuklenici tamam. Ama gol atamiyor. Cok caliskan bir forvete mi ihtiyacimiz var, verimli forvete mi ? 2 verimli forvet ile 4-4-2'nin yararsiz oldugunu kim iddia edebilir ?
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote: GS $u kadar yuzde yuzluk pozisyona girdi diyenler var. Hakan Balta golunu atincaya kadar iki tane yuzde yuzluk gol pozisyonununu Hakan $ukur gibi kacirdi. Bunlar ilk yarida idi. Ilk yarida 3 geriye du$en GS ikinci devre ba$inda yedigi gol ile 4 geriye du$ecekti. GS ilk yari yarim yamalak uc pozisyonu var kalede tehlikeli sayilacak. Ben bunlari yukarda mac sirasinda yazdim. Cumartesi gunu maci seyredenler burada. Boyle sonradan ozet mozet seyredip gelmeyin. Maci burada seyredip GS yenerdi, hakki yendi diyen kimse var mi bir bakin bakalim. Murat Biricik bile hakem sikayet ederekn Manisa'ya yardim etmesine hic luzum yoktu bile demi$. Boyle kafanizi kuma sokup kendi kendiniz kandirmayin.
hala daha yanlis anlamaktasiniz. kimsenin kafasini kuma falan soktugu yok. ayrica tartistigimiz, o yakaladigini atsaydi, bu bilmem hangi pozisyonu atsaydi falan degil. biz birinci terim doneminde, oyle atsaydilarda, halamin sakallari olsaydilarla olsa bir macta fener'i 10-0 falan yenmemiz gerekiyordu. ama gel gor ki, o macta johnson bir salladi, bizim barajda emreye carpip yon degistiren top aglarimizda gol oldu ve maci 1-0 kaybettik. tipki cumartesi gunun hakan balta'nin cektigi sutun tomas baltanin ayagina carpip kalemize girmesi gibi. futbol boyle bir oyun. her zaman iyi oynayan kazanmiyor. benim dedigim, galatasaray'in attigi nizami golun ve iki nizami penaltisinin verilmemesi. elbette ki, o gol veya penaltilar verilmis olsa macin nasil sekillenecegi bilinmez. ama neticede, cok kotu hakem hatalari yuzunden verilmeyen golumuz ve penaltilarimiz var. ayni sekilde cok cok kotu bir hakem hatasi sonrasi uydurulan bir de penalti var lehimize. sizin mantikla dengeleme hesabi yapiyorum, ve hakem hatalari bu kadar bariz sekilde aleyhimize olmasa, belki de 3 puani alacaktik diye dusunuyorum. hepsi bu iste.

su "Boyle sonradan ozet mozet seyredip gelmeyin." lafinizi da koteleyelim, dursun ;) ileride lazim olur belki :)
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Kusura bakmayin ben tartismayi kacirdim,malum kurallarla aram pek iyi degil.Ancak mantiktan yola cikarsak.

Herkes Ilic'in pasif ofsaytta oldugunu kabul ediyor dogru mu?(Ilk posisyonda)

Sonra topun arkasinda oldugu icin Ofsayt degil artik deniyor.

Zaten topun onunde olsa aktifi pasifi kalmaz, kesin Offside olmuyor mu?

Yani anladigim dogruysa eger ILIC topun gerisine gecerse Pasifi aktife donusmez kurali oyle mi?

O zaman sunu sorayim, ara pasi atildiginda Ilic Pasif Offside oldugunda golu atarken avantaj sagladi mi saglamadi mi?

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Savas Macun wrote:Kusura bakmayin ben tartismayi kacirdim,
Yani anladigim dogruysa eger ILIC topun gerisine gecerse Pasifi aktife donusmez kurali oyle mi?

O zaman sunu sorayim, ara pasi atildiginda Ilic Pasif Offside oldugunda golu atarken avantaj sagladi mi saglamadi mi?
tartismayi kacirmis sayilmazsin, bir onceki sayfada ozgur'un astigi resimlere bak, sorunun cevabi orada.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Özgür'ün astığı resimler iliç ayhan pozisyonunu çok güzel açıklıyor.Hatta aynısı.

Geçerli golümüzün verilmediği apaçık ortada.

Özgür'cüğüm eline sağlık.
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Özgür ün astigi resimler bence e durumu cok iyi acikliyor.
Ayrica benzer sekilde atilip gecerli sayilan tonlarca gol var.
Cem Papila nin ve yardimcilarinin bazi pozisyonlari göremedigini varsaymak istiyorum, fakat ciddi 3 hata disinda cok sayida faul gibi hatali kararlarin GALATASARAY aleyhine olmasini düsündürücü buluyorum.
Fenerbahce - Rize macinda bir pozisyon var. Tuncay cizgiye kadar iniyor. Out cizgisi ile Tuncay arasinda hic bir rakip futbolcu yok, top Tuncay a oynaniyor o da out cizgisi dibinden topu kaleye dogru atiyor, top kaleye girmeden oyun alaninda kaliyor ve oyun devam ediyor. Ofsayt calinmiyor. Demek ki gol olsa gecerli sayilacak ??

Bunlari karsilastirma icin yazmadim, merak ettigimi tek sey bu pozisyonu neden hic bir kimse hic bir yerde dile getirmedi. Yoksa ben mi yanlis gördüm.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Serif Halimler wrote:Özgür ün astigi resimler bence e durumu cok iyi acikliyor.
Ayrica benzer sekilde atilip gecerli sayilan tonlarca gol var.
Cem Papila nin ve yardimcilarinin bazi pozisyonlari göremedigini varsaymak istiyorum, fakat ciddi 3 hata disinda cok sayida faul gibi hatali kararlarin GALATASARAY aleyhine olmasini düsündürücü buluyorum.
Fenerbahce - Rize macinda bir pozisyon var. Tuncay cizgiye kadar iniyor. Out cizgisi ile Tuncay arasinda hic bir rakip futbolcu yok, top Tuncay a oynaniyor o da out cizgisi dibinden topu kaleye dogru atiyor, top kaleye girmeden oyun alaninda kaliyor ve oyun devam ediyor. Ofsayt calinmiyor. Demek ki gol olsa gecerli sayilacak ??

Bunlari karsilastirma icin yazmadim, merak ettigimi tek sey bu pozisyonu neden hic bir kimse hic bir yerde dile getirmedi. Yoksa ben mi yanlis gördüm.

Eve gidince bakacagim, is yerinde bu firewall ayagina linklere giremiyorum.

FB macina gelince, Tuncay'in topa dokunup dokunmadigi belli degil.Dun de goruntulerde anlasilamadi.Direge vuruyor sanki Tuncay mudahele edemeden ve geri donuyor.Ama dedigim gibi belli degil.
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Savas Macun wrote: ...

Selamlar
Savas
Soru sorma boku cikiyor. Malasef her aldiklari "offsayd yok" dedikleri karar seneler once ba$taki koyduklari mantik kuralini zorluyor. Ozan'in verdigi link (bu konun ilk mesaji kirmizi yazisi) ve sonra sayfanin ortasinda ucuncu kavunici bar "click for interactive guide to Offside Law 11" ustune basarsan ve biraz da sabrin varsa offside ile ilgili her turlu bilgiyi resimleri ile anlatiyorlar. Ben top rakipten donerse offside bozulur diye biliyordum bunlara gore yani yeni yoruma gore bozulmuyor ki bence en sacma karar. Kaleci topu kurtarmaya cali$iyor ama ba$arisiz ve top ondan geri geliyor offsayd pozisyonunda oldugun icin offside hala var. Ama iki ki$iden biri (digeri pasif ofsayt ) topu suruyorlar offsaytda olani biraz yava$liyor topun arkasina du$tu diye offsayt'dan cikiyor. Yani bok yemenin gul pembesi. FIFA kaldiriversin bu boku da kurtulalim diyesi geliyor insanin. Offsayd kuralini tam ogrenmen icin tez vermen gerekiyor ki boyle sacmalik olmaz. Oyun icine edenler ba$ta FIFA.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Aug 22, 2006 12:21 am, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:
Soru sorma boku cikiyor. Malasef her aldiklari "offsayd yok" dedikleri karar seneler once ba$taki koyduklari mantik kuralini zorluyor. Ozan'in verdigi link (bu konun ilk mesaji kirmizi yazisi) ve sonra sayfanin ortasinda ucuncu kavunici bar "click for interactive guide to Offside Law 11" ustune basarsan ve biraz da sabrin varsa offside ile ilgili her turlu bilgiyi resimleri ile anlatiyorlar. Ben top rakipten donerse offside bozulur diye biliyordum bunlara gore yani yeni yoruma gore bozulmuyor ki bence en sacma karar. Kaleci topu kurtarmaya cali$iyor ama ba$arisiz ve top ondan geri geliyor offsayd pozisyonunda oldugun icin offside hala var. Ama iki ki$iden biri (digeri pasif ofsayt ) topu suruyorlar offsaytda olani biraz yava$liyor topun arkasina du$tu diye offsayt'dan cikiyor. Yani bok yemenin gul pembesi. FIFA kaldiriversin bu boku da kurtulalim diyesi geliyor insanin. Offsatd kuralini tam ogrenmen icin tez vermen gerekiyor ki boyle sacmalik olmaz. Oyun icine edenler ba$ta FIFA.
:) Cengiz abicim butun bunlar oyunun gelisimi, evrimi ile gelen kural degisiklikleri. Kaleciden donme meselesinin oncesinde oyuncular ozellikle serbest vuruslarda barajin arkasinda bekleyip, top kaleciden donunce tamamlamaya calisiyorlardi. Bunu onlemek icin o adamlari marke eden defans oyunculari da kalenin icinde kosusturup duruyorlardi. Bir suru kalabalik. Ve de daha onemlisi belesten gol atma. Topa ilk vuruldugu anda offside'san ve sonrasinda top sana gelirse, "haksiz avantaj" sagliyorsun. Senin mantiksiz dedigini ben cok mantikli buluyorum. Ozellikle serbest vuruslarda bir suru kargasayi onledi bu kural degisikligi. Simdi top kaleciden veya direkten donerse, hem savunma hem atak oyuncularinin esit sansi var.

Sut cekildiginde offside pozisyonunda olmayacaksin. Top kaleciden sekerse de esit sansin var. Eskiden kaleciler bir de onlerinde otobus duraginda gibi beklesen topculari dusunmek zorunda kaliyorlardi.

Dunku yenilen gol bu bizim meshur 32. resim de cok yeni gecen sene yapilan bir degisiklik. Bunun amaci da toptan uzakta olan adami cezalandirmamak. Eger sonrasinda top ona gelirse ve o anda offside degilse de nizami deniyor cunku o zamana kadar savunmanin topu kesmek icin esit sansi var.

Offside kuralinin kalkmasi ise imkansiz. Kalkarsa futbolun butun guzelligi, oyun icindeki stratejisi, akil dolu hareketleri, dinamizmi herseyi biter. Blatter amca meger bu konuda kafa patlatiyormus Ben de onu Dunya kupasi duzenleyip paralari cebe indirmekten baska bir seye yaramiyor saniyordum.

Su "slide tackleing" denilen mereti kaldirsalar bu futbol nefis bir spor olacak. Acaba Blatter'e bir email ceksem mi?

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ozan Ersoy wrote: Su "slide tackleing" denilen mereti kaldirsalar bu futbol nefis bir spor olacak. Acaba Blatter'e bir email ceksem mi?

Ozan Ersoy
"Yatarak kayarak mudahale" benim cok sevdigim bir seydir :) Kendim hic denemedim ama bu isi tereyagindan kil ceker gibi yapan Bulent Korkmaz ve eskilerden Semih Yuvakuran'a saygi duyarim hep. Bu ikisi ozellikle yagmurlu havalarda rakibin ayagindaki topu kasla goz arasinda kepceleyip kazanirlardi. Amerika'da bizim okul ici turnuvalarda kayarak mudahalenin her turlusu yasak, sari kartla cezalandiriliyor cogu zaman.
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Ozan Ersoy wrote: Su "slide tackleing" denilen mereti kaldirsalar bu futbol nefis bir spor olacak. Acaba Blatter'e bir email ceksem mi?

Ozan Ersoy
Aaa inanmiyorum, gercekten mi Ozan Hocam? Basarili bir zamanlamayla cok nefis bir defans hamlesi, bir son durak olarak cok guzel bir hareket, ayni zamanda toplu oyuncunun da timing ve defans okuma becerisine gore muthis calim imkani yaratan birsey slide tackling. Evet sakatlama riski de tasiyan bir hareket ama kart ihtimali de yuksek oldugundan daha o karari verirken bircok risk aliyor defans oyuncusu. Sonucta bosta kalan, karambol toplara atlamakla da ayni hareket, topu suren bir oyuncunun o topun sahibi olmasi haline gelmez mi yoksa?

Bir de Song'un yerden kaymalari olmasa bizim defansi dusune biliyor musun? Felaket...

Ben bunu yazdigim sirada sevgili Tolga da benzer bir yazi asmis, Bulent'le Semih'i ornek vermis, bence de krali bu isin Suat kaya'ydi 26-30 yaslari arasinda, sonralari da iyiydi ama baska ozellikleriyle...
Last edited by BarisCakan on Tue Aug 22, 2006 12:19 am, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kaleciden donen haksiz avantaj ise Cumartesi gunu olan hakli avantaj nasil olur? Utanmadan 20 resim goster pasif ve aktif olayini anlatan. Ondan sonra adam 30 metre offsayd gidip son iki metrede 10 cm geri cekilsin topun arkasinda kalayim diye (sakin bana Ilic bunu bilerek yapti filan da demeyin. Haberi bile yoktu) onunde defans adami olmadigi halde ve adi hakli avantaja donsun. Benim bok yemenin gul pembesi dedigim yer burasi. Ozan ben buna bu yuzden geciniz diyorum malasef.

Kurallar basit ve bir mantik silsilesine ait olacak (senin, benim, ya da onun mantigi degil "common sense" dedikleri olaydan bahsediyorum. Komedyenler atlamasin hemen) kalici olabilmeleri icin. Onun icin ikiye bir kurcalayip duruyorlar. Hakemlik olayini maymuna ceviriyorlar. Ayip denen bir $ey var. Sakin bir de bana Ayhan durumu biliyordu cocuk o yuzden oyle pas verdi filan demeyin. Ayhan o hakeme orada tukururdu bunun kesin gol oldugunu bilse. O da Ilic'in kendi gibi ofsayt olmadan cikip geliyor sandi.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Aug 22, 2006 12:17 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply