CL 3.Tur: M.Boleslav-GS 1-1 (hasan şaş 72)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Turu gectik sanirim 99% ama yine de deplasmandaki macin ilk yarim saati hatta ilk 45 dakikasi Cekler saldiracaklardir. Bos alanda etkili forvetimiz kim var diye dusundum. Hasan psikolojik durumu duzeldiyse faydali olabilir oyle bir oyunda. CL'de tur atlamak GS'in bu seneki mac trafigini 4 maca kadar arttirmis olabilir. Tur atlamayip UEFA ilk turunda elensek Boleslav arti UEFA toplam 4 Avrupa maci olacakti. CLe kalinca Boleslav arti 6, sekiz mac garanti. GS uzun bir muddet haftada iki mac yapacak gibi gozukuyor, onun icin kadro zenginligi faydali olacaktir.

Bu arada genc oyunculari da dikkatli kullanmamiz gerekecek. Arda'nin dunku oyunu ne kadar harika olursa olsun, profesyonel seviyede haftada iki maci kaldirabilir mi henuz emin degilim. Gerets'in hem ligi hem de CLi iyi goturebilmek icin kimi nerede kullanacagini iyi hesaplamasi lazim.

Takimin sag bek haric her mevkinde iyi alternatiflar var gibi duruyor (Orhan Ak iyilesince idare eder). Yonetim ya iyi bir sag bek bulmali, iyisi bulunmuyorsa taraftar falan dinlenmeyip Fatih Akyel geri alinmaya bakilmali, eger hic bir alternatif gerceklesmiyorsa Gerets takim icinden birilerini orada oynatmayi denemeli. Song 50 mac hem kendi isini yapip hem Cihan'in acigini kapatamaz, iki bekimizden birinin saglam olmasi lazim.

Adnan Polat ve diger yoneticiler Gerets ile ugrasacaklarina gidip adam gibi bir sag bek alsinlar takima.
Okan Akçay

Post by Okan Akçay »

Hasan psikolojik durumu duzeldiyse faydali olabilir oyle bir oyunda
Arkadaşlar yüzünüze gözünüze dursun hala Hasan adı sayıklıyorsunuz ya..
Takım tık tık top oynadı diyorum 25 pasa gol yapıyorlardı 3. pas hasan a geldiğinde gözünüzü kapatın bakın neler yapabilir?
Song 50 mac hem kendi isini yapip hem Cihan'in acigini kapatamaz, iki bekimizden birinin saglam olmasi lazim
işte burası çok doğru bence Song isyan eder yakında adam yemin ederim sahada ne yapacağını şaşırıyo Cihan'a siniri yüzünden bacağını sallamaya başladı böyle zınk diye topa vururken :)
Image
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Arda konusunda forumda kac tane yazi yazdim hatirlamiyorum(belki de biktirmistim sizleri) ama bu sezonki takimda olmasinin(hatta ilk 11'de) faydalarini gormege devam edecegiz.Vestel Manisaspor'da surekli oynayarak gecirdigi yarim sezon onun icin cok olumlu oldu.Boyle devam Arda.

Ergun(Orhan sakat oldugu icin) ve Hasan'in da Avrupa kupalarindaki tecrubelerinden dolayi ilk 11'de oynayacagini tahmin ediyordum.Ergun'u formsuz buldum,Hasan'in yerine oynayan Sabri de iyi oynadi.Sabri SL'nde gorev yapmisti,tecrubeli sayilir artik.Okan da ozellikle SL maclarinda faydali olacaktir.

Tek olumsuzluk yedigimiz abuk subuk goller,biraz dikkat.

Futbolcularimizi ve teknik ekibimizi alinan galibiyetten dolayi tebrik ederim.Ikinci maci da ayni ciddiyette oynamamiz lazim.
25-2025

nefvakfi.org
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Dun son yillardaki en guzel Galatasaray'i seyrettik. Dun gece itibariyle hersey normale dondu. Once bunun tadini cikarmak istiyorum. Tromso macinin kaza oldugunu dusunuyordum, umarim devami gelir ve bu fikrim teyit edilir.

Macin Yildizinin Arda oldugunda herkes hemfikir ama dinledigim tum yorumcular Arda icin 2 gol 1 asist dediler; oysa ilk penalti pozisyonunda Ilic'i kaleci ile karsi karsiya birakan pasi da o atmisti. Yani 2 asist, 2 gol.

Arda mustesna olmak uzere macin adami Sabri'ydi. Bir oyuncu bir mac icinde bu kadar verimli olabiliyorsa, ondan yararlanmanin yolu olmali. Artik Sabri'nin Galatasaray'da ilk 11 oynamasi gerekli dusuncesindeyim. Eger Sabri mac icinde iyi oynayamiyorsa, oynatildigi pozisyon sorgulanmalidir.

Bu macin kazanilmasindaki kritik faktorlerden biri de Ankaraspor maci olmali. Oradaki tokat, herkesi kendine getirdi. Duran toplar, penalti, Necati, Hasan derken farkinda olmadan takim ici revizyon yapildi. Simdi ilk 11'de oynamasi zorunlu addedilen Hasan Sas ve Necati cok dikkatli olmak zorunda cunku her hatalari, onlarin takimda fazlalik gibi gorulmelerine neden olacak. Bu macta korner kullanimlarinda da daha iyiydik, ben Hasan Sas'in kornerlerinin heba oldugunu dusunuyorum, Sabri daha iyi kullaniyor bence.

Mactan sonra Turgay Renklikurt, Hasan Sas ve Necati'nin sorgulanması gerektigini ve her ikisinin de ayakta cok top tutarak takimin hizini kestigini belirtti. Bu macta Sabri, Okan, Ilic, Arda ve Hakan Sukur yerden, tek top oynadilar. Bu da cok hizli hareket edilmesini sagladi. Rakip Boleslav degil Barcelona bile olsa, bu tip hizli aksiyonlara cozum bulmasi kolay degil. Ben Mehmet Guven'in de hizli dusunen ve iyi top atan bir oyuncu oldugunu dusunuyorum, mutlaka o da yararli olacaktir. Girer girmez attigi sut, kendine guvenmesinin bir ifadesiydi. Bu arada Arda'nin Ilic'le cok iyi anlastigini gordum, Ilic diger 2 yedekle bu kadar seri oynayamiyor.

Okan Buruk ilk 15 dakikada kritik 6 top kaybi yapti ancak sonra birden duzeldi ve ozellikle 2.yarida cok yerinde toplar kullandi. Macin basinda tedirginlik yasiyordu muhtemelen. Seyircilerin onun icin actigi "ayagini da kirdin, kalbimizi de" pankarti anlamliydi. Seyirci macin basinda Okan'i tribune cagirarak baris ilan etti.

Ben tribunu bu macta yeterli bulmadim. İkinci yari tezahurat neredeyse yoktu. Son yillarda Ali SamiYen baskisi eskisi gibi degil, takim, teknik heyet, su, bu hep elestiriliyor ama seyircinin de bu elestirilerden payini almasi lazim. Tezahuratlarda hicbir yenilik yok. Bu onemdeki macta bir kisilik bile bosluk kalmamasi, 1 dakika bile sessizlik olmamasi gerekirdi. Pet sise meselesi ise tam bir rezillik.

4-4-2 dusuncem hala suruyor. 4-5-1'in kaliteli bir orta saha ile en saygin sistemlerden biri oldugunu belirttim. Ama ben orta sahamizin hucuma bu kadar fayda saglayacagini beklemiyordum. Defansif demeyeyim de, kabiliyet acisindan bana orta saha ileriyi yeteri kadar beslemez gibi geliyordu. Iyi dusunmek lazim, belki de Hasan Sas'in kesilmesi orta sahanin bu kadar hizli olmasini sagladi. Veya soyle diyeyim, Sas ve Necati oynasaydi, Arda ve Sabri yedek olsaydi, o orta saha ile bu sonuc alinir miydi, emin degilim. Ayrica Ankaraspor macindaki gibi Hakan'a surekli uzun top atilmasindan endise ettim. Ama Arda, Sabri ve Ilic o kadar efektif ve zengin oynadilar ki (sut verkac, feyk, ara pasi) bu endisemi hakli gosterecek bir argumanim kalmadi.

Pardon, Hincal ne derse tersi olur demistim, bir o kaldi.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Seyirci konusuna eğilmak lazım. En azından önemli maçlar öncesi tribünlere bakınca, o coşkuyu, hırsı görünce daha maç başlamadan GS bu maçı kazanır dedirten manzaralara şahit olurduk. Dün akşam seyirci 4-0'a kadar şöyle böyle idare etti. Akabinde, şapşal bir pet şişe vakası yaşandı. Oyun durdu. Ondan sonra teklemeler başladı. Yediğimiz gollerden önceki 5 dakika içinde 2 pozisyon verdik, sanırım maç anlatımında yazmıştım. Gerizekalı bazı taraftarların Feneri saygıyla anma seansı başlayınca takımda gevşedi. Fenere karşı gerçekten rezil bir aşağılık kompeksi var bazılarında. Avrupa maçı oynuyorsun ve daha yığınla zaman var bre gerizekalı salak!

Ergün meselesi:

Bundan 5 sene önce bile Ergün sol-bek'te oynamamalı, ağır kalıyor deniyordu ve doğruydu. Orta sahada daha verimli olacağı konusunda çoğunluk hemfikirdi. Terim'Lucescu hatta Hagi bile az-çok bunun farkındaydı ama Gerets, nedense, 2-2'lik Antep maçı hariç Ergün'ü sol-bek'te oynattı, yada hiç oynatmadı. Yani Ergün'ün orda oynayamayacağı yeni ortaya çıkmış birşey değil. 5 yıldır hepimizin bildiği bir gerçek. İlla oynatılacaksa orta sahada oynatılsın. 5 yıl önce güven vermeyen adam bugün nasıl sol-bek oynayacak? Gollere tekrar bakmak lazım, suçu Ergün'e yüklemek ne derece haklı bir davranış olur görebilmek için. İliç-Hasan ve Okan-Mehmet değişiklikleride yapıldı, onlarıda gözardı etmeyelim. Tomasıda unutmayalım!

Orta sahamızda yine bücürlere emanet görünüyor: Arda-Okan-Sabri :)

Şunuda ilave etmeden geçemeyeceğim: Ağustos'un 9'unda, ligte henüz sadece bir maç oynamışken, İstanbulda son yılların en korkunç sıcakları yaşanırken, 80 dakka o futbolu herhangi bir ikinci lig takımı karşısında oynamak bile normal şartlarda beklenebilecek birşey değil! Bu açıdan bakınca 5-2'lik galibiyetin değeri biraz daha artıyor. Belki erken forma girmek gibi bir sorun sözkonusu ama şu an bizim için ŞL'ne katılmak, orda başarılı olmaktan daha önemli ve öncelikli.

Bu kadrodaki her ferde ihtiyaç var. En yaşlısından en gencine kadar hepsine ihtiyaç duyabiliriz. Futbolcularımızın sezon boyu formda kalmasını bekleyemeyiz, insanın tabiatına aykırı. Önemli olan herkesin sağlam bir yedeğinin bulunması. Aslında sevindirici olan şu; bu takımda kimse temelli as yada temelli yedek oyuncu değil. Hakan Şükür de yedek kalabilir, Arda Turan da..

Abileri oynayabilecek durumdayken, Arda, Ferhat, Aydın, Mehmet gibi futbolcuların tercih edilmesi bu gençleri strese sokabilir demiştim. Sabriyi gençten saymıyorum, onun böyle bir derdi yok. Arda'nın da -şımarmaması halinde- herkesin yerine hiç tereddüt etmeden oynatılabileceğini dün görmüş olduk. Yani psikolojik olarakta buna hazır.
Last edited by Ismail Gezer on Thu Aug 10, 2006 12:35 pm, edited 1 time in total.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ben tur garanti degil diyorum. Bu takim cok kolay gol yiyor.

Gerets'in sacmaliklari, Mondragon'un odunlugu ve en önemlisi defans
anlayisin oturmamis olmasi beni endiselendiren faktörler. Her duran top
potasiyel gol pozisyonuydu dun aksam. Takim deplasmanda bu hususta zorlanacak...
Ergun degisikligi hazmedilemeyecek nitelikte bir hataydi. Bunu demeden
edemeyecegim.

Bana göre GS sinifi gecmedi, ciddiye alinacak takim degil bu haliyle. Teknik
kondisyon var ama taktik zeka yok.
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Ohh be!
Bana 2 sene sonra Sami Yen'e donus, hele sezonu Avrupa maciyla acis cok iyi geldi. Tabi skorun da etkisi olmustur biraz :)

Maca gelince bu forumda da bazi kose yazarlarinda da okudugumuz 4411/4231/451/433 taktiginde oynadik. Zaten butun yorumlar burada gene muntazam ve kapsamli olarak yapilmis. Benim eklemek ya da yinelemek istedigim bir-iki ya da ne bileyim 6-7 sey var. O kadar olsun ozlemisik :)

Iki on libero(? - yani gercekten onlarin yaptigi gorev on libero'luk mudur bilemedim yani DMC mi MC miydiler?) ve onlerinde cok konsantre bir Ilic orta saha ortasini saglama alip topun hep bizde kalmasini sagladilar, herkes bunda hemfikir. Bu sistemde Ayhan cok iyi oynadi, ki her mac bu kadar/buna yakin oynayabilecegini saniyorum.

Okan'i ben hic begenmedim, hem hatali pas atti hem de dogru atmis gibi gozuken paslarini da Sabri'yi Cihan'i sakatlatmak uzere hep iki adim gerilerine ya da defanscisiyla aralarina atti. Yerini kacirdi, fecaat calimlar yedi vs.. Mehmet coook daha iyiydi Ankara macinda, hatta Besiktas macinda.. Gene bircogunuza katiliyorum ve o bolgeye transferin anlamsiz olacagini dusunuyorum. Okan forma girdikten sonra o bolgenin alternatiflerinden biri olur mac trafiginde, ha keza Volkan da..

Ilic bu arada ne zaman nereden pas isteyecegini, arkasindaki ikilinin yerine gore nerede olmasi gerektigini, ne zaman ceza alanina kosacagini cok iyi biliyor ve de bu taktik ondan maksimum deger alacagimiz taktiktir. Bu arada bu taktigin pozisyona girebilmesi icin kanatlardaki/aciklardaki adamlarinizin da Ronaldinho-like bir Arda ve Giuly-like bir Sabri olmasi gerekiyor ki, bu rakibe karsi oyle gozuktuler acikcasi.

Bence de transfer yapilacaksa cok iyi bir sag beke harcanan para dogru yere gitmis olur, mumkunse uzun vadeli bir cozumle daha da iyi olur.

Son olarak her mac boyle oynanmaz, ozellikle ligdeki zayif rakipler ona gore markaj-kademe yapmaya baslarlar ve hucumde eksik-yetersiz kaliriz. Ancak SL maclarinda iceride disarida boyle oynamak en iyisi. Hakan da bu arada 36 degil 26 yasinda gibiydi masallah, ama U.Karan da forma girerse HS yerine onunla daha yerden ve daha hizli bir sekilde daha cok pozisyon buluruz bence. Tabi ne dersen de HS varligina siginip defanstan top uzaklastirmak bile kolay oluyor, gerci Okan'la Ilic ayni anda oyundan dusup pas istemekten filan vazgecince yaklasik 10-12 dk sirf Hakan'a salladik topu, donen toplardan iki gol yedik. O yuzden Hasan girsin ayaginda biraz top tutsun diye dusunuldu ama Hasan'in cok moralsiz, icerlemis oldugu devre arasinda bile surat ifadesinden belliydi. Toparlasin kendini, bazilariniz kizsa da bu sene de ihtiyacimiz var ona. Belki her mac degil, ve kesinlikle laubali haliyle degil ama gecen sezonun basinda oynadigi gibi hizli ve akilli haliyle. Olmazsa da olmaz, oturup aglamayiz, O da Neco da gormustur bunu bu mac...

Bu arada Carrusca'ya da hemen bence burun kivirmayin, O solda Arda sagda da guzel oynar takim bu taktigi....

Orhan Ak ikinci yari iki kere hucuma iyi geldi verkac + orta seklinde, tabi Arda o kanati oyle bir sarsti ki olsun o kadar. Yalniz ilk yarida yaptigi 2 , ikinci yarida yaptigi 1 net hata var ki Tomas deyip duranlara hatirlatiyim, Song'un Cihan'i kapadigi kadar yapamasa da Tomas da onun hatalarinda cok cabuk kademeye girdi, ve mac boyu da fena degildi bence. Orhan'in top kaptirdiktan sonra nereye kosacagini ve de baski yiycegini anladiktan sonra gec kalmadan kafasini nereye donmesini hala bilemedigini gorduk. Fakat 65-70 dk.lik hizi, bogusmasi, hava topu var.

Ve son olarak Ergun'le ilgili tum elestirilere katiliyorum, cok darda kalinirsa sadece oynamali, o zaman da boyle ikili orta gobegin solunda oynamali, Ayhanin yerinde...

Neyse hemen oyle cok bi ucmayiverelim daha cook mac var...
Ama altyapiya deger veren bir klubu tutmanin da boyle farkli keyifleri oluyo iste 4-5 senede bir, onlarin sonra tkima kazandirdiklarindan soz etmiyorum bile, ama bilmek yani kendi yetistirdigini...

Cok uzun tuttum affola
Sevgiler
Baris Cakan
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Mehmet Cirak wrote:
Mehmet Gorgen wrote:
Bahri de uydurmuş anlaşılan.

Ulan buraya maç sabahı kadroyu astım ya. Gerets efendi de benim yazdığım 11'i çıkardı.Gerets buraya bakıp kadroyu öyle çıkarıyor. Kimsenin Florya'ya gidip liste verdiği yok.İnternet denen olay var. :lol:

Bak göreceksiniz deplasmandaki maçın kadrosunu da buraya asacağım Gerets de aynı kadroyu çıkaracak.

Bahse giren var mı?
Deplasmani degil de bir sonraki lig macinin kadrosunu bilebilirsen o zaman sapka cikaririm sevgili adasim :)

Al sana challenge :)
Meydan okuyorum. :lol:

dünkü maçın kadrosunun aynısı çıkacak.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Gerets kazanan takımı değiştirmez zaten. Ergün maç kadrosuna alınacak mı mesela bunu öğrenmek isteriz :)
Mehmet Gorgen wrote:Meydan okuyorum. :lol:

dünkü maçın kadrosunun aynısı çıkacak.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Şişeye ceza kapıda
Bu arada maçın 54. dakikasında sahaya bir pet şişe atıldı. Hakem Plautz, su şişesini alarak 4. hakeme verdi ve anons yapılmaması halinde maçı tatil edeceğini söyledi. Bunun üzerine Gerets, hakemin yanına giderek özür dilerken, antrenör Erdal Keser, Adnan Sezgin'le konuştu. Sezgin'in uyarısı üzerine taraftarlara uyarı anonsu yapıldı.
MİLLİYET

O pet şişeyi atan hıyarı trespit etmenin bir yolu olsa ne tatlı olur!
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Biliyorum ki bir cok GS'li Ersun Yanal'dan haz etmiyor.Ancak gelin hakkini teslim edin Arda konusunda.

Gecen sene takimina alip bir sene boyunca guzelce oynatip gelismesine katki sagladi, aslinda aynisini Milli Takim'da da yapiyordu.Senol Gunes devrinden sonra yeni bir yapilanmaya gitmek istedi ancak malum sebeplerden tu kaka edildi.

Kasarlanmis her TD gittigi anadolu takimlarinda 20 yildir muhtelif takimlarda gezginleri toplayip toplama takimal mucadele ediyordu.Ancak Ersun Yanal gibi bir TD en azindan genc oyuncularla hep yeni bir yapilanmaya gidiyor gittigi takimlarda.

Bu yuzden uc buyuklerde potansiyel genclerin boyle TD elinin altinda pismesi onlar icin bir sans uc buyuklerin icinde bunu akil eden ve yararlanan GS icin de akillilik oldu.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Ismail Gezer wrote: O pet şişeyi atan hıyarı trespit etmenin bir yolu olsa ne tatlı olur!
O pet siseyi atani bulursan, UEFA nin verdigi cezanin tamamini ödetirsen.
ASY ye girme yasagi koyar ve uygularsan.
Bir daha atmayi düsünenlere de ibret olur, atmadan önce iyi düsünürler.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Birinci lig takımlarında oynayabilecek kapasitedeki gençleri Manisa'ya mı göndersek diyecektim, birkaç gün önce.. Demedim tabi,saçma olurdu :) Manisa bizim pilot takımımız değil...

PAF takımda oynamaya mecbur bırakmamak lazım. 1. lig tecrübesi kazanmalılar. Bu tecrübeyi GS'da kazansalar keşke ama zor. Bu gençlerin çoğu orta saha oyuncusu. Bizim takımın orta sahasında bol miktarda oyuncu var zaten. Şöyle ikişerli, üçerli gruplar halinde dağıtsak anadoluya :)

Yanlız Ersun'un Arda'yı sağ-bekte oynattığını ve Arda gibi bir yeteneğin sağ bek'e hapsedilmesi konusunda Cengiz abinin yaptığı "Van Gogh-filli boyacısı" benzetmesini hatırlatırım :)
Savas Macun wrote:Biliyorum ki bir cok GS'li Ersun Yanal'dan haz etmiyor.Ancak gelin hakkini teslim edin Arda konusunda.

Selamlar
Savas
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Resmi sitenin gosterecegi yok, youtube'dan ozet goruntuleri buldum.

http://www.youtube.com/watch?v=vgZGFBkPpmM

Fenerbahce'nin maci:

http://www.youtube.com/watch?v=fMZtirN_MkA
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Dün akşam 5'li orta saha ve tek forvet düzenindeki futbolcuların 5 tanesinin yerli olmasıda ayrı bir güzellik. Arda milli takımda rahat oynar. Kadrolar bugün açıklanacak sanıyordum. Neyse Terim hala düşünüyor olabilir.
Post Reply