Euro 2008 Milli Takım - Kadro + Hazırlık Dönemi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Ben kendi adıma cevap vereyim,Semih iyi bir yedek.Bana göre ilk 11 oyuncusu değil.Diri bir deans karşısında yeterince güçlü değil,son vuruş becerisi üst düzey değil,değil de değil... Yorulmuş takımlara karşı daha iyi işler yapıyor.Bundan önceki hazırlık maçında ne kadar etkisiz olduğunu gördük.

Ancak çift forvetli bir dizilimde Nihat'ın yanında oynar veya Nihat'ın yanındaki adamın (Mevlüt-Tuncay vs) yedeği olur.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Can Ergun wrote: Hamit ve Aurelio dökülüyordu,...
...Hamit ve Tuncay hk. birşey demeye gerek duymuyorum.İstikrarlı adamlar,kaliteleri belli.
burada kendinle celismissin.

aslinda bu da normal; orta sahada cok fazla alternatif var; ve terim hangi kombinasyonu secse begenmeyen cikacak. o begenmeyenin yapacagi kombinasyonu da baskasi begenmeyecek kesin. insanlar kendi kafalarinda bile karar veremiyorlar. boyle celiskiye dusuyorlar.

Can Ergun wrote: özellikle 2.yarı,elinde Arda gibi bir adam varken sol,sağ,forvet arkası her yerde oynabilecek; sen git herifi 75+ da oyuna al,
arda 67. dakikada oyuna girdi

Can Ergun wrote: Emre'de inanılmaz bir heyecan ve kontrolsüzlük var,geçen maçta da vardı.
emre yorulana kadar takimin en iyisiydi bence. sonucta bizi ataga kaldiracak aurelio-kamit-emre uclusu icinde bu isi yapabilecek tek isim,. aurelio topu yanindakine birakmaktan ote bisey yapmiyor; hamit ise sogukkanliligina ve yuksek top teknigine ragmen oyun kurucu gorusune sahip olmayan bir isim. dolayisiyla orta sahada yaraticilik tamamen emre'ye kaldi ve o da ozellikle ilk devre cok iyi yapti bu isi.
Can Ergun wrote: Karşımızda bence dandik bir takım vardı ve hiç iyi bir hazırlık maçı olmadı.Uzun top rekoru kırdık.Portekiz veya ciddi bir Avrupa ekibi dediğiniz gibi o topları attırmaz,attırsa da Mevlüt'ün bulışmasına izin vermez.Uzun top iyi bir bokmuş gibi defalarca aynı şeyi yaptık,hesapta "hazırlık maçı".
buna denecek laf bulamiyorum. ters topla uzun topu karistirmamak gerekir. uzun top hakan'li zamanda oynadigimiz; pivot forvete topu sisirip oynadigimiz toptu. dun bundan eser yoktu. mevlut'e atilan toplar ise tamamen ters toptu.
Can Ergun wrote: tek forvetli,2 önliberolu (4-5-1) kadro önerim şudur :

..............Nihat..............

Arda..............Emre..............Sabri(Mevlüt)

...........M.Topal......... Aurelio

H.Balta..Servet..E.Gungor..Hamit

..............Rustu..............

4-4-2 için ise :

.........Nihat...Mevlüt

Arda Emre Ayhan Sabri

..............Rustu..............
bu saatten sonra dizilis onerisi olmaz :) adam bas bas bagiriyor, 4-3-3 oynayacagim diye ve oynayacak da bunu :) cift on libero YOK, cift forvet YOK :)
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Fatih Mutlu wrote:
Can Ergun wrote:
bu saatten sonra dizilis onerisi olmaz :) adam bas bas bagiriyor, 4-3-3 oynayacagim diye ve oynayacak da bunu :) cift on libero YOK, cift forvet YOK :)
Neden yahu, saat dediğin nedir, Portekiz maçı başlamış dakika 30 falan mı?

Bu saate kadar bir taktiği takır takır oynarsın ya da 5 yıldır oynuyorsundur, eywallah değişmez denir, bizim ne oynadığımız belli değil, belliyse ve de buysa hüsran olur sonumuz. Belki başka dizilişle de hüsran olur ama maksat en iyi kazanma yüzdesini yakalamk, takıma kazanabileceği en iyi şansı vermek.

Finlandiya'yı izlemişliğim yoktu düne kadar ama dün defans kurgusu bozuk bir takım gibi gözüktü bana. Belki biraz da bu yüzden iyi atak yapar gibi gözüktük. Ama turnuva sırasında bu ne kadar böyle olur emin değilim.

Deniz'in yazdığı bir iki noktaya katılıyorum.

Nihat sağ kanat oynamalı (illa oynayacaksa). Orada da ileri geri oynamadığı anda bavulu verilip yollanabilir.

Böyle dizileceksen illa pivot santrfor olmalı, o da takımda sadece Semih.

Bu takımda Arda ve Topal'a mutlaka yer olmalı.

Yine Deniz'in 11ine dönüp, kendi değişikliklerimi önereyim:

.....(Mevlut) Semih
..Arda....(Tuncay) Nihat
Emre..Aurelio..(Sabri) Topal
...Rustu

Ama Nihat yerina Tuncay kalırsa sorun değil, Nihat'ın bu haliyle oynaması şart değil.

Semih yerine Mevlüt de aslında olabilir, daha defansa çekilip oynarsan. Mevlüt pivot değil, boş alan lazım, takım biraz geriye yaslanırsan o boşluklar doğar.

Ama bence başarı reçetesinin ilk şartı ne yapıp edip Topal ve Aurelio'ya yanyana yer açmak. Kalanları yukarıda yazdım zaten, Arda olmalı, Nihat asla tek forvet falan olmamalı.

Bir de Gökhan Zan meselesi var herkes yazıp duruyor. Servet'in yerinde olsam Terim'e gider hocaya yanıma birini koy adam gibi ya ben yokum derim.

Kaleci FB'den, önünde bir GSlı bir BJKlı. BU kadar karıştırmaya gerek yok, koy Servet ile Emre'yi bak işine.

Nihat'ın İspanya formu ve Terim'in sahaya bakmak yerine kafasının içinden diziliş çıkarma inadı milli takımın talihsizliği olacak gibi.

Ali
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

hocam ne bekliyoruz? terim su devrenin ardindan "ulan ben yanilmisim, bu 4-3-3 olmazmis, hadi bir haftada don 4-4-2'ye" mi diyecek, bunu mu bekliyoruz?

ayrica, senin de yazdigin kadro 4-3-3 :)

bu takim 4-3-3 oynayacak, bu cok bariz.

ama bunu nasil oynayacak. normali sag acik olan bir adami ileride uc forvet olarak gorevlendirerek mi oynayacak? bence en buyuk handikap orada.

mevlut'u cok seyretmedim ama acik ve forvet ozellikleri olarak nihattan farkli degil. dolayisiyla ileri uca mevlut'u koymak da olmaz. semih tek makul alternatif gibi. ama terim'in inadindan vazgececegini sanmam.

dizlislerde hamit-sabri ikilisi yazilirken genelde sabri orta sahaya, hamit beke yaziliyor. terim bunun tam ziddini oynatiyor. bence de hamit ortada sabri bekte daha mantikli. cunku sabri orta sahada olursa cok buyuk tehlike.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Deniz Selman wrote: Bugun Nihat cok cok kotuydu. Ayagana top gelmedi butun mac boyunca ve saga sola sikayet etmekten baska hic bir varligi yoktu. Boyle bir sistemi pivot santrforsuz oynamak cok zor. Van Basten 2006 dunya kupasinda van Nistelrooy'u yedek birakip Dirk Kuyt'u en uca koymustu Robben ve van Persie'nin onune. Ne kadar basariliydi tartisilir, ama Nihat'i oraya koymak ona benziyor. Nihat'in kanat forvetlerinden biri olmasi daha uygun olur bence, ve hatta bu performansina bakarsak yedek kalmasi, yerine Arda'nin oynamasi daha mantikli.
Bu cok dogru bir gorus, bu oyun sisteminde Nihat'in "turnuvanin hayal kirikligi" olmasi buyuk ihtimal. Nihat, onunde ve top atacagi bir adamla oynayarak basarili olmus bir oyuncudur. Ban kalirsa bu turnuva icin ideal partneri Umit Karan'di, hele son 6-7 hafta, surekli kanada kacarak alan yaratmaya da baslayan Karan'in alinmamasi turnuva sonunda cok tartisilacaktir. Bu baglamda Altintop'un gonderilmesi de.

Hazirlik maclarinin aksine, turnuvada cok zor gol atan bir takim olacagiz bence. Atarsa arkadan bindiren Tuncay'la atariz gibime geliyor.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

burada kendinle celismissin.

aslinda bu da normal; orta sahada cok fazla alternatif var; ve terim hangi kombinasyonu secse begenmeyen cikacak. o begenmeyenin yapacagi kombinasyonu da baskasi begenmeyecek kesin. insanlar kendi kafalarinda bile karar veremiyorlar. boyle celiskiye dusuyorlar.
Hamit'in dökülmesi kalitesiz ve/veya istikrarsız olduğu manasına gelmez,sadece bu maçta çok yorgundu ve bu kadar oyunda kalması gereksizdi,bunu takımla oynamaya alışsın diye yaptığını düşünüyorum.Hamit hakkındaki yorumumu bu maçlık değerlendirirsen bir "çelişki" olmadığını görürsün.Her zaman ilk 11 oynayacak bir oyuncu.

Ters/uzun top futbol stili olarak bana benzer geliyor.Defansta ve orta sahada etkili paslaşamayıp %100 emin olmadan, X'e doğru atılan toplar.izlerken ben de keyif aldım ama bu kadar fazla "ters" top yerine ayağa ve ileri doğru yapılan paslar,verkaçlar görmek isterdim.
Last edited by Can Ergun on Fri May 30, 2008 2:03 pm, edited 1 time in total.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Fatih Mutlu wrote:ayrica, senin de yazdigin kadro 4-3-3 :)
Evet, zaten yine de a oynayacaksak böyle olmalı dedim başına.

4-3-3 kendi içinde problem değil (hatta belki de bize en uygun sistem şu anda), ama Nihat tek forvet 4-3-3 (bir de Gökhan Zan) problem.

Kaleci ve önünde 4 kişinin dizilişi belli herkes açısından. Kaldı 6 kişi. Sabri'yi de ait olduğu yedek klübesine yollayıp başlayalım.

Bunları (sevmediğim halde ön libero diyorum, bunlar libero falan değil DM ama neyse, herkes böyle kullanır oldu)

---------------ön libero------------------ön libero----------------

-------------------------Oyun kurucun----------------------------

Kanat-------------------------------------------------------Kanat

---------------------------Tek forvetin-------------------------------

diye diz. Diziliş olarak 4-3-3 bu ve de bana göre bize 4-4-2den çok daha uygun (bunu okurken GS'ı da düşün bu arada).

Ön liberoların Topal ve Aureli (Linderoth).

Kanatların Arda, Tuncay, Nihat arasından ikisi (GS'da Arda belli sağa adam alınır bu sene diye duacıyım), . Ben dünkü maça bakıp Nihat'ı dışarıda baırakabilirdim. Ama Tuncay yedekten girince de takıma ciddi katkı oluyor, Arda ile de bir derece, çok Nihat sevdalısıysan koy sağa.

Oyun kurucun Emre Belözoğlu. Sakatlanır ya da kırmızı görürse Yıldıray'ı yolladın, Tümer ve biraz Ayhan'a kalırsın. Ama Emre'ye mecbursun önemli ölçüde.Bir de Emre bir başka açıdan özel adam, buraya düşüneceğin klasik 10 numara tipi adamlar yerine (Lincoln, Alex, Yıldrıay vs.) defansif oyunu, en azından sıhhatliyken, ciddi bir oyuncu.

İleride de Semih ilk Mevlüt ikinci tercih.

Yani diziliş 4-3-3 ama Terim yanlış adamlarla oynatıyor maalesef.

Çok değişken, güzel ve de bizim kadroya cuk gibi oturan bir sistem bu. Kanatlarının ve oyun kurucunun mevkisini ileri geri kaydırarak oyunun temposunu ve ne kadar basacağını kontrol edersin.

Kendin baskı kurmak istediğin periyodlarda iki kanadı daha ileri çekersin, Semih buna daha uygun olan forvet. Bizim genel eğilimimiz bu, ben ilk 11 Semih ile başlarım.

Golü buldun ya da rakipten baskı mı yiyorsun, o zaman Mevlüt'ü alırsın kanatları geriye çekersin, Mevlüt'e boş saha kalır, defansın sağlam olur.

Ama bunu yapabilmen için kanatta oynayan oyuncularının bu görevi anlayıp, ha benim işim dünyaya ne yapıp edip yüzük öpüşümü göstermek değil, hayvan gibi koşup, ileride de ne kadar fırsat çıkarsa onu değerlendirmek fikrini içselleştirebilmeli.

Tuncay ve Arda ikisi de bunu anlayabilecek futbol zekası olan ve de anlayabildiklerini göstermiş adamlar, Arda'ya Kalli öğretti, öbürü zaten iyi oyuncuydu hep, şimdi iyice adam oluyor oynadığı ligde.

Nihat ise İspanya'da çok gol atmış. Tebrik ederim ama bunun bize sorun olması şart mı?

Ali
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Tolga Girici wrote:Genelde insanlar Semih'e yer vermiyor kadrolarinda. Niye boyle anlamiyorum. Adam bu sene gol krali oldu. Gol atmaya cok yatkin bir adam. Futbol sansi da var adamin. Ben olsam iki forvet oynatacaksam Semih-Nihat oynatirim.
Semih biraz girisken olsun, kendisi bir seyler uretsin ancak o zaman göze
girer. Direnci yok, mucadeleci degil, gol bölgesinde etkili tmm ama kolay
markaj altina alinabilecek bir yapiya sahip. GS macinda gördunuz. Servet
bir dokundu 10 dakika yerden kalkamadi :D

Hakan Sukur'e laf atmayin, onu Turk sporun örnek adami olarak göruyorum.
TR de adam harcamak kolay, onun gibi bir spor adamini daha iyi degerlendirmesini
bilmeliyiz. GS'in ona teklif göturmeleri normal, hatta gec kalinmis bir
hamle olarak degerlendiriyorum. Hakan GS'da 1-2 sene daha oynar,
verimli olur. Gecmiste bircok tatsiz olay yasandi, vefasizlik örnegi gösterildi,
umarim bu olay tatlia baglanir, cunku O GS'da gelmis gecmis en basarili
futbolcu, iyi bir atlet. Ingiltere de 5-10 sene oynardi, TR de burun ceviriyorlar..

Ayrica...Allah TR'yi Umit Karan gibi sirk artistlerinden korusun. Yedekte
oturmayi hazmedemiyen Hakan degil Umit.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Bir not daha.

Turnuvada kimse sepet gibi Emre'nin pas atışını seyretmez, Emre ciddi baskı yiyecektir. O yüzden Arda sonucun belli olmadığı her durmda sahada olmalı. Bu sene GS'da kaç kez gördük, Lincoln yokken ya da etkisizken takımda atak organize edebilen ya da bunu iyi yapan tek adam Arda.

Aynı şey milli takım için de bence doğru. Emre baskı yiyecektir, Arda oyun kurma açısından çok iyi bir alternatif o durumlarda. Kimse de kolay kolay ikisini birden basıp susturamaz. Onu yapabilen takımlar da zaten bizim muhatabımız değil.

O yüzden ben de Terim'in Ardasız bir 11 ile sahaya çıkacağına inanamıyorum.

Ali
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Hasan Tezcan wrote:
Tolga Girici wrote:
Hakan Sukur'e laf atmayin, onu Turk sporun örnek adami olarak göruyorum.
TR de adam harcamak kolay, onun gibi bir spor adamini daha iyi degerlendirmesini
bilmeliyiz. GS'in ona teklif göturmeleri normal, hatta gec kalinmis bir
hamle olarak degerlendiriyorum. Hakan GS'da 1-2 sene daha oynar,
verimli olur. Gecmiste bircok tatsiz olay yasandi, vefasizlik örnegi gösterildi,
umarim bu olay tatlia baglanir, cunku O GS'da gelmis gecmis en basarili
futbolcu, iyi bir atlet. Ingiltere de 5-10 sene oynardi, TR de burun ceviriyorlar..
Sevgili Hasan çok çok haklısın ama vazgeç. Hakan ile ilgili futbol konuşamazsın artık ne Türkiye'de ne de GS içinde. Laf iki dakika sonra tarikatlere, neden demeç verdiye, aslında hocaların hepsinin nasıl onu takımda istemeyip ama zorla oynattıklarına falan gelir, ardından mutlu bir anında hocasına sarılırsa hocasına sarılması, arkadaşların sarılırsa genç diye onlara sarılması, karısına kızlarına sarılıyorsa onlara sarılması eleştirilir. Kimseye sarılmazsa da bak yine astı suratını denir.

Maalesefkendimiz gibi olmayanlara karşı hoşgörüsüz bir toplumuz (hem genel olarak hem de GS olarak). Hakan da bizden değil ve bence maalesef artık sadece futbolu konuşulmuyor, futbolu konuşulurken dahi. Bunda kendi payı da vardır tabii ama bana sorarsan bu durumu mazur gösterecek şekilde değil. Hakan 37 yaşında sezonun 50 ve 51inci maçında çıkar ceylan gibi koşar, kendinden 6-7 sene genç olanlar sahada sürünmektedirler, Hakan'ın mümkün olduğu kadar gol kaçırmasına dua eder sonra da kaçan gole odaklanır insanlar.

Gitisin, bir an önce, futbol olarak bittiğinden falan değil ama izleyenlerin selameti açısından gitsin. Bak şimdi milli takımda olsa, kazara bir de bir maç 15 dakika oynasa memleket yıkılırdı. Belki de ondan alınmadı.

O yokken de Semih gayet iyidir söylediğin kadar çıtkırıldım ve kolay marke edilen bir adam da değil. Yoksa gol kralı olamazdı sanırım.

Ali
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Forvetteki en büyük sorun, Nihat'ın İspanya'da tek orvet oynamaması,alışık olmadığı yerde,tanımadığı adamlarla oynayınca verimli olamıyor.
Mevlüt bence adam eksiltme becerisinden ötürü tek forvet olarak daha uygun bir seçim olur.Nihat'ı da RCAM olarak oyanatabilir.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Hazirlik maclarinin hic birini seyredemedim. Sagolsun ESPN turnavanin her macini naklen veriyormus. Haziran 7, 11:50'den itibaren TVnin karsisindayim. Iste ESPN programi:

http://sports.espn.go.com/espntv/espnTo ... SPN_EURO08
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ali Gursel wrote:
---------------ön libero------------------ön libero----------------

-------------------------Oyun kurucun----------------------------

Kanat-------------------------------------------------------Kanat

---------------------------Tek forvetin-------------------------------

diye diz. Diziliş olarak 4-3-3 bu ve de bana göre bize 4-4-2den çok daha uygun (bunu okurken GS'ı da düşün bu arada).

Yani diziliş 4-3-3 ama Terim yanlış adamlarla oynatıyor maalesef.
terim biraz daha farkli dusunuyor. iki on libero bir oyun kurucu yerine, bir on libero ve onun yaninda da iki tane oyunun iki yonunu de oynayabilen, daha cok ileri cikan adam oynatiyor (hamit-emre) ki bence de hakli. aslinda bunun ideali bu uclunun ucunun de bu ozellikte olmalari. uc tane emremiz olsa tadindan yenmez. ama boyle olmadigindan, en azindan bi tanesini defansin onune capalayayim; diger ikisi de hucumu yonetsin diyor.

bunun disinda, yanlis adamlarla oynatiyor dediginde esasinda nihatin uc forvet olmasi. gerisine yanlis diyemiyorum ben. mevlut'u kanada koymasi cok yanlis degil; bir tercih sadece. gole daha yakin bir oyuncu, acik alani seviyor ve kanatlarda bunu bulabilir. tuncay da benzer ozellikler gosteren bir baska adam. bunlarin gole daha yakin olacagini dusundugunden tercih ediyor muhtemelen. burada alternatifler, arda, gokdeniz, ve hatta nihat var. bu bes tane isimden iki tanesi secilecek sadece. senin dogru dedigine de baskasi yanlis diyebilir pekala. ornegin benim tercihim sagda nihat, solda arda olurdu. burada biraz da hocanin kararina saygi duymak kaliyor sanirim.

terim'in en buyuk handikaplarindan biri forvette. elinde yeterli eleman yok. semih, cok kisinin bu mevki icin birinci tercih olamayacagini dusundugu bir isim. fener'de de ilk onbir oldugu maclarda yedekten girdikleri kadar basarili olmadigini goruyoruz. halil'i gondermesi anlasilir gibi degil. mevlut ve nihat acik alan oyunculari; ama kimsenin boyle tek basina kalan bir uc forvete o acik alani verecegini sanmiyorum.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Evet, yani Terim benim yazdigim gibi dizmiyor, dogru. 2 DM bir OM yerine, 2 OM bir DM oynatiyor (Topal kesik kaliyor). Benim gonlumde yatan 2 DM bir OM.

Bir kisi yanlis olunca (Nihat) diger yerlere de gidiyor bu. Semih yok, Mevlut yerinde degil, Arda kenarda, cunku Nihat yanlis yerde.

Biraz Zico'nun Kazim oynatacam diye Deivid vs. FByi dagitmasi gibi son haftalarda.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ali Gursel wrote: Bir kisi yanlis olunca (Nihat) diger yerlere de gidiyor bu. Semih yok, Mevlut yerinde degil, Arda kenarda, cunku Nihat yanlis yerde.
hocam abartmissin :) mevlut yerinde degile katilmiyorum, bu sistemde mevlut de nihat gibi acik olarak oynayabilir ancak. o yuzden mevlut yerinde :) arda da nihat yanlis yerde oldugundan kenarda degil. hatta nihat'in yanlis yerde olmasi arda'nin oynayacagi yerdeki alternatif sayisini azalttigindan daha cok sans veriyor oynamasina :)

ama hadi senden taraf olup, senin zico benzetmesini hakli cikaracak komplo teorimi yazayim: mevlut'e takmis adam. onu oynatacam diye nihat'i yanlis yerde oynatiyor, onu yanlis yerde oynatinca semih'i kesiyor :) bu daha cok uydu gibi. ama gene de arda'ya bisey bulamadim bu teoride :D
Post Reply