EURO 2008: Turkiye-Yunanistan 0-1

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ya, lanet olsun, her mac boyle kanser mi olacagiz?

Yunanistan 2-1 onde Bosna karsisinda

En son hatirladigim futbol bir eglence araciydi ama Turkler icin iskenceye donmeye basladi.
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Tolga Girici wrote:Ya, lanet olsun, her mac boyle kanser mi olacagiz?

Yunanistan 2-1 onde Bosna karsisinda

En son hatirladigim futbol bir eglence araciydi ama Turkler icin iskenceye donmeye basladi.
Bu isler kolay degil Tolga. Zamaninda dunya ucunculugu de kolay gelmedi ama malesef bunu ne bizim topcular anlamis ne de FT. Armut pis agzima dus olayi zannediyorlar bunu. Neden mi oyle dusunuyorum? Pozisyonlara bakinca baska birsey dusunemem. Ne adam gibi bir orta ne de kiran kirana mucadele. Ondan sonra bicak kemige dayaninca hikayesi. Grupdan ciksak bile bu zihniyetle gerisi nasil olur bilmem. Hadi hayirlisi.
Last edited by Ozan Kaya on Sat Oct 13, 2007 11:02 pm, edited 1 time in total.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Zayif bir takimimiz var. Mac denk guclerin mucadelesi halinde gecti desek abartmis olmayiz.

Bu takim turnuvaya giderse turnuvanin kalitesi duser, biz de daha genis bir seyirci kitlesine rezil oluruz.

Eksik olsun.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:Yedigimiz komik gol: http://www.youtube.com/watch?v=-glA04Rz1gg

Topuz sonunda iceri ortalayabildi ve UMit affetmedi, cok guzel kesme yapti kafayla ucak koseye gol 1-1. BU golleri Turkiye'de atabilen iki adam var zaten F Tekke ve Umit.
Bir ise yarayacak mi isin sonunda bilmiyorum ama, bu da attigimiz gol:

http://www.youtube.com/watch?v=-A5ojOZiTa0

(EDIT: Tebrikler bu arada Tolgacigim (Dr. Girici mi desek ya da?! ;) ). Bu diyarlardan gitmeden, cok fazla kesisemedigimizden yana yazik ettik. Ankara'da bulusuruz belki! Bak TR'ye gidip forumdan iyice elini ayagini cekenlere (kendisi bilir) katilma. Ilk etapta yerlesme/duzenini kurma dertleri atlatildiktan sonra bekliyoruz yine)

EDIT'lerimden devam edeyim, hazir kimse eklememisken: "Grupta Norvec, Yunanistan ve Biz favoriyiz, Bosna da bunlarin kaderini etkileyecek takim" derken, bizim kaderimizi Malta ve Moldova (Macaristan bile degil) belirleyecek gibi, hayirlisi bakalim...:(
Özgür
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Emre'nin kolu basina girdi $imdi bacaklar kime girecek? Terim'e mi? ASY deki rezillige hazirlanin. Dana gibi kizarmi$ basin toplantisinda burnundan soluyordu $ehir kirosu.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Sözün bittiği yerdeyiz.
Ömer Üründül maç boyunca Moldova takımının orta saha önünde yaptığı öldürücü presten bahsedip durdu.
Dünya futbolu ne kadar ilerlemiş de bizim haberimiz yok.
Peki koskoca Türkiye takımının Moldova'nın taktiğini çöpe attıracak bir yedek planı yok mu?
Olacak iş değil. Şenol Güneş şuydu buydu ama bu tip kolay takımları rahat yeniyorduk. Şimdi kanser oluyoruz.
Basında Fatih Terim sözkonusu olduğunda sanki bir otosansür devreye giriyor.
Bu puanları Ersun Yanal'ın, Şenol Güneş'in ya da Zico'nun kaybettiğini düşünün. Çiğ çiğ yerlerdi.
Niye sözün bittiği yerdeyiz dedim, çünkü bir takım Malta'ya, Moldova'ya takılıyorsa bunda herşeyin ötesinde antrenör kabahati vardır. İki kere iki dört.
"Ders almam ders veririm" zihniyeti özeleştiri yapmaya, ders çıkarmaya açık değil. Beni düşündüren de bu.
Türk futbolu bu kadar aşağılanmayı haketmiyor.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Bizim bu yedigimiz golu bir amator kume takimina atamazsiniz kolay kolay. Her mac sacma sapan goller yiyip sonra cikarmaya ugrasiyoruz.

Bir tarafta Yunanistan'in da burada anca son dakika golu ile puan birakmaktan kurtuldugunu dusunuyorum. Diger taraftan
Malta ve Moldova'yi yenemezsen Euro 2008'de falan ne isin var diye.

Terim icin Fiorentina sonrasi maalesef kotu gitti, umarim Yunanistan macinda bir rezalet cikmadan defteri kapatir ve dinlenir artik. Sadece saldirarak ve basit defans dahi yapamayarak basari mukun degil.

Bu arada Turkiye'nin en iyi kalecisi bu mu cidden? Orkun'un yemedigine sevindim bunu.

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Salih Bora wrote: ,,
Niye sözün bittiği yerdeyiz dedim, çünkü bir takım Malta'ya, Moldova'ya takılıyorsa bunda herşeyin ötesinde antrenör kabahati vardır. İki kere iki dört.
"Ders almam ders veririm" zihniyeti özeleştiri yapmaya, ders çıkarmaya açık değil. Beni düşündüren de bu.
Türk futbolu bu kadar aşağılanmayı haketmiyor.
Sozun bittigi degil ba$ladigi yer burasi Herif imprarator dendi diye kendini imparator ilan edip Milli takim kadrosunu ulufe dagitir gibi dagitarak secdiginde ben kimseye hesap vermem dediginde bunu kabul eden susaklar da federasyonun ba$inda ise yapilcak tek $ey hakaret etmek olur. Az kaldi TErim'in de defteri duruldu ama cok fazla paraya mal oldu bu.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Oct 14, 2007 12:43 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Maci seyredemedim. Isabet olmus. Terim yavas yavas eriyor.

Yazik, cok yazik.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ite kaka buraya kadar.

Is FTye gelmeden oyuncu kalitesinin dusuklugunden is bitiyor. Sonradan oyuna giren Umut Karan belki biraz Mehmet Topuz'da kazanma hirsi var. Gerisi aman hata yapmayayim kafasinda oynuyor. Ibrahim U. eger milli olabiliyorsa o takimdan bir sey beklemeyin, zanandersiniz adam ozurlu. Turkiye'de yildiz muamelesi goren Mehmet A. ne kadar vasat topcu oldugunu bu macda bagirdi. Takimi ileri itmeye becerisi ve cesareti yok. Topu en kolay yere verip geri kaciyor. Emre, Arda sirf hava atiyorlar 2 paralik oynadiklari yok. Tuncay rezalet kafa atacagi topa taban cikiyor. 1-0 malubuz bir maca asilma belirtisi yok. Umit Karan cok klas gol atti, defansi bunalti, gerisi hava civa.

Carsambaya bari Yunanistan'dan bir beraberlik koparsak. Kaza ile finallere kalirsak dunya aleme rezil olacagiz.
Hakan Can

Post by Hakan Can »

Kötü bir sonuç daha geldi bu akşam...

Peki bu işin suçlusu kim? Aslında bu tür bir yorum yapmak alışkanlığım değil ama hemen hemen herkes suçlu aramış yorumlarında bende düzene uyayım...

Biri demiş tüm suçlu Fatih Terim...

Başkası demiş futbolcular suçlu...

Bir başkası kaleci suçlu demiş...

Bu akşam benim maçta gözlemlediğim şudur;

Fatih Terim Moldava'nın kendi sahasında oynadığı futbolu çok iyi izlmeiş ve buna göre de irdelemiş olduğu için tek forvetle sahaya çıkıp orta sahayı kalabalık tutup çok mücadele eden sert bir ekibe karşı oda çok mücadele edecek bir orta saha kurmuş ki bunda ne kadar da haklı olduğu 90 dk. boyunca oyuna objektif bakabilen herkes tarafından yakalanmıştır sanırım...

Peki taktik doğru da neden sonuç alınamadı?

Buda gene objektif bakan gözler için çok açık ve net aslında...

Neden sonuç alınamadı?

1-Fatih Terim'in taktiği doğru idi fakat bu oyun planında seçtiği oyuncular yanlıştı...

Açarsak bu 1. maddeyi;

Uluslarası platformda tecrübesi sıfır Selçuk İnan yerine Hüseyin Cimşir ile maça başlaması gerekiyordu..Nedeni de rakip fizik üstünlüğü ile oynayan bir rakip...Orta sahanda ki oyuncuların çok koşması kadar orta sahaya havadan gelen topları alabilecek ve birebir mücadelelerde yıkılmayacak ve yerini kaybetmeyecek güçte bir oyuncunun sahada olması gerekirdi..Çünkü sistemimiz güce dayalı futbolda galip gelebimekti...Hatta sağ bekte Uğur Uçar milli takıma çağrılmış olsaydı oynayabilirdi ve M.Topuz gibi güçlü bir adam orta sahada değerlendirilebilirdi...

2-Tek forvet çıkılıyorsa maça bu oyuncu ya Hakan olur yada Ümit olur...Çünkü maskat yani sistem oynamaktan çok rakibin koyacağı presi kırmak..Yani rakibin seni oynatmama planını bozmak...Gökhan Ünal ne pres yaptı nede gelen müsait posizyonları gerektiği gibi kullanabildi ve işin ilginci 90 dk. sahada kaldı...Ümit'in girdikten sonra nasıl rakip defansı dağıttığını gördük..Yada Hakan Şükür için aman çapraz koşu yapıyorda ne işe yarıyor yada aman pres yapıyorda ne işe yarıyor kardeşim diye eleştirenlerin G.Ünal'ı izledikten sonrada bu akşam aynı fikirde olup olmadıklarını merek ediyorum..Aslında etmiyorum çünkü sabit fikirlilik olduğunu biliyorum çoğu kimsede...

3-Rakibi iyi izlemiş dedim ama bence gözünden kaçırdığı çok önemli bir özellikleri vardı ki oda taç atışlarında ve yan toplarda çok etkili olabildikleri gerçeği...Burdan kastım kalesinde lig başından beri yan toplarda inanılmaz hatalar yapan Hakan Arıkan'ı kaleye koyma yanlışıdır...Maça güven vermesede en azından Fenerbahçe kalesinde Serdar sakatlandıktan sonra absurt yada hatalı goller yemeyen Volkan ile başlaması gerekirdi..Zaten Volkan girdikten sonra yandan gelen tüm taç atışlarını topladı..

Bu 3 madde bence F.Terim takımı doğru sistemle oynatmış olsa dahi maça başladığı kadroda ki 3 önemli oyuncu seçimi hatasından mütevellidir...

Şimdi gelelim maçtaki diğer maddelere...

Futbolcular açısından inceleyelim...

Rakip her topu ayağına alanın üstüne 3 kişi yolladı ve çoğu topuda bizden çaldı...Peki F.Terim'in çıkardığı sistem ne...? Ben bunun böyle olacağını biliyorum o yüzden rakip size 3 kişi basıp ayağınmızdan topu alıyorsa sende hemen orda 3 kişi rakibe basarsın kaybettiğin topu geri kazanırsından ibaret...Yüzde yüz eminim ki bunuda çok dile getirmiştir maçtan evvel..

Malesef futbolcularımız maçın koşmadan en azından rakip kadar koşmadan kazanılacağının yanılgısı içerisindeydiler..Sanki takımımızda Lincoln-Alex tarzı bir oyuncu varda nasıl olsa bu tür bir adam çıkar golü buluruz havasındaydılar..Mücadele eder gibi gözüksekte sıfır mücadele ettik diyebilirm..Bu da aslında çok açık net gözlmelenebiliyordu maçta ...Çünkü dikkat ettiyeseniz seken hiç bir topa sahip olamadık hep rakip kaptı bu topları...

F.Terim'in oyuncu seçimlerinde ne kadar hatası varsa futbolcuların mücadele eksikliğide bir o kadar hatalı idi...

Takımın en iyisi Servet'ti...Buda zaten çok şeyi açıklıyor...Çünkü yüreğini koyarak oynayan başka oyuncu yoktu benim nazarımda...

Oyuncu değişiklikler bazında baktığımızda ise;

Kaelecimiz Hakan'nın sakatlığı bir oyuncu değişikliğimizi aldı [***]ürdü öncelikle...

Ümit Karan'nın oyuna girmesi son derece doğru bir karardı zaten meyvasınıda verdi...

Tümer Metin'nin oyuna girmesi ise F.Terim'in ayıbıdır...Nerdeyse 3-4 aydır top oynamayan bir oyuncuyu kurtarıcı olaraka sahaya çıkarıyorsan şayet sürekli oynayan bir çok yedek klübesinde bekleyen oyuncuya çok büyük ayıp yapmış olursun...

Her ne kadar iyi bir performans koymuyor olsada sahada Arda'nın çıkmasıda hatadır bence en azından ayağında top tutuyordu takımı çalımlarlada olsa ileri taşıyabiliyordu...Çalımlarla dedim çünkü zaten kanat organizasyonu yapamıyorduk ve dolayısyla ortadan kısa paslar yada çalımlarla delmekten başka çaremiz yoktu.Fakat Fatih hocam doldur boşalt ve Tümer Metin'den mucize yaratma yolunu seçti bu değişikliği ile...

Maça çok doğru bir sistemle başlamış olmasına rağmen oyuncu seçimlerinde ve oyuncu değişikliklerinde büyük hatalar yapan F.Terim 1. numaralı hatalı kişidir bu maçtaki...

Ardından da F.Terim ile heme hemen aynı oranda futbolcular suçludur...

Gene oyuncularımızn beceriksizce kaçırdığı gollerde maçın makus talihini kaçınılmaz kılmıştır...

Ve Moldava'nın inanılmaz mücadelesi bu maçın sonucunu ortaya çıkarmıştır...

Dolayısyla bu akşam sonunda önümüze çok engebeli bir yol çizilmiştir...

Artık herkes kendi göbeğini kendi kesecek kıvama gelmiş durumdadır..Bizim için ne kadar önemliyse rakiplerimiz içinde bir o kadar önemlidir bu yeni çizilen yolun sonunda finiş ipini göğüslemek...Bundan dolayıda şansımız çok çok azalmıştır şampiyona için...Artık Yunanistan'ı yenersek Norveç'e deplasman da ne yapıp edip yenilmeyecez...Yunanistan'a yenilirsek te ne yapıp edip Norveç deplasmanından 3 puanla dönmek zorunluluğumuz ortaya çıkmıştır...

Sonuçta bu milli takım bizinmdir orda oynayan oyuncular ve takımı yöneten hocalarda Türk evladıdır..Hepsinin de hataları vardır ama hepsininde bizden daha çok bu duruma üzüldüklerinden şüphem yoktur...

Bu zorlu dönemeçte yapılacak tek şeyde HEP DESTEK TAM DESTEK sloganından başka bir şey olmamalıdır..Yıpratmak , yıkmak çok kolay şuanda gelinen çizgide...O bakımdan başta basının ardında halkın birlik beraberlik içerisnd eolup müthiş bir sinerji ile bu milli takıma destek vermeleri gerekmektedir...Sonuçta başarısızlık gelecekse zaten gelecektir ve bir çok kişinin dileği olan F.Terim de gönderilecektir...Ama bence F.Terim'in gitmesi uğruna milli takım şuanda gelinen çizgide heba edilmemelidir..

Kinleri dayanılmayacak düzeyde olanlar ise en azında şu periyotta destek vermiyorlarsa bile köstekte olmamalılardır...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mactan sonra UEFA sitesine baktigimda istatistiklerde adamlar onde idi. Ama UEFA sitesini duzenleyen salaklar nedense $imdi mac istatistigi olarak teker teker oyuculari veriyorlar mac raporuna bakilinca. Benim gordugum kadari ile Turkiye sadece 1 korner atip 5 mi 7 mi korner yemi$. Bizimkilerin 22 kadar faulu var onlar ise 18 civarinda. Top kontolude yari yariya. Yani biz ustun oynadik pis bir gol yedik ifadesi summe ha$a yalan.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Oct 14, 2007 10:39 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Hakan Can wrote:Bu zorlu dönemeçte yapılacak tek şeyde HEP DESTEK TAM DESTEK sloganından başka bir şey olmamalıdır..
Sevgili Hakan,

Güzel bazı tespitlerin ardından bu sonuca varman tuhaf olmuş. Ne zamandan beri göz göre göre yapılan yanlışlara göz yumulması doğru oldu? İsterse ucunda dünya şampiyonuluğu olsun! Bu yola bir kere düştün mü yani bir kere böyle bir düşünce tarzına saplandın mı, bu seni çıkışı olmayan bir tünele sokar ki, orada bir hayat harcadıktan sonra dönmeye de üşenirsin yahu çok yol katettik diye.

Bir de şöyle düşün: sana HDTD diyerek destek veren bir insan topluluğunun içersinde yaşasan, yaşamın nasıl şekillenir? Mesela sen hatalar yapıyorsun ve bunun da farkındasın ama nasıl düzelteceğini bir türlü bilemiyorsun. Sonra etrafındakiler sana yapıcı eleştiri yönelterek, sana doğru yolu bulmanda koltuk değneği görevi göreceklerine, sürekli olarak sen süpersin, çok yaşa iyiki varsın filan diyorlar. İnanır mısın? Senin kendini düzeltmekten çok, kafanı karıştırıp, elinin ayağına daha çok dolanmasına neden olmaz mı bu? Bir düşün bakalım!

Kemal Sunal zamanında bu konuları çok işlemişti filmlerinde.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Kaleci Hakan'a ne oldu, durumunu bilen var mi? Halini hic begenmemistim,
insallah önemli birsey degildir.

Mac yorumunu bosverin...oyuncular Yunanistan macina odaklanmis...yenerler
hersey unutulur ;-) Gundelik dusunen medyanin tepkisi bu kadar iste.

Milli takimin halini begenmedim. Ölu topragi var ustunde. FT israrci tutumuna
devam ediyor.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

BIze Rehhagel, Feldkamp, Piontek gibi bir yapilanmaci yabanci teknik adam, veya Lucescu gibi en azindan iyi sonuc alan bir teknik adam lazim. Fatih Terim'le bu isin olmayacagi artik belli oldu.
Post Reply