Turk Milli Takimi'nin ABD Maclari

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Turk Milli Takimi'nin ABD Maclari

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Gulec wrote:Cengiz abi:

Bu maclarin amaci belli 2 sene sonraki Avrupa sampiyosina hazirlik. Senin bu yaziyi yazma amacin ne peki? Son baharda maclar basliyor, yeni teknik direktor gelmis takimi tanimasin mi? Hazirlik maci yapmadan esas maclara gecseydik yuz tane laf soylerdin, "elalem kac tane hazirlik maci yapti boyle is mi olur" diye. Boyle kisisel gorus, fikir falan da olmaz. Kici kirik futbol muhabetti diye herkes ilk aklina geleni mi yazacak? Hawaii, Kaliforniya dan sonra New Jersey icini karartti herhalde biraz.
....

Gayet basit amacim. Taa Amerikaya mi gelinir bu maclar icin TD takimi gorecek diye? Ben hazirlik maci yapilmasin demedim. Yapilan masraftan ve zamanlamadan bahsediyorum. Su onlerindeki maclarin icinde bir tek USA adam gibi hazirlaniyor Dunya kupasina. Digerleri ise bizimkiler gibi isin dalgasindalar. Hicbir onemi yok bu maclarin. Turkiyeden ikinci lig takimi ile oynasalar da ayni goruntu ve bilgiyi edinirdi TD. Hadi USA macini ayri tutalim. Bu is tamamen birilerinin keyif bagislamasi ve taltif isi. Sanki Dunya kupasina gidiyorlarmis gibi ABD'yi gorup gezmek. Yani tatil baslamis durumda aslinda. Dostlar alisveriste gorsun babindan.

UEFA Avrupa Kupasi Eylul'de basliyor. TD takimi gorecekse dedigim gibi Turkiyede birinci lig takiminin onunde de gorurdu. Haldir haldir 9.5 saatlik ucak yolculugu 7 saat zaman farki. Ikincisi bu adamlar daha tatile cikacaklar ve yorgunlar.

Tatil suresinde kimi kendine bakacak kimi kendine bakmayacak. Kilo alacaklar. Vucutlarinin direnci dusecek. Yani bugun forumda olan ile tatilden donup form tutacak arasinda daglar kadar fark olacak. Sezon acilisi icin takimlar da lig icin hazirlaniyor Temmuzda. Yayla kupasi, Efes Pilsen kupasi bilmem ne kupasi gibi gariban kupalar icin sponsorlar da var ustelik. TD toplasin takimi Temmuzda. Istedigi kadar hazirlik maci yapsin. O zaman bu maclarda gorulen milli takim oyncularinin durumuna gore karar vermek daha akilli bir is olmaz mi?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hadise konusunda gaza gelmisim. Gazetelerden yazilandan bu oluyor. Amerikalilarin yaptigi serselikten birini yapti sandim. Cunku elinde sopa ile kovalanacak Amerikan ulsal marsini itin kicina sokup cikararak zirlayanlari da bildigim icin (Roseanne diye bir dangalak vardi. O'nun yaptigi tuy dikmisti.) oyle bir sacmalik yapti sandim.

O kadar kotu degilmis. Ama yine de Ulusal bagimsizlik marsi sarki degildir. Bu dusuncem tutucu filan olmaktan degil sadece bir seyin yerli yeri ile yapilmasi gerektigine inanmamdan gelir. Yilmaz Ozdil de bahsetmis. Istiklal marsimiz kimseninkine benzemez. Mehmet Akif o gufteye bir tarih sigdirmistir. Okudugunuzda tuyleriniz urperir. Ayni Cannakkale sehitleri icin yazdigi destan gibi. Odul verecekler diye acilan yarismaya girmemis ve o yarismada odullendirecek bir gufte bulunamayinca mecliste ozel bir kanunla yazdigi gecirilip kabul edilmistir. Bu emegi karsisinda tek bir kurus para almamistir. Bestesi sozlerine uymaz. Ozdil'in dedigi gibi. Ama guzel bir bestedir. O gunlerde daha konservatuarlarimizda Cemal Resit Rey, Adnan Saygun (bunlar bes kisidir) gibi sonradan konservatuarlarda hocalik yapacak kalite ve yetenekte besteciler daha yetismedigi icin disardan ismarlama olmustur. O d bu kadar olmustur.

Hadise nasil bir hadisedir bilmiyorum. Giyinisi sahnedeki durumu Pop sarkicisi oldugunu gosteriyor. Kimin aklina geldi bilmem. Buraya 19 Mayis gosterileri icin bir konser icin geldi galiba. Bu firsat bu firsattir diye soyletmislerdir herhalde. Daha agirbasli biri olsa idi daha iyi olurdu ama gazetelerde buyutuldugu kadari ile soyleyisinde ve giyinisinde de falsolu bir durum yok.

http://webtv.hurriyet.com.tr/category.a ... d=14822136
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Bu konuda Cengizle ayni fikirdeyim. Bu Amerika seyhatine yuz elli kusur adam dahil edilmis. Bunlarin 30 bilemedin 35'i futbolcu olsun gerisi kimlerden ??? Gazetenin yalancisiyim,Uc buyuklerin baskanlarida davetliydi ama utanip kabul etmemisler. Avrupa kupasi finallerine katildigimizda milli takim tur atladikca futbolcularin tatili kisalmisti. Avrupa kupalarinda on elemeler yuzunden sezonu erken acinca kac sakat verdik ??? Dusuncesiz, plansiz yapildigi oynanan stadlardan belli zaten.
Hadise, benim bildigim Avrupa dogumlu. Konusurken aksanini duymak mumkun. Turkiyede yetismediyse nasil bir sekilde soylemesi gerektigini bilmemesi normal. Ona bu gorevi verenler kenardan izliyorlar. Iste anormallik burda...

Cemal
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Cemal Savas wrote:Bu konuda Cengizle ayni fikirdeyim. Bu Amerika seyhatine yuz elli kusur adam dahil edilmis. Bunlarin 30 bilemedin 35'i futbolcu olsun gerisi kimlerden ??? Gazetenin yalancisiyim,Uc buyuklerin baskanlarida davetliydi ama utanip kabul etmemisler. Avrupa kupasi finallerine katildigimizda milli takim tur atladikca futbolcularin tatili kisalmisti. Avrupa kupalarinda on elemeler yuzunden sezonu erken acinca kac sakat verdik ??? Dusuncesiz, plansiz yapildigi oynanan stadlardan belli zaten.
Hadise, benim bildigim Avrupa dogumlu. Konusurken aksanini duymak mumkun. Turkiyede yetismediyse nasil bir sekilde soylemesi gerektigini bilmemesi normal. Ona bu gorevi verenler kenardan izliyorlar. Iste anormallik burda...

Cemal
Konu 150 kisinin Amerika'ya gelmesi, sahalarin bozuk olmasi, plansiz programsiz yapildigi falan degildi. O isleri onaylayan da olmadi zaten. Organizasyonu yapan sivri zekali daha iyi cevap verir o konulara.

Cengiz abi'nin ilk postunda esas takildigi konular sunlar fikirlerini soylemek istersen:

1. hazirlik maci yapmak lazim mi?
2. Amerika'ya gelmeye gerek var mi?

Benim cevaplarim da soyle:

1. Evet. (buna Cengiz abi de katildi sonradan, ilk yazdigi yazida en ufak bir emare yoktu o ayri)
2. No problem. (Bir haftada uc mac, birbirine yakin yerler, bence dusunce bazinda fena degil. Buyutulecek birsey yok.)

Senin konular hakkinda da fikrimi soyleyeyim:

1. 150 kisi gelmek normal mi? Hayir.
2. Sahalar kotu mu? Evet.
3. Organizasyon kotu mu? Oyle gozukuyor.

Son olarak tonla futbolcunun sure aldigi, adi ustunde hazirlik maci olan 3-4 macla (mayis ayi icinde), haziran sonunu bulan cok ust duzey tempodaki sampiyona maclarini birbiriyle karistirmayalim. Ayrica Avrupa sampiyonasindan sonra da butun futbocular dokulecek diye bir kaide de yok. Oyle ya da boyle milli takimlar hazirlik maci oynar. Uc asagi bes yukari da ne zaman oynayacaklari bellidir. Maclara 150 tane adam goturulmesi de Kerem Tezic'in konu disi basligina cok iyi uyar. Orada uzun uzun tartisabiliriz istersen.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Bizim memleketde milli mars sadece dinlenmez istirak edilir. Sesine guvenemiyorsan Daum gibi dudaklarini oynatirsin. Amerikan usulu Istiklal marsi soylenmesini ilk defa Hadise ile duydum. Umarim yeni adet olmaz.

Yarin televizyonda bize istirak etmeyi ihmal etmeyin.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kamp konusunda Kerem Güleç'e tamamen katılıyorum. İstiklal marşının tek solist tarafından söylenmesine karşı değilim ama hakkının verilmesi kaydıyla. Zaten bestenin zorluğunun yanısıra , güfte ne kadar güzel, edebi ve birikim sonucunda olsa bile , beste ile güfte arasında tam uyum yok, birbirine uyum sağlasın belli yerlerinde bazı zor uzatmalar var. Hadiseye bunun verilmesi biraz yanlış olmuş. Hem telaffuz ister, hem anlama, hemde klasik müzik eğitimi olan biri olsaydı daha iyi olurdu. Opera sanatçısı olmasa bile konservatuar Şan bölümü mezunu bir sanatçıya söyletilebilirdi.

Ey Amerikada olupta maça giden fedakar arkadaşlar! Bizim akşam yayıla yayıla televizyondan maçı seyretmemiz için gündüz sıcağında kavrularak maç seyretme fedakarlığınızı şükranla karşılıyoruz. Yalnız tribündeki FB şapkalılar ve formalılar birden sevinmeye başlarsa, 2-3 dakika kadar bekleyin, gerçekten sevinicek birşey olduğunu gördükten sonra onlara katılın.
NO ADNANS, NO CRY !!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Gulec wrote: Cengiz abi'nin ilk postunda esas takildigi konular sunlar fikirlerini soylemek istersen:

1. Evet. (buna Cengiz abi de katildi sonradan, ilk yazdigi yazida en ufak bir emare yoktu o ayri)
2. No problem. (Bir haftada uc mac, birbirine yakin yerler, bence dusunce bazinda fena degil. Buyutulecek birsey yok.)
.....
No problem? Bu da iyi Kerem. Senin gibi dusunmeyen epey adam var. Bu olay yine Federasyonun bir fiyaskosu. TD'ye takim gosterecek adam bunu Turkiyede hemen hemen hic para harcamadan yapacak iken (ki ucuncu ligde takimlara yardim olarak ve hasta duskun onca surunen futbol emekcisine bu parayi harcamak varken, Digiturk'u duzduk parayi kicimiza sivayalim kafasi nasil problem olmuyor anlamis degilim) sen kalk 180 ksiyi ABD getir ve asagida Cengiz Semercioglu'nun dedigi gibi futbolcular Manhattan'da gezi duzenlesinler sanki yuzlerinin aki ile o milli formayi hak etmisler gibi.

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yaza ... 105&gid=61
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Cengiz Akgun wrote:
Kerem Gulec wrote: Cengiz abi'nin ilk postunda esas takildigi konular sunlar fikirlerini soylemek istersen:

.....
No problem? Bu da iyi Kerem. Senin gibi dusunmeyen epey adam var. Bu olay yine Federasyonun bir fiyaskosu. TD'ye takim gosterecek adam bunu Turkiyede hemen hemen hic para harcamadan yapacak iken (ki ucuncu ligde takimlara yardim olarak ve hasta duskun onca surunen futbol emekcisine bu parayi harcamak varken, Digiturk'u duzduk parayi kicimiza sivayalim kafasi nasil problem olmuyor anlamis degilim) sen kalk 180 ksiyi ABD getir ve asagida Cengiz Semercioglu'nun dedigi gibi futbolcular Manhattan'da gezi duzenlesinler sanki yuzlerinin aki ile o milli formayi hak etmisler gibi.

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yaza ... 105&gid=61
Futbolcular yilda 1-2 milyon euro para kazaniyor, istediklere yere rahatlikla gidiyorlar zaten. Amerika'ya gezmeye getirsen ne olur futbolculari, getirmesen ne olur. Veya 15 dolarlik o dandik ferry ye beles binseler ne olur binmeseler ne olur. Adim gibi biliyorum coguna iskence gelmistir bu kamp. Abi Cengiz Semercioglu'nu bosver.
Aslinda polemik yapip uzatmaya da gerek yok. Ikinci kez soyluyorum, daha acik yazmaya calisayim. Benim karsi olmadigim olay Amerika'ya gelip ardarda uc milli mac oynanmasi. Yuz seksen kisi olayina geldi yine konu, dedigim gibi o konuda sana da, Cemal Savas'a da katiliyorum. (Katilmayan var mi acaba? Cok bariz birsey degil mi bu?) Ona hatta serefsiz federasyon diye bir baslik ac istersen oraya yazalim uzun uzun. Gerci Bursa'li olarak federasyona laf kondurmamam lazim ama yine de 180 kisi olayi hos olmamis.

Cengiz Abi, bu da senin elemandan veciz bir soz:

"Fransa Açık Tenis Turnuvası Roland Garros’ta önceki gün Venus Williams ve Roger Federer’in maçlarını izledim. Meğer tenis bambaşka bir şeymiş... "
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

2016 Avrupa sampiyonasi ile ilgili ortalikta bir suru dolaplar dondugu belli. Kendi isim dolayisiyla duydugum bazi haberlerden dolayi, Turkiye'nin bu isi cok istedigini, bir suru hazirlik yapmakta oldugunu biliyorum. Simdi butun o projeler rafa kalkabilir muhtemelen. Yunanistan'in olimpiyat yaptigi ortamda Turkiye'nin herhangi bir organizasyonu yapamamasi dusunulemez bile. Kazananin Fransa olmasi, oylama sonucunun 7-6 olmasi da ayri bir uzuntu kaynagi. Bu postu buraya asmamim sebebi ise konuyla ilgili Hiddink'in gorusleri. Futbol takimiyla ilgili ilk izlenimlerini de aktarmis Hollanda da yazdigi bir kose yazisinda.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/ ... sp?gid=373
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bence de 7-6 sonuc cok iyi. Turkiyede stadlar ahir vaziyetinde. Insanligin yuz karasi mahluklar stadlarda kol gezip coluk cocuk mac seyretmeye izin verme ve koltuklarin ustune tunedigi bir yere boyle bir organizasyon nail verilebilirdir. Gazeteci yalanci Sabanlar faturayi Platini'ye cikarmislar. Erzik kulis yapacak ama Platini yapmayacak akillarinca. Ayrani yok icmeye dememis iyi ki Platini.

Federasyon adam toplayip Amerikaya geziye gotursun. Yapacaklari is bu. Dun fena bozum olmus ABD onunde bizim aslanlar. Yediklerin ekmegin hakkini verememeisler yine.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Cengiz Akgun wrote:Bence de 7-6 sonuc cok iyi. Turkiyede stadlar ahir vaziyetinde. Insanligin yuz karasi mahluklar stadlarda kol gezip coluk cocuk mac seyretmeye izin verme ve koltuklarin ustune tunedigi bir yere boyle bir organizasyon nail verilebilirdir.
Cengiz abi Turkiye'deki stadlar iyi vaziyette olmadigi acik. Fakat UEFA'nin 6 delegesi Turkiye'nin bugunku stad envanterini dusunerek oy vermedi. TFF de presentasyonlarinda bugunku stadlari kullanmadi zaten (Olimpiyat stadi ve yeni yapilmis olan Kayseri stadi haric). Aynen, Yunanistan'in olimpiyatlari aldiginda hicbir altyapisi olmamasi gibi, Guney Afrika'nin dunya kupasi organizasyonunu aldiginda dogru duzgun stadyumu olmamasi gibi Turkiye de bugunku envanterden cok ileriye donuk projelerle yapti basvurusunu. Hatirlarsan bugun Turkiye'nin en iyi stadlarindan olan Sukru Saracoglu stadi bile aday stadlar arasinda kullanilmadi. TFF nin basvuruda kullandigi stadlarin cogu bugun fiziksel olarak yok, daha yapilmadi. Eger "2016 aday stadlar" gibisinden birsey googleda aratirsan, muhtemelen o stadlarin konsept mimari cizimlerini gorursun. Ornegin direk olarak bilgim olan Bursa stadi ile ilgili konusursam, once yarisma duzenlendi, konsept dizayn belirlendi, en son haber aldigimda Allianz Arena'yi yapan mimar ile gorusmeler devam ediyordu. Gemiye muhendisler de binince bu is tamam demektir. Ayni sekilde finansman icin cesitli kredi kurusluslariyla gorusmeler devam ediyordu. Ekonomiden cok anlamam, ama su an kredi almak icin iyi bir zaman olsa gerek. Yanilmiyorsam daha once Bursa'nin rayli sistem toplu tasima hattini da benzer sekilde alinan uzun vadeli kredilerle yapmislardi. Simdi 2016 sampiyonasinin alinamamasi genel olarak bu projelere darbe vuracaktir. Bursa'nin projesi yine de yavas da olsa devam eder diye tahmin ediyorum.

Bu tip organizasyonlari uluslar gurur meselesi haline getirip normalde cok daha zaman alacak projeleri daha kisa ve verimli bir sekilde bitiriyorlar. Sadece stadyum olarak degil, genel olarak ulkenin alt yapisina (ornek: ulasim, turizm), sosyal hayatina, ve reklamina cok buyuk katkilari oluyor. Yine ornek olarak Yunanistan'i verebilirim. Olimpiyatlardan 2-3 hafta once ancak bitirebildiler calismalarini. Daha iyisi yapilamaz denilen Sydney olimpiyatlarini cogu insana gore golgede biraktilar. Alt yapilari da cok buyuk bir oranda yenilenmis oldu.

Iste ilk yukaridaki 7-6 lik oylamaya uzulme sebebim bunlar yuzunden. Ustelik Hiddink'in bu konudaki goruslerine de birebir katiliyorum. Bence organizasyonun Fransa'ya verilmesi cok anlamsiz.
Post Reply