31. Hafta: FB-GS 4-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ercan Dumlupinar

Post by Ercan Dumlupinar »

Bence oyuncularin bir kabahati yok, hepsine bu sezon gosterdikleri basari icin tesekkur etmek lazim katkilarindan dolay arti adamlarim kapasiteleri bu kadar bunuda gormek lazim. Macta tek suclu Gerets....... Oyuncu ve oyun tercihleri yanlis. Ugur ve Ferhat (Cihan ve Ergun'un su halinda daha iyiler ) oynamali hemde bu macta; ilk 29 dakika sahanin en iyisi Ugur bence, ama iki sakat adamla bir hafta boyunca idman yapmamis adamlarla maca baslamamalisin. Hasan Sas'a topla oynama ozgurlugunu ( gazetelerin soyledigi dogru ise ) kisitlamalisin. Bu mac tam Umit Karan'in maci idi oynasaydi, ilk 10 dakikada skoru G.S lehine cevirebilirdi. Beraberlik sana yetiyor cik sahaya 1 forward 2 tane neyine, biri sakat sakat oynuyor, otekisi sagina soluna donene kadar saniyeler geciyor. Saglam orta saha bugun beraberlik cikarirdi.. Mondi'de bu mac uzerine gelen toplar disinda hic guven vermedi...... Yan toplari defense'la beraber seyretmekle mesguldu. Allah'tan Tuncay gibi bir yildiz oyunculari var yoksa bu skora ilk yarida ulasirlardi.....
Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Gerets ile bu kadardı zaten öylede oldu. Kadıköy'de kazanmamız genelde zor o yüzden takımın motivasyonunu rahata almak Ata Demirer'le hazırlanmak garip oyuncu secimleri ile zaten fazla olmayan sansını cöpe attı. Bence bu kadar ters olayın oldugu bir sezonda sampiyon olmak zaten mucize idi ve o mucizede olmadı..

Seneye zannedersem sampiyonlar ligine gidemiyoruz, artık baska Trömsö faciası olmadan UEFA da takımımıza basarılar.

saygılar
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Gecmis olsun arkadaslar! Artik GS bu mactan sonra sampi olsa ne yazar.
Basta Gerets olmak uzere, sirayla Necati, Ayhan, Cihan ve Hasan Sas'in
anlindan öpmek isterim, bravo cocuklar...

Bu mac nasil yumurtladi diye sorabilirsiniz. Ugur'i sagbeke cekerek, isin en
vahimi Cihan'i ortaya sahaya alarak oldu. Saidou Cihan ikilisi olustu, bir ukubet
adeta. Ayni esnada sag kanatta Hasan Sas hunurlerini göstermeye baslamisti.
Ne yaptigini ne kendi biliyor ne de arkadaslari. Nitekim GS'in sag kanadi
FB oyunculari tarafindan sikca yoklanmaya baslandi...gol geliyorum diyordu
adeta...1 gol 2 gol yendikten sonra Gerets Ugur'u sahadan alip Ilic'i soktu,
ne var ki Ilic'in yerini yanlis belirlemisti, ve bu degisiklik hata zincirine bir
halka daha eklemis oldu...Ayhan sol kanatta Hasan Sas'in ayna göruntusuydu
adeta...

Mac Volkan diyordu ama Gerets zeka dolu bir hamle daha yapti ve 3. golu
yedikten sonra oyuna Heinz'i dahil etti :D ...ve sonra Hasan Kabze...oyuncular
bu ara maci birakmis, lala lulu top oynamaya heves salmislardi...icler acisi
bir göruntu. FB'liler maca biraz daha asilsalar tarihi fark olurdu...direkte
patlayan toplar, 100% luk 5-6 poziyon daha ve daha neler.

GS neden ipin ucunu kacirmisti acaba. Olusuturulan ilk onbirde denge ve
ahenk yoktu kanimca. Yaratici yoktu, Ilic Volkan ikilisine ihtiyac vardi.
Sag kanatin cökusu Ugur'un varligindan kaynaklanmadi, belirttigim
gibi Hasan Sas'in vurdum duymazligindan oldu. Necati devamli top ezdi.
Ayhan Hasan gibi macin tempusunu dusurdu, maci soguttu...

Bunun disinda FB ahim sahim bir top oynamadi. Mac kalitesi cok dusuk,
top kaptirma orani yuksekti...tempo zaten yok.
Can Baysan

Post by Can Baysan »

6-0 kaybedilen derbinin ardından Galatasaray'ın adını 6alatasaray olarak değiştirmişti Fenerliler...

Akabinde Olimpiyat Stadyumu'nda gelen 5-1'lik zaferden sonra Fenerbahçe "FeBEŞbahçe"liğe terfi etmişti G.Saray taraftarının gözünde...

Ben bir kulübün adının ilkokul çocuklarına nazire yaparcasına saçma sapan harf oyunlarıyla değiştirilip alay edilmesine karşıyım.

* * *

Fenerbahçe'nin taraftar forumuna girdim az evvel.

Coşku kıyamet gırla... Verdikleri ana mesaj "Adama arifeyi gösterirler, bayramı göstermezler" atasözüyle özetlenebilir.

Hırsızlığı "Çocuklar inanın" isimli Çarşı bestesini kendilerine uyarlamalarıyla tescillenmiş yaratıcı(!) Fener taraftarları, Galatasaray'a şimdi de G4L4T4S4R4Y demeyi uygun görmüşler.

Allah akıl fikir versin. Gerçi "Başa gelen çekilir" hesabı... Sen kalkıp da 4 gol birden yersen, aylarca ağızlarından düşürmezler. Pazartesi günü işyerlerimizde abuk subuk espirilere maruz kalacağız, işimiz zor. Yapacak birşey yok.
Liseli vardı ya ah o liseli...
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Saidou ile sampiyon olunmaz. Heinz da ayni sekilde. Sezon sonunda yapilmasi gereken tek sey bu iki oyuncuyu gonderip tecrubeli ve yetenekli iki adam almak.
Adam almamıza gerek var mı, tam kanaat getirmedim. Eger on liberoya, oyunu iki yonde belli bir duzeyde oynayabilen bir oyuncu bulabilirsek almalıyız. Capone nun performasını ve maliyetini hatırlayın, arayıp alacagımız oyuncu on liberoda "Capone" gibi olmalı. Bence Saido, Ilic ve Heinz gonderilebilinir ve gonderilmeli.

Sevgili Tolga; bir yolun dusse de Florya ya gelip PAF maclarını seyir edebilsen. fb ye yenilmek tabii ki uzuyor, ama uzun vadede bu yeteneklerin GS mıza katkılarını dusundukce 100% toleranslı oluyorsun. Ferhat ve Ugur hata yapacaklar, bu hatalarından maclar verecegiz. Ama bu gencleri takıma monte etmemiz lazım. Ben Mondi, Song, Thomas a ek iyi bir onlibero bulmaga calısır, bulursam alır, diger yabancıları gonderirdim.
Takimin icinde bulundugu psikoloji Fenerbahceyi yenmeye musait degil, ama diger takimlari her zaman yenebiliriz.
Bu fikrine katılmıyorum. Kupa macları hem iceride hem dısarıda fb ile basa bas oynayabilecegimizi gosterdi. Diyeceksin ki o zaman ne diye, son oynadıgımız maclarda bize ustunluk kurdular? Klasik cevap, orta saha. Toptan korkan ve on libero da cok hata yapan Cihan nın Aurelio ve Appiah a karsı sansı yok. Appiah tek basına her iki lig macında orta sahayı domine etti. Cihan nın yetenekleri ve surati kısıtlı. Tromso macında sol direkte gelen topa sırtını dondu, golu yedik. Toptan korkan on libero olur mu? Son gol attıgı lig macında onlibero da kotu oynarken gol attı, odullendirildi!

Her ne kadar begenmesek Sabri&Ergun yada Aydın&Ayhan cift on libero icin bana gore en verimli ve oyun icinde devamlılıgı olabilecek ikililer.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Amerikaya taşınmak istiyorum. Fener maçları akabinde sokağa çıkınca fazla fenerliye rastlama ihtimalim olmaz en azından :)
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fenere 2 maçta 6 puan verdik! Ve aynı puandayız! Yani, bu iki maçı saymazsak 6 puan fazladan toplamışız! Gerets derbilerde başarısız! Ama unutmamak lazım, geçen sene fener bjk ve bizle oynadığı 4 maçtan sadece 3 puan çıkardı!
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Cok kotu oynadik.Gerets Ugur ve Ferhat'in bu haftaki antreman performanslarini begenip takima koymustur diye tahmin ediyorum,iyi de yapti. Ikisinin de devamli oynamasindan yanayim.(Keske gecen 2 hafta da oynasalardi)Hata yapabilirler mac da kaybedebiliriz;morallerini bozmasinlar,disiplinli calismaga devam etsinler.Yaptiklari hatalari tecrubeli oyuncular da yapabiliyor,genc oyuncular yapinca goze batiyor maalesef.
(2. golde Alex Ferhat'i ikinci hareketinde gecebildi;baska,cok tecrubeli defans oyuncularini da rahatlikla gecebiliyor).

Saidou,Cihan,Hasan,Ayhan,Ilic ve Necati herhalde bu sezonki en kotu maclarini oynadilar.Maalesef,sporda boyle gunler olabiliyor.

Lig daha bitmedi,kalan maclari kazanalim.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Gerets'in hataları:
1. Ferhatı kaç haftadır hazırlamadı, demekki Ergün tercihi pek bilinçli değildi!
2. Cihandan böyle bir maçta ön libero oynamasını beklemek çok yanlıştı!

Maçı canlı izlemedim, Cansız izlemeyide düşünmüyorum :) Başka hatalarıda vardır muhakkak.. Yakında alışveriş listesi gibi dizilir... :)
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Ismail Gezer wrote:Amerikaya taşınmak istiyorum. Fener maçları akabinde sokağa çıkınca fazla fenerliye rastlama ihtimalim olmaz en azından :)
Yahu daha geçen hafta hiç biri ortada yoktu..Sen de fink atıyordun forumlarda,tv yayınlarında,orda burda..

Daum'dan farkın yok inanki.. :lol:
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Murat Biricik wrote: Sevgili Tolga; bir yolun dusse de Florya ya gelip PAF maclarını seyir edebilsen. fb ye yenilmek tabii ki uzuyor, ama uzun vadede bu yeteneklerin GS mıza katkılarını dusundukce 100% toleranslı oluyorsun. Ferhat ve Ugur hata yapacaklar, bu hatalarından maclar verecegiz. Ama bu gencleri takıma monte etmemiz lazım. Ben Mondi, Song, Thomas a ek iyi bir onlibero bulmaga calısır, bulursam alır, diger yabancıları gonderirdim.

Her ne kadar begenmesek Sabri&Ergun yada Aydın&Ayhan cift on libero icin bana gore en verimli ve oyun icinde devamlılıgı olabilecek ikililer.
Kalan 3 macimiz icin 2 dilegim var:

1) Gerets tutarli olsun. Madem ki ligin en kritik macinda 45-50 bin rakip taraftarin onunde Ugur ve Ferhat ile basliyor, bundan sonraki 3 macta da , hatta gelecek sene her macta bu oyuncularla baslamali. O zaman en azindan sampiyonlugu kaciracaksak genc oyuncularimizla kaciririz, ileriye donuk umutlarimiz olur. Hatta Sabri de oynamali. Onun son maclarda kadroda olmamasini anlamaya calisiyorum, anlayamiyorum. Bu macta keske olsaydi, en azindan bu kadar cabuk pes etmezdik.

Ankaraspor macinda su 11 cikmali sahaya

Code: Select all

.               Mondragon

Ugur     Tomas    Song    Ferhat

Sabri        Volkan     Ayhan

...............Ilic(Aydin)

.....     Hakan    H.Kabze
Necati cezali mi bilmiyorum. Cezali degilse oynayabilir.

2) Kalan 3 macimizda sezon genelindeki tempolu mucadeleci oyunu ortaya koymaliyiz. Bu 3 maci kazanirsak, sampiyon olamazsak bile ben uzulmeyecegim acikcasi.
Last edited by Tolga Girici on Sat Apr 22, 2006 11:43 pm, edited 1 time in total.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ismail Gezer wrote:Gerets'in hataları:
1. Ferhatı kaç haftadır hazırlamadı, demekki Ergün tercihi pek bilinçli değildi!
2. Cihandan böyle bir maçta ön libero oynamasını beklemek çok yanlıştı!

Maçı canlı izlemedim, Cansız izlemeyide düşünmüyorum :) Başka hatalarıda vardır muhakkak.. Yakında alışveriş listesi gibi dizilir... :)
Antremanlari seyretmedim burada bilmeden tahmin yurutuyorum(cogumuz da oyle yapiyoruz) acikcasi.
Gecen hafta Ferhat'i hazirlamistir,fakat Ergun'u daha iyi durumda gorduyse onu oynatmistir.Bence bugun en hazir 11'i sahaya surmustur,ama bazen evdeki hesap carsiya uymuyor.(Cihan'in Kocaelispor'da on liberoda oynayip basarili oldugu maclari izlemistim,ama simdi nedense etkili olamiyor. )
Serhan Aktaş

Post by Serhan Aktaş »

Kendimi bildim bileli Galatasaray'lıyım. Küçüklüğümden beri Galatasaray-fener maçlarından kalan tek hatırladığım şey, fblilerin hep dalga geçmelerinden başka birşey değildir. 3-0dan verdiğimiz maçın jenerasyonundanım ben. 1990-92 arası üç maç 5 yediğimiz jenerasyondanım ben. Belki arada sırada azınsanmayacak maç kazanmıyor değildik, ama hiçbir zaman fblilerin ağzını kapatamadım. Lig başında iki Galatasaray maçında 6 puanları hep garantiydi. Lakin bu bahsettiğim ve kaybettiğimiz maçlara hiçbir zaman karşılık veremedik. Ne zaman ortada bir iddia vardı, maç her zaman fenerin oldu. Bizde çok maç kazandık. Ama iddiasız TSYD kupasında fenere iki sene üstüste attığımız 4lere bile sevinemedim. Çünkü ne zaman lig geldi, iddia bindi, yine fb yendi, yine fbliler konuştu. Konuştukça konuştular. Lakin malzeme arttıkça artıyordu. Üstüne birde askerdeyken kaybettiğimiz 6-0 zaten onların biz sizi her zaman yeneriz düşüncelerini pekiştirdi. En iyi konuşan fbliler bile kendilerinin evlilik müessesesindeki koca lakabını benimsiyorlardı. Ardındanda aslan terbiyecisi, hayrettin kızdırmaları sürdü gitti. Internet sitelerinde 1990lardan itibaren fenerden 4 yiyen Galatasaray kalecilerinin listeleri dolaşmaya başladı. Aşağıladıkça aşağılıyorlar, lakin ne kazandığımız UEFA Kupası ne de Süper Kupa, onları susturabiliyor, hatta bu ünvanları kazanmamız, onların galibiyetlerini sanki daha da değerlendiriyordu. Peki bizim futbolcularımız bu kadar aşağalanıyorken hiç mi onlara dokunmuyor bu olanlar. Tarihte Fenere7-0 Beşiktaşa9-2 atmamız bile 6-0ın önüne geçemiyordu. Onların Avrupadaki rezilliklerine hep ilaç oldu Galatasaray galibiyetleri. Peki bizim takımımız futbolcular nasıl oluyorda bunca yıl rahat uyuyabiliyorlar. Seneler sonra kupa finalinde 5-1 yenmemize bile doğru düzgün sevinemedik, hatta iddia olan belkide kazandığımız tek maçtır şaşırdım doğrusu. fener hep daha iyisini yapmıştı. Bu sene 4 kere karşılaştık. Galip geldiğimiz tek maça bile sevinemedik. Kadıköydeki mağlubiyet serimiz oldu 8 maç. İstisnasız bir beraberlik bile yok. Berabere kalacak gücümüz dahi yok. Saha avantajı falan denirdi, beşiktaş istisnasız Kadıköyde yenilmiyor, aksine yenilmezlik serisi yapıyorlar. Maçlar kazanıyorlar hemde 10 kişiyle. 1-0 yenik duruma düştükleri maçlarda öne geçiyorlar, maç çeviriyorlar. Nerde Galatasarayda 1-0 yenik düştükleri maçı çevirmek hemde Kadıköyde. Ben artık Kadıköyde 1-0 yenik düştüğümüz maçlara bakmıyorum. Çünkü sonucunu biliyorum en az 3 veya 4. Hem de bu en iyi ihtimal. Küçükken ağlardım hırsım geçerdi. Bu akşam ise herhalde hırsımı hiçbirşey geçiremez. Artık Avrupada en azından bir 10 sene iddialı duruma gelemeyeceğimiz aşikar. En azından bazı şeyleri başardık. Bırakalım Avrupa başarısını rakibimiz fb düşünsün. Onlar işin kolayını, Galatasaray'ı yenmeyi çok iyi bir şekilde yıllarca başardı. Bizde işin en zor kısmını olan Avrupa işini hallettiğimize göre, hedefimiz artık fb galibiyetleri olmalıdır. Beni bu akşamdan itibaren hiçbir sıradan fb galibiyeti kesmez. Yok 1-0mış 2-0mış futbolcuların olsun. 6nın üstüne 7 atmadan, 4ün üstene bir daha 5 atmadan, AliSamiyende 8 maçlık galibiyet serileri kazanmadan, onları ezmeden artık ne bir Galatasaray maçına gideceğim ne de televizyonda özet seyredeceğim. Benim Galatasaraylılığım bende kalsın. Hiçbir duyguya değişmem Galatasaraylılık duygusunu. En iddialı fb maçları kazanmadan, hemde en rahat şekilde oynamadan, farklı galibiyetler gelmeden, bu kırgınlığım geçmeyecek. Sonunda küstürdün beni. Kalbimde sonsuza kadar yaşatacağım Galatasaraylılık sevgini küstürdün.
Can Baysan

Post by Can Baysan »

Sevgili Serhan Aktaş,

Fener sevgisi, büyüklüğü, başarısı yegane G.Saray galibiyetine endekslidir.
Fakat G.Saray sevgisi, büyüklüğü, başarısı Fener galibiyetine endeksli değildir.

Bak şimdi: "Unutulmaz Maçlar" DVD'mize R.Madrid, Arsenal, Barcelona, M.United maçlarını koyabiliyoruz. Onların yapacakları "Unutulmaz Maçlar" DVD'sinin ise herhalde dörtte üçünü Galatasaray galibiyetleri içerecek.

Fenerbahçeli her sezon başında "G.Saray'ı yeneyim yeter" diye düşünürken, Galatasaraylı Avrupa'yı titretmenin hayalini kurar.

O yüzdendir ki birinin müzesinde Avrupa kupaları vardır, ötekininse tek spot başarısı 6-0'dır.

İşte iki camia arasındaki farklardan biri budur.
Liseli vardı ya ah o liseli...
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

hem hocaya hem de takima cok fazla yuklenilmis.

evet, cok kotu oynadigimiz dogru. ama bunda erken gelen gollerin etkisi yok mu? oyunun basinda ayhan, necati ve hakanla yakaladiklarimizi atsak su anda belki de ayni durumda fenerbahce olacakti.

bence geretsin oyuncu secimi de taktigi de dogruydu. fenerbahce cikarken once cok adamla basip gol pozisyonlari yakalamayi hedefliyordu. nitekim bunda basarili da oldu, ama pozisyonu bulup golleri bulamadik. sonra da biraz cihan'in sanssizligindan appiahin golu geldi. bir de kontradan geldiklerince golu yiyince takim iyice dagildi. ondan sonra ise sahada ne taktik kaldi, ne oyuncu becerisi. ben bizim oyunculari ilk kez bu kadar bir macta yikilmis gordum. -hakkini vermek gerek, ayni sey fenerin basina gelse, onlar belki seyircinin de katkisiyla bu kadar oyundan dusmezler, bu kadar dagilmazlardi. ama herhalde kadikoyde surekli kaybetmenin getirdigi stres oyunculari fazlaca etkilemis. ikinci golden sonra hakanin yuzundeki ifade macin kaybedildiginin gostergesiydi zaten.

kalan 70 dakikalik oyunda, su kotu oynadi, gerets su taktik hatayi yapti diye konusmanin pek manasi yok bence. o moralle degil hasan-hakan, ronaldinho-etoo olsa gene bisey degismez. ikinci yari basinda da saidounun atilmasi, belki devre arasinda tekrardan kendilerine gelmis futbolculari tamamen bitirdi. ve neticede, uzun zamandir seyrettigim en dengesiz fener-galatasaray maci ortaya cikti. 4-0a sukretmek lazim. ama insan macin basinda kacan gollere yanmadan edemiyor.

gerets ferhat-ugur secimi nedeniyle elestiriliyor. bence ikisi de bu macin agirligini kaldiracak duzeyde futbolcular. daha once de onemli fener maclari oynadilar. iki secim de bana kalirsa dogruydu. sadece ugur, belli ki bu maca iyi hazirlanamamis, cok gerilmis. ama bu maca gelene kadar ferhat-ugur'un daha fazla sure almasi gerektigine katiliyorum. yine de gerets belki de diger maclarda onlarsiz yapabilecegini dusunerek bu riskli yarista onlari kaldiramayacaklari stresin altina sokmak istememistir diye dusunuyorum. orta sahada da kagit ustunde cihan-saidou tercihleri yerindeydi. ama cihan hakikaten cok kotu mac cikardi.

futbolculara bu zamana kadar verdikleri mucadeleden oturu yurekten tebrikler, geretse de. bundan sonra, her nekadar ayni puanda olsak da, tekrar sampiyonluk yarisina kafa olarak adapte olabilmek cok zor futbolcular icin. ama buyuk takimin oyunculari buyuk oyuncular olmali, zor isleri basarmalidir. onlardan kalan maclari kazanmalarini bekliyoruz. taraftari da haftaya stadi doldurup destegini gostermeli takima. belki yillar once terimli zamanlarda oldugu gibi, iki fener yenilgisine ragmen onlarin onunde sampiyon oluruz. cok uzak bir ihtimal de degil bu.
Post Reply