Galatasaray 2022-2023

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Galatasaray 2022-2023

Post by Selcuk Samli »

Evet klasik başlık hayırlı olsun. 30 Nisan'da bir secim olacak ve yeni baskan ve yönetimi belli olacak. Su aday kazansın daha iyi olur demeyeceğim.

Yeni gelecek yönetimin, bence, komplike düşünmeyip,acil yapılması gerekenler uzerine konsantre olması lazım. Nedir bu? (Futbol takimi konusundaki düşüncelerimi asagida yazacağım) Elimizdeki gayrimenkulleri degerlendirmemiz gerekiyor. Kemerburgaz'daki tesisleri bir an once yapmaya başlamamız lazım. Kemerburgaz'daki tesis tamamlanınca Florya'dan tasinabilecegiz. Tasindaktan sonraki adim Florya arazisini en iyi sekilde degerlendirmek olmalı.
Neler yapılabilir, bünyemizde inşaat isinde faaliyet gösteren, büyük firmalara sahip üyelerle fikir alisverisi yapip kararlastirilmalidir. Baskan adaylarının calismalari, fikirleri olsa da bu fikir alisverisinin yapılması gerektiğini dusunuyorum. Hata yapma riskini mümkün oldukça azaltmamız lazım.

En büyük gelir ve gider kapisi futbol şubesi oldugu icin, yönetiminde mümkün oldugu kadar az hata yapmamız gerekecek. Mevcut teknik kadroyla yolların ayrılması lazım. Bu gecmis yönetimle bir hesaplaşma veya gereksiz bir kapris olarak düşünülmemeli. Teknik kadronun performansı ortada, gelecek sezonu da riske edemeyiz. Tabii ki bunun bir maliyeti olacak, ama gelecek sezonu da kaybedecek olursak maliyet daha büyük olur. O yüzden yeni bir teknik kadroyla yola devam etmeliyiz. Peki hoca kim olacak? Ben baskan adayı olsaydim, ilk once Fatih Hoca ile gider görüşürdüm. Finansal durumu, yapmak istediklerimi anlatıp, "hocam basladiginiz is yarim kaldı. goreve gelip tamamlamak ister misiniz ?" diye samimi bir sekilde sorardım. Hocanın olumsuz bir yanıt vermesi durumunda Okan Buruk ile görüşürdüm. Neden Okan Buruk? Genc takimlarimizda yetişmiş, GS ile büyük başarılar yasamış eski bir futbolcumuz.2001 yılındaki ayrılık olayına ben pek takılmıyorum. Zaten sonra gelip GS'da yine futbol oynadi. TD olarak bir kupa ve şampiyonluk kazanmış bir hoca. Basaksehir'de Avrupa kupalarında iyi bir performans verdigini dusunuyorum. Yurt disinda da üst düzey futbol oynamis bir isim. Bence en uygun tercih olur.

Yeni yonetim futbol takiminin kadrosu hakkında ne düşünüyor bilmiyorum. Sportif direktör tercihleri konusunda kafamda soru işaretleri var maalesef.
Bir sol bek, iki orta saha, ve bir forvet transferi ile, iyi tercihler yaparsak, basarili olacagimizi dusunuyorum. Yabancı futbolculardan Babel ve Feghouli'nin sözleşmeleri bitiyor. Kiralık oyuncular da ayrılacak diye tahmin ediyorum. Yunus, Emre, Okan ve Batuhan geri donecekler muhtemelen. Elimizdeki bazı yabancı oyuncularin kiralık olarak gönderilmesi de düşünülebilir. Sözleşmesi biten, GS'a katki verecek, yüksek maliyetli olmayacak bayağı oyuncu var. Yonetim iyi oyuncularimizi satmadan bu takviyeleri yapabilirse 22-23 sezonunda basarili oluruz diye dusunuyorum.

Futbol disi şubeler ve futbol şubesi ile ilgili düşüncelerimi yazmaya önümüzdeki günlerde devam edeceğim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Re: Galatasaray 2022-2023

Post by Selcuk Samli »

Dursun Baskan'in baskanliga aday olup, bir güçbirliği oluşturmak istemesini olumlu buldum. Sosyal medyada dolasan listede yazılı olan bazı isimler aciklanan yonetim kurulu listesinde yer almadı, neden anlayamadım.

Daha once ben bu secimde yokum diyen ve büyük GS projesinden bahseden Adnan Öztürk , Esref Bey'in ekibine katildi. Esref Bey secilirse Sportif AS'de gorev alacakmış. Güçbirliği yapmaya calisan Dursun Baskan'in ekibine neden katılmadı anlamadım. Oyle ya, Dursun Baskan'in secilmesi durumunda Erden Timur ile beraber Sportif AS'de gorev yapma şansı olacakti. Bu da GS icin daha iyi olurdu.

Dursun Bey ve ekibi hakkında yogun bir yıpratma kampanyası var. Eskiden yaptigi hatalar konuşuluyor, para hersey degil gibi yorumlar yapılıyor. Yani söylenen sey, para var ama yönetim zaafi da var. Dursun Baskan ve ekibinin bu algıyı kirmasi lazım. Kendisi ve ekibindeki üyeler kulübe sponsorluk yapmayi planlıyorlar mi? Boyle bir planları varsa elleri guclenebilir. Oyuncu satmak yerine, en azından bu sezon icin, iyi oyuncularımızi tutup takimi geliştirebilirlerse sportif açıdan daha basarili olabiliriz. Bunun icinde mali olarak güçlü olmak onemli.

Bakalim önümüzdeki günler neler gösterecek.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugünkü divan toplantısıni dinledim, ve üzüldüm.

Esref Bey benim gibi dusunenleri görgüsüzlükle nitelendirdi. Dediğim de, yeni yonetim kurulunda sponsorluk yapabilecek işadamı üyelerin bulunmasinin ozellikle kısa donemde cok fayda saglayacagiydi. Yoksa normal hayatta kimsenin kaç parası oldugu beni ilgilendirmez, iplemem de. Bu arada bana ne degilsin diye sorsalar gorgusuz degilim derim. Kimseden de görgü konusunda laf dinleyecek degilim. Esref Bey " çatı adaya, birleşmeye ihtiyac yok" dedi. O zaman neden Dursun Baskan'dan maddi manevi destek istediniz? Sizin listenize gireyim dese hayır mi derdiniz?

Onun disinda GS Lisesi disından kulübe üye olanlara, yana bizlere gönderme yaptı. Ahbap, çavuş iliskisi ile kulübe üye olup, toplantılara katilmayanlari hedef aldi. Valla, iki kulüp üyesinin referans olmasina ben karar vermedim. Eski üyeler referans olunca ahbap çavuş iliskisi doğal olarak gelişiyor zaten. Şahsen ben üye oldugumda Istanbul'da oturuyordum, genel kurullara ve maclara da düzenli olarak gidiyordum. Simdi yurt disinda yaşıyor ve toplantılara katilamiyorsam bu benim sucum degil. Hayatin akısında olabilecek seyler bunlar. Siz yasal olmasina ragmen neden bizlere elektronik ortamda oy kullanma hakki vermiyorsunuz, onu soyleyin.

Soyadi Narin olan bir divan üyesi abimiz yine divan üyesi olan Fatih Hoca'yi hedef olan hos olmayan seyler söyledi. Isim vermeden tabii. Dursun Baskan'in secim divanini kadın üyeler yönetsin sözüne tepki gösteren divan kurulu başkanı, Monsieur Narin'in sözleri ile ilgili hiçbir tepki göstermedi.

Dediğim gibi kulubüm adına üzüldüm bugun.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Sosyal medyada Dursun Baskan'a yonelik yogun eleştiriler devam ediyor. Adanin yikilmasina neden müsade etti, Riva projesi icin öngördüğü gelirin cok altında gelir elde edildi, parasını almak istemesi kulübün hisselerinin satılmasına neden oldu gibi. Cuma günü toplantı yapacakmış galiba, bu eleştirilere mantıklı cevaplar vermesi lazım. Eğer yonetim olarak bir sponsorluk yapacaklarsa bunu aciklamasi olumlu olur. Tabii eskiden başkanlık yaptıysan eleştirilmen daha kolay oluyor.

Bu arada GSYIAD voleybol şubesine sponsor olmuş, destekleri icin teşekkür ederim. Aralarindaki birlik beraberlik bizim kulüpte yok maalesef.
Biz de toplantılara katildin, katılmadın gibi incir çekirdeğini doldurmayacak konularla ugrasip, gercek sorunları Iskalamaya devam edelim.

https://www.youtube.com/watch?v=CYpWIO4PM2Q
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Secim sonuçlandi, yeni baskanimiz ve yonetim kurulumuz belli oldu. GS'a hayırlı olsun.

Esas mücadele simdi başlıyor. Normal secim 2 sene sonra yapılacak, ve maalesef kısa bir sure. Yeni yonetim acikladigi projelerin hangisini ne kadar surede tamamlayacak bekleyip göreceğiz. Yonetim bu projeleri tamamlayacak yetkinliğe sahip uyelerden kurulu ama umarım makroekonomi, kulüp ici politikası ,ve/veya zaman engellerine takılmazlar. Mümkün oldugu kadar projeleri başlatıp/tamamlayip , neleri yaptiklarini, neleri neden yapamadiklarini periyodik olarak anlatmaları lazım. Bunları anlatmazlarsa bol bol dedikodu ürer, kendileri ve GS zarar gorur diye dusunuyorum.

TD muhabbeti devam ediyor. Iki grup var: Biri Fatih Hoca'ya tamamen karşı olanlar, biri de hocayi sevdiğini söyleyip turlu bahanelerle gorev yapmasına sıcak bakmayanlar. Onlara gore biz guce tapan, biatci, vizyonsuz, çağ disi,futboldan anlamayan, hocaya ve kulübe zarar verenleriz . Hocayi yaşlı bulup, çağa ayak uyduramıyor diyenler FB'nin yeni td'u hakkında kelime söylemiyorlar bu arada...
Kacan iki şampiyonlukta hocayi basarisiz bulanlar, onemli sakatlıklar (Liverpool hocasıyla devam eder, biz basarisiz damgası vururuz) ve saha disinda yaşananları iskaliyorlar. 21-22 sezonunu yazmıyorum, tamamlayamadı çünkü.

Daha once yazdigim gibi Fatih Hoca herhangi bir nedenle td'muz olmayacaksa yerli bir hocayla devam etmemizi mantıklı buluyorum. Tecrübe cok onemli.

Yapılacak transferlerin sadece isme bakarak yapılmaması lazım. Uzun zaman mac oynamamış, formsuz oyuncular isimleri icin transfer edilmemeli.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

TD icin yapılan yorumları dinliyorum, okuyorum. Hayal dünyasında yaşanıyor gibi geliyor. Zamani geri, 1980'lere sarmak mümkün olsa farklı dusunebilirdim. GS Avusturya, Almanya, Belcika, veya Isviçre liglerinde mücadele etse farklı seyler hayal edebilirdim. 45 dakika sabredilemiyen bir ortamda hangi hocaya, ve yönetime sabir göstereceğiz de bir sistem kurulacak. Büyük paralar harcamadan ve zaman kaybetmeden gecen seneden yarim kalan isin tamamlanmasında fayda var. Maceraya gerek yok.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Resmi açıklama yapılmasa da Okan Buruk'un td , Cenk Ergun'un de sportif direktör olacağı söyleniyor, yazılıyor. Baskan'in kardeşinin futbol şubesinde aktif olacağı söyleniyor. Bir baska söylenen de Emrah Bayraktar'in alt yapının basına döneceği.

Baskan'in kardeşini tanımam ama gecmiste futbol şubesine yakin oldugunda problemler yasanmisti. Yunus ve Ozan'in yasadigi problemleri duyduktan sonra akademinin basına daha once gorev yapmamış, ve orada gercek bir devrim yapacak bilgiye ve yetkinliğe sahip birinin goreve gelmesi lazım.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Okan Buruk yeni td'muz oldu, hayırlı olsun. Yabancı bir td'e milyonlarca Euro ödeyeceğimizden çekiniyordum, neyse ki mantıklı bir tercih yapıldı.

Simdi de transfer haberlerini dinliyorum. Dogru yanlış bilemem tabii ki. Fernando, Umut, Ola Solbakken ,Denayer isimleri beni sevindirirken yüksek maliyetli, 30 yas ustu, uzun kontratlı oyuncu isimleri korkutuyor. Umarım mantıgimizi kullanırız.
30 yas ustu, 1 sene veya 1+1 sene kontrat yapıp maksimum 2 milyon Euro odeyeceksek eyvallah. Gecen sezonu sakat veya yedek kulübesinde geçiren isimlerden de uzak duralım.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Duyduguma gore Marcao kadrodan cikartilmis. Anladigim kadariyla ayrilacak . Kaan Ayhan konusuluyor. Bence hata olur. Jason’un transferi icin ugrasmak lazim. Daha faydali olacagi kesin.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yine transfer donemi yine sabir torpusu. Kulübün mali durumu iyi degil, yapılması gereken bir suru odeme var, bunu herkes biliyor zaten. Kuvvetli bir yönetimin gelmesini istememdeki öncelikli sebep iyi oyuncularimizi kadroda tutup, eksik 3-4 yeri transferle doldurmakti. Marcao ayrılmak istedi, ve gitti söylenecek birsey yok. Abdulkerim ve Kazimcan transferleri olumlu. Ayrica, yeni transfer gibi Emre Akbaba, Yunus, Okan ve Batuhan takıma katildi.

Mantıklı olan bizim ligde basarili olan ve maliyeti cok yüksek olmayan oyunculari transfer etmekti. Biglia, Fernando, Fayr gibi oyunculari pas geçtik. Fernandinho, Leiva gibi yasi ileri fakat kaliteli oyunculari kacirdik. Yine bonservisi elinde olan Omar Mascarell'i, John Swift'i düşünmedik.Gueye, Ndombele gibi korkunç maliyetlere sebep olacak oyuncularla ugrasiyoruz. Insan gecmis sezonlarda yapılan hatalara bakar biraz ders alır.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Harit transferi konuşuluyor. Cok yüksek maliyetli, sorunlu bir oyuncuyu getirmenin mantıklı oldugunu düşünmüyorum. Onun maaşına vereceğimiz parayı Evander'in bonservisine verelim, daha karlı cikariz gibi geliyor.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yeni transferimiz Fredrik Midtsjo'yu, GS'a neler kalabileceğini, Orhan Uluca cok güzel anlatmış , tavsiye ederim:

https://www.youtube.com/watch?v=zEs9SQcKyOU
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugunku maci izlerken, sebebi neyse bilmiyorum, Sacha'nin Avusturya kamplarında olmamasının yanlış oldugunu dusundum. Ilk yarıda aksasa da , genc bir oyuncu olmasina ragmen ikinci yarıda toparlanmasını takdir ettim. Hazırlık kamplarını takımla beraber geçirseydi daha iyi durumda olabilirdi.
Bir stopere daha ihtiyacımız oldugu kesin. Bugun Denayer'in çabukluğu ve hizi cok isimize yarayabilirdi.

Sergio ve Emre'den daha iyi bir mac bekliyordum. Yunus Kerem'den daha formda gözüküyor, nazar değmesin.
Bazı taraftarlar ve yorumcularca yaşlarından dolayı eleştirilen Nando ve Bafe ne kadar faydalı olabileceklerini gösterdiler.
Yeni transfer Fredrik'i beğendim, cok da güzel bir asist yaptı.

Bu takıma ofansif orta sahadan daha cok kanat'forvet, ve stoper lazım oldugunu dusunuyorum. Alternatifleri güçlendirmemiz gerekli.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Beni cok rahatsız eden bir konuda yazmak istiyorum. Kontrati devam eden ve kulübünde sürekli oynayan bir oyuncuya, kulübünü pas geçip teklif götürmemelisin. Bu herseyden once etik degil, ve ahlak kurallarına da uygun degil. Once kulübüyle konuşursun, sonra oyuncuya gidersin. Sevilla bunu sürekli yaptigi icin esasında Sevilla'ya ne olursa olsun oyuncu satmamamız lazım.

Viktor gelmiş hayallerim, kariyerim falan demis.Geldiginden beri isini cok iyi yaptı, ve aldigi her kurusu da hakketti. Peki ya tersi olsa ne olacakti? Ben bu parayı almayım, gideyim mi diyecekti? Kontrati imzalayan kendisi, 25 milyon'a serbest kalır da orada yazıyor. GS'in hayalleri yok mu peki?(Erden Bey öyle söylemiş galiba). GS çakıl taşı mi harcıyor? GS hayır kurumu mu? Ederini getirin alin. De Ligt'in 77 milyon Euro ettigi yerde Viktor 25 m Euro eder.
Parayi pesin getirsinler alsinlar. Herseyin bir fiyatı var. Az kullanilmis iyi durumda bir Ferrari'yi market fiyatının yarısına alamazsın. Marcao'yu zaten uc kurusa aldılar.

Bir kulüp üyesi olarak Viktor'un 25'in altına satılmasına karsiyim. Benim gibi karşı olan birçok üye de var.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Viktor konusunda ona neler dendi, o neler dedi bilmiyorum.Kendi fikrimi yazıyorum. Maasini arttırmayı ve kontratını uzatmaya teklif edebilir yonetim. Bizim icin onemli bir oyuncu oldugunu ve degerinin cok altında satamayacagimizi ona anlatmamız lazım. Tecrubesi arttıkça ve DK'dan sonra degeri daha da artacaktır.

Bu Monchi denen adamı da usulsuz hareket ettigi icin FIFA'ya şikayet etmemiz gerekir.
nefvakfi.org

Post Reply