Goldman Sachs & Galatasaray

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Gökcigdem
Staff Member

Goldman Sachs & Galatasaray

Post by Murat Gökcigdem »

GS, Goldman Sachs'tan $170 mlna kadar finansman alacak, hisse %5'e yakın primli
309 words
5 September 2008
06:45 am GMT
Reuters - Türkçe Haberler
Turkish
(c) 2008 Reuters Limited

(Analist görüşü ve ilk seans kapanış bilgisi eklendi)

İSTANBUL, 5 Eylül (Reuters) - Galatasaray Sportif , Galatasaray Futbol A.Ş. ile muhtemel birleşmesi kapsamında yapılacak çağrının finansmanı için Goldman Sachs'ı 100 milyon dolarlık uzun vadeli bir kredi için yetkilendirmesinin ve ayrıca 50 milyon dolarlık ve gerekirse 70 milyon dolara çıkarılabilecek bir tahvil ihracı için de Goldman Sachs ile anlaştığını açıklamasının olumlu etkisiyle ilk seansı yüzde 5'e yakın primli tamamladı.

Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, "Galatasaray Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş. birleşecek. Galatasaray bu birleşme için Goldman Sachs'tan kredi bulmuş. Dolayısıyla yatırımcılar artık gerçekleştirlecek çağrıya oynuyor" diye konuştu.

Endeks genelindeki değer kaybına karşın Galatasaray Sportif birinci seansı yüzde 4.67'lik yükselişle 157 YTL seviyesinden kapattı. İMKB Ulusal 100 Endeksi <.XU100> ise ilk seansta yüzde 2.58 değer kaybetti. Açıklamanın ardından saat 1130'dan itibaren sürekli müzayede pazarında yeniden işlem görmeye başlayan Galatasaray Sportif hissesi, saat 1137 itibariyle yüzde 7.33'lük yükselişle 161 YTL fiyat seviyesinde seyrediyordu. Hisse, gün içinde yüzde 7.94'lük primle 163 YTL'lik fiyat seviyesine kadar yükseldi.

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu, Galatasaray Sportif ve Galatasaray Futbol A.Ş.'nin muhtemel birleşmesi öncesinde Galatasaray Sportif hissedarlarına yönelik olarak yapılması düşünülen çağrının finansmanı için Goldman Sachs'ı yapılandırma aracı kurumu olarak belirlediğini Temmuz ayında açıklamıştı.

Galatasaray Sportif'in hissedarlarından QVT Fund LP, Galatasaray Sportif ile Galatasaray Futbol AŞ'nin birleşmesine yönelik çalışmalar başlatılması sebebiyle önce Sermaye Piyasası Kurulu'na itiraz dilekçesi vermiş daha sonra da şirket yöneticileri aleyhine dava açmıştı.

QVT'nin Galatasaray Sportif ile Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği A.Ş.'nin birleşmesi konusunda SPK'ya yaptığı başvuru sonucunda Kurul, birleşmeye onay için azınlık hissedarlarına çağrı yapılması şartı getirmişti.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Cok tehlikeli isler bunlar eger isin basinda isi iyi bilemiyorsa. Eger Yillar once sirf o anlik sicak para amaci ile bu isi baslatan yapi, bu isi bitirmeye calisan yapi ise pek saglikli degil.
Isin gercegi Galatasaray'in neden bu ise bu sekilde basladigini ve denklemdeki bilinmiyenlerin bir cogunu hic bir zaman bilemiyecegiz.

Arada hangi sirketler ve sahislar bu spekulasyonlardan ve tahvil manipulasyonundan karli cikicak, iste bu cok onemli.

Daha fazla yazmadan once olayin sonuclanmasini bekliyecegim. Ama sunu soylemeliyim bu is kotu yapmak, kotu transfer yapmaya benzemez. Ben bu yonetimdeki isimlerin bu konuyu olabildigince basarili bitiricegine inaniyorum.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozgur A. Boztepe wrote:Isin gercegi Galatasaray'in neden bu ise bu sekilde basladigini ve denklemdeki bilinmiyenlerin bir cogunu hic bir zaman bilemiyecegiz.
Turgay Seren biliyordu sanirim ve dili dondugunce boncuklari ortaya dokmeye calismisti. Sonra bir sekilde susturdulardi onu da.
Ozgur A. Boztepe

Murat Kara wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote:Isin gercegi Galatasaray'in neden bu ise bu sekilde basladigini ve denklemdeki bilinmiyenlerin bir cogunu hic bir zaman bilemiyecegiz.
Turgay Seren biliyordu sanirim ve dili dondugunce boncuklari ortaya dokmeye calismisti. Sonra bir sekilde susturdulardi onu da.
Hatirliyorum ve o gun Turgay abi'nin sadece Galatasaray'in menfaati icin sustugunu dusunmek istiyorum.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Su an GS Sportif AS'nin piyasa degeri 260 milyon dolar. Sportif AS-Futbol AS birlesmesi icin halka acik senetlerin %37'sini cagirsalar, 96 milyon dolar odemeleri gerekir.

Futbol AS disindaki temettu odemelerine de halka acildigindan beri kabaca 50 milyon dolar gitti. Sportif AS'yi halka acmayi temizlemenin bilancosu 150 milyon dolar.

Zamaninda halka acilma asamasinda sirketin kasasina 20-30 milyon dolar para girmisti ancak. Net 120-130 milyon dolar zarar var.

Bitmedi, Sportif AS hisse senedi 90-100 YTL civarinda nerdeyse 1-1.5 yil dolandi durdu. Bu operasyon o zaman yapilsaydi %30-%40 daha ucuza geri cekilecekti halka acik kisim. Yani bir 30-40 milyon dolar daha isi uzatmaktan gereksizce heba olup gitti.

Turgay Seren'in hicbir sey bildigi yok, o sadece muhalefet yapmak istedigi icin halka acilmaya karsi cikti. Besiktas ve ozellikle de Fenerbahce cok akilli halka acilmalar yaptilar. Bir sonraki mesajimda butun kulupleri karsilastiracagim.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

----------------------------------------------------------------------------
Kulup...... Piyasa Degeri......Kar........Fiyat/Kazanc.. Halka aciklik
................milYTL (mil$).... (milYTL).... Orani................ (%)
--------.... ----------------.... ---------..---------------.. ----------------
GS ............321 (260).......... 70.4..........4.6..................37

FB............1875 (1518)........57.5........ 32.6................ 15

TS.............327 (265).......... 26.8........ 12.2................ 25

BJK............100 (80)............ -2.9.......... -.................... 15

Dort kulubun karsilastirmali piyasa degerlerini,karlarini,fiyat kazanc oranlarini ve halka acikliklarini verdim. Besiktas'in sirketi digerlerinden farkli, kar zarar ortakligi seklinde ve borc yuku de tasiyabiliyor, ancak kar ederse o zaman temettu oduyor. Digerleri ise satis uzerinden temettu oduyorlar.

- Bu tabloya bakinca en fazla kar eden GS, satistan temettu odeyen sirketler icinde hem piyasa degeri hem de relatif degeri (fiyat/kazanc) en dusuk GS.

- FB relatif olarak GS'den 7 kat daha degerli (32.6/4.6). TS ise 2.6 kat daha degerli (=12.2/4.6). Relatif degerde fiyat kazanc oranini kullandim.

- FB'nin dev sayilabilecek 1.5 milyar dolarlik bir piyasa degeri var. Adamlar ertesi gun ha diyip bir %10 hisse daha satsalar, 150 milyon dolar kaldirirlar. Muazzam bir finansal guc bu, ve sirketin yalnizca %15'i halka acik. GS'in tipatip ayni bir finansal sistemle (satislardan temettu dagitmakla) korkunc bir basariya ulasmislar. Peki bunun maliyeti ne, her sene disariya ne kadar para saciyorlar? Satistan %95 temettu veriyorlar diye biliyorum. 57.5x%15x%95= 8.2 milyon YTL yapar ki, bu FB icin hicbir sey degil. Bu kadar buyuk bir finansal gucu surdurmek icin deger.

FB'nin degerinin asiri sismis oldugunu da dusunmuyorum. Karli sirketlerin fiyat/kazanclari 10-15 gibi iken, yuksek oranda nakit temettu odeyen borsa duserken yukselen, (kulubu sampiyonlar liginde) bir sirketin fiyat/kazancinin 30 civari olmasi normal.

- Peki GS FB'den daha fazla kar etmesine ragmen nasil boyle guduk bir piyasa degerinde kaliyor, hatta TS'nin bile altina iniyor? Sebebi artik eskisi gibi satistan %90-%100 degil, odeyebilecekleri minimum olan %15'i odemeleri. Halka aciklik cok fazla oldugu icin disari artik para sacamiyorlar. Minimumu odemelerine ragmen bile kabaca 4 milyon YTL temettu odeniyor. (70.4 x %15 x %37). FB ile aradaki 7 kat deger farkini da asagi yukari temettu odeme oranlari belirliyor. (yani ne kadar ekmek o kadar kofte, %95/%15=6.3)

- TS, GS ve FB'ye benzer bir sistemde, ama GS'den daha fazla oranda temettu oduyor.

- BJK’nin piyasa degeri oldukca dusuk ama en azindan etrafa hic para sacmiyor.

Durumu ozetlersek, 50 milyon dolar temettu sacip, sirketin nerdeyse %40’ini satmamiza ragmen elimize cok cuzi bir para gecmis, en dusuk piyasa degeri ve en dusuk relatif deger de bize ait. Uzucu yani en karli sirket de bize ait. Buna ragmen kurulan sistem surdurulebilir degil ve bir 100 milyon dolar daha odeyip hisseleri geri toplamamiz lazim.

Benim akademisyen olarak ulastigim bilgilerden cikardiklarim bunlar. Borsaci arkadaslarin belki bildikleri baska seyler vardir.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozgur A. Boztepe wrote:
Murat Kara wrote:
Hatirliyorum ve o gun Turgay abi'nin sadece Galatasaray'in menfaati icin sustugunu dusunmek istiyorum.
Bu mantigi anlamak imkansiz. Yani o gunku yonetimin menfaati ile GS'nin menfaatini ayni kefeye konursa ancak senin dedigin sey mumkun. Bazi insanlar nedense bu basit gercegi yani yonetim ile kurumu birbirinden ayiramiyorlar. Ali de dun ayni tuzaga dustu. Mesela milliyetciler de bir hukumet veya muhalefet partisinin menfaati ile Turkiye'nin menfaatlerini birbirine karistirmaktan memnundurlar her zaman icin.

GS'nin icinden birisinin (buna yonetimin icersinden birisi de dahil) GS'nin ileride basina is acacak bir seye muhalefet etmesi kadar dogal bir sey olamaz. Eger yonetimler hep ayni seye imza atacak diye secilselecrdi o zaman yonetime gerek kalmazdi. Bir tane adam secerdin herseye o karar verirdi.

Buradaki kavram karmasi su: bir yonetim karar aliken beraberce alir (oy verir vs) fakat o karar uygulanirken asker gibi tek bir vucut olarak uygulanir. O fikre katilsan da katilmasan da savunmak zorudasindir eger o yonetimin bir parcasiysan.

Bir kere Turgay Seren yonetimin parcasi degildi ve alinan karara karsi ciktiydi daha o karar uygulanmadan once. Ayrica karar asmasinda yonetimden da muhalefeter vardi bu konuda.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Levent Guntay wrote:----------------------------------------------------------------------------

Dort kulubun karsilastirmali piyasa degerlerini,karlarini,fiyat kazanc oranlarini ve halka acikliklarini verdim. Besiktas'in sirketi digerlerinden farkli, kar zarar ortakligi seklinde ve borc yuku de tasiyabiliyor, ancak kar ederse o zaman temettu oduyor. Digerleri ise satis uzerinden temettu oduyorlar.

- Bu tabloya bakinca en fazla kar eden GS, satistan temettu odeyen sirketler icinde hem piyasa degeri hem de relatif degeri (fiyat/kazanc) en dusuk GS.

- FB relatif olarak GS'den 7 kat daha degerli (32.6/4.6). TS ise 2.6 kat daha degerli (=12.2/4.6). Relatif degerde fiyat kazanc oranini kullandim.

- FB'nin dev sayilabilecek 1.5 milyar dolarlik bir piyasa degeri var. Adamlar ertesi gun ha diyip bir %10 hisse daha satsalar, 150 milyon dolar kaldirirlar. Muazzam bir finansal guc bu, ve sirketin yalnizca %15'i halka acik. GS'in tipatip ayni bir finansal sistemle (satislardan temettu dagitmakla) korkunc bir basariya ulasmislar. Peki bunun maliyeti ne, her sene disariya ne kadar para saciyorlar? Satistan %95 temettu veriyorlar diye biliyorum. 57.5x%15x%95= 8.2 milyon YTL yapar ki, bu FB icin hicbir sey degil. Bu kadar buyuk bir finansal gucu surdurmek icin deger.

FB'nin degerinin asiri sismis oldugunu da dusunmuyorum. Karli sirketlerin fiyat/kazanclari 10-15 gibi iken, yuksek oranda nakit temettu odeyen borsa duserken yukselen, (kulubu sampiyonlar liginde) bir sirketin fiyat/kazancinin 30 civari olmasi normal.

- Peki GS FB'den daha fazla kar etmesine ragmen nasil boyle guduk bir piyasa degerinde kaliyor, hatta TS'nin bile altina iniyor? Sebebi artik eskisi gibi satistan %90-%100 degil, odeyebilecekleri minimum olan %15'i odemeleri. Halka aciklik cok fazla oldugu icin disari artik para sacamiyorlar. Minimumu odemelerine ragmen bile kabaca 4 milyon YTL temettu odeniyor. (70.4 x %15 x %37). FB ile aradaki 7 kat deger farkini da asagi yukari temettu odeme oranlari belirliyor. (yani ne kadar ekmek o kadar kofte, %95/%15=6.3)

- TS, GS ve FB'ye benzer bir sistemde, ama GS'den daha fazla oranda temettu oduyor.

Durumu ozetlersek, 50 milyon dolar temettu sacip, sirketin nerdeyse %40’ini satmamiza ragmen elimize cok cuzi bir para gecmis, en dusuk piyasa degeri ve en dusuk relatif deger de bize ait. Uzucu yani en karli sirket de bize ait. Buna ragmen kurulan sistem surdurulebilir degil ve bir 100 milyon dolar daha odeyip hisseleri geri toplamamiz lazim.

Benim akademisyen olarak ulastigim bilgilerden cikardiklarim bunlar. Borsaci arkadaslarin belki bildikleri baska seyler vardir.
Açıklama için teşekkürler. Eline sağlık.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Murat Kara wrote:Bu mantigi anlamak imkansiz. Yani o gunku yonetimin menfaati ile GS'nin menfaatini ayni kefeye konursa ancak senin dedigin sey mumkun. Bazi insanlar nedense bu basit gercegi yani yonetim ile kurumu birbirinden ayiramiyorlar. Ali de dun ayni tuzaga dustu. Mesela milliyetciler de bir hukumet veya muhalefet partisinin menfaati ile Turkiye'nin menfaatlerini birbirine karistirmaktan memnundurlar her zaman icin.

GS'nin icinden birisinin (buna yonetimin icersinden birisi de dahil) GS'nin ileride basina is acacak bir seye muhalefet etmesi kadar dogal bir sey olamaz. Eger yonetimler hep ayni seye imza atacak diye secilselecrdi o zaman yonetime gerek kalmazdi. Bir tane adam secerdin herseye o karar verirdi.

Buradaki kavram karmasi su: bir yonetim karar aliken beraberce alir (oy verir vs) fakat o karar uygulanirken asker gibi tek bir vucut olarak uygulanir. O fikre katilsan da katilmasan da savunmak zorudasindir eger o yonetimin bir parcasiysan.

Bir kere Turgay Seren yonetimin parcasi degildi ve alinan karara karsi ciktiydi daha o karar uygulanmadan once. Ayrica karar asmasinda yonetimden da muhalefeter vardi bu konuda.
Sevgili Murat,

Benim kafam karisti. Simdi karar alinirken muhalefet ediliyor, ama uygulama yek vucut.

Skibbe takima TD olmus. Anlasma imzalanmis. Yani kelimenin her anlamiyla karar alinmis. Karar alindiktan sonra uygulamaya gecilmis, hoca takimin basinda.

Ama dur bir dakika, karar alindiktan haftada bir tekrar tekrar aliniyor olamaz. Yani karar alinirken muhalefet mumkun, sonra karar alinacak, ama iki haftada bir falan karar tekrar gozden gecirilip, muhalefet yapilacak soz konusu olamaz diyor mantik. Cunku o zaman bu uygulama hep beraber yapilcak lafinin manasi kalmiyor, uygulama surekli bir karar sureci icinde kaybolup gidiyor.

Ya da basinda hoca ile ilgili haber cikinca mi karar tekrar gozden gecirilecek?

Teorin iyi baslamis, hatta kendi kaleminden yonetimin neden Skibbe konusunda herhangi bir muhalefeti olamayacagini da aciklamissin, cunku karar alinip uygulama asamasina gecilmis.

Teorinin eksik tarafi ise su: duzgun bir sistemde karar alinirken sadece kararin kendisi alinmaz. Ya sistemin kendi icinde (ulkelerde anayasa, kurumlarda tuzuk, sirketlerde ana sozlesme vb.) ya da kararin icinde kararin ne kadarlik alindigi ve bunun hangi sartlarda degistirilebilecegine dair kurallar bulunur.

Hicbir sistem bugun karar aldik, yarin ayni karara bir daha bakalim, degistirelim, sonra iki gun durup bir daha bakip yine degistirelim mantigiyla isleyemez. O yuzden 4 ya da 5 senede bir secim olur ama iki haftada bir secim yapilan ulke yok. Ha, bu arada anayasanda madde bulunur, bir secimden sonra meclis aritmetigi hukumet kurulmasina el vermiyorsa, iki ay sonra tekrar secim yapilir misali.

Senin kendin de belittigin gibi karar alindiktan sonra esas olan sistemin islemesidir.

GS'in teknik direktoru belirlendikten sonra ligin ikinci haftasinda buna muhalefet olmaz, karar alinmis. Bunun istisnasi adamin isini yapamayacak hale gelmesi (kaza gecirdi koturum oldu, kafayi usuttu vs.), yasalarla yabanci antrenor yasaklanmasi, adamin Nazi partisi uyesi olup Almanya Turklerin evlerini yaktiginin ortaya cikmasi gibi anormal durumlardir.

Biz CL'den elendik, Kayseri ile berabere kaldik, hadi su iki ay onceki hoca kararina bir daha bakalim ciddi kurumlarda mumkun olmayacak istir. Ayni senin yazdigin gibi, karar alinmis, uygulamaya gecilmistir. Benim gorebildigim oratada anormal bir olay da yok. Yonetim kendi cikari icin degil, kurumun maskara olmamasi icin kararini isletmeye devam etmelidir.

Aksi bir teori varsa merakla bekliyorum, hocalarin ligin ikinci haftasinda tekrar tartismaya ve muhalefete tabii olmasinin mesru oldugu sistem yani.

Ali

Edit, adminlere bir rica bu arada, lutfen Murat'in (kismi) ve benim Skibbe ile ilgili mesajlari ilgili topice tasinsin. Bu konudan bayilanlari ve gina gelenleri Goldman Sachs okumak isterken Skibbe okumaya zorlamayalim. Tesekkurler.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ali Gursel wrote:Benim kafam karisti. Simdi karar alinirken muhalefet ediliyor, ama uygulama yek vucut.

Skibbe takima TD olmus. Anlasma imzalanmis. Yani kelimenin her anlamiyla karar alinmis. Karar alindiktan sonra uygulamaya gecilmis, hoca takimin basinda.

Ama dur bir dakika, karar alindiktan haftada bir tekrar tekrar aliniyor olamaz.
Inanmadigin bir karari yonetimin bir askeri gibi uygularken ote yandan inanmadigin seye karsi kampanya yurutursun. Demokrasi budur! Bu demokratik hakka inanmayanlar ya da gicik olanlar o kampanya yapan kisiyi (ya da kisileri) hainlik ile suclar bu arada. O da isin cilvesi tabii. Buna ister ofsayt de ister faul. (Bence tartismasiz penalti.)

Eger bu kampanya yeni bir karar asamasina ulasilmasina yetecek bir sonuc dogurursa o zaman tekrar karar alinmasi icin oylamaya gidilir. Asker uniformasi atilir, bilgin onlugu giyilir tekrar. Yoksa o kurum hayatinda her konuda sadece tek karar almak gibi sacma bir durum ile karsi karsiya kalir.

Senin dedigin yaklasim cok burokratik bir yaklasim olur ve uzun vadede sistemi bogar. Avukatlar burokrasiden hoslanirlar ama ne yazik ki burokratik yontemlere dalarsan Sovyetler Birligi filan gibi bir canavar yaratirsin sonunda. En saglam yontem herkese kampanya serbestisi saglamak, kampanya yapmayi tartisilmaz bir temel hak haline getirmek ve hatta bagimsiz kampanyalar icin butceler ayirmak, vs.

Eger yonetim icinde Skibbe'ye muhalefet varsa ve Polat bu muhalefet icinde degilse, o zaman o kisinin (ya da kisilerin) yaptigi kampanyayi basarisiz hale getirmek icin basin onune cikarak boyle bir kampanyanin olmadigini soylemek ve tek-vucut edebiyati yapmak klasik bir yontem. Bu klasik bir siyasi manevra.

O nedenle ilk mesajimda acaba boyle bir durum mu var diye spekule ettim. Durup dururken tek-vucut edebiyati yapmak gereksiz cunku.

Ama dendigi gibi bu haber tamamen yalan da olabilir. O zaman havanda su dovuyoruz demektir.
Ozgur A. Boztepe

Murat Kara wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote:
Murat Kara wrote: Turgay Seren biliyordu sanirim ve dili dondugunce boncuklari ortaya dokmeye calismisti. Sonra bir sekilde susturdulardi onu da.
Bu mantigi anlamak imkansiz. Yani o gunku yonetimin menfaati ile GS'nin menfaatini ayni kefeye konursa ancak senin dedigin sey mumkun. Bazi insanlar nedense bu basit gercegi yani yonetim ile kurumu birbirinden ayiramiyorlar. Ali de dun ayni tuzaga dustu. Mesela milliyetciler de bir hukumet veya muhalefet partisinin menfaati ile Turkiye'nin menfaatlerini birbirine karistirmaktan memnundurlar her zaman icin.

Benim demek istedigim baska idi orda. Turgay abinin yazdiklarinda galatsaraydan bagimsiz bir plan ve programi oldugunu dusunuyorum, ama bunu bir turlu hazmedemiyorum. Yukarda yazdiklarina katiliyorum Turgay abi den bagimsiz olarak.
Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Levent Guntay wrote:----------------------------------------------------------------------------

Karsilastirmali analiz icin tesekkurler, zevkle okudum. Olayin bu boyutu hakkinda ne kadar cahil oldugumu anlamam icin gercekten cok yardimci oldu. Galatasaray'i yonetenlerin karar mekanizmalarini bu kadar berbat isletmelerine de cok sasirdim. Lutfen su anki surec (birlesme, kredi) ilerledikce bu konudaki analizlerinize devam edin.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Isin dogrusu, son zamanda, bu memleketin haberinlerini de, bizimkilerini de cok iyi takibedemedim. Az once LigTV haberleri sonunda, bizim hisse senedinin %120'lik bir artisla :shock: 300-küsür lira degerde oldugunu filan soyleyince, neler oluyor yahu diye bir bakmis oldum. Bahri'cigim, hele bir aydinlat bizleri!?! :)

Bulabildiklerim icinde, bizim bu birlesme icin sirtimizi dayamaya niyetlendigimiz Goldman Sachs'in:
abd hükümetinin hazırladığı 700 milyar dolar tutarındaki yardımdan yararlanmak için yatırım bankası statülerinden vazgeçerek abd merkez bankası'nın (fed) denetimine
girmis olmasi var (reuters kokenli haber 1 - haber 2). Bu yukarda bahsi gecen kredi olasiligimizin da ortadan kalkmasi anlamina mi geliyor??

Dedigim gibi, haberler hesabi, borsayi hic takibetmiyordum, ParaGaranti sitesinde ama, oyle 300'lerin ustunde bir fiyat bulmus olmadim GSRAY hisse senedi icin. Bizde de "kapanis sonrasi" tipte alisveris yapilabilen ortamlar filan mi var acaba?? Bu ucuk kacik fiyat dogruysa, bu Goldman Sachs olaylari ile mi baglantili? Bilenler bir aciklasin hele bir zahmet!?
Özgür
Ozgur A. Boztepe

Ozgur Huseyinoglu wrote:Isin dogrusu, son zamanda, bu memleketin haberinlerini de, bizimkilerini de cok iyi takibedemedim. Az once LigTV haberleri sonunda, bizim hisse senedinin %120'lik bir artisla :shock: 300-küsür lira degerde oldugunu filan soyleyince, neler oluyor yahu diye bir bakmis oldum. Bahri'cigim, hele bir aydinlat bizleri!?! :)

Bulabildiklerim icinde, bizim bu birlesme icin sirtimizi dayamaya niyetlendigimiz Goldman Sachs'in:
abd hükümetinin hazırladığı 700 milyar dolar tutarındaki yardımdan yararlanmak için yatırım bankası statülerinden vazgeçerek abd merkez bankası'nın (fed) denetimine
girmis olmasi var (reuters kokenli haber 1 - haber 2). Bu yukarda bahsi gecen kredi olasiligimizin da ortadan kalkmasi anlamina mi geliyor??

Dedigim gibi, haberler hesabi, borsayi hic takibetmiyordum, ParaGaranti sitesinde ama, oyle 300'lerin ustunde bir fiyat bulmus olmadim GSRAY hisse senedi icin. Bizde de "kapanis sonrasi" tipte alisveris yapilabilen ortamlar filan mi var acaba?? Bu ucuk kacik fiyat dogruysa, bu Goldman Sachs olaylari ile mi baglantili? Bilenler bir aciklasin hele bir zahmet!?
Spekulasyonlar fiyat yukseltiyor. Millet Gs geri alicak diye ucuzdan hisse aliyorki pahaliya klube geri satsin.
Zaten klup yoniticilerinin bir kismi bu isleri ilk duyduklarindan almislardir hisseleri para kazanmak icin. Ben Adnan Polati taniyorsam bu isten para kazanicak. Zaten Bu akdar yuksekten ucarken hisse senetleri onlari geri almaz.
Ne hallere dustuk, millet hisse senetlerinin degeri artsin diye dua eder, biz dussun diye ediyoruz.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bu Goldman Sachs denen yatırım bankası hala batma dı mı :lol:
Yoksa Bush amca onu da devletleştirdi mi?
Post Reply