2014-2015 TRANSFER CALISMALARI

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Re: 2012-2013 TRANSFER CALISMALARI

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Umut hayalini kurdugu bir yere geldi. CL oynayacak, ligte hayatinda ilk kez sampiyonluk kupasi kaldiracak ve muhtemelen ligin gol krali olacak. Burak Yilmaz'a karsi ustunlugu de cabasi...

Besiktasa kokorec yemeye gider o kadar :D (Yokusun basinda kosede Sampiyon Kokorec vardi , hala oradaysa tabi )

Hasan sen spor haberlerini pazar aksamina kadar okuma.

Sonra okuyacak cok gol ve mac kritigi bulacaksin :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Amerikada kablo sirketlerinden HBO'da "Change up" diye Brad Pitt'in oynadigi bir film var. Bu film 2003'de Amerikada "en iyi satan" kitap olan "Moneyball" dan filme cekilmis. Film'in kahramani Billy Beane denen San Fransisco'nun Oakland barosunda oynayan Oakland Atletics beyzbol takimin genel manejeri. Bu adam lise mezunu (yakin zamanlarda universiteyi bitirmis) ve tam Stanford'dan beyzbol ve futbol basarilari sayesinde burs almasina ragmen o gunlerde kapisini calan NY METS beyzbal takiminin profesyonel beyzbol oynama teklifini kabul etmis ama profesyonel olarak basari kazanamamis.

Bunun uzerine once asistant recuriter/scout (yani genc ve potensiyeli olan oyunculari bulup cikarma) isine basliyor Oakland A's takiminda. Sonunda goze girip bu takima Genel Manejer (GM) oluyor. O arada oyuncularin statistiklerine bakarak kimi elinde tutup kimi transfer etme olayini ogreniyor. Olayin adi sabermetics. O arada Oakland A's ayni BJK gibi elinde patlamis unlu oyuncular var. Takimin yeni sahibi ben bu kadar yukun altina giremem bu takimi safrasini al ve sampiyonlugu filan degil ama ortalarda savasan bir takim yap diyerek butun yetkileri buna veriyor. Bu da Paul DePodesta diye orada burada kendine is bulamamis ciddiye alinmayan ama bu sabermetrics programini yapmis Harward mezunu genc birini buluyor. Takimin icindeki calistiricilar ve head scout filan gibi bir suru insanin itirazina aldirmadan bu programa gore meshur ama 'deadwood" denilen safrayi atip bir suru genc isimsiz oyunculari aliyorlar. Hatta head scout, beyzbol insan oyunudur robotlarla oyanmiyor bu yaptiklariniz sacmalik filan diyor ve Billy bunu takimdan kovuyor. Ilk baslarda bunlar hakikaten hata yapmis gibi gozukuyorlar. Takim puan cetvelinin dibinde surunurken birden bire hersey ters yuz oluyor. 20 maci Amerikada rekor kirarak ust uste kazanip "playoff"lara kaliyorlar. Playoff'da kaybediyorlar. Bunu uzerine Boston'daki Kirmizi Coraplilar (Red Sox) sahibi (ki Kirmizi Coraplilar NY Yankees'in senelerdir rakibi ve 100 seneden sonra bunlari alt edip sampiyon oldulardi.) o sirada kontrati yenilenmek uzere olan Billy'i Boston'a cagiriyor. Konusma arasinda beni neden cagirdin diyor Billy buna o da bildigim kadari ile Schott (Oakland A's sahibi) sana yeni teklifini yapti sen neden geldin diyor. Merak ettim dediginde de merak edecek bir sey yok bu sene ligin en pahali takimi NY Yankees mac basina 1.5M ile oynarken sen mac mac basina $200 bin dolarla onlardan ve bizden daha iyi sonuclar aldin ve bizde sabermetrics inaniyoruz senin bu tecrubenden yaralanmak istiyoruz diyor ve eline ustunde teklif ettigi para olan bir kagit parcasini veriyor. Seninki Oakland'a dondugunde uc dort gun hayalet gibi orda burda dusunurken istatistikci durumu goruyor. Sana ne teklif etti dediginde elindeki kagit parcasini gosteriyor. Yahu sen delimisin bunun dusunulecek durumumu var Amerikada gelmis gecmis GM'lerin icinde en yuksek maasli adam olacaksin diyor. Ama karisindan ayrilmis ve kendidinin Kaliforniyadan ayrilmasini istemeyn kucuk bir kizi var. Sonunda Boston'a gitmiyor. Oakland ile 2019'a kadar kontrati varmis. Bu arada Oakland San Diego'daki SAn Diego Depremleri futbol takimini aliyor. Amerikan futbolu degil bizim bldigimiz Futbol takimi. Billy'e buraya da sen bak diyorlar. Oturup Futbol ve Futbolcu secimi icin bir program yaziyor. Bu arada birkac sirketin board'una uye yapiyorlar. Hani bizim Terim'e konferans verdirmelerinde ote.

Bunlari niye mi anlatiyorum. Arsenal en begendigi ve sevdigi futbol takimi imis. Arsen Wenger'le dost oluyorlar. Aralarinda bilgi alisverisi oluyormus. Gidip orada konusuyormus. Bir nevi danismanlik yapiyormus. Bir ara Ersun Yanal'da bu islere akil asindirmisti. Ben biraz geriden geliyorum boyle bir iki yazisma olmustu burada. Buranin entellektuel'i Mert bilir bunlari. Eksigim varsa tamamlasin

Artik Melo'ya domalmanin bir alemi yok. Aklini basina almali GS'dakiler ve bir Billy Bean'de biz bulmaliyiz. Bu arada Ingilizce bilenler icin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Beane
http://www.nytimes.com/2011/09/25/magaz ... wanted=all
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Artik Melo'ya domalmanin bir alemi yok. Aklini basina almali GS'dakiler ve bir Billy Bean'de biz bulmaliyiz.
Melo GS icin cok önemli bir oyuncu, ve cok yerinde bir transfer...gecen sene Selcuk'u Selcuk yapan oyuncu diyebilirim, hatta defansi "defans" yapan adamdi, bilhassa defansin baslangicta bocaladigi dönem katkisi tartisilmaz. Melo Hagi gibi takimi rahatlatiyor. Kasimpasaspor macinda, kacirmamissaniz, girdikten hemen sonra, top kaptirildiginda rakip oyuncuyu, topsuz alanda, sahanin ortasindan, ceza sahasina kadar takip edisi iyi bir örnek teskil ediyor. "O olmasa ne olurdu" diye dusunmeden edemiyor insan.

GS gecmiste bircok sacma sapan transfer yapmis olabilir ama Melo gercekten nokta transfer, ve uzun yillar kalmasindan yanayim. Umarim benim utandirmaz, ama ona cok guveniyorum.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:
Artik Melo'ya domalmanin bir alemi yok. Aklini basina almali GS'dakiler ve bir Billy Bean'de biz bulmaliyiz.
Melo GS icin cok önemli bir oyuncu, ve cok yerinde bir transfer....

Melo sadece bir ornek. Ne aradigini bilirsen (boyle o bu inlu diye alip santrafor doldurup sonra Baros'u ne yapacagim diye dusunme durumu da var) fiyat ve performansa gore oyuncunun istatistiklerine gore iyi transfer yaparsin. Sene icinde agzini poyraza acarsan Melo'nun manejeri ile Juventus meletir seni demek istiyorum. Boyle 10 transferde parayi sokaga atip 11. servet odeyerek adam alinmaz. Bilimsel metodlarla adam aradin mi nokta teansfer yapma sans sesri yapmaktan ya da horhoru gitmis tirtiri kalmis bulmaktan iyidir.

Melo istenilen parayi etmedigi ortada. Juventus kendisi aldigina pisman. Elinden cikarmak istiyor degil can atiyor ama hic olmazsa zarainin bir kismini cikarmak istiyor hali ile. Istenilen fiyata Allahtan musteresi yok. Degilse seninkiler o parayi verecekti. Bu "Change Up" filmi gecen sene Oscar icin yaristi. Isvecte bulursan seyret. Ya da Moneyball kitabini bul. Beyzbol bilmene luzum yok. Ben de bilmiyorum ve seyretmek istemiyorum bu oyunu. Olay transfer bilimsel nasil yapilir onu anlatiyor. Her oyunda performans kriterleri vardir. Kac metreyi kac saniyede kosabiliyor. Oyunda kac dakika kalabiliyor. Sahada ortalama kac metre kosuyor. Kac gol atmis. Kac asist yapmis, kac top kesmis. kcc pas yapmis. Ne kadari yakin ne kadari uzak mesafe de olmus bu paslar. Adam kac kere sakatlik gecirmis. Kac kerede iyiesmis ve eskiyi tutturmus. Son sakatligindan sonra performansinda dusukluk olmus mu? Boyle onlarca paramtreler ustune program yazip adam inceleniyor. SOnra fiyat analizi yapiliyor. Mesela filmde birinin yerine adam alacaklar. O bunu yapar ama sunlari yapamaz diyorlar. Ama aranan ozelikler senin nokta dedigin ozellikler. Olsun bizim istediklerimiz yapiyor digerlerini de ogrenir diyor ve adami alip kendi elinde o damin iki uc kati para alani satiyor ya da takas ediyor. Boyle yapmazsan iste Burak'i Umut'u elmander'i ve Baros'u elinde olur kara kara dusunursun. Burak ile Umut yan yana TS'da da oynayamiyorlardi. Umut Fransa'ya gitti kendini buldu. Burak TS'da kaldi Turkiye gol krai oldu. Billy Beane olsa Burak'a 5M bonservis saymazdi.

Ortada sican oynamakla olmuyor bu isler. Amerikalilar takip ettikleri oyuncularin bu tur performanslarini daha lisedeyken topluyorlar. Turkiyede profesyonel ligde bile boyle bir performans toplanmiyor. Batida bir adam alinirken bunlara bakiliyor. Elbette her iyi gozuken iyi cikmiyor. Billy Beane de yildiz olacak diye algilanip universiteye gitmesine engel olunup NY METS'e getirilmis. Sansizliklar, sakatliklar, iyi birinin eline dusup yogrulamamasi yuzunden o yildiz olma potansiyelini yitirmis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Seyrettim, ismini burada Moneyball diye hatirliyorum, Brad Pitt oynuyor. Scouting olayina bir baska boyut getiriyor....aslinda Melo bu acidan cok olumlu transfer, GS'in önemli aciklarindan birisini kapatti, daha ucuza bulabilirmiydiler bilmiyorum, zannetmiyorum. Onun gibi o mevkide, istikrarli oyuncu bulmak cok zor. GS bence cok iyi yapti, parayi önceden basip alsaydi risk almis olacakti. Simdi kendine bir sene daha deneme imkani saglamis oldu, ve unutmayalim ki dunya kupasi yaklasiyor. Melo Brezilya kadrosuna girmek istiyor ise kendini göstermesi gerekiyor. Hamit ile onu karsilastirdigimizda, veya Riera'nin aldigi ucreti...Melo transferi bence super :-)

Tekrar ediyorum, transfer yaparken bircok seyi hesaba katmak gerekiyor. En önemli parametrelerden bir tanesi hazmetme olayi, kadro ve ekonomik acikdan söyluyorum.

Mehmet Gurdal Cetin

Bu konuda Cengiz Abinin yorumunu duyar gibiyim :D

http://www.htspor.com/futbol/haber/7702 ... time-mesaj
TRUST GALATASARAY
MGC
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sicayim son noktasina, bu kacinci son nokta...daha kimler son noktayi koyacak merak E-T-M-I-Y-O-R-U-M veeeeeeeeeeeee Q7'yi I-S-T-E-M-I-Y-O-R-U-M :-D

Ahmet Bulut denen suluk menajeriymis bu ara.

http://www.sabah.com.tr/SabahSpor/Futbo ... tayi-koydu

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ben artik ona gunahimi satmazdim ama GS bazilariniza göre "gercekci" davraniyor...neyse. Neticede Serkan Kurtulus yuvadan uctu (sagbek).

http://live.sporx.com/futbol/superlig/g ... Q292487SXQ

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Milliyet'de yine masa basinda yapilmis bir haber var. GS saskinlik icinde gibi yalaklanmislar ama dogru olan sey GS'yin Baros ve Riera'dan buyuk bir kazik yedigi. Adamlar oturduklari yerde 5M Avro alip gidecekler. GS bunlari bonservissiz olarak satisa koymus ama aldiklari fahis ucretden dolayi kimse orali olmuyormus.

Ben Melo icin filan soyledigimde kiziyorsunuz. Baros da GS faydali bir isimdi ama kalkip ucer sene ucer sene kontrat yaparsan boyle olur. Riera bir matah olsa Yunanlilar dehlemezlerdi. Bunlar hep terim'in kazigi GS'ya. Dillendirdi. Simdi durumu bilen bir turk takimi olarak bu adamlari bonservis olsa bile alir misiniz. Olacagi ucretlerinin yarisina belki de daha az kiraya verilecekler. Onda da giderim gitmem gibi bir kapris olma ihtimali var. Bu herifler transfer yapmasini bilmiyor. Simdi ben olsam bunlari Elazig'a ya da Sivas'a kiralik veririm. Ne verirseniz verin diyerek bu ikisini seytan azapta gerek diye biraz yokluk cekmelerini saglarim. Bakalim ne kadar dayanabilirler orada. Kontrata da eger kontratlarini Ocak ayinda fesh ederlerse kiralik kontrati da duser derim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bu gercekten dogru ise hangi ihtiyaci karsiliyor acaba?

http://www.sabah.com.tr/SabahSpor/Futbo ... atasarayda

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Tezcan wrote:Bu gercekten dogru ise hangi ihtiyaci karsiliyor acaba?

http://www.sabah.com.tr/SabahSpor/Futbo ... atasarayda
Tu da geliyor mu? Beyinsizlik diz boyu. Defansin kevgir ama sen alti kaval ust sishaneyi oynamaya devam et. Kelaynak "Kaka'yi kim istemez" diyordu. Kaka gelsin de agzina bir kakalasin da akli basina gelsin diyecem ama yirtilan deli Bekir'in yakasi. Bak elinde Baros ve Riera var. Uste para da verecekler alan yok.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

5 Eylul transfer icin son gun...Amerika kitasinda bugun yani 30 Agustos, avrupalilara avantaj sagliyor kanimca.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yahu yıllık ücreti 9 milyon euro olan bir adamı GS transfer edebilir mi? Akıl var mantık var!

Ancak,

Bu sene şampiyon olunur + şampiyonlar liginden en azından gruptan çıkılır + ekonomik açıdan düzlüğe çılırsa; o zaman oturmuş takıma yapılacak 1-2 transferden biri Kakavari biri olabilir.

Aksi takdirde böyle bir transfer intihar olur, ihanet olur!
Mehmet Gurdal Cetin

Kakavari LUGANO.
PSG de kadroya girmiyor.
Taraftar fazla sevmez ama bu takim Hasan Vezirleri ,Elveri Balicleri, Haim Revivolari pek ala bagrina basti
Defans resmen coktu, Ufleyici bitti, Semih, Balta diken ustunde, Gokhan Zan herhalde 30 mactir oynamiyordur. Elde bir Dany var.

Lugano alinabilir, hazirlikli olun...
TRUST GALATASARAY
MGC
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Kakavari LUGANO.
PSG de kadroya girmiyor.
Taraftar fazla sevmez ama bu takim Hasan Vezirleri ,Elveri Balicleri, Haim Revivolari pek ala bagrina basti
Defans resmen coktu, Ufleyici bitti, Semih, Balta diken ustunde, Gokhan Zan herhalde 30 mactir oynamiyordur. Elde bir Dany var.

Lugano alinabilir, hazirlikli olun...
Ilk okudugumda bir anda Lugano'nun ilk ismini Kakavari sandim, acaba annesi Iranlimiydi diye dusundum :D

Bence gelirse cok iyi olur, diger bir alternatif Bursa'li Serdar Aziz olur, tecrubesi az ama cok iyi bir oyuncu ve Bursa avrupadan elendigi icin satmaya sicak bakabilir. Tabii belki de Lugano'dan pahaliya malolur.

Kimi alacaklarsa UEFA'ya bildirmek icin 2 gunumuz var! :shock:
Post Reply