Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bugunku Hurriyette Turkce hakkinda Ismini pek duymadigim bir yazar bir arastirma yazisi yayinlamis. Biraz daha gayret edip bilimsel olma konusunda dikkat edebilirdi. Turkce'nin konusulan diller arasindaki sirasi bes mi alti mi diye yazilmaz. Ya bestir ya da altidir.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/952 ... 1&sz=57746

Bir de bu Kasgarli Mahmut'a takilirim. Adam Turkce konusunda hem de sozluk yazar ama kitabinin adi "Diván-ü Lügat-it Türk"'dur. Yani Arapca yazmistir kitabi. Bu da gocebe yasayan atalarimizin bilim, ilim, sanat ve edebiyat gibi konularda nerelerde oldugunu belli eder. Bir elde kilic at ustunde oradan oraya kosustururken "edebiyat" yapmaya "ulan su elma neden yere duser acaba" gibi sorular sorup merak etmege vakitleri olmamis; olanlari da bizim hiyarlar yazdiklarimdan ne anlayacak zaten yazacak ortak dogru durust br Alfabe de yok Arapca yazalim ki bir ise yarasin demislerdir. Boylece Kasgarli Arapcaya basvurup Turkce'yi Arapca anlatmak zorunda kalmis herhalde

Yazar bu arada "Turkcenin Anatomisi" .(goruldugu gibi kitap (yazinti mi olacak artik) adi bile tam Turkce degil) adi altinda yazilan bir kitaptan soz etmekte.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Unlu felsefe profesöru ve Wittgenstein uzerine de calismis Grayling'in dinler ve Turkiye uzerine yazisi. Okumanizi tavsiye ederim. Abuk subuk Wall Street yazarlarindan think thankcilerden degil bir dusunurden okumak ne kadar da yazinin kalitesini farkketiriyor.

http://www.guardian.co.uk/commentisfree ... ion.turkey

Grayling hakkinda bilgi de koyalim
http://en.wikipedia.org/wiki/A.C._Grayling
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

http://www.ensonhaber.com/Spor/144529/B ... yazdi.html

VICIK VICIK , BU ADAMI SEVMEK MUMKUN MU
KARSINIZDA ASKER BULENT

Büyükanıt'a VEDA ŞİİRİ yazdı
Sivas'ın Asker Bülent CHP'DEN DAHA VEFALI ÇIKTI.
07 Ağustos 2008 / 13:50

Emekliliğine günler kala, suikast tehdidine karşın kendisine tahsis edilecek zırhlı makam aracı CHP tarafından tartışma konusu yapılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a 'Asker Bülent'ten veda mektubu.

Sivasspor'un ''Asker Bülent'' lakaplı teknik direktörü Bülent Uygun, 30 Ağustos'ta emekli olacak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a içinde kendi kaleme aldığı şiir de bulunan bir veda mektubu yazdı.

YAŞAR PAŞA'YA VEDA, BAŞBUĞ'A BAŞARI DİLEĞİ
Sivasspor Kulübü'nün resmi internet sitesinde yer alan ''Asker Bülent'ten Yaşar Paşa'ya şiirli veda mektubu'' başlıklı haberde, kırmızı-beyazlı ekibin teknik direktörü Bülent Uygun'un, görev süresi 30 Ağustos'ta sona erecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a şiirli veda mektubu yazdığı, Büyükanıt'tan görevi devralacak olan yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a da başarı dileklerinde bulunduğu belirtildi.

Uygun'un Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a sevgisini anlatan bu veda mektubunu, kendi sitesinde de yayımladığı kaydedildi.

"BÜYÜKANIT'I BABA GİBİ SEVERİM"
Haberde, Uygun'un futbol oynadığı yıllarda attığı goller sonrasında verdiği asker selamı ile ''Asker Bülent'' olarak anıldığı, Sivasspor'da geçen yıl elde ettiği başarıyla ''yılın teknik direktörü'' unvanını elde ettiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı ''baba'' gibi sevdiği ifade edildi.

Büyükanıt ile Uygun'un fotoğrafının da yer aldığı haberde, içinde Uygun'un yazdığı şiirin de bulunduğu veda mektubuna da yer verildi.

BÜLENT UYGUN'UN ŞİİRİ
Bülent Uygun'un mektubunda yer alan şiir şöyle:

''Canım feda toprağına/Akan suya yaprağına/Yetmiş milyon Mehmetçiğin/Selam durur bayrağına.

Yaşar Paşam emrindeyiz/Sadakattir yeminimiz/Tek yürekte, tek bir rengiz/Mehmediz biz, Mehmetçiğiz.

Selam olsun vatanıma/Suyun içtim kana kana/Kıyameti yaşatır İlker Paşam/Bu vatana göz koyana.

Korkutur düşmanı kartal bakışın/Sevdadır gönlümüzde ışık yakışın/Bu sevdadan vazgeçilmez, mümkün mü?/Can veririz yoluna vatan aşkının.''

AA

Bu adam yuzunden bana askerlige sogutmaktan dava acacaklar
Tovbe tovbe :evil:
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Benim seyahat sezonu basliyor.
Eylul'de Birmingham Ingiltere
Sonra Zaragoza Ispanya
Sonra klasik olarak hersene yaptigimiz gibi Hannover Almanya.

Ingiltere ve Almanya'da sikintimiz yok cok sukur :D

Zaragoza ise hic gitmedigim bir yer.San Sebastian, Bilbao, Barcelona, Madrid yaptik ama Zaragoza bilinmeyen bir denklem.San Sebastian'da ne gorduysem orada da farkli olacagini sanmiyorum.

Aragon'un krallligi icin cok ilginc tarihi notlar okumustum.Acaba dede Aragones'te oradan mi geliyor ? Mehmet BURSALI hesabi :D

Gidilecek ,gorulecek ,yenilecek, icilecek, tadina bakilacak :wink: lokal degerler biliyorsaniz bi zahmet ister buraya ister ozelime ativerin.
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Bence cok onemli bir haber var.

DURSUN KARATAS olmus.Kanser sanirim.Dogru ise gercekten bir donem sona erdi.Adi MIT'le ,Ciller orgutu ve daha bir cok kanunsuz isle anilan Karatas'i devlet oldurmeye calisti, kacirmaya calisti.

Nerde oldugu bilinen bir adam, bilinmeyen denklem oldu bu ulkeye.Olurken de (olduyse gercekten) binlerce sirri beraberinde goturdu.ERGENEKON felan bu adamin yaninda Erbakan'in tabiri ile gercekten faso fiso.

Bir teroristin yataginda oldugune inanimiyorum.Herhalde dunyada bir ilk oldu..

http://www.sondakika.com/haber-teror-or ... atas-oldu/
TRUST GALATASARAY
MGC
Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Çok faklı bir reklam (bu ara futboldan bunalanlara iyi gelebilir!).

http://www.milienzo.com/2007/07/10/epur ... you-smile/

Ali Kaya
Mehmet Gurdal Cetin

Dun Ahmedinejad gelmis trafigi bayiltmis ama asil bayilan Turkiye olacak galiba.

Amerika hemen elimize vurmus
-Oglum yapma diyorum
-Saaaaaaaaakkkkkkk
-Baba niye vuruyosun yaaaaa
-Yapma diye...

Enerji oyunlari devam ediyor.
Figuranliga devam..

Yakinda bizi de OZGURLESTIRMEYE kalkmasinlar da........

http://www.ft.com/cms/s/0/3c3b2176-698a ... ck_check=1

US warns Turkey over energy deal with Iran
By Andrew Ward in Washington and Alex Barker in Ankara

The US on Wednesday warned Turkey not to strike an energy deal with Iran that undermined diplomatic efforts to halt Tehran’s nuclear programme, on the eve of a visit to Ankara by Mahmoud Ahmadi-Nejad, the Iranian president.

A deal to increase Iranian natural gas supplies to Turkey is expected to form the centrepiece of the visit, giving Mr Ahmadi-Nejad a much-needed diplomatic boost as he attempts to defy pressure to isolate Iran.

US state department said it expected Ankara to avoid a deal that would harm diplomatic efforts but made clear its opposition to any agreement that eased pressure on Tehran.

“Such a deal by Turkey with Iran would send the wrong message at a time when the Iranian regime has repeatedly failed to comply with its UN Security Council and IAEA obligations,” the state department said.

The meeting with Recep Tayyip Erdogan, Turkey’s prime minister, marks Mr Ahmadi-Nejad’s first bilateral visit to a Nato member. Mr Erdogan is seeking to strengthen energy ties with Tehran, step up co-operation against Kurdish separatists and intensify Turkey’s efforts to defuse the dispute over Iran’s nuclear programme.

The centrepiece of the visit is likely to be progress on an energy initiative that Ankara and Tehran launched last year. That could see a deal signed to increase Iranian natural gas supply and set rates for the transportation of Turkmen gas across Iran.

The US state department said Washington was opposed to any country deepening economic ties with Tehran. “This is not the time to do business with Iran,” it said.

“It is time for the international community, including our ally Turkey, to begin considering additional measures to pressure Iran.”

Ankara and Tehran have good relations, particularly where interests on energy and tackling Kurdish militant groups overlap.

But the standoff over Iran’s nuclear ambitions has tested the relationship. Turkey wants to prevent Iran obtaining a nuclear weapon but is concerned about the risk of military confrontation.

“Increased tensions between Iran and the US will put Turkey in a very awkward position,” Ihsan Dagi, professor at Middle Eastern Technical University, said. “After the Iraq war, [Turkey] learned it could no longer remain indifferent to regional developments.”

One western diplomat welcomed Ankara’s “useful” engagement over Iran’s nuclear programme but said Iran “has yet to request that Turkey acts as a formal mediator”.

Turkey, which is reliant on energy imports, is keen to diversify its supplies and establish itself as a hub between Europe and the energy rich nations to its east.

Washington and some EU states have expressed deep concerns over its energy ties to Iran, which pave the way for Iranian and Turkmen gas to be transported to Europe via the planned Nabuko pipeline from eastern Turkey to Austria.
TRUST GALATASARAY
MGC
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ters gelebilir ama ben Rusya'nin guclenmesini biraz destekliyorum. Tek kutuplu dunyada ABD ciddi bir saldirgan politika ile herseyi kontrol etmeye ve onetmeye basladi. Bizim de durum tam anlamı ile "figuran diplomasisi".

Son gelismelerle birlikte Rusya, 10 yil oncesinde olmadigini ve gerektiginde de facto uygulayacagini gosterdi. Mabadindan ABD'ye bagli politika yurutenler acisindan Rusya'nin hamleleri tedirgin edici.

Ufukta iyi bir ekonomik kriz var hayirlisi ile. Bu krizin, Soros destekli, ABD uyumlu ve Arap sicak sermayeli adamlarin elinde patlamasi en buyuk temennim.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ali Kaya wrote:Çok faklı bir reklam (bu ara futboldan bunalanlara iyi gelebilir!).

http://www.milienzo.com/2007/07/10/epur ... you-smile/

Ali Kaya
Cok cok iyi reklam. Akillica. Son ana kadar bekleyin adama saydirmadan evvel. Mesela bu Skibbe su reklamdaki adam gibiymiste ,biz onu dogru degerlendiremiyormusuz falan.
NO ADNANS, NO CRY !!
Mehmet Gurdal Cetin

Ufuk Sezekkaplan wrote:Ters gelebilir ama ben Rusya'nin guclenmesini biraz destekliyorum. Tek kutuplu dunyada ABD ciddi bir saldirgan politika ile herseyi kontrol etmeye ve onetmeye basladi. Bizim de durum tam anlamı ile "figuran diplomasisi".

Ufukta iyi bir ekonomik kriz var hayirlisi ile. Bu krizin, Soros destekli, ABD uyumlu ve Arap sicak sermayeli adamlarin elinde patlamasi en buyuk temennim.
Valla agzimdan aldin, tek kutubun ikiye cikmasi bir suru avantaj ve dezavantaji da beraberinde getiriyor ama.

Ben Amerika'nin yakin zamanda bir sey yapacagina inanmiyorum.Cok ciddi bir izleme dinleme surecine girildi. Rusya'nin guclenmesi PUTIN'le basladi.Arkasindan gelecek en az iki yonetici hazir.Amerika'nin yonetici ile isi yok, politikasi sistemi ayni.Gelenler adapte oluyor.

Soros demissin, Soros'ta bir olumlu :D
"Herkes bir gun olumu tadacak"

Kefenine 1 trilyon dolarlik cek igneler artik :D

Polonya bugun Avrupa birligine uyari gonderdi,
"Rusya'yi rahat birakin!!"

Ortalik guzel guzel yavas yavas isiniyor..Biz atese odunuz.Sadece ne zaman atilacagimizi bilmiyoruz.

Ismet INONU'nun gece gelen mektuba verdigi karsilik cok anlamlidir
"Yeni bir dunya duzeni kurulur ve Turkiye bu duzende yerini alir"

Ulan kendime sormadan kizmadan edemiyorum, Ne olurdu ATATURK su 50 ve 60larda yasasaydi ve gorev basinda olsaydi.
Cunku CIMENTO nun kurudugu yillar bu yillar.Amerikanin kanimiza karistigi yillar.

Cok erken gitti.Bir suru adam yetistirebilirdi.En azindan 70 ve 80'leri dogru yasardik.

Darbeler, akimlar, cibilliyetsiz yonetimler olmazdi.

Taktir-i ilahi
Boyle yasamamiz gerekiyormus.
TRUST GALATASARAY
MGC
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Rusya'nin guclenmesi PUTIN'le basladi.
Petrol fiyatlarinin yukselmesi ile basladi. Chavez gibi Putin'in de poposu kalkiverdi uc kurusu gorunce.
Mehmet Gurdal Cetin wrote:Ne olurdu ATATURK su 50 ve 60larda yasasaydi ve gorev basinda olsaydi.
Ne olacakti! Ya kosullara uyardi ve Inonu gibi davranirdi yada ayagini kaydirirlar, direnirse bir iki skandal cikarip kuyruguna teneke baglarlar, resmini filan indirirlerdi heryerden. Inonu nasil 'kosullara ayak uyduramadi' diye 'Demokratik Sol' Ecevit'in elinde oyuncak yapildiysa 1970lerde, ona da bir rol bulurlardi. Daha da olmadi Ozal'a yaptiklari gibi acil elden obur dunyaya gonderirlerdi. Bak iste Fidel Castro ayak surtunce, ilk tokezlemede gitti, Raul geldi, ABD ile hemen lambadaya basladi.

Bu ilsler boyle ticaret hayatinda.
Mehmet Gurdal Cetin

Bu arada tekstille ilgili bir haber vereyim.
Bursa tekstil sektorunde kilit bir yerdir.
Ama tekstilcilerin buyuk cogunlugu sinek avliyor.Bir surusu batti zaten

Bu battik diye aglayan tekstilcilerin cogunun Mudanya marinasinda yatlari vardir boy boy. Bu nasil batmaysa :roll:

Neyse konuya devam, dun aksam ihracata calisan (isim vermeyelim) bir firmanin mallarinin satildigi bir magazaya girdik.

Ne alirsan 5 YTL !!
Saka yapmiyorum, Lacoste, Adidas T-shirtler..

Hemen sahtedir defoludur demeyin cunku bunlarin orjinali Bursa'da yapiliyor :D

Ayrica bu urunleri magazasinda satan arkadasin etiket fiyatlarini biliyorum
Bu iste etiket kalitesi cok onemlidir.Buyuk ihtimal elde patlayan bir partiydi.Adamlar iki kamyon satti sanirim.

Metre kareye dusen Lacoste Adidas sayisinda bizim yazlik dunya birincisidir herhalde 8)

Yurtdisindakiler , magazadan Lacoste veya Adidas alirken etiketin fiyatina bakin sonra imalat fiyatini akliniza getirin !

Ve yurtdisinda almayin :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Bir guzel hikaye gecti basimdan yazayim dedim. Lisede edebiyat sinavlarinda kompozisyon 40 puandi (100 ustunden). Bir gun hoca konu olarak "dunyamiz gittikce kuculuyor" gozlemi stune yazin demis soruda. Sinifin hatiri sayilir bir kismi ruzgar ve su erozyonu ile dunyanin "kuculmesinden" bahsetmisti. Neyse, eger yaziniza baslik koymazsaniz 40 puanin bir kismi giderdi. Ben yine de baslik koymayayim, puan falan da kalmadi artik.

Birileri piyango matematigi zayif olanlara uygulanan ozel bir vergi turudur gibisinden birseyler demis. Bir muddettir is icin surekli gidip geldigim Kazakistan'da firmam bir ofis acti. Bu ofice bir araba alindi, arabaya da bir sofor tutuldu. Sofor bizi arabasiz zamanimizda taksisiyle otleden ise getirip goturen gencten bir cocuk. Rusca ve Kazakca'dan baska lisan bilmiyor, o Kazakca ben Turkce cat pat anlasiyoruz.

Neyse, Eldos Cuma gunu ben arabaya binince kartpostal buyuklugunde bir kart cikardi cebinden, ustnde iki araba resmi, bir Camry bir de Mercedes. Bilet aldim, piyango var dedi, biletin fiyati 150 dolar civarlarinda dedi. KAc bilet var dedim, 320 dedi.

Eldos cok sempatik, tatli bir insan. Toplumu Sovyetler'den kopmanin ve de petrol bulmanin sonucunda son 20 senedir bas dondurucu bir hizla degisiyor, Eldos da bu ruzgarlara kapilmis giden bir suru Kazak'tan biri, bu degisimi fazla entellektuel anlamda dusunmese de etkilerini siddetle hisseden.

Neyse, icimden cocugun haline uzuldum ($150 burada iyi para, Eldos zugurt ama araba hayali var, baskalarinin arabalarini kullanmaktan bikmis). Piyango matematigi zayiflara uygulanan ozel bir vergi, Eldos da vergilendirilmis dedim, tabii cocuga da insallah dedim, o da insallah, nasipse dedi. Ama her moku bilen sahsim Eldos'un haline uzuldu ve de gunune devam etti. Kendim hayatta piyango bileti almam, alanlara da soyle biraz vah vah diye bakarim ya, aynen o tavir devam ettim, saece $150yi iyice fahis bularak.

Neyse, bugun arabaya bindim, Eldos beslik simit gibi siritiyor. Elinde yine arabalarin resmi, parmagiyla Camry'i gosteriyor. Camry'i kazandigini anlamak icin her moku bilmeye de gerek yok. Eldos zevkten dort kose, elini sIkIp tebrik ettim. Piyango konusunda fikrim degisti ya da yakinda her cekilise bir seri almaya baslayacagim falan da yok, ama guzelce bir gulumsedim Cuma gunku tavrima. Araba da Eldos'un hayatini degistirir sanirim, buradaki yasitlari gibi evlenir yakinda.

Lutfen hikayemden ders cikarmayin yalniz, piyango bileti alinca "expected value"hala odenen bilet parasindan dusuk, bazen epeyce dusuk.

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: ..
Neyse, Eldos Cuma gunu ben arabaya binince kartpostal buyuklugunde bir kart cikardi cebinden, ustnde iki araba resmi, bir Camry bir de Mercedes. Bilet aldim, piyango var dedi, biletin fiyati 150 dolar civarlarinda dedi. KAc bilet var dedim, 320 dedi.
Ali
Eldos 320 tane bilet mi almis tanesi 150 dolardan. Burasini pek anlamadim. Oyle ise Camry adama 48000 dolara mal olmus ki kazik yemis. Yok toplam 320 bilet varsa adamlar 48 bin dolara bir Camry bir de Mercedes verdilerse piyongadan para kazanmamislar demektir.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Aug 18, 2008 5:54 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:
Ali Gursel wrote: ..
Ali
Eldos 320 tane bilet mi almis tanesi 150 dolardan. Burasini pek anlamadim. Oyle ise Camry adama 48000 dolara mal olmus ki kazik yemis. Yok toplam 320 bilet varsa adamlar 48 bin dolara bir Camry bir de Mercedes verdilerse piyongadan para kazanmamislar demektir.
Toplam 320 bilet var, ama arabalar yeni degil Cengiz.
Post Reply