Galatasaray 2020-2021

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Galatasaray 2020-2021

Post by Selcuk Samli »

Lig bitmeden klasik basligi acmaya karar verdim. Çok bilinmezli bir sezona giriş yapacağız. 2019-2020 şampiyonu hangi kulüp olacak? SL'ne, Avrupa Ligi'ne hangi kulüpler katılacak? Yeni sezonda maclarda seyirci olacak mi?(Büyük ihtimalle hayır) Kulüplerin gelirleri ne kadar etkilenecek? Federasyon goreve devam edecek mi? Kiralık futbolcularimizin durumu ne olacak? Sakatligi olan oyuncularimiz ne zaman ve ne durumda donecekler?vb...

Bu şartlar altında çok dikkatli hareket etmek lazım. Maliyetler her zamankinden daha çok onem taşıyacak. Bugun, genc takimlarimizda yetişmiş iki oyuncumuzun kulüpleri ile olan sözleşmeleri sona erdi. Arda Turan ve Semih Kaya. Maliyetler uygun olursa,yeni sezonda ikisini de GS'da görmek isterim. Ikisinin de faydalı olacagini düşünüyorum.

Erhan Telli, Arda konusundaki düşüncelerini anlatmış, katılıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=ZPeH3PG-4Ig

Ilerki günlerde görüşlerimi yazmaya devam edeceğim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Re: Galatasaray 2020-2021

Post by Selcuk Samli »

Cogunlugun aksine, Mbaye Diagne'nin sezona GS'da başlayıp devam etmesini mantıklı buluyorum. 13 Milyon Euro yatırım yaptigimiz, Super Lig'i taniyan, 30 yasin altında, golcu bir forvet. Maalesef bir senedir futbol oynamiyor. Onu iyi calistirip, morallendirip eski formuna tasimamiz lazım.

Tabii, Christian Luyindama, Marcao, Emin, Taylan,ve Emre Akbaba'nin form durumları da onemli olacak. Özellikle Emre Akbaba'nin çok faydalı olacagini düşünüyorum. Taylan'in defansif performansını görünce, çok iyi bir 8 numara olabileceğine inanmaya başladım. Iyi calisip, saglikli kalabilirlerse onemli katki yapacaklarını tahmin ediyorum.

Kiralık oyuncularin hepsi kalsın isterim, ama mümkün olacak mi bilmiyorum.

Ryan Donk'un sözleşmesi bitiyor, uzatabilirsek olumlu olur. Martin her zamanki gibi sigortamız.

Nando'nun sakatligi büyük bir talihsizlik oldu. Özellikle ilk yari icin, Okan ile rekabete girecek, tecrübeli bir kaleciyi kadroda düşünmemiz gerekir. Basında bir suru kaleci ismi geciyor. Eğer yabancı kaleci düşünülüyorsa senelerdir yedek oturan bir kaleciyi alıp getirmek yerine, Ibrahim Sehic düşünülebilir. Çok tecrübeli, Turkiye'yi taniyan, iyi bir kaleci. Maliyeti de uçuk olmaz.

Yabanci oyuncu sayısı ve maliyetler problem olmasa alternatif olarak Ryan Babel kadroda düşünülebilir ama boyle bir durum yok maalesef. Ryan'in baska bir kulübe transferi, kiralık veya bonservisi ile mantıklı olur. Takas da düşünülebilir.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugunku maca baktim da bu Jesse'nin kiralık veya satilik olarak gönderilmesinde fayda var. Daha yolu uzun.
Sofian'in da talibi varsa gönderilmesinden yanayim. Bu kadar kritik haftalarda sorumsuzca kirmizi kart goren adamdan uzun donemde GS'a fayda gelmez.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Iki sezondur UEFA'nin saçma sapan uygulamaları yüzünden sürekli kadroyu değiştirmek durumunda kaldık. Bir oyuncuya senelik 5 milyon Euro maas verebiliriyoruz ama, mesela, 4 milyon Euro bonservis parası verip, 1 milyon Euro da maas ödeyemiyoruz.Bu durum transfer hatalarına da yol açıyor. Defalarca soyle garip bir şey de duydum. Doğru mu yanlış mi bilmiyorum. Diagne'ye 13 milyon Euro vermiştik ya, 13 milyon'un o ara transfer doneminde harcanması gerekiyormuş. Yani ben kis doneminde 3 milyona bir santrfor alayım, 10 milyonu da yaz doneminde harcarım diyemiyormuşuz. Sacmaligin daniskası. Kim düşünür bunlari merak ediyorum. "Pure Genius". Bu sezon da ayni saçmalıklarla bogusacagiz. Bir de üstüne yabancı oyuncu kisitlamasi gelecek. Insan aklini oynatır yani.

Hoca basarisizligi üstleniyor, ama kotu gidisata sebep sadece hoca olamaz. Bu adil bir dusunce olmaz zaten. Ikinci yarinin ilk 7-8 haftasında GS ligi domine ederken farklı bir hoca yoktu takimin basında. Mesela, gecen hafta Basaksehir'e karşı bir suru eksikle oynadigimiz futbolu kolay kolay her takim oynayamaz.Kolay birşey degil ama, hocanın fazla moralini bozmadan yola devam etmesi lazım. Bu sanssizliklar her sezon tekrarlanmaz sonuçta.

Bu sezon transferde hangi oyuncular gelecek bilmiyorum ama, gecmisteki sakatliklari iyi incelememiz lazım. Gecmiste fazlaca sakatlanan oyuncuların transferini mantıklı bulmuyorum. Hocanın çok iyi bir oyun felsefesi var, carklar işlediği zaman seyretmek çok keyifli oluyor. Bu felsefeye uygun oyuncular düşünülmeli. Mesela hızlı ve yetenekli kanat oyunculari, dikine dripling ve pas yaparak, sallanmadan rakip sahaya gidebilen oyuncular gibi. Cok iyi bir oyuncu olmasina rağmen, Babel, hocanın oyun felsefesine uygun bir kanat oyuncusu degil mesela. Ayrıntılara dikkat etmek lazım.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bakıyorum da son günlerde Radamel Falcao'yu karalama kampanyası başladı. GS'lilar bundan uzak dursun. Sözleşmeli futbolcumuz sonuçta. Yeni sezon icin onu fiziksel ve psikolojik olarak en iyi sekilde hazırlamamız lazım.

Genc takimlarimizdan gelen oyuncular icinse, Emin'in disinda, Atalay ve Ali Yavuz'u özellikle iyi hazirlamamiz lazım. Ozellikle Atalay 8-10 numarada sasirtici derecede iyi performans verebilir.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Mensah soylentileri dolaşıyor. Bayağı yüklü bir bonservis bedeli disinda, disiplin problemleri olan bir futbolcu. Futbolculuguna bir lafım yok da, fazla riskten ve maliyetten uzak durmamız lazım.

Bu sezon transfer icin beğendiğim oyunculari yazdigimda, burayi okuyanlar hadi oradan diyecektir eminim ama, yorumlarımı fiyat/kalite orantisina gore yapıyorum. Özellikle bu sezon icin. Orta saha icin beğendiğim oyunculardan biri Robin Yalcin. Faydalı olur diye düşünüyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ben de takimi 3'lu savunmayla oynarken daha iyi buluyorum.

BIr de sagda solda yazılanları okuyorum da, transfer doneminde gelecek oyunculara kurtarici gözüyle bakılıyor, ve yorumlar da ona gore yapılıyor. Gelecek oyuncular kurtarıcı olmak icin degil, takıma katki vermek, taşınacak yüke el vermek icin gelecek. Yorumlar da buna gore yapılsa keske.

Kulüp her oyuncusunun yaşgününü kutladigi gibi ,Omer Bayramın da yaşgünü kutlamış. Adamın biri de altina yorum yazmış: "GSin oyuncusu degil, bakmayın bu sezon boyle oynadigina, yine boyle oyuncular alacaklar, yine basarisiz olacağız,.....vs,vs,vs. " Ne bicim bir zihniyettir bu? Hiçbir zaman cozemeyecegim. Once adamın bir dogum gununu kutla, sonra bu sezon boyle oynadigi icin mutlu ol. Otur dua et de Omer gibi oyuncular bulalim, ve hepsi onun bu sezon verdigi katkiyi versinler.

https://www.youtube.com/watch?v=PUbuq9uAt8c&t=0s
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

On eleme oynayarak Avupa Ligi'ne gidebilecekmişiz. Açık söyleyim Trabzonspor'un aldigi cezaya üzüldüm. Tam bir UEFA sacmaligi. Mali problemler yasayan bir kulübün, ceza yoluyla, en büyük gelir kalemini yok ediyorlar. Bir de hizlarini alamayıp para cezasi verirler. TS'un harcamasına limit getirseler anlarım.
Onda da senelik bir harcama bütçesi verip, satin almaya karismamalari lazım. Cuzzi bir bonservis bedeli ile transfer edilecek bir oyuncunun yetistirilip satilmasinin engellenmemesi gerekir. Birakin kulüpler parayı kira bedeli, ve/veya imza parası yerine bonservise harcasın. Harcamaya limit koyun, gerisine karismayin.Ayni beladan GS da muzdarip, ondan yazıyorum.

Maclar seyircisiz oynanıyor. Gelirler dustu. Super Lig'de küme düşme kaldirildi, ve kulüpler daha fazla mac oynayacak. Ulusal maçları da düşünürseniz ,Avupa Ligi özellikle bu sezon kulüplerin sirtında ağır bir yuk olacak . Avrupa Ligi UEFA'nin deger vermediği evladı gibi. Katilan kulüpler boğaz tokluğuna oynuyor. Cukkayi zengin kulüpler goturuyor.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hosgeldin Arda, GS'daki bu yeni donemi yine saglikli ve basarili geçirmeni dilerim Yeni ve genc isimler tabii ki onemli ama, Florya'da yetişmiş, tecrübeli oyuncularin, kadroda olması da bir o kadar onemli. Umarim Semih de takıma katılır.

https://www.youtube.com/watch?v=5kWv-AScGBw&t=0s
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Haftaya takim sezonu açıyor fakat kalede, savunmada, ve orta sahada eksiklikler var ve kısa surede kapatılacak gibi durmuyor.
Kampa genc takımlardan 7-8 tane oyuncu katilacakmis, iyi bir şey ama, dinledigim kadarıyla bu oyunculardan beklentiler çok yüksek. Bu da bana mantıklı gelmiyor. Bu kadar ağır bir yuku tasimalari bu asamada çok zor.
Sofian ve Younes dislanmis vaziyette (disaridan net olarak öyle gözüküyor), gidecekler mi veya kalırlarsa ne kadar faydalı olurlar belli degil.
Ryan Donk'un, Ryan Babel'in durumları da belli degil.
Maalesef sezonu yine birçok bilinmezle açıyoruz.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugünkü sponsorluk anlaşması toplantısınin ardından gelen soru ve cevapları dinledim. Bazi seyleri pişirip pişirip tekrar masaya koymak hoş olmuyor ama, kulüp üyesi olarak bunları yazmam lazım.

Transfer donemi 4 Ekim'de bitiyor ama, futbol takimi bu hafta sezon açıyor. Sezon oncesi kampının futbolcular icin önemini yazmaya bile gerek yok. Yönetimin ise bir acelesi yok. Bazi futbolcuları transfer edeceğiz diye kilitleniyoruz, iyi alternatifleri gözden kaciriyoruz. Oncelikli oyuncuyu transfer edeyim diye ugrasirsin, ama bir zaman limiti koyarsın. Mesela, 11 Ağustos'ta zaman doluyorsa, 12 Agustos'ta diger oyunculara yönelirsin.
Zamanlama da çok onemli, bu adamlar robot degil ki. Ondan sonra 4 Ekim'de adamı getiriyorsun, 10 Ekim'de lifi atıyor.

Baskanim, hoca sezon ortasında, Arda'nin transferini acikca istedi. O donem karşı ciktiniz. O günkü kararinizi yok saymayın. O günkü kararinizi, oturup irdeleyip, düşündükten sonra değiştirmis olabilirsiniz, bunda da bence bir anormallik yok.

Bu, kulübü zor duruma düşüren 4 oyuncu kim? Gizli kalmasını istiyor olabilirsiniz ama o zaman bu konuyu keske hiç acmasaydiniz.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ogulcan, ve özellikle Emre'nin transferlerinin sonuçlanmasına çok memnun oldum.Hayirli olsun. Oteki transferler de umarim kısa surede sonuçlanır.
Bu arada Albert Riera teknik ekibe katilmis,ona da çok memnun oldum. Eski oyuncumuz, Ispanyol ulusal takimi, ve Liverpool FC'da oynamis bir futbolcu.
Çok katkisi olur diye düşünüyorum.

Ogulcan ve Emre ile ilgili tanıtım videoları:

https://www.youtube.com/watch?v=DsI_jfe8JfI

https://www.youtube.com/watch?v=kywj5VTOqnA
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yorumculari dinliyorum da hayal aleminde dolaşıyorlar. Bu kadronun yeterli oldugundan bahsediyorlar. Sakatlik yaşanmazsa evet. Ilk 11'de oynaması gereken oyuncular ayrılmazsa veya formsuz olmazsa evet. Genc takımlardan gelen oyuncularımız olağanüstü bir performans gösterirse evet.

Kalede, stoper bölgesinde, orta sahada "alternatif oyuncu" eksiği var. Dusuk maliyetlerle bu sorun giderilebilir. Yeter ki problemin farkında olalım, ve mümkün olduğu kadar çabuk cözelim (çözüm Mensah'da degil kanımca).
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bu Mensah transferi günlerce gundemi meşgul etti. Bana gore,ihtiyacımız olan bir oyuncu degildi. Bir de bonservis parası odeyecektik.
BJK transfer etmiş, 19:05 de aciklamislar. Neden 19:05? Adamı transfer etmişsiniz tamam, GS ile alıp veremediginiz ne? Suleyman Abi'nin, Battal Abi'nin BJK'nun geldigi hale bakin, üzülüyorum. Messi'yi mi transfer ettiniz bilader, bu yaygara ne?

Bizim taraftarlar da takmış bu ise. Yahu, elimizde o pozisyonda oynayabilecek Emre Akbaba, halen takımda olan Younes, Taylan, Atalay gibi oyuncular var.
Yönetim, takimin bütçesini 40 Milyon Euro'ya çekmeye calisiyor, FFP var. Boyle bir transfer yapmadigimizin nesi sizi rahatsız ediyor?
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bu transferin resmiyet kazanmasını bekliyordum. Çok beğendiğim ve yetenekli bir oyuncu. Hayırlı olsun.

Kerem hakkında kısa bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=5iUXaXRngu4
nefvakfi.org

Post Reply