Transfer Gundemi (Yaz 2006) - 3

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Ali Gursel wrote:Elestirilen bunu ifade edis sekli ve ettigi forum. Turkiye'de onemli sayida Bosnak ve Arnavut asilli insan var, hos olmasa da cok farketmez. O yaptigi isaret bu insanlar icin Nazi selamindan cok farkli degil ve de buyuk bir rezalet, tekrar edeyim, bu gorusleri oldugundan degil bu isareti yaptigindan.
Isin dogrusu, ne NBA'i, ne de Turkiye Basketbol Ligini dogru duzgun izlemiyorum. Ama,
1). (hani o nufusdan insanlarin olmasi cok onemli degilse) "politically correct" (nedir ki buna en uygun ceviri?) olma derdine ne yapacaklarini sasiranlarin ulkesi ABD'de, Divac efendi o isareti yapip dururken (o Mert'in gectigi yazi disinda) birsey olmadiysa,
2). veya soylenilen dogruysa, ve bizim memlekette, eski BJK'li basketbolcu bunu yapti ve birsey olmadiysa,
... Kezman'a bu kadar takmis olmak, bence cifte standart olur.

Ha, dusunceli insan dedigin, karsisindakine umursamaz olmaz, kirici olabilecek seylerden kacinmaya calisir orasi ayri tabii. Normalde muhabbet arasinda, maymun taklidi yapmak, cok belki umursanmayacak, gulup gecilecekken, (irkcilarin yukledigi anlamlar yuzunden) grup icinde bir de zenci oyuncu varsa, tamamen terse de tepebilir mesela, ve dusunceli kisi, bunu dusunup, bundan sakinir.

Ben Nazi isaretine denk dusunulebilecegini "tahmin" etmisim, cok detayini daha ogrenmeden. Ama, o derecede bir denklik olsa, sirf Yahudi lobisini etkilemiyor diye, hasiralti yapmak yerine, Divac'in o hareketi mercek altina alinip, bu memlekette cok habere/maca konu olurdu gibime geliyor. Oldu da, ben mi kacirdim?
Sevgili Ozgur,

Amerika'da o hareketin yanki yapmamasi cok normal. Birincisi Bosnak ve Arnavut'a gelene kadar bir suru ve cok daha kalabalik etnik grubun yasadigi, cok genis bir ulke. Ikincisi ifade ozgurlugune Balkanlar'a oranla cok daha saygili bir sistem (en azindan belli soylemlerde), belki de en onemlisi orada yasayan etnik gruplarin ortalama seviyesinin cok daha yuksek oldugu bir yer. Yani nasil Amerika'da yasayan ortalama Turk Turkiye'de yasayan ortalama Turk'ten egitimli ise, ortalama Bosnak ve Arnavut da oyledir. O yuzden o hareketi orada yaparsin.

Ayrica Sirp/Bosnak-Arnavut krizinin eksenlerinden biri din. Divac Amerika'da hakim dinin mezheplerinden birine dahil. Kezman ise musluman bir ulkeye geliyor.

Turkiye cok daha ufak ve Sirplarin ve dinlerinin sevilmedigi bir ulke. Oran olarak cok yuksek sayida Bosnak ve Arnavut var. Benim anne tarafim Bosnaktir. Kosova'da Pristina'ya gelirsen Hakan Sukur'un ailesinin yasadigi evi gosterirler vs.

Amerikalilar kendi bayraklarini yakar, sort diye giyer bunu anlarlar (son donemlerdeki sagcilasma egilimlerine ragmen), Turkiye'de Taksim meydaninda bayragi mahrem yerine goturdun diye bicaklanir canini kaybedersin.

Bunlardan ve bir suru sebeplerden Divac ve Kezman'in durumlari cok cok farkli.

Ayricas olay Kezman'a takilmak degil ki: ben adamin yaptigini son derece yanlis buluyorum, Divac yapti diye de benim gozumde dogru olmuyor. Saka degil bu, sivilleri kamyonlara doldurup binlercesiyle olduren insanlarin isareti o, politik gorus falan degilki.

Ali
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Ayricas olay Kezman'a takilmak degil ki: ben adamin yaptigini son derece yanlis buluyorum, Divac yapti diye de benim gozumde dogru olmuyor. Saka degil bu, sivilleri kamyonlara doldurup binlercesiyle olduren insanlarin isareti o, politik gorus falan degilki.

Ali
Ali, bir kere bu adamin Turkiye'de ayni hareketi yapacak kadar gerizekali olabilecegini dusunmek biraz abarti oluyor. Kimsenin uyarmasina gerek yok. Hasmet babaoglu, dayioglu, amcaoglunun falan. Hatta FB kulubunun bile. Canina mi susamis adam? Harlem de KKK kukuletasi ile dolasmak gibi bir sey bu.

Ikincisi Hasmet'in falan amaci uyarmak muyarmak degil, hedef gostermek. Lami cimi yok. Bunu gormek veya demek icin benim FB li olmam gerekmiyor.

Ucuncusu gelen her futbolcunun dunya gorusunu sen bilemezsin. Kezman cikar ben gencken yaptim o hareketi simdi Turkler ve Muslumanlar benim kardesim der cikar isin icinden. Ya da o hareket yanlis anlasildi, aslinda manasi sudur der bitiriverir. Belki de "bu kadar parayi bana baska kim verecek, domuzdan ne kadar yolsam o kadar kardir" diye geldi, o da olabilir.

Mesela Turkiye'de cok sevilen hatta tapilan yabanci bir futbolcunun ulkesine geri dondukten sonra TV'daki bir magazin programinda "Turkler hakkinda ne dusunuyorsun" diye soruldugunda alaturka bir tuvaleti gosterdigini, Turkler budur dedigini biliyorum. Turkiye'de bu olay bilinse milyonlar kafayi yer, urunler sokaklarda yakilir, siyasi olay patlak verir. Ne yapacaksin? Belki de Ilic bundan daha manyak bir cetnik. Kim bilebilir? Kac sene sora hala gizli Nazi'ler cikiyor, senelerce gizli kalmis. Adamlar oldukten sonra ortaya cikiyor belgeler falan.

Sonuc olarak, is yine futbolcunun sahadaki davranislarina ve basarisina bakiyor. Ben de bunu vurguladim. Bu oyuncunun son zamanlardaki formu kotu, FB'ye faydali olacagi mechul ve hircin, patlamaya hazir bir oyuncu bu acidan FB'ye cektirecek dedim. Yok adam gibi top oynar, isine bakar, kiskirtici demeclerde, eylemerlde bulunmaz, gollerini atar, takima Avrupa'da faydali olursa, takim arkadaslarina kendini sevdirirse yanilmis olurum.

Ozan Ersoy
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ali Gursel wrote:... Turkiye cok daha ufak ve Sirplarin ve dinlerinin sevilmedigi bir ulke. Oran olarak cok yuksek sayida Bosnak ve Arnavut var.
...
Bunlardan ve bir suru sebeplerden Divac ve Kezman'in durumlari cok cok farkli.
(Demin de oyle yaptim, elim, ister istemez uzun cumleler kurmaya gidiyor hep. Biraz daha anlasilir kilabilmek icin, boyle maddelendiriyor, boluyorum, yanlis anlasilmaya)
1). Onceki yazimda vurguladigim, Bosnak Arnavut sayisi icin cok olmasa da farketmez demen,
2). ve, ABD her ne kadar "melting pot" ve "ifade ozgurlugune saygili" olsa da...
bu memleketteki "ayrimcilik" (discrimination) endiseleri, hele de boyle politik gorus, milliyetci-kardeslik filan gibi kiliflarin otesine gecip terorist sembolu olacak bir harekete tasiyorsa, Divac'i oyle cok da farkli kilmazdi diye dusunuyordum...

Neyse, ondan vazgectik, vakti zamaninda bu Ratko denilen BJK'li basketbolcu da, bunu yapmis, ve bogazlanmadan bu ulkeden ayrilabilmis mi peki, onu bir yerlerde onaylayabilen oldu mu?
Özgür
Eren Aykın

Post by Eren Aykın »

Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama Maraton.com.tr'ye göre İnamoto'yla anlaşmışız

http://www.maraton.com.tr/news.php?news_id=14562
Uzun süredir ön libero arayışlarını sürdüren Galatasaray, aradığı ismi sonunda buldu.. Sarı Kırmızılılar Japonya Milli takımının ön liberosu Junichi İnamoto ile her konuda anlaştı..
Sarı Kırmızılıların yapılan görüşmeler sonrasında anlaşmaya vardığı yıldız futbolcunun yarın İstanbul'a gelerek resmi sözleşmeye imza atacağı belirtildi..

İNAMOTO KİMDİR?..
İsmi : Junichi İnamoto
Doğum Tarihi : 18 - Eylül - 1979
Boyu : 1,81
Kulübü : West Bromwich Albion
Oynadığı Takımlar :
1997 - 2001 Gamba Osaka (Japonya) 118 Maç - 16 Gol
2001 - 2002 Arsenal 0 Maç - 0 Gol
2002 - 2004 Fulham 41 Maç - 4 Gol
2004 - 2005 Cardiff City (Bedelsiz) 14 Maç - 0 Gol
2005 - 2006 West Bromwich 26 Maç - 1 Gol
2006 - ? West Bromwich 3 Maç - 0 Gol
Japonya Milli takımı formasını 65 kez giyen İnamoto, 4 gol attı..
Almanya 2006 Dünya Kupası'nda da forma giydi..
MARATON.COM.TR ÖZEL HABER!..

Bence yanlış tercih, umarım yanılırım. Bir yandan da kaliteli oyuncularımızı bedavaya elden çıkarmaya devam ediyoruz. Herhalde Heinz da üstüne para verilerek gönderilecek. Heinz'ı 2004 Avrupa şampiyonasında izleyenler onun çok kaliteli olduğunu ama sırf sol ayaklı olduğu için sol kanatta oynatıldığını halbuki forvet arkasında oynaması gerektiğini söylüyorlar. 2 sene önce Banik Ostrava'da 30 maçta 19 gol atmış.

Aklıma takılan başka bir şey ise bir savunma oyuncusuyla ilgili bilgi olarak kaç maçta kaç gol attığının verilmesi. Bana ne kaç gol attığından, isterse hiç gol atmasın!
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bu arkadaş şuanda ingiltere 2.liginde oynuyor. Son dakika süprizi bu mu şimdi.?

Acaba kaç milyon euro vermişler. West brom onu sadece 200.000 poumd'a almış da o yüzden soruyorum.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Adnan Sezgin az once lig tv'ye aciklama yapmis. Cok ucuz bir miktara(kendi ifadesi) bir seneligine anlasmislar. Transfer gerceklesmis yani. Hayirlisi olsun.
Adnan Sezgin: Anlaşma 1 yıllık
Galatasaray Sportif Direktörü Adnan Sezgin, İnamoto transferinin ardından www.ligtv.om.tr 'ye yaptığı açıklamada, Japon yıldızla 1 yıllık sözleşme imzalayacaklarını söyledi.

"İnamoto'yu oldukça düşük bir maliyetle aldık. Böyle kaliteli bir futbolcuyu bu fiyata aldığımız için mutluyuz." diyen Sezgin, toplam maliyetin 1 milyon Euro'nun altında olduğunu söyledi.

Transferin hemen hemen kesinleştiğini ancak imza atılmadan kesin bir şey söylenemeyeceğini belirten Adnan Sezgin, "Bir mucize olmazsa İnamoto yarın gelecek ve imza atacak. Sözleşme ilk etapta 1 yıllık olacak. Ancak İnamoto'nun bonservisi de elimizde olacak." dedi.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

hürriyet:

Galatasaray Junichi Inamoto'yla anlaştı

A.A.

G.Saray, Japonya Milli Takımı'nda da forma giyen 27 yaşındaki Junichi Inamoto ile anlaştı. Yeni

Uzun süredir ön libero arayışlarını sürdüren Galatasaray, transferin bitimine 2 gün kala, Japonya Milli Takımı'nda da forma giyen Junichi Inamoto ile prensip anlaşmasına vardı.

Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin, Inamoto ile büyük ölçüde anlaştıklarını ve bu transferin yarın netlik kazanacağını söyledi.

İngiltere Birinci Lig takımlarından West Bromwich Albion'da forma giyen Junichi Inamoto'nun, yarın İstanbul'a gelerek resmi sözleşmeye imza atacağı öğrenildi.

Inamoto, 2006 Dünya Kupası'nda bir maçta 20 dakika forma giydi. 62 kez milli olan 27 yaşında ve 1.81 metre boyundaki oyuncu, bu sezon 3 maçta toplam 31 dakika oynama şansı buldu.
Last edited by Mehmet Gorgen on Wed Aug 30, 2006 11:27 pm, edited 1 time in total.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

bu yonetimin transferleri sapkadan cikan tavsan gibi :) ama tavsan mi cikacak sican mi cikacak belli olmuyor.

insallah inamoto, song gibi, ilic gibi tavsan cikar da, heinz gibi, christian gibi sican cikmaz.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Su son transfer ayını kazasız belasız tamamlamaya cok az kaldı. Bu saatten sonra ustune para veriyorsa herhangi bir futbolcu, Inamoto dahil, gelsin.

Vogel Ispanya ya transfer oluyor. Kendisine tesekkurlerimizi sunarım.

Inamoto ile detaylı bilgi asagıda linkte http://www.wldcup.com/Asia/overseas/ina ... amoto.html

Junichi Inamoto is one of Japan's top defensive midfielders, and has become a fixture on the national team with sparkling play in both the Olympic U-23 side and the full national team which won the Asian Cup. Inamoto is a classic volante, with a nose for the ball, an aggressive attitude, and the strength to muscle an opponent off the ball. Just as important are his offensive skills. Inamoto is excellent at pushing the ball out of the defensive end and finding teammates open on attack. His pinpoint, 40-meter passes frequently create scoring opportunities for teammates. Inamoto also has a strong shot with either foot, and can dribble well enough to beat an opposing defender when he decides to move forward on the break.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ercan Dumlupinar

Post by Ercan Dumlupinar »

Adnan Polat bombayi yine patlatti:: Mapeza ve Kuzmonovski' den sonra bir samurai takima katti. Helal olsun suna 7 milyon buna 10 milyon teklif ettik derken, Ingiliz ikinci liginden adam getirdiler yine. Zaten bu yazilanlar 7 - 10 miyonlar dogru olsa, birazda kafalari calissa, Fernando Gago' yu alir bitirirlerdi transferi.

Yazik.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Kezman cok iyi futbolcuydu Chelsea'de oynamadan once. Sonra Mourinho ile arasi duzlemedi, Mourinho ona sans verdi ve o degerlendiremedi. Sonradan da kokain kullandigi ortaya cikinca Morinho kicina tekmeyi atti.

Eger kokain falan kullanmiyorsa, form grafigini yukseltirse gayet iyi bir futbolcu, Fener'e cok faydali olur.

Cetnik metnik konusunda Ozan'in yazdiklarina katiliyorum. Adam belki o macta Bosna'ya karsi oynadigi icin ve savas halinde olundugu icin yapti o hareketi. Ben PSV'de ya da Chelsea'de oynarken boyle bir hareket gormedim. Nouma da taraftara donup cukunu tutmustu.

Bana gore riskli bir transfer, kalitesi belli iyi bir futbolcu, ama karakteri ve form grafigi bozuk. Eger tutarsa Fener ve Turk futbolu icin iyi olur, tutmazsa Anelka gibi Fener sokaga atmis olur paralari ve Kezban ugruna Turk futbolculari her zamanki gibi harcamis olur. Gerisi bos.

Su Tuncay'i yedek bekletmek yerine bize verin sevgili Savas, en azindan bizim takimda kesin oynar, milli takimda da firtinalar estirir. Biliyorum, sizin yildizlarinizin yaninda biraz sonuk kaliyor, takima bile girememe ihtimali var :) Hindi mindi de unutuveriririz olur biter.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Şimdi Gerets diyecek ki ben diarra, maniche, gravesen veya vogel'i istemiştim yönetim İnamoto'yu aldı. Adam haklı

kapuska''nın yanında oto motor diyebilecğimiz çekik gözlü birini aldık.

Böylece asya, avrupa, afrika, amerika kıtalarından oyuncularımız oldu.Birde avustralya'dan bir oyuncu aldık mı tam bir birleşmiş nilletler takımı oluruz. :lol:

Adamlar 300.000'e alıp bize 900.000'e satmışlar Bizimkiler ucuza adam aldık diye seviniyor. Madem çok ucuz niye son güne İngiltereden kimse bu adamı almadı.

Kimse kusura bakmasın benim şahsi fikrim inamoto gelir yedek kulübesinde oturur takımda mehmet güven'i bile kesemez.İngiltere 2. liginde ilk 11'de sahaya çıkamıyan oyuncu GS'da oynayamaz.

Carrusca da işimize yaramaz dedim.adamlar kaset seyredip almışlardı.Daha çok beklerler. Biz bu filmi Fabio pinto olayında da görmüştük.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Alan Izmirli nerelerdeyse kulagi cinlasin yada gozu aydin diyelim... senelerce bir Japon alalim istedi sonunda muradina erdi... bakalim hakikaten dusundugu gibi Inamoto'nun GS formalari Japonya'da peynir ekmek gibi satilacak mi?

Benim asil derdim Heinz'a ne oldugu? Ustune para verilip serbest birakildiysa cok yazik... :?
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

:D :D

Ulen simdi bu adami Turk yapinca ne isim verecegiz? Inan Oto ... Bizim eski mahalledeki lastikci dukkaninin ismine benzedi :D

Yapmasaydiniz transfer yahu. Niye yahu niye? Volkan'a Heinz'e yazik degil mi?

Hayir Gerets'e de simdi konusma hakki verdiniz.

Bu Adnan Sezgin su videoyu izleyip almadiysa bunu ben ne olayim.

Ronaldinho'yla ayni video ya cikmak da buyuk maharet simdi hakkini yemeyelim. Ronaldinho denyosunun yaptigi her hareketi yapiyor valla.

Simdi hatirladim zamaninda Terim de "ben bu Felipeyi antrenmanlarda izledim, oyle alip geldim acaip bir futbolcu" demisti.

Japonlar cok hirsli, cigerleri kuvvetli, inatci, yapiskan oluyorlar. Avrupa futbolu ise ayri bir seviye onlar icin. Mehmet Guven'in calisip bir sene sonra cok daha iyi topcu olmasi daha buyuk bir olasilik. Hatta simdiden bile daha iyi olabilir.

Kotu yonetim, illaki de on libero diye kicini yirtan kotu hoca, sonuc bu. Bulent Akin'dan orta saha yaratip, Gerard'larla kapistirip, Liverpool'lardan puan alani da hatirladim simdi.

Ozan Ersoy
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Japonlar cok hirsli, cigerleri kuvvetli, inatci, yapiskan oluyorlar.

Absurd bir soru sormak istiyorum. Bu elemandan devsirme sag bek olur mu?
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Post Reply