EURO 2008: Turkiye-Yunanistan 0-1

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Halil sifirdan sert vurdu, kaleci iceri aldi. 3-0 oldu. Ilginc mac. Kapattigimda kanser ediyorlardi, tekrar actim, top ceviriyoruz. Simdi de gasrip bir gol daha atti. Ama Hakan'in yoklugunda Gokhan ve Halil'in gol atmasi bizim icin kazanc. Bu adamlarin artik formayi birakmamasi lazim.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Bugunku maclar sonucunda

Yunanistan 19
Turkiye 17
Norvec 17 (1 mac fazlasi var)

Bizim iki rakiple macimiz var. Norvec sadece bizle kendi sahasinda oynayacak. Mustafa Denizli hesaplarina gore iyi konumdayiz ama oynadigimiz oyun tamamen hayal kirikligi.
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

enteresan bir macti... Zoltan Gera'nin atilisina kadar resmen 1-2 pozisyonumuz vardi koca mac boyunca.. adamin atilmasi bence hakemin bize bir kiyagi... ayrica TV yorumcularimiz o kadar ilginc ki adamin kirmizi kartinin haksiz oldugunu soyluyorlar ama pozisyonun vehametini degerlendirmiyorlar.. adamlar atisi hizli kullandi ve gol atmasi da cok zor degildi... eger o pozisyon gol olsaydi simdi yikilmistik...

Emre'yi forumda elestirenler coktu ama bugun maca girisiyle getirdigi hareketliligi kabul edeceklerdir... kaliteli derinlemesine paslar cikmaya basladi...

ancak kirmizi kart pozisyonuna kadar olan kabiz futbol gercekten dusundurucu... sevindirici yonler, uzerimizdeki baskiyi biraz attik.. Gökhan Unal'in yunanistanla oynanan mactan sonra ciktigi 2. A milli macinda da golunu atmasi guzel oldu.... Artik yunanistan'i evimizde yenmek Norvec'e yenilmemek gerekiyor..
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ya bu atv'deki Selcuk Manav amma ezik buzuk bir adam.. Ilkokul cocugu gibi , almis eline mikrofonu, Fatih Terim azicik sinirlendi mi, kekelemeye basliyor. Yillardir bu isi yapan bir insan aslinda.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Bugunku maclar sonucunda

Yunanistan 19
Turkiye 17
Norvec 17 (1 mac fazlasi var)

Bizim iki rakiple macimiz var. Norvec sadece bizle kendi sahasinda oynayacak. Mustafa Denizli hesaplarina gore iyi konumdayiz ama oynadigimiz oyun tamamen hayal kirikligi.
Norvec ten puan almamız kalecinin lutfuyla gerceklesti. Atina daki macı hatırlatmaga gerek var mı bilmiyorum, Yunanlı kaleci hayatının macını oynadı. Bu aksam bir baska hakem penaltı noktasını gosterse hayır diyemezdik.

Allah ın acıdıgı, kolladıgı bir milletmiyiz bilemem ama gercekten yogun bir tempoda trafikten spora, guvenlikten saglıga yukarısını her konuda mesgul ediyoruz. Bunje jumping misali tam yere cakılıyoruz derken ipin ucunu yukarından cekiyorlar. Salınıma devam!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Hakem olmasa simdi havlu atmistik. Pozisyon düpedüz penalti. Penaltiyi verse hic kimsenin hakeme itiraz etme hakki olamazdi. Sanirim bizim oyuncular bile sasirdi, penalti degil de macar futbolcunun oyundan atilmasina.

O ana kadar Macarlar cok iyi kapandi. Bizimkiler kalenin önüne bile gelemiyordu. Ilk yarinin sonlarina dogru Tuncay'in bir pozisyonu var. Ikinci yarinin basinda da Emre'nin kaleciyle carpistigi önemli bir pozisyonu var. Bunun disinda ne dogru dürüst bir oyun kurgusu ne de bir oyun sistemi görebildim. Icler acisiydi.

Yani bu penalti pozisyonu macin kirilma noktasi oldu. Ne kadar sansli oldugumuzu pozisyonu görenler anlar. Gercekten inanilmaz.

Ilk yarida oyunu yönlendiren bir oyuncumuz yoktu. Emre ya da Tümer olmasi lazimdi (Bilmiyorum, Tümer sakat mi?). Ikinci yari Emre'nin girmesiyle orta sahamiza yaraticilik acisindan bir hareketlilik geldi. Nitekim ilk golün hazirlanisinda Emre'nin Tuncay'a derinlemesine pasi tam isabetti.

Göze carpanlar:
Tuncay cok caba gösterdi. Pek verimli degildi ama cok kostu ve ilk golün asistini yapti. Formsuz oldugu ama cok belli.

Aurelio defansif orta sahanin bel kemigi. Cok yararli. Vazgecilmez. Golünü de atti. Hep böyle oynarsa onun milli takimda oynamasini elestirenler susmaya mahkum kalacak.

Servet'i bugün iyi buldum. Büyük bir hatasi yoktu. Bilakis ilk yarida rakip oyuncunun sutuna son anda kayarak yetisdi ve top kornere gitti.

Emre Asik cok fazla siritmadi.

Emre Belözoglu orta sahada inisyatifi eline aldi ve yararli seyler yapti. Yalniz bayagi kilo almis.

Halil oyuna baslamasi lazimdi, cünkü bu cocugun gercekten gol atma kabiliyeti var. 2005/06 sezonunda küme düsen Kaiserslautern'de 20 gol (!) atti. Küme düsen bir takimda Bundesliga'da 20 gol atmak her babayigidin harci degildir. Yani kalitesi tartisilmaz. Neden FT bu oyuncunun üstünde durmaz, anlamiyorum.

Gökhan gol vurusunda ve Halil'e güzel bir topuk pasi disinda oyunda pek yoktu. Ama golünü atti. Attigi gol de altin degerinde.

Hamit'te aslinda Halil'den pek farkli degildir. O da gol vuruslarinda son derece kabiliyetli. Kaleye daha yakin oynamasi lazim. FT Hamit'in Bayern'de hangi pozisyonda oynadigina ve golleri nasil attigina iyi baksin.
http://www.youtube.com/watch?v=GxkmDuK3o5E
http://www.youtube.com/watch?v=2IBMJv_W5-Q
http://www.youtube.com/watch?v=RuUKNM89 ... ed&search=

Sonuc: Takim olarak berbattik. Oyun sistemi diye bir sey yok. Oyuncular birbirinden cok kopuk oynadilar. Ikinci yarida Emre'nin girmesiyle biraz toparlandik, ama o penalti pozisyonu olmasa ve akabinde rakip oyuncu atilmasa hayatta gol atamazdik. Kazanmamiz tamamen sans eseri. Fatih Terim istifadan kil payi döndü. Yani "Godfather" oynamaya devam :lol:
Quo vadis, Galatasaray?
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Mactan goruntuleri buradan izleyebilirsiniz. 2. golden sonra Terim Mufit Erkasap'in omzuna okkali bir yumruk atacakmis, ki zor tutmus kendini. Erkasap yillardir, kum torbasi gorevi goruyor, asil gorevinin yaninda. :) Gokhan'in attigi gol cok guzel. Marco da cok sevinmis attigi golden sonra.

http://www.youtube.com/watch?v=BYlFzjC9OlM

http://www.youtube.com/watch?v=fmPw0VUU7kM

http://www.youtube.com/watch?v=-gp0XVimu4A

http://www.youtube.com/watch?v=Yp0foJgx3jw

http://www.youtube.com/watch?v=0m92aY7CjH0

http://www.youtube.com/watch?v=T0ZMxYnIoAU
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:Mactan goruntuleri buradan izleyebilirsiniz.
Bu kadar goruntu girilmis, kirmizi kart pozisyonunu goremedim. Belki ben kacirdim. Ilginctir her turlu ani gecmis, o an es gecilmis. Herhalde onu koymayinca olmamis sayiyor olayi.

Daha Emre Asik gibiler cok milli olur. Adam bulursaniz oynatirsiniz. Fatih hoca daha cok "serbest kalsin 70 milyon icinden elbet birini buluruz" demeye devam etsin. Stoper yok, bekler de olmamaya basladi. Hakan gitti gidecek zaten dunya basimiza yikilacak, santrafor da yetismiyor, koca ulkede on libero gibi bir mevkiye adam bulamadik. Yakinda 10 brezilyali ayyildizi giyer. Biz de seviniriz. Bizim atalarimiz degil mi yedi kitadan adamlardan ordu kurup butun dunyaya egemen olmus? Futbol takimi niye olmasin? Zaten bundan sonra ne mutlu turk'um demek de yasak, anasini satayim. Velkom to yeni dunya duzeni, libo$ agir abiler, pis sakalli ummetci hocalar ne diyorsa odur.

Bu arada bakindim soyle bir internete. Anacim Turk'ler yendi diye gogsu daglanmis gibi boguren binlerce Turk. Bu ne kinmis kardesim? Daha cok beddua edin siz! Daha rakip kaleciler neler yumurtlayacaklar, daha hakemler neler ikram edecekler bize. Beddua ettikce bunlar, takimin sansi artiyor. Oyle boyle kazaniyor.

Bir de sanki oynatilacak adam varmis gibi Fener'den adam yok diye bagirip duruyorlar. Iki kalecin de sakat, 4 tane savunma oyuncusu yabanci, orta sahanda iki oyuncu var Aurelio ve Deniz. Ikisi de oynadi, malta ve macaristan maclarinda. Gerisi yabanci. Bedduaya devam. Hic bir sey goturmeyecekse, o goturur bizi Euro 2008'e.

Ozan Ersoy
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Zamaninda, yanilmiyorsam ikinci FT doneminde, Gera henuz Macaristan'da oynarken almak istemistik. Bizi ukala bir sekilde red etmisti. Red sekli beni cok kizdirmisti. O zamandan beri kariyerini takip etmeye calisirim. Takimi ikinci lige dusmesine ragmen Ingiltere'de cok basarili maclar cikardi.

Huylu huyundan vaz gecmez. Ukaligi ve tersligi ile hakemi gicik etmistir. Pozisyonu gormek nasip olmadi. Cogunluk penalti diyor. Adama bakisim carpik oldugundan ben pozisyonu canli gormus olsaydim her halde Sulun taklasi benzetmesi yapardim. Dedigim gibi herife gicigim atilmasinada cok memlun oldum. :lol:
Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Once rakipten baslayalim.. Macaristan maca bizim tam aksimize cok rahat cikti.. Bu cok onemli bir avantaj.. Rahattilar ama sanki alacaklari puanla bizi eleyecekler gibi oynadilar.. Yani 2-0 ken bile oyun disiplininden kopmadilar..
Ve kesinlikle iyi bir takim.. Oyle 5 atariz 6 atariz falan hikaye.. Zaten 1-2 tane kaldi o ayarda takim.. Malta yida gorduk, dun aksam Fransa yi yenen Iskocya yi da.. Takimlara arasinda ucurum yok..
Macaristan kendi yari alanini cok iyi parselleyip bizimkilere bos alan birakmadan oynadi.. Bayagida diri bir takim.. Eger forvetteki elemanlari biraz daha akillica oynasa bizi yenebilirlerdi..

Biz ise dedigim gibi acayip bir baski altinda basladik maca.. Oyle ki Hamit bile garip pas hatalari yapti..

Bence ilk 11 cok yanlisti.. Bu ulkeden Emre ve Servet den baska stoper cikmiyorsa biz hakikaten kaliteli futbolcularimiz var diye konusmayalim.. Ben bu kadar teknikten nasibini almamis oyuncular gormedim.. F.Terim in bu adamlari oynatmasi resmen intahardi.. Penalti verilseydi ki kesin penaltiydi, o da oluyordu..

Penalti pozisyonunda adamlardan sadece faulu atan adam ve pas attigi adam var bizden 6 kisi var ama ne faulu kullanmasini engelledik ne de bosta olan sadece 1 adami tuttuk.. Inanilir gibi degil.. Faulde de Emre Asik yine garip bir kafa topuna vuruyor top Hamit le rakip arasinda iken Hamit bence faulsuz topu kazaniyor, hakem faul veriyor.. Bu arada Emre kafa topuna vurduktan sonra yerini kaybetmis, Servet ve I.Uzulmez ise ne yapiyor belli degil.. Gera da bosta bekliyor..

Takimin ilk yari ozellikle baski altinda oynadigini soyledik.. Ama bu kadar verimsiz gecen ilk yarinin tek sebebi bu baski ve rakibin iyi savunmasi degil.. Ilk yari topu forvetlerimize tasiyacak bir 10 numara eksikligi en buyuk eksiklikti.. Bu sebeple suursuz ataklar yaptik ve sadece sansa Tuncay la bir pozisyon bulabildik..

Ilk yariyi bitirmeden once su Nihat a da bir iki lafim olacak.. Bu Nihat acayip degismis.. Ne hizi kalmis ne sutu.. Hele Hamit in onunden alip kullandigi frikikde delirdim.. Romanya macinda da yapmisti bunu.. Neyse ki Terim de delirmis olacak ki cikardi 2. yari..

2. yari Nihat in cikip Emre nin girmesi Terim in maci ceviren hamlesi oldu..

Emre hakikaten sismanlamis, eski dinamikligini kaybetmis buyuk oranda ama ne de olsa bir kalitesi, kendine guveni var.. Topu ayaginda tutarak, etkili yerlere guzel paslar atarak, zaman zaman adam eksilterek takimi rahatlatti..

Penalti pozisyonunun detaylarini yukarda yazdim.. Penalti gol olsadi bizim gol atabilmemiz cok zordu ama adamlarin eksilmesinin bizim golle hic bir alakasi yok.. En uctaki adam sagbeklerinin arkasina atilan muthis pasa mudahale edemezdi heralde..

Terim in ilk onbiri bence kotuydu ama yaptigi degisiklikler hakikaten yerinde idi.. Hic bir sey yapmayan Gokdeniz in yerine Halil, macin vasatlarindan olan ve yorulmus Ayhan in yerine Serdar cok iyi oldu.. Sadece yine 65 de 3. degisikligi yapmak bence buyuk risk.. Olasi bir sakatlik ki bu kalecide olabilir eksik oynamaya yol acar..

2. yari Emre nin girmesiyle cok daha bilincli, organize oynadik.. Boyle olunca da penalti pozisyonu haric rakibe pozisyonda vermedik.. 2. golden sonra oyunu rolantiye almak cok dogruydu.. Kalan dakikalarda cok rahattik..

Beni en cok endiselendiren yer stoperler.. Her ikisininde oynamamasi lazim.. Her an takimi yakabilirler.. Zan - Toraman kesinlikle bunlardan daha iyi..

Bir de acilen Tumer in iyilesmesi ve oynamasi gerekiyor.. Yaratici oyuncu eksikligi cekiyoruz buyuk oranda ve maalesef Emre nin fizik kondusyonu henuz yeterli degil..

Neyse ki cok onemli ve her acidan cok zor bir maci kayipsiz gectigimiz icin cok mutlu oldum.. Ama cok zor maclar var ve cok formsuz futbolcumuz var.. Terim in isi zor ve maalesef o da pek formda degil..
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Goremiyenler icin UEFA sitesi Turkiye Macaristan macinin ozetini bedeva koymu$. reportun yanindaki kamera ikon'unan basin.

Burada penalti pozisyonu gozukuyor. Hakan ma$allah iyi dalmi$. Hakem Macara gicikti herhalde. Aurellio yaptigi aslinda duz kirmizi kart olabiliridi.

http://www.uefa.com/competitions/euro/q ... index.html
Last edited by Cengiz Akgun on Thu Sep 13, 2007 7:34 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:Goremiyenler icin UEFA sitesi Turkiye Macaristan macinin ozetini bedeva koymu$. reportun yanindaki kamera ikon'unan basin.

Burada penalti pozisyonu gozukuyor. Hakan ma$allah iyi dalmi$. Hakem Macara gicikti herhalde. Aurellio yaptigi aslinda duz kirmizi kart olabiliridi.

http://www.uefa.com/competitions/euro/q ... index.html
Oha diyorum. Buna mi penalti degil diyorlar bazilari? Gecen gun Orkun adama dokunmadigi halde penalti dedik Hirvat takimiyla olan karsilasmada. Bu penalti degilse nedir?

Ben anlamadim bu isi. 30 senedir leyhimize boyle bir karar gormedim.

Ozan Ersoy
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

penalti pozisyonu:

http://www.youtube.com/watch?v=3pAImAWPYyg&NR=1

hakan gera'yi resmen biciyor. bir düsünün, bu pozisyon karsi tarafda olsa ve bizim futbolcumuz atilsaydi. sanirim hakem o stadyumdan sadece tabut icinde cikardi.
Quo vadis, Galatasaray?
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Penaltinin konusalacak tarafi yok ama kacan bir konu var: hakem orada penalti degil diyorsa sari karti gostermesi lazim. garip ama kuralin sonucu bu.

11 numaranin Aurelio'ya yaptigi hareket sonrasinda kirmizi kart gormus olmasi lazim. Insan bu pozisyonlari seyredip yahu buna kirmizi cikmiyorsa neye kirmizi cikacak acaba diyor.

Halil'in golune de haksizlik edilmis genelde, topu kaleci iceri sokuyor da, kaleci dokunmasa yine iceri gidecek, cok guzel bir falso almis, Halil'e yazik olmus.

Son olarak yine dayanamayip su basin meselesi: TSYD Emre'yi kinayan yazi yayinlamis, daha olayin ustunden 24 saat gecmeden. Yarin da butun gazeteler agir yazilar yazacakmis vs.

Emre'nin hareketini birakalim, yanlis falan da, bu bizim basin ne kadar utanmaz bir insan grubudur. Yahu senelerdir yalan haber yaziyorsunuz, yorum falan degil, aleni yalan, rating, tiraj ugruna satmadiginiz sey kalmamis, bir gun TSYD cikip bir kinama yayinlamis mi, Milliyet GS-Ankaragucu maci dunyanin en buyuk spor skandallari arasina girdi diye haber yaparken, manset atip GS'da deprem diye olmayan futbol subesinin kaldirilisini haber verirken neredeydiniz? 24 saat surmedi Emre ile ilgili yaziniz, bir gun kendi icinizdeki ahlaksiz insanlar hakkinda ne zaman laf edeceksiniz.

Gittikce bu adamlara layik tek TD Terim, tehdit edeceksin, asagilayacaksin, aba altindan sopa gostereksin, anca ondan anlarlar.

Ali
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Baris Tokat wrote:penalti pozisyonu:

http://www.youtube.com/watch?v=3pAImAWPYyg&NR=1

hakan gera'yi resmen biciyor. bir düsünün, bu pozisyon karsi tarafda olsa ve bizim futbolcumuz atilsaydi. sanirim hakem o stadyumdan sadece tabut icinde cikardi.
Hakemler kafayi yemis. Once Halil'in faulunden sonra kart cikaracak gibi elini cebine goturuyor, hemen aninda faul atilisi yapilinca devam isareti veriyor. Bizim kerizler oyuncumuz atilacak diye donup kalinca Gera kaleciyle karsi karsiya kalmis. Hakem uzaktaydi goremedi diyelim yan hakem niye mudahele etmedi anlamadim. Hadi diyelim hakem devam isareti vermeden oyun baslatildi dese sariyi almasi gereken benim bildigim faulu erken kullanan.

Tam hakem fiyaskosu. Gicik Gera'nin pasa pasa sahayi terketmesini seyretmek guzeldi.
Post Reply