Transfer Gundemi (Yaz 2006) - 3

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ayni irktan gelip birbirlerini bogazlayan insanlarin drami idi Yuguslavyada ya$ananlar. Ingilizce biraz tarih bilgisi icin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chetnik
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Ayni irktan gelip birbirlerini bogazlayan insanlarin drami idi Yuguslavyada ya$ananlar. Ingilizce biraz tarih bilgisi icin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chetnik
http://en.wikipedia.org/wiki/Three-fing ... Serbian%29

Shenk'in kitabin da (Shenk, Gerald. 1993. God With Us? The Roles of Religion in Conflicts in the Former Yugoslavia. Uppsala: Life & Peace Institute) yazdigina gore... uc parmakla gosterilen ve arkadaslarin yukarida resmini koydugu - Kezman'in yaptigi Cetnik el isareti -Hiristiyanligin temellerini olusturan 3 ogeyi (trinity) simgeliyor... tanri, oglu ve kutsal ruh (the father, the son, and the holy spirit).

Ayni isareti daha evvel Vlade Divac'ta yapmis...
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Gazetelere ve forumlara goz attim biraz.Lafim buraya degil.

Ancak artik is komediden cikti.Reyting ugruna,reklam ugruna,rekabet adina her turlu kepazelik var.

Hasmet Babaoglu'na soyleyecek laf bulamiyorum.Efendim futbol hem Kezman'i kazansinmis, hem FB bu futbolcunun rahatsizligini gidersinmis.Lafa bak cay demle.Ulan herif irkciysa FB askindan vaz mi gececek?Beyinsiz adamin lafi ancak oyle olur.

Bu adam irkciysa irkci kalir, futbolun onu kazanip kazanmamasinin ne onemi var ki.Madem attin kuyuya tasi, o zaman bu herif defolup gitsin de.Desene!

Bu arada ayni olayin BJK'in 2 sezon once basket takiminda olan bir oyuncunun da yaptigi soyleniyor.O zaman nerdeydin? Benim isim futbol basketbol diyorsa da o zaman sadece futbol konussun.

Kendisi BJK'li, Bosna savasinin en kizgin oldugu donemde Mirkela diye bir Sirp alip oynattilar.Sirplar uc buyuklerde oynadilar, TD'luk yaptilar.O zaman yugoslav diye soylenip geciliyordu, simdi ayrilinca hepsinin milliyeti ortaya cikti.

Sirplar konusunda gorus vermeyecegim, haz etmem.Hic sevmem.Daha fazla siyaset ve irkcilik da ben yapmayayim.Tarih ortadadir burda guzel linkler de verilmis.

Chetniklerin tarihi de felsefesi de yazilmis, Turklere karsi bakis acilari da oyle.

Kezman chetnik de olsa, milliyetci de olsa, irkci da olsa ona her hafta Istiklal Marsini dinletip, her gun 5 kez ezan sesi duyuracaz.Bu sene kupa alirsak veya sampiyon olursak da gogsune Turk bayragini takacak.Kim bilir Kezban olup Turk milli takiminda bile oynatiriz 5 sene sonra belki.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Mert Tokman wrote: http://en.wikipedia.org/wiki/Three-fing ... Serbian%29

Shenk'in kitabin da (Shenk, Gerald. 1993. God With Us? The Roles of Religion in Conflicts in the Former Yugoslavia. Uppsala: Life & Peace Institute) yazdigina gore... uc parmakla gosterilen ve arkadaslarin yukarida resmini koydugu - Kezman'in yaptigi Cetnik el isareti -Hiristiyanligin temellerini olusturan 3 ogeyi (trinity) simgeliyor... tanri, oglu ve kutsal ruh (the father, the son, and the holy spirit).

Ayni isareti daha evvel Vlade Divac'ta yapmis...
Sagolasin Mert bu kaynaklari bulup getirdigin icin. Ozellikle de Divac ile ilgili olan yazi, tami tamina bizim burda konustuklarimizla ortusuyor. Bu "trinity"den baska, Sirplara ozellesmis bir etnik anlamindan da bahsetmisler orda bu hareketin:
But, through decades of ethnic strife, the gesture took on a nationalist meaning. It is also associated with the “Three Cs,” from the nationalist slogan “Only Unity Will Save the Serb.” (In the Serbian language, the words “unity,” “save” and “Serb” all begin with the Cyrillic letter “c,” the equivalent of “s.”) It became used as a threatening weapon, an “in your face” gesture aimed at terrorizing non-Serbs.
Eleman Bosna'ya karsi oynadiklari macta bunu yapmisken, bizim Bosnak kokenli nufusumuzun incinecegini dusunup de, yapmayacagini varsaymak, hayalcilik olur sanirim. Ama ote yandan da, Google Video'da biraz bakindim (YouTube'da da vardir kimbilir bir dolu), elemanin klup gollerinde boyle bir hareket yapma egilimi yok gibi zaten. Yaparsa da, daha hareketin sembolunu yeni ogrenmis birisi olarak, beni sandalyemden kufrederek kaldirtmayacak ama, FB'nin (ve daha da kotusu rakibin) Bosnak kokenli taraftarlari pek ayni sekilde kalamaz herhalde.

....

Chelsea'deki gunlerinde bayagi bir samar oglani olmus sanirsam, Guardian'daki bu galeriye gore?! :) Darisi FB'deki gunlerine diyelim! Yalniz, demin baktigim videolara gore, MGC'nin "tap in" tarifine tam uyuyor gibi gorunuyor!
Özgür
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Portekiz basını GS'ın sporting lisbon'un adı sanı duyulmamış yedek oyuncuus için 6 milyon euro teklif ettiğini yazıyorlar.

Bizimkiler son 1-2 günde iyice çıldırdı galiba.Adam almayın da paraları Carrusca da ki gibi boşa harcamayın.

http://www.ojogo.pt/22-189/artigo575251.htm
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Sevgili Ozgur, bu hareket sadece Bosna kokenli taraftarlari degil bir cok kisiyi yaralar, etkisi o kadarla kisitli kalmaz.

Olay bir futbolcunun Yugoslav, Sirp, Hirvat ya da Bosnak olmasi sorunu degil. Sirp futbolcular bu ligde cok uzun zamandir oynadilar, kimse de sadece milliyetlerini baz alarak bir sey demedi. Ama, Sirp ya da baska milletten herhangi biri cikip da boyle bir hareket yaparsa tepki gormesi normaldir.

Hasmet'in bu konuyu gundeme getirmesi iyi oldu bence. FB yonetimi bastan futbolcusunu uyarir, bu konudaki hassasiyeti dile getirir. O da buna dikkat eder. Kezman Cetnik de, irkci da olabilir. Kafasinin icinde kaldigi surece buna kimse bir sey diyemez. Ancak bu fikirlerini sahalara tasir, Turkiye'de milyonlarca insanin gozune sokarsa cok tatsizlasir ortam. Onlenmesi gereken budur.
Tan Erten
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Mehmet Gorgen wrote:Portekiz basını GS'ın sporting lisbon'un adı sanı duyulmamış yedek oyuncuus için 6 milyon euro teklif ettiğini yazıyorlar.

Bizimkiler son 1-2 günde iyice çıldırdı galiba.Adam almayın da paraları Carrusca da ki gibi boşa harcamayın.

Sevgili Mehmet, bizimkiler Heinz'i mumla aratacak bir sacmalama plani icindeler bence. Her zamanki gibi begendigimiz oyuncularin Ispanya, Ingiltere ya da Mars'ta futbol oynamak istemeleri ya da piyasa degerleri kadar para istemeleri yuzunden arzu ettigimiz kelepirleri kapamadik (wallahi kahkahadan olecegim, bizimkiler bu incileri yumurtlarken Delgado, Ricardinho, Kezman, Lugano falan diye adamlarin hergun resmi cikiyor gazetelerde, nasil oluyorsa Turkiye'ye geliyorlar, fazla da para istemiyor adamlar). Bir de yonetim CL surprizi ile karsilasti, yoksa yine ham hum saralop gotururlerdi isi ama simdi transfer yapmazlarsa cok yuklenilecek (daha herkes Carrusca'ni ne onemli transfer oldugunu anlayamadigindan) o yuzden gider yine yilin sacma transferini yaparlar.

Ama onumuzdeki sene GS'i Turkiye'de ilk ikiye sokmayarak ya da CL on elemelerinde seri basi olamayacak hale de getirerek bu dertten de kurtaracaklar. Uzun bir muddet CL falan goremeyecegiz, boylece son dakikada sacma transfer problemi de azalir.

Bu sene icin hazirlikli ol ama, Turkiye'ye gelmek isteyen ve fazla para istemeyen bir oyuncuyu GS formasi ile baskanimizin mutlu bakislari arasinda poz verirken gormen yakindir. Fazla da uzulme, klup olarak sevaba giriyoruz, ne futbolcu menajer aileleri doyurduk kac senedir maddi durumu duzeltmek uzere vazife devralan baskanimiz sagolsun. :lol:

Ali
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Mehmet Gorgen wrote:Portekiz basını GS'ın sporting lisbon'un adı sanı duyulmamış yedek oyuncuus için 6 milyon euro teklif ettiğini yazıyorlar.

Bu Sporting Lisbon'un GS'a attigi ilk kazik degil. Jardel takasini bir göz önune
getirin.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Herkes ümidini kaybetmiş.Biri hariç...

Erik Gerets'in bugünkü basın toplantısından..

"-''MÜJDEYİ BEKLİYORUM''-

Erik Gerets, aylardır beklediği ön libero transferi için kulüp yönetimi ile sürekli temas halinde olduğunu belirtirken, elinde telefonla günün her saatinde yöneticilerden gelecek müjdeli haberi beklediğini söyledi.

Yönetim kurulundan beklediği 'transfer bitti' haberini almak için sabırsızlandığını belirten Gerets, ''Artık çok az vaktimiz kaldı. İstediğim oyuncu için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İnşallah bu transfer son gün bile olsa gerçekleşir'' ifadelerini kullandı. "
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Chelsea'deki gunlerinde bayagi bir samar oglani olmus sanirsam, Guardian'daki bu galeriye gore?! :) Darisi FB'deki gunlerine diyelim! Yalniz, demin baktigim videolara gore, MGC'nin "tap in" tarifine tam uyuyor gibi gorunuyor!
Ben FB'nin hata yaptigini dusunuyorum. Futbolcunun sirp olmasindan veya siyasi goruslerinden degil, karakterinden ve son form durumundan.

Rakamlarini biliyorsunuz. Ingiltere'de korkunc bir istatistik bizim Hakan bile daha iyi bundan, sonrasinda Ispanya'da yine ayni hikaye. En son dunya kupasinda da seyrettik. Butun sirp takimi gibi Kezman da rezaletti. Zaten hezimete ugradiklari Arjantin macinda da gidip bilerek kirmizi kart gordu ve kupaya iki mac oynayip veda etti. Dunya kupasinda agir, yetersiz ve cok hircin gozuktu.

Ikincisi karakteri oyun icinde hircinlastirilmaya, kiskirtilmaya cok uygun. Ozellikle Turkiye gibi cogunlugu Musluman ve futbol dunyasi cok fanatik olan bir ulkede herhangi bir Sirp futbolcunun barinabilmesi icin "low profile" olmasi yani, sessiz, basini one egip isini yapan biri olmasi gerekiyor. Ilic gibi Ergun gibi. Kezman oyle biri degil. Bu Ozgur'un verdigi Kezman'la dalga gecen Chelsea taraftarinin yolladigi son resim epey sey anlatiyor.

Image

Meali... Dovduler, topu vermediler, dalga gectiler, kalbini kirdilar, hala pislik sakalini birakmasini bildi.

Turkiye'de cok hedef alinacaktir. Cunku zaafi var. Savunma oyunculari dayak atacaklar, anasina kizina kufur edecekler, irkci soylemlerde bulunacaklar, hakemler gormeyecek, bu da gidip ya kirmizi kart gorecek ya da oyundan dusecek, aklini oyuna veremeyecek.

FB basina bela almaktan bikmiyor. Hem de milyon avrolar odeyerek.

Ozan Ersoya
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Son senaryo da boyle olusmus:

Galatasaray'ın Custodio ısrarı

Galatasaray Yönetimi, transferin bitimine 1 gün kala Sporting Lizbon’un yıldız oyuncusu Custodio ile prensip anlaşmasına vardı.
Sporting Lizbon’un genç diye bırakmak istemediği Portekizli için Galatasaray bastırıyor...

Pazarlık sürüyor

Teknik Direktör Gerets’in ısrarla istediği ön libero için girişimlerini sürdüren Galatasaray’da, yönetim transfer döneminin bitimine 2 gün kala bombayı patlatmak üzere. Sarı Kırmızılılar’ın Sporting Lizbon’un kaptanı Custodio Miguel Dias de Castro ile her konuda anlaştığı öğrenildi. Ancak Sporting Lizbon Kulübü’nün ısrarla bu transfere izin vermemesi işi zora sokuyor. Başkan Canaydın’ın kurmaylarına bu işi bitirmek için tüm yetkiyi verdiği, ve transferin bugün biteceği ifade edildi.

Sponsor Ülker mi?

Şampiyonlar Ligi kura çekimlerinde başkan Özhan Canaydın’ın, Sporting Lizbon yöneticileri ile bir araya gelmiş, yine ret cevabı almıştı. Başkanın bu transferi bitireceğine dair, Teknik Direktör Gerets’e garanti verdiği bildirildi. Bilindiği gibi Belçikalı teknik adamın ilk adayı Johann Vogel’di. Ancak İsviçreli oyuncu dün ani bir kararla Real Betis ile el sıkıştı. Deportivo’nun Arjantinli süperstarı Duscher de pahalı gelince, Custodio’da karar kırıldı. Portekizli genç oyuncunun transferinde Ülker’in sponsor olacağı söyleniyor.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Murat Fahrioglu wrote:

Sponsor Ülker mi?
GS Kulübü Ülker'den 4 senelik sponsor parasını aldı.Dolayısıyla 4 sene para alamayacak. Dolayısıyla bundan sonra GS'ın alacağı herhangi bir oyuncunun parasını Ülker vermeyecektir. Eğer Ülker'den alddıkları parayı bitirmedilerse oyuncu alabilirler. Bana söylenen 4 sene için yaklaşık 25 milyon euro para alınmış.

Dahası bizim çok bilmiş yöneticilerimiz avea ile forma reklamı konusunda sözleşme imzalarken formanın her yerini satmışlar. Avea'ya formanın ön tarafı için reklam verdiklerini sananı büyük yöneticilerimiz(sanırım istifa edip hala başka bir görevle GS kulübünden para almayı sürdürenler de bu işe bulaşmışlardır) meğer anlaşmada formanın diğer taraflarına reklam alamayacaklarını ne zaman öğrenmişler biliyomsunuz. Cola Turka forma kollarına reklam vermek istediğinde.

Bu duruma Avea'nın avukatları hemen itiraz etmiş. GS kulübü de arabulucu olarak Cola Turka firması ile Avea'nın anlaşmasını sağlamıştır. Anlaşma dediğim; Cola Turka friması forma kollarına reklam vermek için GS kulübü dışında Avea'ya da 1,5 milyon euro vermişlerdir. Bu dediğim kesinlikle doğrudur.

Yani GS kulübü Cola TURKA'dan fazladan 1,5 milyoın daha alacağı yerde salakça bir anlaşma yaptığından formasının kollarına reklam için Cola Turka'dan 1,5 milyon euro az para almıştır.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote:
Ben FB'nin hata yaptigini dusunuyorum. Futbolcunun sirp olmasindan veya siyasi goruslerinden degil, karakterinden ve son form durumundan.

Rakamlarini biliyorsunuz. Ingiltere'de korkunc bir istatistik bizim Hakan bile daha iyi bundan, sonrasinda Ispanya'da yine ayni hikaye. En son dunya kupasinda da seyrettik. Butun sirp takimi gibi Kezman da rezaletti. Zaten hezimete ugradiklari Arjantin macinda da gidip bilerek kirmizi kart gordu ve kupaya iki mac oynayip veda etti. Dunya kupasinda agir, yetersiz ve cok hircin gozuktu.

Ikincisi karakteri oyun icinde hircinlastirilmaya, kiskirtilmaya cok uygun. Ozellikle Turkiye gibi cogunlugu Musluman ve futbol dunyasi cok fanatik olan bir ulkede herhangi bir Sirp futbolcunun barinabilmesi icin "low profile" olmasi yani, sessiz, basini one egip isini yapan biri olmasi gerekiyor. Ilic gibi Ergun gibi. Kezman oyle biri degil. Bu Ozgur'un verdigi Kezman'la dalga gecen Chelsea taraftarinin yolladigi son resim epey sey anlatiyor.

Image

Meali... Dovduler, topu vermediler, dalga gectiler, kalbini kirdilar, hala pislik sakalini birakmasini bildi.

Turkiye'de cok hedef alinacaktir. Cunku zaafi var. Savunma oyunculari dayak atacaklar, anasina kizina kufur edecekler, irkci soylemlerde bulunacaklar, hakemler gormeyecek, bu da gidip ya kirmizi kart gorecek ya da oyundan dusecek, aklini oyuna veremeyecek.

FB basina bela almaktan bikmiyor. Hem de milyon avrolar odeyerek.

Ozan Ersoya
Bu tespitler dogru ancak belki de etkisi farkli da olabilir.

GS 4 sene sampiyon oldugu zaman en cok elestirdigim ama bir yandan da en tuttugum yanlari saha icinde kavga etmeliritydi.Her turlu kavga ediyorlardi.Bir kivilcim yeterdi.Hepsi bir anda birlik olup inanilmaz baski kuruyorlardi hakem uzerinde,karsi takim uzerinde.Ben severim boyle takimlari.

FB'deki oyuncular oyle bir haldeler ki ensesine vurup agzindan lokmayi alacaklar nerdeyse, belki bu eleman buna ters etki yaparda biraz kavga etmeyi ogrenirler.

Acikcasi ben Kezman'in bu son olaylardan sonra cok uzun barinamayacagini dusunuyorum.Gayet guzel hedef oldu.Bir yerden sonra FB cok zarar gorebilir.Kalkip da gonderilsin demiyorum ama bu transferde uyum,sakatlik gibi risk faktorlerinin yanina simdi bir de bu tartisma eklendi.

Lig maclari cok umurumda degil, bari katkisi UEFA'da olsa.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:[Ben FB'nin hata yaptigini dusunuyorum. Futbolcunun sirp olmasindan veya siyasi goruslerinden degil, karakterinden ve son form durumundan.

Ozan Ersoya
Ozancigim,

Sanirim problem olarak gorulen sey Sirp olmasi (Ilic de Sirp) ya da siyasi gorusleri degil (kimbilir ne siyasi gorusleri olanlar vardir bizim ligde).

Elestirilen bunu ifade edis sekli ve ettigi forum. Turkiye'de onemli sayida Bosnak ve Arnavut asilli insan var, hos olmasa da cok farketmez. O yaptigi isaret bu insanlar icin Nazi selamindan cok farkli degil ve de buyuk bir rezalet, tekrar edeyim, bu gorusleri oldugundan degil bu isareti yaptigindan.

Turkiye'de o tip bir hareket yaparsa o elini vucudunun baska bir yerinde bulabilir ansizin, Turkiye'de yasayan ve sayilari milyonlari bulan iki grup insan var etnik gruplarindan onbinlerce insan bu isareti kullanan kasaplar tarafindan dogranmis, ben acikcasi gelmesine dahi sasirdim, sanirim birinden Turkiye'de Bosnak ve Arnavut asilli insan sayisini duymamistir.

Ali Sen ile tanistirsinlar ilk once, hos olur herhalde.

Futbolcu olarak gecen sene son derece kotuydu, Atletico neden birakti diye dusunmemelerine de sasirdim. Yine de FB sinif atlamak icin belli riskler almak gerektigini dusunuyor, Ortega tutmadi, Anelka tutmadi ama bir gun biri tutacak diye, ona da saygili olmak lazim. Hic olmazsa birseyler yapiyorlar taraftarlarini ahmak yerine koymak yerine, istediklerimiz ya Ispanya ya Ingiltere'ye gitti ya da cok para istiyorlar diyerek.

Ali
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ali Gursel wrote:Elestirilen bunu ifade edis sekli ve ettigi forum. Turkiye'de onemli sayida Bosnak ve Arnavut asilli insan var, hos olmasa da cok farketmez. O yaptigi isaret bu insanlar icin Nazi selamindan cok farkli degil ve de buyuk bir rezalet, tekrar edeyim, bu gorusleri oldugundan degil bu isareti yaptigindan.
Isin dogrusu, ne NBA'i, ne de Turkiye Basketbol Ligini dogru duzgun izlemiyorum. Ama,
1). (hani o nufusdan insanlarin olmasi cok onemli degilse) "politically correct" (nedir ki buna en uygun ceviri?) olma derdine ne yapacaklarini sasiranlarin ulkesi ABD'de, Divac efendi o isareti yapip dururken (o Mert'in gectigi yazi disinda) birsey olmadiysa,
2). veya soylenilen dogruysa, ve bizim memlekette, eski BJK'li basketbolcu bunu yapti ve birsey olmadiysa,
... Kezman'a bu kadar takmis olmak, bence cifte standart olur.

Ha, dusunceli insan dedigin, karsisindakine umursamaz olmaz, kirici olabilecek seylerden kacinmaya calisir orasi ayri tabii. Normalde muhabbet arasinda, maymun taklidi yapmak, cok belki umursanmayacak, gulup gecilecekken, (irkcilarin yukledigi anlamlar yuzunden) grup icinde bir de zenci oyuncu varsa, tamamen terse de tepebilir mesela, ve dusunceli kisi, bunu dusunup, bundan sakinir.

Ben Nazi isaretine denk dusunulebilecegini "tahmin" etmisim, cok detayini daha ogrenmeden. Ama, o derecede bir denklik olsa, sirf Yahudi lobisini etkilemiyor diye, hasiralti yapmak yerine, Divac'in o hareketi mercek altina alinip, bu memlekette cok habere/maca konu olurdu gibime geliyor. Oldu da, ben mi kacirdim?
Özgür
Post Reply