Milli Takimdaki Negatif hava, Fatih Terim Ve Emre...

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Levent Guntay wrote:Sevgili Ufuk:

Ben dun ya Hurriyet ya da Milliyet websitesinden Hincal Uluc'un tum konusmasini dinledim, karaktersiz demiyordu, Sabah'ta yazanlara cok benzer seyler soyluyordu.
Tekrar geri mi koymuslar bilmiyorum, ben Hurriyet'e bakinca bulabildim simdi, ana video sayfalarinda da en tepeye cikmis gorunuyordu hatta: Hıncal Uluç'tan ağır sözler. Yukarda Sabah'tan diye aktarilanlar gibi gorunuyor.

Bu videodaki ifadelerin benzerini, dun Ismail'in bahsettigi Fotomac yazisinda da gecmismis zaten.

Cok gereksizlikler yaptigi, bilip bilmeden salladigi cok fazla oluyor ama, burda soyledikleri sahsen benim fikirlerimden de cok uzak degil. Mac ozetlerinde, torenlerde Emre'yi kaptan gorunce dumura ugramistim. Servet, Tuncay, Semih filan duruken, onun olmasi abuk yani...

Dunun haberlerinden de su alintiyi, ahan da su emoticon ile: :lol: aktarmadan gecemedim:
Hurriyet haberine gore, Terim wrote:Ermenistan maçı sonrası yorumlara değinen ve rakiplerin küçümsenmesini de eleştiren Terim, "Ermenistan’ı küçümseyenler 10 yıl önce bizim onların durumunda olduğumuzu hatırlamıyorlar. Elemelere son torbadan girdiğimizi unutuyorlar. Kazanmaya başladık bu sefer de rakipler küçük. Ermenistan’ın toplayacağı puanlara şaşıracaklardır. Sporda kibre yer yok" dedi.
Özgür
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Gerci konusmada bir atlama var, sanki kucuk bir makas yemis. Videoda 20-21. saniye gecisinde konusma ton degistiriyor ama bu saniyede henuz daha Terim'den bahsettigi icin Emre acisindan birsey oldugunu dusunmemize sebep yok.

Bu konusma baz alinirsa, Hincal'in yaptigi ne yazik ki :) elestiri sınırları icinde. Karaktersiz demiyor, "Emre karakterinde bir futbolcunun" diyor; tabii konusmanin devaminda baska bir attraksiyonu varsa bilemeyiz.

Emre'nin bence kabuu cok saglam degil; arkasinda sadece Terim var. Bundan sonra cikacak polemiklerden cekecegi var.

Bu arada Guiza'nin eski esinin bir resmi vardi Hurriyet'te. Oruclu arkadaslarimiz pas gecsinler lutfen :D !

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/ ... .asp?top=1

Su FB'nin de isi ne zor kardesim :D
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozgur A. Boztepe wrote: Hepimiz bunu yapmaya calisiyoruz. Ama seninde bildigin gibi Fatih Terim Kaos'tan beslenen bir adam. Bu bir stildir. Alex Ferguson'da soyunma odasinda "butun dunya size karsi butun basin size karsi" diye oyunculari doldururmus. Bir suru antranor bunu kullanir. Isteyen begenmiyen oyuncu klupten ayrlilr David Beckham gibi. Fatih Terim hem bunu soyunma odasinin disina cikartiyor, hemde klup takimini degil, TURK MILLI TAKIMI'NI calistiriyor. Ayrica bu kaos ortamini kendine gelen elestirilerin onune gecmek icin kullaniyor.

Eger birgun Kuba'ya veya Venezuella'ya gidersem, Fidel Castro veya Hugo Chavez'i elestirmem. Cunku O ulkeye girmekle o ulkenin kanunlarina uymayi kabul etmis ve soz vermisimdir. O ulkenin kanunlarinda orasi Fasist bir ulkedir, ve diktator elestirilemez. Elestirdigimde beni hapse atarlarsada hic bir hak iddaa edemem.

Ama burasi Turkiye, Fatih Terim TFF'nin bizim vergilerimizle ise aldigi iscisi. Bu takim onun degil bizim takimimiz, bu cocuklar onun degil bizim cocuklarimiz.

Ben gidipte ona kufredersem isterse gelir bana dava acar, eve gider karisina beni anlatip kufreder, belkide adam tutar oldurtmeye kalkar. Bunlar normal, ama mili takimin ustunde bunu yapamaz, simdide yapamaz, dunya kupasini 15 kere kazansada yapamaz ne yasal, ne etik, nede profesyonel, nede duygusal olarak. Tek duygu, istekleri, kizi olan o degil.

Arda konusuna gelincede benim pek endisem yok. 1998 le 2008 Turkiyesi cok farkli. Zaten Fatih Terim son GS'nin basina geldiginde bu sorunu yasadi. Ne genc oyunculara fiske atabildi, ne Ergun eski Ergun, nede Hakan Unsal eski Hakan Unsal'di. Arda enternasyonel sohreti yakalamis, arkasinda onu kayiran, mutlu eden ve onem veren Adnan Polat gibi bir baskana, ve Topal, Servet, Balta, Ayhan, Sabri gibi milli takimin istekeletinin Galasarayli olmasina sahip.

Bu yukarda yazdiklarimin hic biri taktik teknikle ilgili konular degil. Isterse Arda'yi oynatmasin hakki, anlarim. 4 1 2 1 2 oynamak istiyorum, ve Arda'ya burda yer yok der, oldugu halde; anlarim. Ama ne Arda'ya ne Medya mensuplarina, nede biz turk halkina agresif ve kaba davranmak onun haddine degil. Turkiye gibi her gecen gun insan kalitesinin dusutugu bir ulkede bile degil.

Bence Fatih Terim Turk insanin vatan sevgisini ve Milli takim askini kalkan olarak kullanicak kadar korkak davraniyor. "Bana elestiri, Milli takima elestiridir, buda vatan hainligidir" argumanini onumuze koyuyor. Utanmasa gogsune Swastika takicak. Bu kimsenin haddi degil. Cikari olanlar ve basariyi herseyden yukari tutan insanlar veya Terim'den korkanlar buna ses etmiyor. Ben ediyorum.

Ediyorum'da naparim. Forumda yazi yazarim, gazetede kosem varsa yazi yazarim, oy hakkim varsa ona oy atmam, veya sivil toplum orgutlerini kullanirim. Yani bana benim hakkim olmadigini iddaa ettigi haklarimi kullanirim. Olay bu kadar basit. Medyadaki cogunluk emir kulu, herkez herkezin cebinde, yoksa Terim agzinin payini coktan alirdi.
Sevgili Ozgur, bana cevap olarak yazmissin, bir suru sey birbirine karismis o yuzden aciklama ihtiyaci hissettim.

Benim yazimdan Terim'in elestirilemeyecegi, hele senin elestiremeyecegin gibi bir sey mi cikardin, oyleyse neresinden? Ben soyledigimi tekrar yazayim, onemli kismini boldlayarak:
Terim takimin TDu, kazandigi surece oyuncu tercihleri konusunda hepimize susmak duser.
Ben Terim'in hic bir seyi elestirilemez falan gibi bir sey demedim, uzerine basa basa kazandigi surece oyuncu tercihleri elestirilemez dedim. Ha, tabii o da elestirilir ama surekli kazanan bir adamin oyuncu tercihlerini elestirmek benim gozumde pek akillica degil demek isterim.

Terim'in genel olarak elestirilmesine gelince. Bu eletirileri yapan Atilla Gokce olsa mesela ben okur degerlendiririm. Ama israrla sunu soyluyorum, Hincal ve onun tipi insanlarin benim gozumde boyle bir kredisi yok. Problem Terim'in elestirilmesi ya da zayif yanlari falan degil, bu elestiriyi kimin yaptigi.

Ben prensip olarak bu adami kaale almam. Gokyuzu mavi dese altinda bir art niyet, kendini gundem yapma, bu ugurda en ufak bir deger tanimama cabasi ararim ve o iddia ettigi surece gokyuzunun mavi oldugu yonundeki goruslerimi askiya alirim. Tekrar ediyorum, adamin her lafinin ardinda kendini gundem yapma derdi oldugunu dusunuyorum, hicbir konudaki hicbir fikrinin konuya katkida bulunmak endisesiyle belirtildigini ve de adamin samimi oldugunu dusunmuyorum. Konu GS da olsa (bu konuda zaten ne odugunu "Geri Zekali GS" diye bir yazi basligi atarak gosterdi, orada da GS ona hakettigi muameleyi yapti diye kudurmus ve de yine kendini gundem yapma derdindeydi, sayin Canaydin'in cok guzel dedigi gibi, biz de senin GSli olmandan utaniyoruz), Sureyya Ayhan da olsa, Milli Takim ve Emre de olsa bu adamin derdi Hincal'in konusulmasidir. Bu ugurda bu aksam bes yememiz umurunda olmaz elinden gelse, benim soyledigim bu, Terim elestirilmesin degil.

Diger konular Terim ile ilgili. Senin bahsettigin bir suru falsosu oldugunu kabul etmekle beraber, ben adami ayni zamanda bazen komik bazen eglenceli buluyorum. Hoca olarak en azindan zaman zaman oyuncularinin saygi ve sevgisini kazanarak bu sayede basarili olmayi da bilmis bir adam.

Ha, Turkiye Ermenistan'i futbolda yendi diye kendini bir yere koyup, sonra lutfederek Nobel Edebiyat Odulu kazanmis adama "hadi onu da katalim" diye ayni payeyi vermesi degme komedide olmayacak sahne. Motivasyon yontemlerini begenmeyebilirisin ama basarili da.

Ama Terim ya da Emre ne ise ne, cok onemli degil, yalniz bunun yorumunu o entellektuel bozmasi adam yapamaz, yapsa da benim gozumde degeri olmaz.

Bu arada, bildigim kadariyla Yargitay'in bir hayat kadinina "orospu" denmesinde hakaret oldugu yolunda bir dava karari var diye biliyorum. Yani soylenen sozun dogrulugundan ote, ne amacla ve ne baglamda soylendigine de bakiliyor. O yuzden Emre'nin davasinda (varsa oyle bir dava) Hincal'in mahkum olacagini umarim. Ama yuzune tukurulse yarabbi sukur diyecek o adam o davadan ve mahkum olmaktan memnun olur, cunku yine konu oldum diye sevinir. Emre dava acti mi bilmiyorum ama hem Terim hem de Emre, dava actiysa, bu adama en ufak bir sekilde cevap vererek hata ettiler, o da baska konu.

Ali
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Direkt link bu.
http://videogaleri.hurriyet.com.tr/Vide ... 2&vid=2724.

Sabah bile "anti lider olur" diye bir lafi bir tarafindan uydurup eklemis.

Soylediklerinin icinde en agiri "ucuz" kelimesi ve "diger milli takim kaptanlarin yanina koy Emre'yi, yakisiyor mu?" lafi. Ucuz yerine "kolay" diyebilirdi. "yakisiyor mu" yerine de "hakediyor mu" diyebilirdi.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Ali Gursel wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote: Hepimiz bunu yapmaya calisiyoruz. Ama seninde bildigin gibi Fatih Terim Kaos'tan beslenen bir adam. Bu bir stildir. Alex Ferguson'da soyunma odasinda "butun dunya size karsi butun basin size karsi" diye oyunculari doldururmus. Bir suru antranor bunu kullanir. Isteyen begenmiyen oyuncu klupten ayrlilr David Beckham gibi. Fatih Terim hem bunu soyunma odasinin disina cikartiyor, hemde klup takimini degil, TURK MILLI TAKIMI'NI calistiriyor. Ayrica bu kaos ortamini kendine gelen elestirilerin onune gecmek icin kullaniyor.

Eger birgun Kuba'ya veya Venezuella'ya gidersem, Fidel Castro veya Hugo Chavez'i elestirmem. Cunku O ulkeye girmekle o ulkenin kanunlarina uymayi kabul etmis ve soz vermisimdir. O ulkenin kanunlarinda orasi Fasist bir ulkedir, ve diktator elestirilemez. Elestirdigimde beni hapse atarlarsada hic bir hak iddaa edemem.

Ama burasi Turkiye, Fatih Terim TFF'nin bizim vergilerimizle ise aldigi iscisi. Bu takim onun degil bizim takimimiz, bu cocuklar onun degil bizim cocuklarimiz.

Ben gidipte ona kufredersem isterse gelir bana dava acar, eve gider karisina beni anlatip kufreder, belkide adam tutar oldurtmeye kalkar. Bunlar normal, ama mili takimin ustunde bunu yapamaz, simdide yapamaz, dunya kupasini 15 kere kazansada yapamaz ne yasal, ne etik, nede profesyonel, nede duygusal olarak. Tek duygu, istekleri, kizi olan o degil.

Arda konusuna gelincede benim pek endisem yok. 1998 le 2008 Turkiyesi cok farkli. Zaten Fatih Terim son GS'nin basina geldiginde bu sorunu yasadi. Ne genc oyunculara fiske atabildi, ne Ergun eski Ergun, nede Hakan Unsal eski Hakan Unsal'di. Arda enternasyonel sohreti yakalamis, arkasinda onu kayiran, mutlu eden ve onem veren Adnan Polat gibi bir baskana, ve Topal, Servet, Balta, Ayhan, Sabri gibi milli takimin istekeletinin Galasarayli olmasina sahip.

Bu yukarda yazdiklarimin hic biri taktik teknikle ilgili konular degil. Isterse Arda'yi oynatmasin hakki, anlarim. 4 1 2 1 2 oynamak istiyorum, ve Arda'ya burda yer yok der, oldugu halde; anlarim. Ama ne Arda'ya ne Medya mensuplarina, nede biz turk halkina agresif ve kaba davranmak onun haddine degil. Turkiye gibi her gecen gun insan kalitesinin dusutugu bir ulkede bile degil.

Bence Fatih Terim Turk insanin vatan sevgisini ve Milli takim askini kalkan olarak kullanicak kadar korkak davraniyor. "Bana elestiri, Milli takima elestiridir, buda vatan hainligidir" argumanini onumuze koyuyor. Utanmasa gogsune Swastika takicak. Bu kimsenin haddi degil. Cikari olanlar ve basariyi herseyden yukari tutan insanlar veya Terim'den korkanlar buna ses etmiyor. Ben ediyorum.

Ediyorum'da naparim. Forumda yazi yazarim, gazetede kosem varsa yazi yazarim, oy hakkim varsa ona oy atmam, veya sivil toplum orgutlerini kullanirim. Yani bana benim hakkim olmadigini iddaa ettigi haklarimi kullanirim. Olay bu kadar basit. Medyadaki cogunluk emir kulu, herkez herkezin cebinde, yoksa Terim agzinin payini coktan alirdi.
Sevgili Ozgur, bana cevap olarak yazmissin, bir suru sey birbirine karismis o yuzden aciklama ihtiyaci hissettim.

Benim yazimdan Terim'in elestirilemeyecegi, hele senin elestiremeyecegin gibi bir sey mi cikardin, oyleyse neresinden? Ben soyledigimi tekrar yazayim, onemli kismini boldlayarak:
Terim takimin TDu, kazandigi surece oyuncu tercihleri konusunda hepimize susmak duser.
Ben Terim'in hic bir seyi elestirilemez falan gibi bir sey demedim, uzerine basa basa kazandigi surece oyuncu tercihleri elestirilemez dedim. Ha, tabii o da elestirilir ama surekli kazanan bir adamin oyuncu tercihlerini elestirmek benim gozumde pek akillica degil demek isterim.

Terim'in genel olarak elestirilmesine gelince. Bu eletirileri yapan Atilla Gokce olsa mesela ben okur degerlendiririm. Ama israrla sunu soyluyorum, Hincal ve onun tipi insanlarin benim gozumde boyle bir kredisi yok. Problem Terim'in elestirilmesi ya da zayif yanlari falan degil, bu elestiriyi kimin yaptigi.

Ben prensip olarak bu adami kaale almam. Gokyuzu mavi dese altinda bir art niyet, kendini gundem yapma, bu ugurda en ufak bir deger tanimama cabasi ararim ve o iddia ettigi surece gokyuzunun mavi oldugu yonundeki goruslerimi askiya alirim. Tekrar ediyorum, adamin her lafinin ardinda kendini gundem yapma derdi oldugunu dusunuyorum, hicbir konudaki hicbir fikrinin konuya katkida bulunmak endisesiyle belirtildigini ve de adamin samimi oldugunu dusunmuyorum. Konu GS da olsa (bu konuda zaten ne odugunu "Geri Zekali GS" diye bir yazi basligi atarak gosterdi, orada da GS ona hakettigi muameleyi yapti diye kudurmus ve de yine kendini gundem yapma derdindeydi, sayin Canaydin'in cok guzel dedigi gibi, biz de senin GSli olmandan utaniyoruz), Sureyya Ayhan da olsa, Milli Takim ve Emre de olsa bu adamin derdi Hincal'in konusulmasidir. Bu ugurda bu aksam bes yememiz umurunda olmaz elinden gelse, benim soyledigim bu, Terim elestirilmesin degil.

Diger konular Terim ile ilgili. Senin bahsettigin bir suru falsosu oldugunu kabul etmekle beraber, ben adami ayni zamanda bazen komik bazen eglenceli buluyorum. Hoca olarak en azindan zaman zaman oyuncularinin saygi ve sevgisini kazanarak bu sayede basarili olmayi da bilmis bir adam.

Ha, Turkiye Ermenistan'i futbolda yendi diye kendini bir yere koyup, sonra lutfederek Nobel Edebiyat Odulu kazanmis adama "hadi onu da katalim" diye ayni payeyi vermesi degme komedide olmayacak sahne. Motivasyon yontemlerini begenmeyebilirisin ama basarili da.

Ama Terim ya da Emre ne ise ne, cok onemli degil, yalniz bunun yorumunu o entellektuel bozmasi adam yapamaz, yapsa da benim gozumde degeri olmaz.

Bu arada, bildigim kadariyla Yargitay'in bir hayat kadinina "orospu" denmesinde hakaret oldugu yolunda bir dava karari var diye biliyorum. Yani soylenen sozun dogrulugundan ote, ne amacla ve ne baglamda soylendigine de bakiliyor. O yuzden Emre'nin davasinda (varsa oyle bir dava) Hincal'in mahkum olacagini umarim. Ama yuzune tukurulse yarabbi sukur diyecek o adam o davadan ve mahkum olmaktan memnun olur, cunku yine konu oldum diye sevinir. Emre dava acti mi bilmiyorum ama hem Terim hem de Emre, dava actiysa, bu adama en ufak bir sekilde cevap vererek hata ettiler, o da baska konu.

Ali
Sevgili Ali. Sana sadece cevap kismi olan, hepimizin bu forumda milli takimin basarisindan keyif almaya calistigimizdi. Daha dogrusu cevaptan cok efkarli birsekilde dert yanmakti. Gerisi ise konu ile ilgili detayli dusunculerim. Teknik, taktik disi davranislari hakkinda.

Bunun disinda adam super komik. Ben maclarda hallerine kahkahalarla guluyorum.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Sevgili Ozgur,

Bence, senin kendi yazdigin yazidaki “fact”leri dogrultursak, senin mantigina gore Terim’i elestirme hakkimiz ortadan kalkiyor. Kuba ve Venezuela’nin fasist ulkeler oldugunu soylemissin daha da ileri gidip bunun kanunlarinda yazildigini eklemissin. Bu yuzden “Castro ve Chavez’i elestiremem” ama “Fatih Terim bizim isci onu elestiririm” gibi seyler soylemissin. Fatih Terim’in maasinin sizin odediginiz vergilerden verildigini sanmam. Federasyonun boyle bir gelir kalemi yok. Bir de Kuba’yla ilgili yazdiklarini zorlayarak dogru kabul etsek de, Venezuela’yla ilgili yazdiklarin dogru degil. Konu cok dagilmis.

Goruslerinin asagi yukari %100'une katilmiyorum diyebilirim. Yazinda "Turkiye gibi her gecen gun insan kalitesinin dusutugu bir ulkede bile degil", "Utanmasa gogsune Swastika takicak" vb. gibi garip argumanlar var. Tabii ki bu benim fikrim eminim senin yazdiginin %100’une katilip benim bu yazdigimi garip bulanlar da vardir. Neyse konu bu degil, bunlar senin dusuncelerin saygi duymaktan baska pek de sansim yok sanirim. Fakat “fact”lere yaslanirken daha dikkatli olunmali bence.

Milli takimin futbol disinda bu kadar suni gundemlere alet edilmesini yanlis buluyorum. Hincal Uluc'u gazeteci olarak ne kadar basarili bulsam da (bir uretip on pazarlamak maharet ister), kazandigimiz bir milli mactan sonra boyle sacma sapan elestirilere girmesi cok anlamsiz. Yine bencillik yapip suni bir gundem yaratmis. Bravo ama istedigini de basarmis, iki gundur medyanin her yerinde "Hincal Uluc". Benim anlamadigim Terim'in, Emre'nin, federasyonun nasil bu kadar oltaya geldigi. Hincal Uluc kedinin fareyle oynadigi gibi oynuyor bunlarla. Gercekten inanilmaz.

Bir de Emre'nin annesi "kriz" gecirmis Hincal'in yazilarindan dolayi. Psikolojik herhalde, neyin kriziyse. Bu da Fatih Terim'le Emre'den karsi atak sanirim. Hincal'in intikami cok aci olur diye tahmin ediyorum. Dalgalar yatissin biraz.

Turkiye'deki aksiyon sinir tanimiyor gercekten.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Para icin fuhus yaptigi tespit edilen birine orospu demek hakaret midir TC kanunlarina gore? Orospunun tanimi o cunku. Ufuk bir aciklama yaparsa sevinirim. Cevaba gore su soruyu irdeleyebilirz. Emre'nin tribunlere ve basin locasina dogru yaptigi o kol hareketi de tespit edildigine gore Uluc da bir basin uyesi olarak ona karaktersiz dese hakaret sayilir mi? Bakin Isvicre macinda filan yaptiklarini hic katmadim bile. Karaktersize karaktersiz demek ne zamandan beri suc oldu yahu?
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Sep 10, 2008 7:06 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:Para icin fuhus yaptigi tespit edilen birine orospu demek hakaret midir TC kanunlarina gore? Orospunun tanimi o cunku. Ufuk bir aciklama yaparsa sevinirim. Cevaba gore su soruyu irdeleyebilirz. Emre'nin tribunlere ve basin locasina dogru yaptigi o kol hareketi de tespit edildigine gore Uluc da bir basin uyesi olarak ona karaktersiz dese hakaret sayilir mi? Bakin Isvicre macinda filan yaptiklarini hic katmadim bile. Karaktersize karaktersiz demek ne zamandan beri suc oldu yahu?
Cengizcigim,

Turk hukuku egitimim olmadigini biliyorsun ama bana bir Turk avukati tarafindan nakledilen, para icin fuhus yaptigi tespit edilmis olan birine dahi, mesela otobuse binerken, a, hosgeldiniz, ne orospusunuz diyemiyorsun. Bu arada bunun hemen Amerikan eyalet yasalarinda tamamen zitti oldugunu soyleyeyim (en azindan bildigim eyaletler icin). Truth is an absolute defense. Yani soyledigin bir sey dogru ise bu hakaret davalarina (libel, slander) savunma oluyor.

Bizim yargitay kararinin bir mantigi da var, yukarida verdigim ornekteki gibi, eger dogru olan bir seyi soylemekte niyetin birini rencide etmekse ve alaksiz baglamlarda soyluyorsan bu da hakaret olabilmeli.

Bir de bir yanlis anlama olmus, hakaret davalari illa ceza davasi degil (Amerika'da hic bir zaman degil, Turkiye'de olabiliyor galiba) yani "suc" falan yok ortada. Hakaret tazminatla cezalandirilan bir yanlis fiil (tort Amerikan hukulunda). Emre gercekten dava acmissa sanirim cuzi ve sembolik bir tazminat talep eder, Hincal'in hapse atilmasini degil. Hos o yapilabilse harika olurdu, azili FBlilerden bir kogus kurup Hincal'i da koyardin icine, sen sag ben selamet.

Ozgur, anlasimistir, dert yanmakta, yakinmakta sorun yok. :D

Ali
Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Hincal Uluc'u eskiden severdim.Soylediklerinin coguna bazen kizsamda hep hak verirdim.90 Dakika izledigim tek ve tek yorum,analiz programiydi.
Ancak zamanla tarz degistirdi.Bu tarz degisimi kisa bir zaman icinde olmadi.7-8 senelik bir zaman cercevesinde.Son bir kac yildir da herseye muhalefet olur oldu.Nereden bir sey bulurumda hem elestirdigim adama gegdiririm,hemde gundemin bas kosesine oturum havasinda.Artik ne 90 Dakika izler oldum ne de yazilarini okuyorum.
Hakaret konusuna da ise, bu konu baslikli haberide okumadim,TV programinida izlemedim.Ancak Turkiye'de kimler kimlere ne hakaretler ediyor.Bu ne ilk , ne de son olacak.Cozlulur mu?Bana gore cok ama cok zor.Hatta imkansiza yakin.Biz boyle bir milletiz.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote:
Cengiz Akgun wrote:Para icin fuhus yaptigi tespit edilen birine orospu demek hakaret midir TC kanunlarina gore? Orospunun tanimi o cunku. Ufuk bir aciklama yaparsa sevinirim. Cevaba gore su soruyu irdeleyebilirz. Emre'nin tribunlere ve basin locasina dogru yaptigi o kol hareketi de tespit edildigine gore Uluc da bir basin uyesi olarak ona karaktersiz dese hakaret sayilir mi? Bakin Isvicre macinda filan yaptiklarini hic katmadim bile. Karaktersize karaktersiz demek ne zamandan beri suc oldu yahu?
Cengizcigim,

Turk hukuku egitimim olmadigini biliyorsun ama bana bir Turk avukati tarafindan nakledilen, para icin fuhus yaptigi tespit edilmis olan birine dahi, mesela otobuse binerken, a, hosgeldiniz, ne orospusunuz diyemiyorsun. ....

Ali
Durup dururken tahrik etmek icin ve ayni zamanda tahkir (bugun Arapca gunum ve hukuk konusuyoruz ya) etmek icin yapilan hareket ve soylenende hakaret unsuru aranabilir. Buna itirazim olamaz. Ama Uluc bunu durup dururken soylemiyor ki? Tarafsiz da degil ustelik ve olayda taraf. Yani olay ulusal takim ve herkezi ilgilendiriyor. Bu adama avukatlik yapmak istemezdim ama olaya bakiyorum ve hic ama hic bir hakaret goremiyorum. Elbette karaktersiz dedigini kabul ediyorum. Boyle bir karaktersiz adamin ulusal takimda beni de temsil etmesini ben istemiyorum demis. Bu kadar basit.

Her ne kadar hukuk karmasik gorunse de konan kanunlar bir mantik cercevesi icindedir. O yuzden de avukat, savci, ve hakim ve de bazi yerlerde oldugu gibi juri sistemine ihtiyac var. Degilse alip kara kiataba bakip birisi karar veridi mahkemeye filan luzum kalmadan. Yine ayni nedenlerle hukukcular bir kanunun neden konuldugunu arastirirlar (sadece o olsa iyi bu kanuna dayanarak ne gibi kararlar alinmi onu da arastirirlar) amacindan saptirilmamasi icin.

Bu arada Emre'nin anasinin hastaligi tam bir numara. Uluc'u dava edecegi belli ve bu yuzden kilifini da hazirliyor ki "aci cekme ve uzuntuye gark olma" konusunu belgelemek icin yapildigi gun gibi acik ve secik.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Kerem Gulec wrote:

Sevgili Ozgur,

Bence, senin kendi yazdigin yazidaki “fact”leri dogrultursak, senin mantigina gore Terim’i elestirme hakkimiz ortadan kalkiyor. Kuba ve Venezuela’nin fasist ulkeler oldugunu soylemissin daha da ileri gidip bunun kanunlarinda yazildigini eklemissin. Bu yuzden “Castro ve Chavez’i elestiremem” ama “Fatih Terim bizim isci onu elestiririm” gibi seyler soylemissin. Fatih Terim’in maasinin sizin odediginiz vergilerden verildigini sanmam. Federasyonun boyle bir gelir kalemi yok. Bir de Kuba’yla ilgili yazdiklarini zorlayarak dogru kabul etsek de, Venezuela’yla ilgili yazdiklarin dogru degil. Konu cok dagilmis.

Goruslerinin asagi yukari %100'une katilmiyorum diyebilirim. Yazinda "Turkiye gibi her gecen gun insan kalitesinin dusutugu bir ulkede bile degil", "Utanmasa gogsune Swastika takicak" vb. gibi garip argumanlar var. Tabii ki bu benim fikrim eminim senin yazdiginin %100’une katilip benim bu yazdigimi garip bulanlar da vardir. Neyse konu bu degil, bunlar senin dusuncelerin saygi duymaktan baska pek de sansim yok sanirim. Fakat “fact”lere yaslanirken daha dikkatli olunmali bence.

Milli takimin futbol disinda bu kadar suni gundemlere alet edilmesini yanlis buluyorum. Hincal Uluc'u gazeteci olarak ne kadar basarili bulsam da (bir uretip on pazarlamak maharet ister), kazandigimiz bir milli mactan sonra boyle sacma sapan elestirilere girmesi cok anlamsiz. Yine bencillik yapip suni bir gundem yaratmis. Bravo ama istedigini de basarmis, iki gundur medyanin her yerinde "Hincal Uluc". Benim anlamadigim Terim'in, Emre'nin, federasyonun nasil bu kadar oltaya geldigi. Hincal Uluc kedinin fareyle oynadigi gibi oynuyor bunlarla. Gercekten inanilmaz.

Bir de Emre'nin annesi "kriz" gecirmis Hincal'in yazilarindan dolayi. Psikolojik herhalde, neyin kriziyse. Bu da Fatih Terim'le Emre'den karsi atak sanirim. Hincal'in intikami cok aci olur diye tahmin ediyorum. Dalgalar yatissin biraz.

Turkiye'deki aksiyon sinir tanimiyor gercekten.
Abartiyorum tabiki. Biliyorumki ikiside "Komunist" memleket. Tirank icine koyuyorum cunku iki ulkeninde Marksist Komunizm ile alaksi yok. Bu kadar utopik bir devlet duzeninine zaten gecmek icin Utapik politikacilar lazim. Oda yok. Komunizm'in ilk safasi olan sosyalizimde hangi devlet olursa olsun kayitsiz sartsiz kuvveti aldimi, bir daha birakmiyor, Karl Marx'in tabiri ile eriyip gidemiyor, ama bunlar tabiiki ayri konular, birgun umarim tartisiriz. Demek istedigim " Romada isem Romali gibi davranirim". Iki ulkedede baskanlar pek elestirilmez ve hos karsilanmaz.

Ayrica Fatih Terim'de Nazi subayi degil. Tesbih yapiyorum, bu sekilde yazarak dusuncelerimi karsiya gecirmeye calisiyorum. Cumle cumle degil bir butun olarak yaziyorum.

Terim'i Terim uslubu ile elestiriyorumki okura hisslerimi daha iyi aktarabiliyim, zaten yazinin temel amacida magra devrinden beri hisleri bir kafadan digerine gecirmek.

Bunun disinda dusuncelerime 100% karsi olduguna sevindim; umarim senden bircok sey ogrenebilirim.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Ozgur A. Boztepe wrote: Bunun disinda dusuncelerime 100% karsi olduguna sevindim; umarim senden bircok sey ogrenebilirim.
Acik ifade edemediysem kusura bakma Ozgur. "quote" ettigim yazindaki dusuncelerine katilmadigimi belirtmek istedim ve fikirlerimi yazdim. Genel dusunce tarzinla ilgili degil bu. Ortak fikirde oldugumuz tonlarca konu oldugundan suphem yok.
Ufuk Sezekkaplan

Cengiz agbi, pardon yeni farkettim. Bildigim kadariyla cevaplayayim. Bizim ceza hukukumuzda sucun belirleyici unsuru kasıttır. Kasıt, bir eylemi bilerek ve isteyerek yapmaktir.
Somut olarak, bir adama bilerek ve isteyerek bir sövme eyleminde bulunuyorsan, suc eylemini islemis olursun. Ama sucun manevi unsuru olan bilme ve isteme mevcut degilse, suc dogmaz. Bunun da belirlenmesi zordur, ozellikle konusma metnini butun olarak incelemek gerekir bu olayda. Metnin icinden cimbizla bir iki cumle cekmek olmaz.

Hincal "Ben Emre karakterinde birini takim kaptani yapmam" diyor. Bundan 101 anlam cikarirsin. Kastın ne oldugu belli degil.

Hincal muhtemelen sunu iddia edebilir; "Emre oyun icinde agresif, deneyimi mesela Ayhan'a gore daha az. Ben Ayhan gibi olgun, deneyimli bir oyuncu varken, karakteri daha hirsli ve sinirli olan Emre'yi takim kaptani olarak gormek istemedim; burada karakter sifati, oyuncunun futbol kisiligi anlamindadir" diyebilir.

İki: Hincal konusmasinin bir yerinde, "ama hoca tercihidir, ona da karisamam diyor". Bu cok taktik bir cumle. Aslinda ozu itibariyle konusmasinin Emre'nin kisiligine gittigini biliyor ama araya oyle laflar serpistiriyor ki ileride kivirabilsin ve elestiri sinirlari icinde diyebilsin.

Ceza hukukunda ortam da onemlidir. Ayni eylemi, ayni adama farkli ortamda islersiniz; birinde suc olur birinde olmaz.

Fethiye Oludeniz'de bir bayan ustsuz dolasirsa kimse ona bakmaz, ama ayni kiyafetle İstanbul Fatih'te gezerse "halkin ar ve haya duygularini rencide etmekten" yargilanir (linc edilmezse :) ).

Veya patronunuza bir barbeku partisinde kafayi cekip, "sittir len" dersiniz, gulunur gecilir; ayni lafi sabah Yonetim Kurulu toplantisinda soylerseniz adama herkesin icinde sovmus olabilirsiniz. Eylem, vurgu, kisiler ayni; ortam farkli.

Hincal, ondan elestiri beklenen bir tv programinda cok secilmis cumleler kurmus. Sakin kafayla bakinca bunu gorebiliyoruz.

Orospu ornegine gelince; Ali'nin soyledigi Yargitay kararini ben de hatirladim ama bulamadim.

Orospu kelimesinin Turkce'de 2 anlami var, ilki dogrudan bir zenaati tanimliyor.

Digeri de rasgele sovme amacli kullanilan bir belirsiz sifat. Nitekim erkekler de erkeklere bunu sovme amacli soyleyebiliyor. O sebeple bir zenaat sahibine, baska bir ortamda orospu demek hem suc olabilir hem tazminat dogurabilir; burada cunku kelimeyi kullanma KASTINIZ 1.anlaminda degil, sovme amacli 2.anlaminda.

Sunu da unutmamak lazim. Ceza hukuku dinamik bir hukuk dalidir. Toplumun gelismesine gore sekillenir. Bir gelenek olarak Turk hukukunda tazminat tutarlari oldukca dusuktur (sanirim ABD'de tam tersi). Devlet, bir hukuk politikasi olarak, vatandasin bu davalardan zenginlesmesini istemez. Ayrica yarginin yukunun de artmasini istemez. O yuzden boyle Yargitay kararlari var; tazminat sadece aciyi gidermeli, zenginlesme saglamamali diye.

Guzel bir ornek, manken Deniz Akkaya davasinda oldu. Bu ablamiz, bana bir isadami bir hafta icin 300.00.-$ teklif etti diyince, İstanbul Ticaret Odasi Baskani cevabi yapistirdi: "O kız değerini artırmak için yanlış taktik uyguluyor. İşadamı piyasa fiyatını iyi bilir, kimseye değerinden fazla vermez" dedi.

Ceza Mahkemesi bu aciklamayi ekonomik krizle baglantili buldu :D ve ceza kesmedi (bu da ayri bir vaka ya neyse !). http://www.bianet.org/bianet/kategori/b ... urluguymus

Hincal bana gore, bu isi planladi ve basariya ulasti (Kerem Gulec arkadasimiz bunu cok guzel yakalamis). 2 gundur bu adam konusuluyor.

Mehmet Demirkol, Ugur Meleke, Bagis Erten de yazar ve yazdiklari cok guzel dusuncelerin urunu ama futbol namina hicbir fikri olmamasina ragmen, polemigi patlatti, satisini arttirdi.

Yasarsak gorecegiz, bu Emre polemiginden Hincal karli cikacak, ne ceza alacak ne tazminat odeyecek (sahsi gorusum).

Neyse Hincal yazmaktan kustum bu arada, kendime 1 yil Hincal yazmama cezasi veriyorum.
Ufuk Sezekkaplan

Cengiz Akgun wrote: Her ne kadar hukuk karmasik gorunse de konan kanunlar bir mantik cercevesi icindedir.

Bu arada Emre'nin anasinin hastaligi tam bir numara.
Bu arada bu 2 tespitin cok yerinde Cengiz agbi.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Cengiz Akgun wrote: Her ne kadar hukuk karmasik gorunse de konan kanunlar bir mantik cercevesi icindedir.

Bu arada Emre'nin anasinin hastaligi tam bir numara.
Bu arada bu 2 tespitin cok yerinde Cengiz agbi.
Ben muhendis olmasa idim hukukcu olurdum herhalde. Cunku Hukuk'un tamamen bir ezber uzerine olmadigini cok onceden kesfettim. Yani biraz kendimi ovdum yine ama iyi bir hukukcu olmak icin keskin bir zeka ve siki bir arastirmaci olmak gerektigi ortada. Ben de bunlar var demiyorum. Ama kafam Allaha sukur calisir. Arastirmacilik konusunda da kafama taktigim bir seyi bulup ogrenmeden de yapamam. Boyle ya bu kanunu da neden boyle cikarmislar filan gibi bakarsan olaya bu isin altindan kalkamazsin.

Aciklamalarin icin tesekkurler. Ama tam olarak sorumun karsiligini aldim diyemem. Ben diyorum ki mahellede orospulugu sicille tescil edilmis bir kariya herhangi bir kavga sirasinda "orospunun zoruna bak. Kalkmis bir de bana ahlak dersi veriyor' dediginde bu hakaret olur mu? Kadinin orospulugu tescilli degilse "bana orospu dedi colugumun cocgumun yaninda" diye mahkemeye gidebilir mi idi. Amac asagilama ama karsindaki kasinmis ve orospu oldugu tescilli.

Buradan kalkarak Hincal efendi Emre'nin karaktersizligi konusunda bir suru ornek verebilir ki bu ornekler herkezce malumdur. "Boyle bir karaktersizin, ki yaptiklari bu bana gore olan bir karaktersizliktir, benim gozumde ulusal takimda isi yoktur. Gordugum kadari ile bu adamin bu tavirlari milli takima zarar vermektedir. Ben de bu ulusun bir parcasi olarak bunu soyluyor ve onun bu takima alinmasini bu ulusun bir ferdi olarak istemiyorum" dedigin de bu senin "bu isin uzmani" gozuyle baktiginda durup dururken birini hor hakir gorerek hakaret etmis durumuna dusurebilir mi diye sordum du.

Bazi yazilari kacirmaya gelince. Bu arada sirada banada olur ve ne hikmetse ozgur'un bana verdigi cevaplara ya da yonelttigi sorulara tesaduf eder. Boyle gec yakaladigimda yahu nasil gormezsin diye bana kizar. Bazen boyle oluyor iste.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply