Transfer Gündemi- 2007

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Locked
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Murat Fahrioglu wrote:"Pauleta ile görüştüğümüz doğru ama kesin gelecek diyemem, zor." demekle yetindi.

Kaynak: Milliyet
En gec Cuma gunu forvetimiz gelecek diyen birisi bu en son cumleyi soylememeli. Iki tane forvet alacak halimiz yok. Forvet belliyse o zaman Pauleta gelmeyecek denmesi lazim. Ya uydurma haber, ya da yonetim kombine satmak icin uyduruyor.

Aslinda 3. bir ihtimal daha var hakkaten. Pauleta ile anlasildi ama bunu acikca soylemek istemediklerinden zor mor diyorlar. Zaman gazetesinden cikmis, L'Equipe kaynakli bir haber. Zaman spor konusunda pek yalan haber yapmaz diye bilirim. 34 yasinda adam, hayirlisi bakalim.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:En gec Cuma gunu forvetimiz gelecek diyen birisi bu en son cumleyi soylememeli. Iki tane forvet alacak halimiz yok. Forvet belliyse o zaman Pauleta gelmeyecek denmesi lazim. Ya uydurma haber, ya da yonetim kombine satmak icin uyduruyor.
Evet, bana da ilk okudugumda tutarsiz gelmisti, ama direk "Bahri Havadır'a yaptığı açıklamada" diyerek bildirdikleri icin, uydurma degil herhalde dedim. Oyle olunca, geriye, bu ifadeleri bir tutarlilik eksenine oturmanin tek caresi kaldi:
- Pauleta, ilk tercih(lerden), ama belirsizlikler var.
- Pauleta (ve varsa belki yine ilk sira baska tercihler) kesinlesmedi, ama eger onlar olmazsa diye yedekte tutulan bir oyuncu (ve takimiyla) anlasildi. Oburlerini/Pauleta'yi ikna edemezsek Cuma'ya kadar, bu oyuncuyla anlasip gelecegiz...

Baska da aciklamasi, olurlugu yok herhalde bu iki aciklamanin birden...
Özgür
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Mehmet Marsan wrote:Bence Carew cok sisirilmis biri. Yazildigi gibi 10 milyon verilirse buyuk kazik olur. Mac sirasinda ve genelikle macdan maca devamliligi olmiyan bir oyuncu. Kalli bu adamla ugrasacagim diye kalpden gider. Evvelki sene tek basina Real'i perisan etti. Ertesi haftalarda once sakat sonra formsuzdu. Lyon bakti olmuyor ilk firstda postaladilar. Ingiltere'de bir-iki macini seyrettim ayni hikaye devam ediyordu.

BJK yonetimini tek olumlu icraati Carew'dan para kazanmakdi.
belki hakli olabilirsin ancak ben Carew'in cok iyi bir oyuncu oldugunu iddia etmeye devam edecegim... iste bu adamin yaptiklari..

1997-1999 Vålerenga 43 (29)
1999-2000 Rosenborg 18 (18 )
2000-2004 Valencia 84 (37)
2003-2004 Roma 20 (11)
2004-2005 Beşiktaş 24 (13)
2005-2007 Lyon 35 (17)
ocak-2007 Aston Villa 11 (3)

-----------------------------------
toplam: 235 macta 128 gol
----------------------------------
hadi diyelim ki bir kismini Norvec ve Turkiye gibi nispeten daha zayif liglerde atmis.. pekala cikaralim o golleri.

Valencia+Roma+Lyon+Aston Villa.. yani dunya futbolunun en onemli 4 liginde attiklari..

150 macta 68 gol atmis..

bu adam alinir veya alinmaz.. ama John Carew'e burun bukulmesini anlamiyorum... yillardir basimiza Kral yaptigimiz Hakan Sukur'un italya, ingiltere performanslari ortada... Turkiye'de atiyordu derken gecen sene o da yok.. elbette basarilarimizda cok katkisi var ancak, John Carew'de onun daha kötüsü degil.. daha dün Inamoto'larla oynadigimizi, bugun Lincoln, Volkan gelince malesef unuttuk gibi.. Carew'in Besiktas'ta oynamis olmasi, bizim Besiktas'i kendimizden asagida gormemiz tum bunlara sebep.. ama unutlmasinki o Besiktas bu seneye kadar son 5 yilda bizden daha kariyerli ve kaliteli isimleri transfer etti... Kleberson'da bunlardan biriydi.. Ricardinho'da oyle.. Carew'de bu oyunculardan biriydi.. halen 27 yasinda.. keske gelecek olan oyuncu en az onun kalitesinde olsa diyorum..
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ben de Carew'i begenmemeyi anlamiyorum. Bu adamin bir macta Real Madrid'e yaptigini ben epeydir baska bir oyuncunun kaliteli bir takima yaptigini gormedim.

Yukarida performansi verilmis, Cengizcigim birincisi ben Carew'in Besiktas'in elinde patladigini dusunmuyorum, satip ciddi para kazandilar ayrica 24 macta 13 gol atmis, Besiktas'ta en son 20 mactan fazla oynayip mac basina yarindan fazla gol atan kim var? Eger Besiktas'ta bu is daha iyi olmadiysa da Valencia'da, Roma'da, Lyon'da olduysa bence Carew'i degil Besiktas'i sorgulamak lazim.

Her gittigi yerde, Ispanyol, Italyan, Fransiz liginde basarili olmus bir oyuncu bu. Benim tek dusundugum Lyon'un neden Villa'ya verdigi Carew'i, sanirim illa Milan Baros lazim degildi Lyon'a. Belki de forvet coklugundandir ama Valencia'dan ayrilali beri biraz fazla takim degistirdi denilebilir herhalde.

Onun disinda futbolculugunu, kumasini falan tartismaya katilmiyorum.

Ali
Oguzhan Basyigit

Post by Oguzhan Basyigit »

gollerde bir hata var sanırım gerçekte şöyle olması lazım

valencia'da 84 maçta 20 gol,romada 20 maçta 6 gol lyonda ise 35 maçta 10 gol..

carew bitirici gol vuruşu mükemmel olan bir oyuncu değil eleştirileri anlıyorum o bakımdan..carew yardımcı oyuncu aslında yanında morientes olsa carewi herkes ister bence,ama yanındakiler hakan,ümit karan olunca carewe itiraz normal..aslında bu istatistiklere milli takımı da eklemek lazım 58 maçta 15 gol..ama özellikle son maçta şov yaptı fiziğini harika kullanarak bir gol attıki sırtı kaleye dönük nasıl gol atılır gösterdi herkese..

carew yıpratıcı rahatsız edici bir forvet ama asla bir morientes sezgilerine sahip değil..eleştirileri bu baklımdan anlıyorum ben[/code]
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Carew

walla burada bu sekilde yaziyor... yalniz bu rakamlara ulkelerdeki bizim Turkiye Kupasi turu maclar ve Avrupa kupasi maclari da dahil..
Oguzhan Basyigit

sanıyorumki hatalı zaten roma performansından kıllanmıştım..mesela romada 10 maç ilk 11 10 maç ise yedek başlamış ligde toplam 6 gol atmış 20 maçta..

Uefa da o sezon 6 maç oynamış 1 gol kaydetmiş..milli takımda 5 maç 11 de 1 maç yedek başlamış 1 gol kaydetmiş..2 tane milli hazırlık maçında 11 de başlamış gol atamamış.yani 2003-2004 sezonu özeti milli + lig + uefa 34 maçta 8 gol
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

bak o zaman olabilir.. sen nereden bakmistin?

gerci sonucta ben John Carew'i izledigim icin hakkinda fikrim degismez.. futbolunu sevdigim biri.. o fizikte o yaptigi bilek hareketleriyle cogu zaman Van Basten nostaljisi yasatiyordu...

Morientes'in ise herzaman golculugune ve ozellikle de kafa toplarindaki ustunlugune elbette soylenecek birsey yok.. ama her ne kadar Fransa gol krali olsada, son zamanlarda ismi cok duyulan Pauleta'yi yasindan dolayi cok dogru bir secim olarak goremiyorum...

edit: Roma'da attigi goller linki asagida.. ben 10 gol saydim..

http://www.youtube.com/watch?v=dUitKV60T3Q

Ali'ye katiliyorum, bize boyle bir sahada, boyle bir macta, deplasmanda boyle bir rakip karsisinda boyle oynamaya curet edebilecek bir golcu lazim.. Real Madrid macindaki golleri de asagida

http://www.youtube.com/watch?v=Rp7AHTZwcN4

http://www.youtube.com/watch?v=TUiJTjFqN6o

sanirim dogru istatistikleri de burada...gorunuse gore A.Villa'lilar onun pek birsey yapamayacagi fikrine katilmiyorlar..

http://www.youtube.com/watch?v=r3mnOYQia-g

burada da Fener'e attigi gol

http://www.youtube.com/watch?v=fcHPH0GOm6Y
Last edited by Ercan Arslan on Tue Aug 07, 2007 1:36 pm, edited 1 time in total.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ben hala eger cok iyi bir oyuncu alinmayacaksa (Morientes, Baptista, Carew gibi) en iyi hamlenin kimseyi almamak oldugunu dusunuyorum. Pauleta'nin konuslmasi bile abes bence o yasta umarim dusunmemisizdir dahi. Almasinlar kimseyi cok iyi adam yoksa, seneye aliriz.

Bu arada yukaridaki Carew linklerini izlerken biraz karsida kim var onu da goz onunde bulunduralim. Real Madrid' e karsi birinci linkte karsisinda klip boyunca surunen adamlar (bu mecaz degil gercek anlamda yerlerde surunen) Cannavaro (o yilin dunyada yilin defansif oyuncusu), Sergio Ramos, bir yil once dunyanin en pahali defans oyuncusu olarak Real'e alinan adam ve de bizim Roberto. Ben Real defansini genel olarak begenmiyorum ama bu tip teke teklerde artik yetenek konusuyor. Birisi Cannavaro ve Sergio Ramos'a bunlari yapiyorsa onun yetenegini pek konusmamak lazim herhalde.

Ali
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ali Gursel wrote:Ben de Carew'i begenmemeyi anlamiyorum. Bu adamin bir macta Real Madrid'e yaptigini ben epeydir baska bir oyuncunun kaliteli bir takima yaptigini gormedim.
.....
Ali
Bende RM macini seyrettim. Mukemmel oynadi, Real defansini tek basina dagitti. O macdan sonra ne yaptigini bilen varmi? Adam yok oldu. Benim fikrimdekilerin derdide bu devamsizlik, bir olup 10 kaybolma. 10 milyon gibi rakamlar telafuz edilen adamda sezon icinde biraz istikrar, dayaniklilk beklemek yanlis olmamali. Ama dersin maliyeti 3-4 milyon buyursun gelsin.
Oguzhan Basyigit

bak o zaman olabilir.. sen nereden bakmistin?

gerci sonucta ben John Carew'i izledigim icin hakkinda fikrim degismez..
espn ve answers.com dan baktım..vikipedia bazen pek güvenilir olmuyor da..

ben golleri koyarken aa şukadar gol atmış ozaman golcü veya atamamış değil demiyorum tabiki o yüzden ister 6 ister 10 gol atsın birşey farketmez senin açından tabiki..keşke dribling,topla oynama gibi istatistikleri de verebilsek..ama anlatmaya çalıştığım şu hala;

malesefki garanti golcümüz yok,daha önce de dediğim gibi takımımızda morientes olsa carew gelsin diye pankart açarım ama garanti golcümüz malesefki yok..bu yüzden carew gelse dahi eksikliğimizi gidereceğini sanmıyorum çünkü bence carew asla iyi bir bitirici değil
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Bende RM macini seyrettim. Mukemmel oynadi, Real defansini tek basina dagitti. O macdan sonra ne yaptigini bilen varmi? Adam yok oldu. Benim fikrimdekilerin derdide bu devamsizlik, bir olup 10 kaybolma. 10 milyon gibi rakamlar telafuz edilen adamda sezon icinde biraz istikrar, dayaniklilk beklemek yanlis olmamali. Ama dersin maliyeti 3-4 milyon buyursun gelsin.
sevgili mehmet, zaten senin soylediklerini John Carew her mac yapsaydi, yada daha genele yayarak yapsaydi sanirim ben onu alabiliriz belki diye yazmazdim.. Sergen'de de bu denli bir devamlilik olsaydi zaten Real madrid'te oynardi... Besiktas, Fener, Trabzon ve G.Saray arasi gidip gelemzdi en iyi zamaninda..

gorecegiz hep birlikte, Lincoln'de devamliligi olan biri degil.. cok iyi bir oyuncu ama devamliligi yok.. simdi burada oyuncu kalitesinde kademelendirme var.. devamliligini en ust duzeyde tutabilenler.. bunlar zaten Henry, W.Rooney, Drogba gibi farkli yapilarda da olsa her yil belli sayida maca cikan ve belli istatistikler tutturan golcu oyuncular ve fiyatlari 30 milyondan basliyor, bunlar genelde İspanya'dan Real Madrid, Barcelona, ingiltere'de de bildigimiz 2-3 takimda oynuyorlar. 10-30 milyon arasi olanlar, Ribery, Klose, hatta Baptista vesaire bunlari da Bayern, Lyon, hatta son donemde italyanlar bu limitteki oyunculari alabiliyorlar.. 5-10 milyon arasi oyuncular dilimi ise son donemde 3 Buyuklerin Digiturk ve iddaa gibi gelirlerinin artmasiyla dahil olabildigi bir grup.. Olimpiyakos, Shaktar Donetsk (bazen sahibinin zenginligi nedeniyle degerin ustune de ciktigi oluyor), Valencia hep bu segmentten oyuncu aliyorlar...

Lincoln'de 5-10 milyon euro segmentinden gelen bir oyuncu... elbette 1-5 milyon arasi oyunculardan daha iyi.. ama 10-30 milyon arasindaki oyuncular gibi perfmansini surekli yukarida da tutamiyor.. tutarsa zaten oyle bir fiyatla teklif gelir ve satilir.. dolayisiyla John Carew'de bu segmentte yer alan kaliteli bir oyuncu.. yasi da 27.. en azindan isterse Real Madrid gibi bir takima karsi neler yapabilecegini de gostermis, tanidigimiz bir isim..

elbette Carew suanda gundeme bile gelmis biri degil.. ancak, bizim tarafimizdan alinacak oyuncu muhtemelen bu sekilde biri yada gecmiste daha istikrarli ancak yasi biraz daha ilerlemis oyuncu olacaktir... o nedenle beklentilerimizi dahil oldumuz grup icerisindeki oyunculara gore belirlemek lazim diye dusunuyorum..
Last edited by Ercan Arslan on Tue Aug 07, 2007 5:21 pm, edited 1 time in total.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Mehmet, ben Fransa ligini takip etmediğim için RM maşından sonra ne yaptığını açıkçası bilmiyorum Carew'in ama kaybolduysa bir sebebi vardır, ya sakatlanmıştır ya da Lyon'da forma bulamamıştır diye düşündüm.

Oguzhan, garanti golcüyü hepimiz isteriz ama garanti golcünün takıma fiyatı var. Jardel garanti golcüydü ama pek başka birşeyle ilgilenmiyordu. Belki bugün olsa yine oynatırsın ama ben Kalli'nin oynatmak istediği sistemin o olduğunu sanmam.

Manchester United ve Chelsea son aylarda iki değişik kupa finalinde karşılaştı. Biri 1-0 (Chelsea), diğeri 1-1 bitti. Üst düzey takımlar bence artık nasıl gol atarımdan çok gol yememe üzerine oynuyor (Barca hariç diyelim Real ise denedi ve tam yapamamasına rağmen şampiyon oldu). Bende Carew olsun wallahi tek forvet oynatırım, 1-0 eşek yüküyle maç kazanırım, bu arada en öenmlisi ama Liverpool, Arsenal, Milan falan gibi bir takımla oynarken maçta gerçekçi bir kazanma, puan alma şansım olur (adamlardan üç tane yedikten sonra iki tane attık diye sevinmek yerine).

Bu takımları golcün çok iyi ve garantici diye yenemezsin (onların golcüleri daha iyi olacaktır hep) adama onun sana attıgından fazla atma yarışına da giremezsin, FB denedi 6 yedi Manchester'dan ama orta sahada elinden geldiğince boğup, mümkünse de bir tane atıp kazanma ihtimalini yaratabilirsin, ya da puan alma. Real o Carew'in çok iyi oynadığı maçta Lyon'dan bir önceki maçların intikamını almak için çıkıp saldırmaya başlamıştı, Lyon dalga geçti adeta Real ile, baş mimarı da Carew idi.

Bunu yanlış anlama tabii, Morientes gelecek olsa kim istemez, bu yukarıda yazdıklarımın hepsini Morientes ile de yaparsın. Ama bize hem garanti golcü hem de tek başına yırtan bitiren adam gelmez (Drogba, Henry usulü) muhtemelen Morientes de gelmez. Ama Carew alınabilir, ve Avrupa'da başarı şansı olan bir sistem/kadro da kurulabilir. Arada da Sabri, Arda, Lincoln de gol de atarlar, özellikle Büyükşehir Belediyespor'a falan, bizim de 3-0lık galibiyetlerimiz olur.

Ali
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Yeni yazmaya baslayan arkadaslarin
uluslarasi futbolcu bilgisine hayran kaldim.
Merak mi, islerinin geregi mi,yoksa iddia yayinlari
takib ederek mi edindiler bilemiyorum ama cok iyi.

Yukaridaki yazida tam anlasilmamis. Carew 5-10 (euro? dollar)
arasinda mi? Baska kimler var musait bu ayarda?
Birde Mista hakkinda biraz bilgi?
NO ADNANS, NO CRY !!
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

hayatimda hic iddaa oynamadim..sayisal loto disinda sans oyunlariyla aram pek yok acikcasi, o da sen sec :) .. ben 32 yasindayim ve 20 yildir futbolu takip etmeye calisiyorum...

fiyatlar Avrupa oldugu icin benim yazdiklarim milyon euro..

Mista ise Valencia'daki en iyi donemlerinden biliyorum.. bizim aradigimiz turde bir golcu degil.. sutlari cok iyi..ama asla ceza sahasinda cok etkili biri olmadi..
Last edited by Ercan Arslan on Tue Aug 07, 2007 5:22 pm, edited 1 time in total.
Locked