Goldman Sachs & Galatasaray

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Mehmet Gorgen wrote:Bu Goldman Sachs denen yatırım bankası hala batma dı mı :lol:
Yoksa Bush amca onu da devletleştirdi mi?
Yok batmaz. Goldman Sachs icin en iyisini yapmaya calisiyorlar. Goldman Sachs'in eski muduru ve hissedari Henry Paulson'a devletin kasasini iade ediyorlar, hem de ABD tarihinde gorulmemis bir diktator yetkisi ile. McCain bile dayanamadi bizim tarihimizde boyle sey yok, ben kabullenemiyorum filan gibisinden laflar etti.

Yani Goldman Sachs'in devletlestirilmesine gerek yok. Cunku Goldman Sachs dunyanin en buyuk devleti olacak yakinda.

Devlet Goldman Sachs'lasacak.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Yatirim bankalari sut kaynadikca ustunden kaymagini alma prensibine gore calisiyorlar. Sut kaynarken yiyip icip semiriyorlar sut kesilince tek yaptiklari calisanlari isten cikarmak ve yeni sutu beklemek. Devletin el koydugu degeri olan bir sey yok. Ortada ne kapital var, ne tesis var, bilgi (Know how) var, ne personel var, sadece elden ele dolastirdiklari kagitlar var. Kagitlarin bir degeri oldugu bile supheli. Eski BJK yoneticisi Gureli'nin tabiri ile Muhasebe ilmine haiz insanlar bu isi cozecek. Enron, MCI batti idareciler suclandi. Bankalarin dokunulmazliklari var. Kimsenin suclandigini duymadim.

Yukarda Murat beyin devleti bunlar ele geciricek gorusu yetersiz kaliyor. Zaten mali piyasayi ve devlet maliyesini ayni insanlar yonetiyor. Yeni CB geliyor maliyeyi, hazineyi yatirim bankalarindan adamlarla dolduruyor. Senede $20M kazanan adam devlet memurlugunu kabul ediyor, 3 sene calisiyor, bakiyorsunuz pat bir yatirim bankasinin basina gecmis. Ayrilirken verdikleri standart demeclerde aileleriyle daha fazla vakit gecirmek istedikleri icin ayrildiklarini belirtiyorlar. Biri ile tesadufen tanissam soracagim, aile demekle coluk cocukdan mi yoksa yatirim bankalarinda ki ortaklardan mi bahsediyorsunuz diye.

Clinton zamaninda meclis butceyi kabul etmedi ve hukumeti istedigi degisiklikleri kabul ettirebilmek icin develeti parasizlikdan maaslari bile oduyemeyecek duruma dusurdu. Zamanin Maliye bakani SSK fonlarini kaydirarak (bkz: Muhasebe ilmi) odemelere devam etti. Bir anda meclisin gucunu bu herif sifirladi. Asariz, keseriz tehdidlerine kulak bile asmadi. Adamda mangal gibi yurekden baska guc oldugu cok belliydi. Ayrilip bir yatirim bankasinin basina gectigi zaman bahsedilen maas, ikramiye, hisse tutari $100M civariydi.

Ha bir de "guven" hikayesi var. Mali sisteme guven kaybolursa toparlamak cok zor olurmus. Bu demek ki bize acik cek verin, yaptigimiz rezillikleri ustelemeyin, biz kendi aramizda curuklari ellerine buyuk bir ikramiye vererek emekli ederiz ve sut kaynatmaya devam ederiz. Bende diyorum ki 5-10 tanesini Wall Street'de elektirik direklerinden sallandiracaksin bak ertesi gun guven nasil geri geliyor.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bence bu is bugunlerde olmaz. Amerikalilarin dedigi gibi "jig is up". Boyle batik yerlere para yatirmak borc vermek isini bir sure erteleyeceklerdir. GS hisseslerine alanlara iyi bir ders olmus olur.

Kapitalizmi Ozal'in dedigi ibi bir kere daha deliyorlar. Selik desik olmustu zatan. Ama her zaman oldugu gibi yirtilan Deli Bekir'in yakasi. Benim de eve su kadar dolar borcum var. Devlet neden arkama gecmiyor diye dusunmuyorum bile. Cunku her zaman arkamda. Boynumu bir cevirebilsem bu is hal olacak ama ceviremiyorum.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Mehmet Marsan wrote:Yukarda Murat beyin devleti bunlar ele geciricek gorusu yetersiz kaliyor.
Elbette yeterli degil cunku devleti ele gecirecek demiyorum, ele gecirdikleri devletin tepesine bayraklarini dikecekler diyorum. Devlet zaten hep ellerindeydi ama var olan muhalefetten dolayi ellerinde degilmis gibi davranip bayragi bir turlu dikemiyorlardi.

Bu olaylara bakis acisi onemli. Yoksa anlamak imkansiz. Olay sistemik. Bunun ne demek oldugunu anlamak icin soyle dusunmek lazim: direksiyonda kimin oldugu - Paulson veya baska birisi - farketmiyor. Siyasi olarak Kapitalizmin isleyis sekli boyle. Once kriz cikiyor sonra o kriz kullanilarak "olduk bittik" muhabbeti ile yagmalama hizlandiriliyor. Eger bu yagmalamaya ciddi muhalefet cikarsa o zaman yasalar gecirilip muhalefet edenleri terorist, komunist vs. ilan etme yoluna gidiliyor. Tutarsa ne ala, tutmassa ic savas.

Kriz olmadigi zamanlarda ise elde edilen karlardan bir miktar kirinti saga sola dagitilarak idare ediliyor.

Su anda ise ne insanlarin kirinti ile gecinme olasiligi kaldi ne de bu adamlarda kiriniti verecek hal kaldi. Olay bodoslama duvara gidiyor. Yakinda gerceklesecek olan "teroristlerin" sayisindaki muazzam artisi bu baglamda degerlendirmek gerekecek.

Ayrica bunlar gorulmeyecek seyler degil. Dunyayi bu hale getiren bu adamlar bunlari yillar once gorup kendilerini koruyacak yasalari bir bir cikardilar ve ABD'yi, Britanya'yi, Avustralya'yi, Fransa'yi, Almanya'yi vs.vs polis devleti yaptilar bile ("terore karsi savas" bahanesi ile).

"Yok bunlar sacma seyler" diyenler siyasi olarak hala magra devrinde yasayanlar ne yazik ki. Muhtemelen onumuzdeki 5-10 yil icersinde hersey kabak gibi ortaya cikacak: dunya savasi, ic savaslar, devrimler donemi tekrar gundemde yani.

Ozal'in hayali tersten gercek oluyor: Turkiye'yi kucuk Amerika yapacagim demisti. Simdi Amerika buyuk Turkiye oluyor.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Goldman Sachs bugun 10 milyar dolar anaparaya sahip olmus. Bunun 5'ini piyasaya hisse satarak (ki yarisi kadar satis yapabileceklerini dusunuyorlarmis), diger 5'ini de dunyanin en zengin insanlarindan Warren Buffet hisse satin alirak vermis. Goldman Sachs'in hisseler hemen %4 degerlenmis. Bunun etkisi Avrupa pazarinda da duyuluyormus. Az para degil bu. Amerika'dan aldigi bundan az parayla Tayyip yillardir gemiyi yurutuyor.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... refer=home

Bundan sonra Goldman Sachs'in batacagini dusunmuyorum. Devletin de satin alacagini dusunmuyorum. Poulsen ve Bernanenke'de inanilmaz bir oldu bittiye getirme telasi var.

Ayrica Goldman Sachs'dan direk kredi alinmayacak benim anladigim kadariyla. Goldman Sachs (Ne garip, kisaltinca GS oluyor) GS'in yeniden finansal yapilanmasini yonetecek, yonlendirecek, sartlari olusturacak gibi anladim ben. Tabii kredi pazari butun dunyada patlarsa ve bankalar teker teker batarsa, GS da kredi alamaz. Borclarini daha iyi sartlara getiremez. Amerika batiyor diye sevinenlere buradan el salliyorum. Yarin birer birer is yerleri kapanmaya baslayinca, hatirlarlar mi acaba neden sevindiklerini. Dunyada artik kimse kredisiz is yurutmuyor, butun pazarlar da birbirine gobekten bagli. Senin patronunun denizdeki kum gibi parasi da olsa, adamin parasi fonlarda, bankalarda. Bir gunde %25-30 kaybetti mi sonuc yine ayni oluyor.

Levent Guntay bey eminim isi bu oldugu icin bugunlerdeki gelismeleri yakindan izliyordur. Ondan yorum almak iyi olurdu.

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Goldman butun subprime mortgage baglantili yatirimlarini krizden once satarak herkesle dalgasini gecerek cikti bu krizden. Goldman'in batmasi mumkun degil. Tek dertli yerleri kendilerininkileri satmalarina ragmen bu araclari pazarlamaya devam ettiler, o acidan bir riskleri olabilir.

Goldman'in batmasi icin New York'un 1800lere donmesi lazim, o da olursa G0ldman'in batmasindan daha ciddi sorunlar var demektir.

Ama bu tip piyasalarda isler ister istemez yavasliyor. Finans piyasalari durmus gibi, kimse kimseye kredi vermiyor, o yuzden bizim is yavaslayabilir ama Goldman'a bir sey olmaz.

Daha onemli soru bu krizin sonucunda dunya finans piyasalarinin alacagi sekil. Herkes planlarini kredinin bol (ve de gereginden bol) oldugu sartlarda yapiyordu, Turkiye'de herkese kredi karti dagitip araba kredisi veren bankalar da, Galatasaray da , Amerika'da sorgusuz sualsiz ev kredisi veren de.

Bu piyasa yeniden sekillenecek, sonucunda olusan finansman piyasasi bugunkunden cok farkli olacak gibi gozukuyor. O zaman planlar yeniden yapilacak. Her degisimde oldugu gibi cabuk uyum saglayanlar karli cikacak. GS'da bu isleri takip eden yoneticiler vardir umarim. Boyle bir calkantiya yuksek borcla yakalanmak iyi degil elbet, ama durum bu, iyi idare edilecegini umarim.

Kapitalizme gulmemek mumkun degil. Sen 300 milyon insan, para bas, bono bas, her cesit uretiminin bilmem kac katini tuket, sonra bu kriz neden oldu diye dusun.

Tabii Amerika borclanadursun, ben meslegim yillardir kredi anlasmasi yazmak oldugu icin bir konuya dikkat ederim. Borcun neticesi sonucta odetebilme gucudur. Yani mahkemeye, tahkime, mafyaya, aile buyuklerine her nereyeyse gidip odetebilmek.

Amerika'ya borcunu kim nasil odetecek. Cinliler bir gun 50 senedir oyuncagindan elbisene here seyi ben yaptim, siz de yatip yediniz, artik benim elemalar yatacak, gezecek, siz de borcunuzu odemek icin calisacaksiniz derse, Amerikalilar ne der, peki oderiz mi, su ucak gemimizi gordunuz mu olur cevap.

Bu cok basitlestirilmis hali, ama ana catismanin ne oldugu ortada diye dusunuyorum. Liderlerin yeteneklerine, baska bir suru surece ve faktore bagli olmakla beraber, benim tahminim ucuncu dunya savasi bu catisma ustunden cikacak. Biz gorurmuyuz bilmem, ama muhtemelen bugun 30 civarinda olup normal omur beklentisi olanlar gorecek.

Goldman Sachs'tan nerelere geldim, affeyleyin ama Goldman'in durumu iyidir, bir de kendilerini normal bankaya falan cevirmisler, iyice cosar degerleri bu kriz bittiginde.

Ali
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Ozan Ersoy wrote:Levent Guntay bey eminim isi bu oldugu icin bugunlerdeki gelismeleri yakindan izliyordur. Ondan yorum almak iyi olurdu.
ABD devlet dairelerinin Mart 6 2009'a kadar acik kalmasi icin hemen $600 billion;

BearStearns batti batiyor haydi $28.8 billion;

FannieMae & Freddie Mac batiyor haydi $200 billion lazim;

AIG eyvah yaz bir $85 billion daha;

Su anda gecirdigimiz Toxic Asset Relief icin ani sekilde! yardim yaz $700 billion cek;

Pardon Irak icin ayda $28 billion veriyoruz.

Hmmmm..

Sevgili Mert Tokman, kongre bu paralari E-5 karayolundaki tuvaletleri isletmekten acil insanlara vere vere gelecek sene bu hazinede hic para kalmayacak.

Ve Obama'ya cok ama cok yazik olacak :cry:
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Murat Gokcigdem wrote:
Ozan Ersoy wrote:Levent Guntay bey eminim isi bu oldugu icin bugunlerdeki gelismeleri yakindan izliyordur. Ondan yorum almak iyi olurdu.
ABD devlet dairelerinin Mart 6 2009'a kadar acik kalmasi icin hemen $600 billion;

BearStearns batti batiyor haydi $28.8 billion;

FannieMae & Freddie Mac batiyor haydi $200 billion lazim;

AIG eyvah yaz bir $85 billion daha;

Su anda gecirdigimiz Toxic Asset Relief icin ani sekilde! yardim yaz $700 billion cek;

Pardon Irak icin ayda $28 billion veriyoruz.

Hmmmm..

Sevgili Mert Tokman, kongre bu paralari E-5 karayolundaki tuvaletleri isletmekten acil insanlara vere vere gelecek sene bu hazinede hic para kalmayacak.

Ve Obama'ya cok ama cok yazik olacak :cry:
Murat abi - Bush yonetiminin istegi gercekten inanilmaz korkunc... ve Obama'nin cikip acikca buna "nay" oyu veririm dememesine kiziyorum...

Bu patlagin tam secim oncesinde olusmasi bir rastlanti degil - buna inanmiyorum... secim politikasindan yararlanip boyle bir tuzugu meclisten gecirmeye calisanlarin tuzagina dusmemeliler... Patlagi secim sonrasina kadar erteleyecek sekilde 50-60 milyarlik bir bail-out ile yamalayabilirlerse bence en iyisi olur. Boylece hem Obama hem McCain simdiden goreve geldikten sonra bu patlagi nasil tamir edeceklerinin planlarini yapip halkla paylasirlar - boylelikle halkta substantive bir issue'ya gore kime oy verecegini bilir. Goreve gelen de Bush'un onlerine birakacagi 1 trilyon dolara yakin bir arti harcama degil, kendi tasarileri ile gelmis olur.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: Goldman'in batmasi icin New York'un 1800lere donmesi lazim, o da olursa G0ldman'in batmasindan daha ciddi sorunlar var demektir.
...
Ali
Goldman 'a dun "small potato" diyorlardi bir iki acik oturumda. Nerden bakarsan bak 50B dolarcik imis. Bir Morgan-Chase bir CitiGroup 200 ile 300B dolar. Butun korkulan bir zincirleme reaksiyon ile hepsinin gitmesi. Gitmesi ne demek hisselerinin fiyatinin sifira inmesi. Panik oldumu hepsi batar. Herkes elindekini bir cikarsin harac mezat ne kurtarirsam kardir diye o zaman goruruz. Bundan once "shorting" dedikleri basbayagi Wall Street alisveris methodu olan seyi durdurdular. Niye acaba? Bu kagitlar hizla duserken arada vole vuracaklari onlemek icin. Olur mu yahu Poker oynarken birden bire doper artik sayilmayacak fullhouse'i bulman gerek demek gibi bir sey bu. Bugune kadar onun parasini suna sunun parasini buna diyerek ama kremasi bana diyenler "ya ondadir ya bunda onda degilse helvacinin kizinda" diye oyun oynuyorlardi ya bu WS denilen yerde. Harward ya da Yale mezunu diye hedge fund bilmem ne fund adina en azindan 650M dolar maas ve ikramiye veriliyordu bu heriflere. Boyle en azindan 2 bine yakin herif var fund manager adi ile aldiklari yillik para minimum $650M ile $1.2 Milyar arasinda degisiyor. Nereye ne harciyacaklarini bilmiyorlardi dune kadar. Bu heriflere bu para layik olacak ama orta sinifa dumdum kursunu is zora bindi mi, oyle mi? Ayni Kayahan'in dedigi gibi "sana sevda yollari bana dumdum kursunlari" sarkisi gibi.

Amerika devletinin para basip 1 trilyon dolarlik kotu borclarin altina girecegini beklemiyorsunuz herhalde. Nazi Almanyasindaki gibi ekmege 1000 dolar vermeye baslariz sonra ve ondan sonrasini bilemem. Norvec'deki Johanssen ailesi bile bu kotu borctan satin almis vaziyette bu guzelim sirketler sayesinde. Amerikada su kadar faizle yatirim. "Himmm demek ki bu bizim bankadan daha iyi" akli ile.

Simdi butun amac bir katakulli ile "korkmayin birsey olmaz biz variz" diyerek kotu borcla ev alanlari evlerinde tutup ana parayi bir an evvel kurtarmak. Bir kerelik olsun diye bu borclarin faizlerini odeyebilecek seviyeye getirtip evde oturanlara odetebilmek. Bankalar evin tursusunu mu kuracaklar. Evsiz barksiz issiz gucsuz oldu mu millet kimi nasil utecek bu investment banker denen adamlar? Ev mi istiyorsun faizi yuzde 12'den basliyor ve yuzde yirmi pesinat ve de efendime soyleyeyim bu borcu odeyebilecegine dair teminat dediler mi is bitmis olacak. 1929 mu olur yoksa 2029 gorursunuz o zaman.

Butun yatirimi Cin'e Hindistan'a yaptin. Ulkende olan her turlu sanayiyi once Meksikadan baslayip simdi ucuz diye Asya kiyilarina dagittiktan sonra mavi yakali denilen liseyi zor bitirmis aritmetik bilmeyen ABD haritasinda Iowa'da yasadigi halde Iowa nerde desen gosteremiyecek isci ve memur sinifi surusu ne iste kullanilacak?

Uc sene once 25 dolara alinan petrolun varili 100 dolari asti 150'yi gordu ve gelecek sene dolar bu sekilde kaybederse 200'u bulacagi soyleniyor. Bunun etkisi yedigin ictigin herseye var ise bir de nerede barinacagini barindigin evi nasil isitacagini dusundun mu isler o kadar pembe degil malesef. Ben olsam hicbirini kurtarmam hepsi batsin belki akillari baslarina gelir de adam gibi gercek ekonomi denen bir seyler ureten ekonomi agirlik kazanir. Boyle WS'deki cambazligin ceremesini her 10 senede bir cekilmez. 1980'nin sonunda Savings and Loans denen garabetlikten hic ders alinmamis gibi bu halin hesabini kime soracagiz diye dusunuyorlar ahlaksizlar. Ulan milyarlarca parayi (nerdeyse trilyon) o borcu odeyemeyecek adama verip sonrada bunu satip ustunden kremayi yiyenler sanki belli degilmis gibi. Sirayla hepsini toplayip esek damina atacaklari yerde bu sorusturma cok uzar demis FBI. Ama oyun kuralarina gore oynanmis gerisi lafi guzaf.

WS batmayacagi asikar. Ama yeter oldugu yeter. Akli olan altina gumuse yatirir parayi bugunlerde. Hic zaman kaybetmeden.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Sep 24, 2008 11:59 pm, edited 4 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz Akgun wrote:... Boyle WS'deki cambazligin ceremesini her 10 senede bir cekilmez. 1980'nin sonunda Savings and Loans denen garabetlikten hic ders alinmamis gibi bu halin hesabini kime soracagiz diye dusunuyorlar ahlaksizlar. ..
Savings and Loans krizinde ilk tahminler 1 Trilyon dolar civariydi. Batan SL bankalarin ellerinde ki gayrimekulleri toplayip satmalari belki 10 sene surmustu. Yinede sonunda devletin kasasinda (veya Cin'den alinan borc) 500B bulmustu. Belki bu seferde elden ele dolasan kagitlarda bir deger kalmistir.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Mehmet Marsan wrote:
Cengiz Akgun wrote:... Boyle WS'deki cambazligin ceremesini her 10 senede bir cekilmez. 1980'nin sonunda Savings and Loans denen garabetlikten hic ders alinmamis gibi bu halin hesabini kime soracagiz diye dusunuyorlar ahlaksizlar. ..
Savings and Loans krizinde ilk tahminler 1 Trilyon dolar civariydi. Batan SL bankalarin ellerinde ki gayrimekulleri toplayip satmalari belki 10 sene surmustu. Yinede sonunda devletin kasasinda (veya Cin'den alinan borc) 500B bulmustu. Belki bu seferde elden ele dolasan kagitlarda bir deger kalmistir.
Bu krizdeki tahminler 30 ila 70 trilyon arasinda degisiyor. Bu tahminler Financial Times, Economist vs gibi bu adamlarin borazanlari tarafindan yapildigi icin daha da vahim. Su ana kadar ise 1 trilyon civari net bir kayip var. Daha cok yol var gidilecek. Cengiz'in dedigi gibi korku ile hersey daha cabuk gocebilir, gocmezse bir kac yil kor topal gidilir ondan sonra fatura konur herkesin onune.

Bu arada sunu soylemek lazim. Ozan'in dediginin aksine bu duruma sevinenlerin oldugunu zannetmiyorum. Insanlar issiz kalacak, bu adamlar bu isin faturasini Irak savasini durdurarak filan degil sosyal hizmetleri keserek cikaracaklar, savaslar, gerici propaganda (dincilik, milliyetcilik, vs) artacak, muhalefet edenler hapsi boylayacak, iskence gorecekler.

Butun bunlara sevinmek mumkun degil. Ozan muhtemelen bunu "iste kapitalizm cozurttu sosyalist devrim bekleyenler kina yaksin" mantigi ile soyluyor ama ne soyledigini bilmiyor. Gerici ve stotukocu, kendisine sol susu veren bir yigin sosyal demokrat, Stalinist, Maoist, Che Guevarist, simdilerde Chaveist vs, vs, bir yigin sefile bakarak soyluyor. Onlarin caginin coktan gectigini ya bilmiyor ya da bilmek istemiyor (ilgilenmiyor). Kapitalizm onlarin eline pabucunu vereli cok oldu. Kapitalizmi yenmek oyle basit olsaydi bugun onlarin sosyalizm dedigi emir-komuta zinciri ile bogusuyor olurduk.

Boyle dusunmek yani "oh iste biz size demedik mi" seklinde hatali. Cunku kapitalizm cokus doneminde en cok hasari yapan sistem. Bu hasari minimuma indirmek herkesin gorevi. Ancak bunu minimuma indirirken faturanin calisana degil, bu krizlerden sorumlu olanlara cikartilmasi lazim.

Su anda yapilmasi gereken ilk is faturanin zenginlerin onune konmasi. Ama zenginlerin hakimiyetindeki duzende bu nasil olacak? Hersey ayni kalirsa olmayacak elbette. Sosyalizm mantigi buradan cikiyor ve besleniyor. Kapitalizmin cokusunden degil.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Benim burada anlamadigim noktalar sunlar: Hnai kapitalizmde devlet mudahalesi olmazdi, dengeler kendi kendine yerine otururdu? 100 milyar dolarlik banka ile, 10 bin dolarlik cicekci dukkani arasindaki fark nedir? Yok eger sosyla dengeler alt ust olacaksa, ''Sosyal devlet'' lafina bir kufur etmedigi kalan cok bilmis yerli ve yabanci ekonomistler , boyle tornistan ettikleri icin utanmiyorlarmi?

Birde Amerikadaki arkadaslara birkac sorum(Ozellikle Murat Gokcigdeme) olacak:

1-) Irak, petrol fiyat artisi ve bu finansal krize ragmen , nasil Mc Cain Ve Cumhuriyetciler hala onde? 12 yil önce biraktim, Clinton devri harikaydi, 12 dolarlik benzin bir ay yeterdi, 45 dolarlik market alisverisi dolu dolu bir ay giderdi, (hic toplu tasima araci kullanmadigim halde, zaten yoktu) 10 yilda herif Amerikanin ve dunyanin canina okudu Bu adamlarin yedigine ictigine ne karistiriyorlar, millet olarak nasil bu kadar aptallastilar?

2-) Peki bu bail out parasi nereden cikacak? Bonomu satacaklar, vergimi koyacaklar , devlet harcamalarimi kesintiye ugrayacak?

3-) Beklediginiz negatif etkiler nedir? İsten cikarma, issiszlik, hayat pahaliligi, sosyal harcamalardan kesinti?

4-) Bu kriz gercekten neden cikti? Petrol ve savas mi, muhasebe sahtekarligimi, ekonomik gelismeler mi?
NO ADNANS, NO CRY !!
Bahri Unlu
Staff Member

Post by Bahri Unlu »

ohhooo.. agalar beyler.. siz isi bayagi buyutmussunuz
Amerika'nin kriz-cozum senaryolarina gecmissiniz de...
GSRAY hissesindeki kriz o kadar dalli budakli sorun degil.
F/K lar rasyolar bir yana, Borsada gozuken yillardir QVT Found topluyor bizim senetleri.
Ufak bi cikar catismasi oldu da bu fonla. :)) Galatasaray ; kulubun iki sirketini
hep temettu veren sirketi ile hep zarar yazan sirketini bir elde birlestirmek istiyor.
QVT de temettu istiyor gider istemiyor. e tabi Adamlarin niyeti belli.
dogal olarak her yatirimcinin dusundugu gibi ucuza alip pahaliya satmak istiyorlar.
Onun icin senet alip durdular. Biraz daha buyuk ve uzun vadeli calisiyorlar.
Stratejileri de bu tip birlesme, piyasadan senetelerini geri toplama,
kotadan cikmaya calisma vs. cabasi icinde bulunan sirketlerin hisselerini toplayip yatirim yapiyor.

Bunu tek GSRAY hisselerinde yapmiyor QVT Found. Uzun zamandir TIRE hisselerinde yapiyorlar mesela..
Bakin mesela bu hengamede her sey duserken IMKB'de su son donemde tek dusmeyen senet Tire'dir.
Sebebi de QVT . Ayrica Denizbank ve Finansbank hisselerinde yapiyor. Arti bir de spor kulupleri
senetlerinden Gsray ile Fener ve Tspor hisselerinde yapiyor. Galatasaray'in senetleri de piyasada zaten az.
QVT de IMKB'nin kotu zamanlarinda da aldi iyi zamaninda da. Galatasaray karli bir sirketinin zararda olan
sirketiyle birlestirip daha optimum bir planlamaya gecmek istiyor. Prosedur gerceklesince uygun bulunursa yaparsin
Ortaklarina cagri fiyatini belirlersin SPK ya basvurursun. E tabi paranda hazir oalcak bunu yapmak icin.
Bunun Turkiye'de bir suru sirket yapiyor hic haber olmuyor. En son meslea Koc Holding sirkette
daginikligi toplamak icin o da Borsada islem goren diger Koc sirketi Kav Pazarlama sirketiyle birlesti.
temettu muzden gitti diyen diger kucuk ortak duymadik hic ? Dogan Yayincilik neler neler yapti Borsadaki
karlarini aktarmak icin Simge Yayincilik hisselerine gecen paralarla. O da hic konusulşmadi.
Koc daha once de diger daginik sirketleri Maret, Pastavilla , Tat konserve, Sek Sut vs. vs.
kac defa habire birlestirdi. Ttemettu dagitimindan kesti. Kimse o karli sirketti de
bu pazarlama sirketi hep zarar yazar demedi. Ama simdi haber yapma amacina bakin.
Sonunda neye variyor. QVT dava acmis ta, GS yoneticileri hapse mi girermis falan medyanin hikayesi.
Verirsin cagri fiyatindan ortagina parasini is biter.

Ayrica bu QVT Fener hisselerinde de mesela birsuru alis yapti.
Onlari hayrat olsun bu kulube yardim olsun diye almadi.
Temettu dagittigi surece bir sey demiyecekler ilerde onlarda kulube
daha cok aktaralim dedigi zaman ayni sorunlar cikacak.
Biz Dunyanin en buyuk sirketi olduk diye hava atip kis kis gulenler bunu iyi bi sey zannediyor.

QVT neden simdi davalik oldu bizim kuluple? ne istiyor ? Kar payini hep dibine kadar hep dagitilmasini,
Sirketin yonetimine girip Kulup ve dernege para aktarilmasinin kesilmesini istiyor.
Kulup yoneticilerinin kendilerini milyonlarca dolar zarara ugrattigini soyluyorlar.
Bizim kulup avukatlari da karsi dava gerekcesi olarak spekulasyonlariyla biz zarara ugradik diyor.
inatlasmalar davalar surdu durdu. En son gecenlerde yine son olarak ertelenedi.
11 Kasim 2008 deki davada belli olacak durum.

Ha benim sahsi fikrim bu isin sonucunda SPK birlesmeye onay verecek ve bir cagri fiyati
belirleyecek. Ne der bilemiyorum ama QVT nin sisirmeye calistigi kadar artmaz.
bilemedin 140 - 150 YTL den olur cagri. Tabi o parayi Goldman Sachs'tan mi buluruz
baska yerden mi bilinmez...

Gelelim genis konuya. Amerika nasil kurtulur mevzusuna. :)
Siz tabi Amerika'nin icinden gordugunuzle derin analizleri yapiyorsunuz ama
hani derler ya hep disardaki siz arkadaslar " Turkiye'yi bir de disardan
nasil gorundugunu gorun" diye. Eh simdi durum degisti.. :)
Burdan da Amerika nasil gozukuyor biliyor musunuz su anda ?
ABD olarak , "Birlesik" devlet olarak son secimine dogru gidiyor.
SSCB de boyle gitmisti zamaninda dermisim hani...
Elbet birileri cikacak, "baslarim lan Washington'daki hukumetin benim parami
savasa, krize sacmasina. benim petrolum de var, Turizmim de eyaletimin meclisi de"
diyen bi eyalet ileri gelenleri firlayacaktir on plana yani.
Sonucta pompalanan milliyetcilik ve kocaman Dolar'la birlesmis bir devlet degil mi ?
Simdi onlar inandiriciligini yitirip sonerse ? Her eyalet ben basimin caresine baakrim derse ?

Haa bu arada sadece Altin, Gumus para eder yatirimlar oraya onerilerine de katilmiyorum.
Batanlar en son kirli cikilarindaki Altinlari satip savmaya baslar.
Bir anda arz fazlasindan dolayi ortalik altin dolarsa hizla dusebilirde.
(Turkiye'de son 5-6 yildir her tarafta Amerikan Dolari fiskiripta
Turk Lirasi karsisinda bile % 50 deger kaybetmesi gibi )
Boru degil ki baksaniza tee 1929 da batmayan kocamaan yuz yillik markalar batiyor.
Daha neler gorecegiz bakalim... Kisacasi artik Parasi cok olanin derdi cok .
Parasi, geliri az olan kisi, kurum ya da devletlerin kaybedecegi o kadar da yok.
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Olay oldukca karisik, burada iki uc ciziktirerek Amerika'yi kurtaramayiz, kendimizi bile kurtaramayiz. Raki olsa belki :)

Cengiz agabey iyi aciklamis durumu. Ama sonunda hepsi batsin demis. Batan WS bankalari olmayacak ki sadece, biz de batacagiz. Herkesin parasi bir yerlerde, kagit parcalarinda. Guven yokoldugu anda domino effect'i ile ureten, uretmeyen, buyuk sirketten emeklisine herkes boku yiyecek.

Mecburlar bu kadar buyuk bir parayla ortaya cikip, "koskoca devlet var" demeye. Bu $700 milyar zaten balon bir rakam, devlet kasasindan bu para cikip bankalara verilmeyecek, bu sadece gostermelik bir rakam. Market duzenin islemedigi bir duzende zaten zararin/fiyatlarin ne oldugunu nasil belirleyeceksin? Kimse domates almiyorsa domatesin fiyati nedir? Bu $700 milyar da oyle birisinin kicindan attigi guzel bir rakam.

$50-60 deseler guven tazelemeye yetmez. 1 trilyon deseler kongre korkar, kulaga cok yuksek geliyor diye onay vermez. Oldu mu size $6.99 :)
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

"Bu yarista da neden McCain kopmadan basabas devam ediyor diye sorunun cavabi "Turkiyede AKP neden onde" sorusunda sakli. Amerika ne kadar bir zenciyi baskan adayi yapmis olsa bile hala iclerde boyle birini secme rahatsizligini unutmamak gerekir. Evvelsi gun bir Fransiz yazar ile yapilan soylesi de "Neden Avrupada ve ozellikle Fransada bir anti-Amerika egilimi var. Bu nereden besleniyor" sorusuna adam "Biz bunu bircok seye dayanarak hakliligimizi iddia etsekde Amerika Avrupa'nin cok onunde. Bugunku Fransada ya da Ingilterede siyah tenli bir insanin birakin Baskan olma olasiligini aday adayi olma sansi nedir diye sorsaniz sifir derim. Boyle bir sey Avrupada hala bir hayal" dedi.

McCain zaten siradisi bir Cumhuriyetci idi. "Parti Line" dedikleri suru kafasini gutmeden vaktiyle parti ile uyusmayan kararlari desteklemis hatta kendisi ortaya atmis vaziyette. Tutucular zaten kendisinin aday olmasina siddetle karsi ciktilar. Iclerinde oyumu Demokratlara verecegim diyen azililar bile oldu. bu yuzden bazi konularda yalpaladi. Ama secildikten sonra eski kafasi ile gidecegi ortada eger secilirse elbette. Koskoca Cumhuriyetcilerin "Convention" dedikleri secim adaylarinin belirlendigi toplantiya Bush gidemedi. Yarim agiz cagirdilar mi bilmiyorum. McCain kendini Bush'tan mumkun oldugu kadar uzakta tutmasina ragmen onun Irak politikasini izleyecegini soyledi. Eski bir savas kahramani olmasi kendine olan belli bir saygiyi pekistiriyor. Bir baskanin kendi partisinden bir adayin kampanyasinda yanyana gozukmemesi ve bunun istenilmemesi ne gorulmus ne istilmis bir olay.

Soylenenlere gore bono filan cikartilacak degil. Kotu borclari devlet ustlenip toplayacaklarini toplayacaklar toplayamadiklarini ana parasini kendileri verecekler bu borclari satin alanlara eger borclu odemez ise ya da alamazlar ise. Vadeyi uzatacaklar faizi dusurecekler. Soylendigine gore devletin kasasindan cikacak para cok az olacak. Bu sadece bir garanti olarak insanlara guven verecek. Devletin kasasi demek toplanan vergiler demek. Bu borca bir kurus verdiniz mi butcede buna yer acip zaten iyice daralan programlari kesecekler. Bunu sekere bulayip sunmalarina gerek yok. Boyle cok az para cikacak lafina inanan yok elbette. Kongredekilerin telefonlari susmuyormus. O yuzden de bir iki gunde gecer dedikleri plan bir turlu oya sunulamiyor.

Bu arada Irakta ilk Amerikan sirketi gecen hafta petrol cikarma ve dagitma isine baslamis. Ama nerde calistigi gizlilik icinde. Sadddam'in kemikleri sizlamistir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply