Galatasaray 2023-2024

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Re: Galatasaray 2023-2024

Post by Selcuk Samli »

Orhan Uluca'nin mac analizi yine cok ogretici olmus. Kerem'in golunden once Mertens'in 2 oyuncuya yaklasmasi sonucu kurulan ucgenin onemini anlatmis. Bu ucgenleri Jupp Derwall kurdururdu. 40 sene gecmis ustunden, o ucgenler, kuran olursa,yine ise yariyor. Cok buyuk hocaymis hakikaten, mekani cennet olsun.

Kerem Demirbay'i ben de begendim dun. Ozellikle topsuz oyunda yaptiklarini begendim, futbolu iyi ogrendigi ve bildigi belli oluyor.

Icardi'nin o suta kafa vurmasi inanilmaz hakikaten. Ben vursam kafam karpuz gibi ikiye ayrilirdi muhtemelen.

Angelino oyun kurucu bir sol bek, ve ofansta cok etkili. Fakat, savunmasinda problemler var. Hoca SL'nde belki 3'lu orta saha ile oynayip, Angelino ciktiginda arkasindaki bosluga onlem almali.

https://www.youtube.com/watch?v=RwkmLza7yH4&t=258s
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Orhan Uluca ve Mustafa Demirtas'in mac oncesi takim analizlerini dinledim. Mac basladi, dikkat ettim, hakikaten Uluca'nin dedigi gibi onde baski yaptilar. Karbon kopya. Acikcasi stoperlere basmadiklari icin, Abdulkerim'in Kerem'in onune guzel uzun paslar atabilecegini hayal etmistim. Bunlari pek gormedik. Kerem'in ceza sahasina kosular yapip etkili olacagini dusunmustum. Kosulari yapti fakat gol vuruslarini iyi yapamadi.

SL maci oldugu icin ister istemez kacan gollere anlik olarak kizdim ama seyircinin her etkili olamadigi macta Kerem'i isliklamasina ve yuhalamasina illet oluyorum.Bu daha cok Turk oyunculara yapiliyor. Taylan, Baris,Yunus, simdi de Kerem. Yerli oyuncularin kadroda olmasi bir zorunluluk, bu cocuklarin ozguvenini kirarak nereye varacagiz ? Bunu anlamak icin Einstein mi olmak lazim? Hala sosyal medyada, su kadroyla oynuyorduk simdi bu kadroyla oynuyoruz diye iki sezon once oynayan oyunculari asagiliyorlar Gecen gun tepki gosterdim bir tanesine, ne enteresandir ki 40 kusur kisi begendi tepkimi. Bana sallayan tek tuk insan oldu. Bu paragrafin macla alakasi yok, sadece bir grup taraftara(seyirci diyelim) sinirlendigim icin yazdim.

Sag tarafta Sacha ve Hakim'in cok etkili olacagini dusunmustum. Nazar degmesin Sacha cok iyi oynadi, ama Hakim iyi degildi. Bugun Kerem Demirbay da iyi degildi. Bu gereksiz geri paslar, ceza sahasinda sirti donuk oyuncuya atilan paslar basimiza is aciyor. Yedigimiz ilk golden once Nando'ya atilan pas neydi oyle?Hoca, ilk yari iyi oynadik o yuzden degisiklik yapmadim dedi. Hocam, iyi oynadik ama aksayan oyuncular da vardi. Ikinci yariya Sergio, ve Tete ile baslayabilirdik mesela. Neden 10-15 dakika kaybettik ki?

Bugun rahat kazanabilecegimiz macta bir puani zor kurtardik. Ama, o bir puan da cok isimize yarayacak.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Man U galibiyeti icin oyuncularimizi ve teknik ekibi tebrik ederim. 2 defa geriye dusup maci kazanmak gurur vericiydi.

FB baskani Ali Koc'tan uzun suredir bir aciklama gelmiyordu, ve ne zaman gelecek diye bekliyordum. Acikcasi Sozcu TV'nin FB resmi kanali gibi kullanilmasi da garibime gitti. Zaten Sozcu Spor da FB sayfasi gibi. Ugur Bey, eger gercekten objektifseniz GS baskanini da davet edin lutfen, bakalim o ne diyecek? Gazeteci Ugur Dundar olarak bu programi yaptiysaniz boylesi uygun olur.

Ben GS'in KB toplantilarina gitmesine de karsiyim. Zaten KB'nin bir islevi yok, o toplantilara gitmeye de gerek yok.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Futbol takimimizi sezon basindan beri 8-9 oyuncu sirtliyor. Geri kalan oyuncular ya formsuz ya da hazir degiller. Esasinda bu olumsuzluklara ragmen iyi performans gosterdik. Gecen gun arkadaslarla yazisirken hayal urunu bir yorum yaptim. Avrupa'da kupa alabilmek icin eksiklerimiz var, mesela 96-2000 kadrosundan en az 4 oyuncuyu ilk 11'e yazarim dedim: K.Hakan, Suat, Okan, ve Hagi. Siz de boyle 4 oyuncuyu yazmaz miydiniz? Umarim bu ulusal mac arasinda formsuz oyuncular toparlanir. Sayet toparlanirlarsa Amerikalilarin dedigi gibi "sky is the limit".
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Orhan Uluca macta yapilan hatalari analiz etmis:

https://www.youtube.com/watch?v=7KQhx6TBOVk&t=1701s
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Carsamba aksami gene cok heyecanli, stresli bir mac izledik. Bayern maclarimizi gordukten sonra, Man U macini kazanabilecegimizi dusunmustum. Ama, Davinson'un yoklugu ve orta sahadaki degisim bence oyunumuzu olumsuz yonde etkiledi. Bayern maclarindaki oyun kalitesini goremedik. Hakemin yonetimi kotuydu ve sinirimi alt ust edip keyfimi kacirdi. SL gibi bir organizasyonda bu kadar vasat hakemleri neden gorevlendirirler anlamakta gucluk cekiyorum. Almanya'daki Bayern macimizin hakemi de kotuydu, herhalde GS'a ozel seciyorlar ne diyim.

Maci yabanci bir kanalda seyrettim. Spiker Ingiliz'di ve mac sirasinda birkac defa "mac anormal bir tempoda oynaniyor, bu tempoyu ne kadar surdurebilirler bilemiyorum" dedi. Bir Ingiliz'e bile yuksek gelen tempoda oynayabilmemiz sevindirici hakikaten. Bir de iyi gunumuzde olmamamiza ragmen 3-1'den maci beraberlige tasimamiz degerliydi.

Bir de bu Victor konusu kafama takiliyor. Bir kuzeyli icin fazla duygusal. Duygusal zekasini gelistirmesi lazim. Gitmek istedigi ust duzey liglerde kimse sana ilk 11 garantisi vermez (Messi falan degilsen). Ilk 11'e giremedigin icin problem cikarirsan kalici olamazsin kariyerin zarar gorur. Boyle devam ederse kim transfer edecek onu merak ediyorum. Oyuncu ve menaceriyle bu konuyu konusmasi lazim hocanin ve yonetimin. Gerekirse 2 ya da 3 defa. Biz de zarar goruyoruz. Eger kadroya aliniyorsa, en azindan Davinson'un yoklugunda oynamali diye dusunuyorum. Bence Man U macinda da oynamaliydi.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

SL basladiginda grupta 3. olacaksiniz deselerdi, olabilir derdim. Fakat oynadigimiz maclari gordukten sonra SL'ne devam edemedigimize uzuldum. Bugunku macta takimi begenmedim. Grupta birinciligi garantilemis bir takim gibi oynadik. Macin genelinde kanatlarda gerekli yardimlasma yapilmadi. Isteksizligi cozemedim, ve yadirgadim. Gereksiz pas hatalari yapildi. Bu mac hayal kirikligi oldu. Devre arasinda fazla abartmadan sorunlu bolgelere takviye yapmamiz gerekiyor. AL'ne devam etme sansi sevindirici.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Dursun Baskan bir rahatsizlik gecirmis, gecmis olsun.

Tuhaf bir sekilde bugunku kura cekiminde belki ilk defa su takim ciksin, bu takimlar cikmasin gibi bir beklentim olmadi. Gonder gelsin dedim yani :D
Tek cekincem bazi kilit oyuncularimizin nukseden sakatliklar ile tam hazir olamamasi. Prag maci ile ilgili cekincem ise FC Kopenhag gibi kati defans yapma ihtimali olan bir takimla oynayacak olmamiz.

Transfer haberlerini dinliyorum. Yine kuluplerinde yedekte oturup az oynayan, 30 yasini gecmis oyunculardan bahsediliyor. Maddi imkanimiz varsa kuluplerinde oynayan, biraz daha genc isimlere yonelelim. illa sohretli oyuncular almak zorunda degiliz. Latin Amerika,ve Asya'ya da bakilsin.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Dun aksam Sparta Prag'in deplasmanda son oynadigi Limasol ve kendi evinde oynadigi Real Betis maclarini izledim. Oynadiklari oyun FC Kopenhag'i hatirlatiyor. Paslasarak cok iyi ve hizli bir sekilde cikiyorlar. Pas isabet oranlari da ozellikle Betis macinda cok yuksekti. Cok kosuyorlar. Betis macinda 90 dk. durmadan kostular.

Limasol zayif bir takim,onlara attiklari ilk gol komikti, 4 defans oyuncusu 2 Prag oyuncusunu savunamadi. Ikinci golu de ceza sahasi disindan attilar, beceriksiz kaleci iceri tokatladi topu. Betis'e attiklari gol guzeldi, o da Betis'in sag bekinin yaptigi hatadan geldi. Ceza sahasi disindan caprazdan atilan bir suttu. Golu yiyene kadar Betis rolantide oynadi. Golu yedikten sonra mac 180 derece degisti. Betis agirligini koydu sahaya. Mac cok sertlesti. Gol pozisyonlari da oldu, fakat Prag 1-0 kazandi.Hakem evlere senlikti.

Prag iyi bir takim. Ceza sahasina orta kesin yapmamamiz lazim, Betis'in yaptigi az sayida ortayi Prag defansi karsiladi. Bayern macinda yaptigimiz presi yapmamiz gerekiyor. En azindan belli bolumlerde. Doldur bosalt, ve ceza sahasina yapilan amacsiz ortalardan uzak durmamiz lazim. Sabirla, yardimlasarak, yerden oynamamiz en mantiklisi. Bir taraftar gozuyle fikirlerim bunlar.

Bugunku oyunumuzu hic begenmedim.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugun de S. Prag'in G. Rangers ile oynadigi iki maci seyrettim. Dunku yazdiklarima ekleyecegim birsey yok. Butun kafa toplarini topluyorlar, yine yazayim dedim! Bir de, burada da paylastigim ve begendigim, Krejci adli oyunculari, Rangers maclarinda oynamamis. Sparta'da kaleci Vindahl, stoper Vitik, orta saha Kaan Kairinen(Turk asilli Fin) de diger begendigim oyuncular.

Rangers'da kaleci Butland, stoper Goldson, stoper Souttar, sol acik Sima, ve genc McCausland'i begendim.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Evet bu aksam da Ispanya'da oynanan Betis-Sparta macini izledim. Ilk golu Sparta atti. Iki stoperin arasina Birmancevic'e atilan bir pasla, kalecinin de cikmamasiyla golu yedi Betis. Maci beraberlige getiren gol, topun yerden sekme hizini hesaplayaman Vindahl( ki seyredince hesaplamak zor diyorsun) ve firsatciligini gosteren genc Diao ile geldi. Bu Diao, nazar degmesin, cok iyi bir oyuncu olacak gibi. Betis'in attigi ikinci gol ne zaman ve nasil orta yapiliri gosteren bir gol. Isco kendini bosa cikardi, Aitor guzel bir orta yapti, ve Isco kafayla atti golu. Isco'nun kafayla gol attigini gordum mu hatirlamiyorum. Cok guzel hazirlanmis bir goldu. Betis iyi gelmis Isco'ya, cok guzel oynuyor.

Krejci macta stoper olarak oynadi. Prag genelde onunla cikti defanstan. Onun oynamadigi maclarda toplari Kaan dagitti. Ufak bir detay... Gol disinda yapilan butun ortalara Sparta'li oyuncular vurdu. Bosa kacan bir oyuncu olur da guzel bir orta yaparsan bir sansin olur belki. Gelisiguzel ortalarda duvara carpmis gibi olursun.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

FB deplasmanina uzun zaman sonra GS seyircisi gitti. Les gibi tuvaletler ve saatlerce calan korkunc yuksek sesli bir muzige maruz kalmislar. Bir nevi iskence yani. 200 kusur milyon Euro'luk kadrolarin "oynayamadigi futbol macini" seyretmeye. Bir yayinci kurulus var ki evlere senlik. Djiku'nun ceza sahasinda Icardi'ye attigi yumrugu gosteremiyor ama, calisaninin tribunde siritarak "6" isareti yapmasini gosteriyor. Hakemler ve VAR hakemleri de yumruk atilmis, penalti, kirmizi kart olabilirmis, orali bile degil. Ne sis yansin ne kebap.

Yillar sonra, Avrupa Super Ligi'nin kurulma olasiligi hukuken dogmus, bizim yonetim de uyelerine danismaya gerek bile duymadan katilmayacagiz demis. Pardon da UEFA'nin benim kulubume ne faydasi var? Sampiyon oluyorsun, SL'ne gitmek icin bile 10 tane takla atiyorsun. En kritik maclarimiza en vasat hakemlerini yollluyorlar. Umarim Avrupa Super Ligi kurulur, ve daha da fazla macin oynandigi gercek bir lig olur. Dusunsene, bu hafta Real deplasmanindasin, gelecek hafta Barca ile evinde oynuyorsun.

Yonetimden bir ricam var. FB taraftari muhtemelen cok sicak bir havada, bizim stada gelecek. Tuvaletler tertemiz olsun, icecekler, yiyecekler eksik olmasin. Muhtemelen oyle olur da ben yine de yazayim dedim. Biz GS'yiz, bize yakisan bu olur.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Super Kupa macinin organizasyonunda bir rezillik cikacagini tahmin ediyordum, tahminimde yanilmamisim. Maci organize eden kurulus da sacma sapan bir aciklama yapti. Mustafa Kemal Ataturk'e kimse saygisizlik yapamaz, iki kulubu de maca cikmadiklari icin tebrik ediyorum. Bu macin ulkemizde oynanmasi lazim.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hatay macinda kotu oynadik ama penaltimiz verilmedi, ve alabilecegimiz 1 puani kaybettik. Bugun de penaltimiz verilmedi, 2 puan daha kaybettik. Icardi'yi sakatlamak icin sezon basindan beri ugrasti rakipler. Sonunda bir yumruk, bir tokat, bir de direge dogru itmeyle nakavt ettiler, adam pert oldu. VAR seyretti, hakemler seyretti. GS'li oyunculara deyim yerindeyse dayilanan hakemler FB oyunculari karsisinda Istanbul beyefendisi oluyorlar. Rakip takimin hocasi GS macindan once, sanki GS adalete karsiymis gibi, aciklama yapip adalet istiyor. Ne hikmetse diger maclardan once adalet istemek akillarina gelmiyor. Buna da lig diyoruz. Hadi oradan.
Konsantrasyon
Concentration

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugunku basin toplantisina cok kafasi takilan GS'lilar olmus. Saha disinda veya icinde yasanan fiyaskolardan sonra sessiz kalmadan verilecek her reaksiyon iyidir. Daha iyi olabilir miydi? Evet, Yaradan disinda hicbir sey mukemmel olmadigina gore elbette olabilirdi. Baskanin bazi basin mensuplarina verdigi sert tepkiyi pek dogru bulmadim. Olaylardan dolayi GS'lilarin yasadigi gerginligi onun da yasamasi dogaldir ve sebebi odur diye dusunuyorum.
You Tube yayinlarini izliyorum da, taraftarin tepkisinin zayif oldugunu soyleyenler var. Katilmiyorum, taraftar sosyal medyada tepkisini veriyor, hem de genellikle olmasi gerektigi gibi, hukuk kurallari icinde kalarak yapiyor.

Dunku oyunda aksayan seyler vardi tabii. Ama onca eksige ve aksakliklara ragmen maci kazanabilirdik. Hakemlere takildik. Okan Hoca'ya da elestirilerim olacak. Hoca, oyuncu degisikligi zamanlamasinda gec kaliyor. Bu elestiriyi yapan, futbolun profesyonel, ve seyirci tarafinda tanidik veya tanimadik cok kisi var. Bu sebepten puanlar kaybettik. Hocanin ozelestiri yapip daha dikkatli olacagini dusunuyorum. Gelisime acik bir insan.

Sampiyonluk gidecek gibi dusunen GS'lilar da var. Ligin bitmesine cok var, koprunun altindan daha cok sular akar. Takimdan kimler ayrilacak bilmiyorum. Ama Angelino ayrilsa (oyle deniyor) ve oyun yapimiza daha uygun bir sol bek ve bir 6-8 transfer etsek sampiyonlukta ve AL'nde iddiali oluruz. Cok iyi bir kadromuz var. Berkan'in gelmesine sevindim. Bence takimin onemli bir parcasi ve ozellikle AL'nde cok faydali olacagini dusunuyorum.
Konsantrasyon
Concentration

Post Reply