100 Yillik Sevda

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Yucel F Genc

100 Yillik Sevda

Post by Yucel F Genc »

Mehmet Ali Brand'in 100 yillik Sevda diye bir belgeseli cikmis. Dun Lig TV'nin aslan CimBom programinda kliplerinde gosterdiler. 5 Dakika icinde tekrar gosterecekler. Seyredemeyn varsa tavsiye ederim. Nerden nerelere kadar geldigimizi gorup "oooooh" cekmeyip, tuylerinin diken diken olmamasi imkansiz.
Serhan Aktaş

Post by Serhan Aktaş »

Ben dün aldım ve çok çok iyi bir çalışma, bayıldım diyebilirim.

Çok iyi bir belgesel olmasının yanısıra bazı kafama takılan şeyleri sizlerle de paylaşmak istedim.

Öncelikle bazı ayrıntıların atlandığını düşünüyorum, mesela aldığımız İlk kupa şampiyonluğundan hiç bahsedilmemiş. Mesela stadımızın açılışında yaşanan izdihamdan bahsedilmesini umuyordum.

İlk yurtdışı maçımız olan Klojvar maçı, DVDde 2-2 bittiği söyleniyor ama sanki bu maçı eski spor yazılarında 2-0 kaybettiğimiz şeklinde hatırlıyor gibiyim.

İkincisi Mehmet CANSUN'un bahsettiği 2000 yılında Galatasarayın aldığı ve Dünyada hiçbir takımdan olmayan MILENYUM KUPASInı aldığımızdan neden kimsenin haberi yok. Ve bahsettiği 6 kupa hadisesi nedir?

Üçüncüsü Galatasaray'ın bildiğim kadarıyla hiç ATATÜRK kupası kazanmamıştır. Ama DVDde kazandığımızdan bahsediliyor ve bunun gerçeği nedir? Acaba fbli basın tarafından gerçekler bize yanlı mı yansıtılıyor....

Defalarca seyredeceğim bir çalışma, mutlaka seyredilmeli...

Başlangıçta 3 DVDden bahsediliyordu ve bu ikincisi...
Üçüncüsü ne zaman çıkacak acaba?
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Serhan Aktaş wrote:
Ben henüz almadım ama iki soruya bulabildiğim bilgilerden cevap vereyim.
İlk yurtdışı maçımız olan Klojvar maçı, DVDde 2-2 bittiği söyleniyor ama sanki bu maçı eski spor yazılarında 2-0 kaybettiğimiz şeklinde hatırlıyor gibiyim.
Bahsedilen maç yurt dışı takımlarıyla yapılan ilk maç özelliğini taşıyor..Ama yurt dışında değil Kadıköy'de yapılmış..Tarih 1 Nisan 1911

İki gün sonra ise tekrar karşılaşıyorlar ve Galatasara 4-2 kazanıyor..

Cem Atabeyoğlu/Türk Spor Tarihi ansiklopedisinde atılan goller hariç kadro kayıtlarıyla yazılmış..

Bu maçların rövanşı ise Fenerbahçe'li Galip'in de ilavesiyle gidilen Macaristan Kolojvar'da 11,13 ve 15 Eylül 1911 de yapılıyor..Sonuçlar 5-0,4-1 ve 7-1..

Dönüş yolunda uğranılan Bükreş'te ise Bükreş Karması'na karşı ilk yurt dışı galibiyet elde edilir..11-1

Bunlar tabi Galatasaray dışından bir araştırmacının yazdıkları..Kulüp kayıtlarındaki belgeler nasıl,onu bilebilmek dışardan zor tabi.
i Mehmet CANSUN'un bahsettiği 2000 yılında Galatasarayın aldığı ve Dünyada hiçbir takımdan olmayan MILENYUM KUPASInı aldığımızdan neden kimsenin haberi yok. Ve bahsettiği 6 kupa hadisesi nedir?
Bunu anlamadım..Sanırım seyredince anlayacağız.. :!:
Üçüncüsü Galatasaray'ın bildiğim kadarıyla hiç ATATÜRK kupası kazanmamıştır. Ama DVDde kazandığımızdan bahsediliyor ve bunun gerçeği nedir? Acaba fbli basın tarafından gerçekler bize yanlı mı yansıtılıyor....
Sanırım bu da şimdiye kadar bir kez yapılan ve Galatasaray'ın üçüncü maçta Fenerbahçe'yi 4-0 yenip kazandığı Gazi Büstü Kupası olmalı..31,8,1928
Bunun dışında sanırım Atatürk Kupası iki ya da üç defa yapıldı ve Galatasaray almadı zaten..
Can Erden

Post by Can Erden »

Milenyum Kupasının annamı basit...
Aslında 3 Milenyum kupamız var...
2000 yılı Milenyum(yani 1000yıl....100yy=1 asır gibi)

Dunya ustunde avrupada Milenyum "Super Kupasını" alan yok :D
Bir günde kral olmadık,
Bin günde tahttan düşmeyiz...
Serhan Aktaş

Post by Serhan Aktaş »

Ben Klojvar maçının yurtdışında bir Türk Takımının yaptığı ilk maç olduğu konusunda eminim. Burada bir problem yok. Sadece sonucu konusunda emin değildim. Sonucu hakkında da kimse birşey söylememiş.

Milenyum Kupası sanki bana maç oynanmadan verilmiş bir kupa gibi geldi.

Atatürk Kupası konusunda belgeselde yanlışlık yapılması imkansız bence, çünkü illa biri farkeder ve düzeltirdi.

Müzemizde kaç kupa olduğu, sayısı ve neler olduğunu belirten bir kaynak varmı acaba ?
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ahmet Cakir'in yazdigi "Galatasaray Spor Kulubu Tarihi" adli kitabi(7.baski-Temmuz 2001),ve Yapi Kredi Yayinlarinin "Galatasaray Tarihi"(1. baski-Eylul 2002)'ni tavsiye ederim.
Serhan Aktaş

Post by Serhan Aktaş »

Ahmet ÇAKIR'ın yazdığının iyi olabileceğini düşünüyorum ne de olsa Galatasaraylı biri hazırlamış....

ama Yapı Kredi'nin hazırladığını aldım bence rezalet...
zaten fenerli birinin hazırladığı Galatasaray Tarihi de ancak bu kadar olurdu....

Unutulmaz maçlar bölümünde 7-0lık fener galibiyetini koymayan, bir kitaptan ne beklenirki....

Klojvar gibi tarihteki bir ilk'i bu kitap yazmamış....
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Üç büyüklerin tarihlerini yazabilmek kolay değil elbette..Hele bunu tek bir kitaba sığdırabilmek..

Örneğin,Y.Kredi Yayını'nın Fenerbahçe ile ilgili de atladıkları var..Maalesef yayınların hemen hepsi doyurucu olmaktan uzak.

Eksiklere karşın,diğerlerinin yanında Oygur Yamak'ın Galatasaray Tarihi kitabını da tavsiye edebiliriz..

Yurt dışındaki ilk Kolojvar maçı için başka bir kaynak (Tercüman Spor Ansk.) 5-1 yenilgi rakamı vermiş..Ha 5-0,ha 5-1 farketmiyor yani..Sonuçta yenilmişiz..
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

"Eksiklere karşın,diğerlerinin yanında Oygur Yamak'ın Galatasaray Tarihi kitabını da tavsiye edebiliriz..

Yurt dışındaki ilk Kolojvar maçı için başka bir kaynak (Tercüman Spor Ansk.) 5-1 yenilgi rakamı vermiş..Ha 5-0,ha 5-1 farketmiyor yani..Sonuçta yenilmişiz.."

Hasan Bey,Oygur Yamak'in kitabini ve Tercuman Spor Ansiklopedisi'ni nereden temin ettiniz,bilgi alabilir miyiz?
Can Baysan

Post by Can Baysan »

Selçuk Samli wrote:Hasan Bey, Oygur Yamak'in kitabini ve Tercuman Spor Ansiklopedisi'ni nereden temin ettiniz, bilgi alabilir miyiz?
Oygur Yamak'ın kitabı -nadir de olsa- bazı kitapçılarda halen mevcut. Bende de var bir tane. Veriler ve istatistikler açısından yeterli fakat bilgi ve anlatılar o kadar doyurucu değil. Onun dışında; GS hakkında "kaynak kitap" diye nitelendirebileceğimiz bir tek Ahmet Çakır'ın 1995'te yazdığı ve en son 2001'de güncellediği kitabı var. Onun dışında yok.

YKY'nın üç büyük kulüp için yayınladığı kitaplarda çok büyük yanlışlıklar var. İnanın; bir oturuşta size en az 10 tane sayarım. Güvenilir bir kaynak değil yani.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Tesekkur.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ulkemizde sporla ilgili cok az kitap var.Bu kitaplari yazmak ve yayinlamak hatiri sayilir bir calisma ve emek gerektiriyor.Kitaplarda gordugumuz eksiklikleri yazarlarina bildirmek faydali olur kanisindayim;gelecek baskilarda hatalar azalabilir.(en azindan azalma sansi artar)
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bunu futbol kitaplari ile ilgili Hasan Utku'nun actigi bir konu var. Kendisi bu konuda amatorce bayagi bir birikim yapmi$. Eski gazete kupulerine kadar. $u anda vaktim yok. Ama burada ararsaniz bulursunuz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Post Reply