Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Niye oyle diyosun Cengiz Abi?
....
Niye demeyeyim boyle. Adam M. Kemal'in Genclige hitabinda "icinizde delalet ve hatta hiyanet icinde olanlar" diye tam bunu tarif etmisti ama sen iki kitap okudu bir iki mantikli laf etti diye bunu zeki ilan etmissin bile. Bununkisi delalet filan degil tamamen hiyanet. Bir baltaya sap olamamis ipe sapa gelmez yazilar ile esaret altinda yasamamasi icin hayatini gozunu kirpmadan riske atmis insanlari hergun lanetleyen bu asalak herifin neresi begenilecek ve takdir edilecek halde. Onun derdi icecegi bilmem ne sarabi ile Turkiyede tatil olmaz diye ona buna calim atacagi kitipiyoz Avrupa yolculugu.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Cengiz Akgun wrote:
....
Bir baltaya sap olamamis ipe sapa gelmez yazilar ile esaret altinda yasamamasi icin hayatini gozunu kirpmadan riske atmis insanlari hergun lanetleyen bu asalak herifin neresi begenilecek ve takdir edilecek halde.
Abi burada kastin M.Kemal Ataturk sanirim.Adamin yazilarinda ATATURK dusmanligi ve hatta ATATURK'u asagiladig defalarca iddia edilmisti.

Tum yazilarini okudum.Herif masa basinda raki icip Turkiye'yeyi kurtaran eski tufek solcularin "ahh simdi Mustafa Kemal mezarindan ciksa da su halimizi gorse" teranelerine ironi yapiyordu.

Bu adamin yazilarinin % 90 i ironi ustune kuruludur.

Ataturk'un arkasindan raki masasinda methiyeler duzen adamlarin kac tanesi secim gunu yazligindan istanbul'a oy vermeye gitmedi bir bilsen.

Adam % 47 ile iktidar oldu, bos bos konusup oy vermeyen, veya BAYKAL gibi parti lideri olan CHP ve gonulluleri dusunsun.

Boyle basa boyle tarak
TRUST GALATASARAY
MGC
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:
3) Tatli bir dille eski tufek solcu gecinenleri asagiliyor ki bu benim cok hosuma gidiyor (yanlis anlasilmasin ben solcu yada sagci degilim, merkez sag diyelim Deniz baykal CHP'nin basinda oldugu surece asla CHP'ye oy vermem :) )
Yazarligin islevinin laf gecirme olarak algilandigi ulkemde yazarligi boyle gorursek iyi bir yazar. Batida yazmaga kalksa hicbir yerde tutunamazdi bu kafa ile zira orda yaptigin katkiya bakarlar, ona buna laf gecirmeye degil. Ama fikir dunyasinin olmadigi ve futbol taraftarligi gibi siyasetin konusuldugu, 23 saat 59 dakika konusulup bir dakika okunan bir ulkede 'hah be ne guzel lafi gecirmis falancaya' denilip seviliyor
Mehmet Gurdal Cetin wrote: Koyunun olmadigi yerde keciye ABDURRAHMAN CELEBI meselesi

Yapabiliyorsa helal olsun
Hah iste benim ustte az bucuk demek istedigim gibi. Koyunun olmadigi yerde keciye Abdurrahman Celebi diyorlar. Bu yazarlari(!) falan okuyacaginiza politika felsefesini dusunceler tarihini okuyun derim. Buyuk vakit kaybi bence ulkedeki yazarlarin tamama yakini.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Keremcim,

Turkiye'de yasadigimiz hayat komple ironi
Keciler o kadar cok ki, ama hata yine bizde
Kecilere meydani birakiyoruz.
Bak sen Isvectesin, Cengiz Abi Amerika'da..

Burda kalip ta bunlari gorup yasayan bizlere aci verende bu iste.
TRUST GALATASARAY
MGC
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Fazla politik oldu...herkesin görusu kendine.

Benim kisisel fikrimi sorarsaniz. TR de yasanan bir surectir, buna saygi
gösterilmelidir...surec 100% demokrasi ve mediniyete kadar gider. Her
ulkenin bir 'orta cagi' vardir...ama bugun TR'nin yasadigi orta cag degil,
onu gectik.

TR'nin bugun en buyuk sorunu kurtulus savasi mentalitesinde kurtulamamis
olmasidir. Devlet yapisi, egitim sistemi buna dayali isliyor. CHP'nin
cökusu temsil ettigi zihniyete gösterilen tepki ile baglantilidir. 'Elit' dedigimiz,
bugune kadar 'besserwisser'lik yapan kesime bir ders verildi bu ulkede. Iyi
de oldu bana sorarsaniz. Dersi aldilar mi...zannetmiyorum. 100% demoktrasiyi,
mediniyeti ancak 100% demokrat ve medeni insanlar getirir. Bu yuzden egitime,
kalitesine cok önem verilmeli. Bos laflara, masallara son verilmeli.

Bu ulke insanini sovenism ile doyurdurlar bugune kadar. Bir yere kadar
tabii.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:
Cengiz Akgun wrote:
....
Bir baltaya sap olamamis ipe sapa gelmez yazilar ile esaret altinda yasamamasi icin hayatini gozunu kirpmadan riske atmis insanlari hergun lanetleyen bu asalak herifin neresi begenilecek ve takdir edilecek halde.
Abi burada kastin M.Kemal Ataturk sanirim.Adamin yazilarinda ATATURK dusmanligi ve hatta ATATURK'u asagiladig defalarca iddia edilmisti.
Sen Ismet Inounu'ye soylediklerini okumamissin. 1940-45 yillarinda yuru be al 12 adayi diyenlerin sozune aldirmadan bir koyup 20 alacagim diye ulkeyi ikinci bir felaketten korumus Inonu icin soyledikleri insanin kanini dondurur. O hala o gunlerde seker ve ekmek vesika ile idi memurlar devletin efendisi idi diye o gunlerde babasini iki ada icin ataese atmamis Inonu gibi bir devlet adamina agzina geleni soylesin. Elbette kusurlari hatalari olmus. Ama genelde yapilanlar serefi ile calip cirpmadan ulke icin cephe ise cephe diplamasi ise diplamasi her yerde kendi cikarini degil ustune titredigi devletin cikarini gozeterek hizmet vermis bu insanlara her turlu cibiliyetsizligi kusan bu herifin elle tutuilacak yeri yok. Bak oldu gitti. Ne cikini cikti ortaya ne de calip cirpittig banka hesaplari. bunlarda insandi. Ulan ben canim cebimde dolastim omrum cephede gecti elbette bu da benim hakkim diye arazi cevirtmeden ogluna kizina karisina ve akrabasina ulufe dagitmadan son nefesinde birbirini yiyen CHP-AP dalasini izleyen bu insana soylediklerini ben cok iyi okudum. Oglu Omer'e Amerikada okurken yazdigi mektuplari okusan adamin ne kalitede oldugunu anlarsin. Can Dudar yayinladi bunlari. Bunlarda devlet adami idi. Ogullari, kizlari ne gemi aldi ne de sirket kurdu.

Basina bela gelmeyecegini bilse merak etme o M. Kemal'e de aynasir. Buna yapmaya bir tarafi sikmiyor.

Elbette M. Kemal, Ismet Inonu, eski CHP ve simdiki CHP yobazligina soyunmus bu herifin eline oynayan beyinsizlerle dalga gecmeyi 1923-1945 yillari arasinda yok olmus bir imparatorluktan o gunlerin sartlarinda dinamik bir ulke yaratmaya calisanlarin yaptiklari fedekarliklara yaptigi saygisizlik, ahlaksizlik ve hakareti ortmek icin kullanmakta.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Hasan Tezcan wrote:Fazla politik oldu...herkesin görusu kendine.
Bence forumda politik tartisma olmamali. Seyahat muzik falan olsun ancak ulke ortami son derece hazimsiz bu tartismlara. Bu hazimsizligin kokleri ve bugunku gelinen konumda sebep sonuc iliskisi son derece karmasik (salt sovenizm ile aciklanamayacak kadar karmasik ki turkiyede kendisine aydin sifati takanlarin en buyuk hatasi da burda yatiyor, bu iliskiyi tek faktorde aciklamaga calismak). Mesela bir din faktorunun etkisi tamamen es geciliyor. Ancak bu son derece tehlikeli bir konu zira forum disariya acik (hatta acik olmasa bile riskli) bu yuzden ben yazmaga cesaret edemiyorum acikcasi ve yazmakta buzuk ister. Aziz Nesin degindi diye basina gelenler ortada. Bu nedenle forumda politik tartisma yapilmamasini oneriyorum. Etrafta kimin ne oldugu belli degil. Millet birbirini oldurdu bu ulkede senelerce. Daha evvel de soylemistim, insan dogasi tam olarak anlasilamadigi, kullanilan kavramlara tam hakim olunamadigi, istatistik yontemler anlasilamadigi surece demokrasi kelimesinden bahsetmek hatta politik tartismalara bile girmek abes alinda zira insanin yarattigi sosyal gerceklik uc bes yazarin papagan gibi bu olguyu tek faktorle aciklamaya calismasi ve surunun pesinden gitmesiyle aciklanamayacak kadar muazzam kompleks bir olgu. Zira bu tartismlarda insanin dogasi, bilinc (demokrasi bu kavramlarla alakali sonucta), nedensellik iliskilerindeki zaman ve pek cok faktor, kurumlar vesaire tamamen es geciliyor. Boyle bir tartisma ise kelimenin tam anlamiyla havanda su dovmek oluyor tipki ulkemizde yasanan gibi.
Last edited by Kenan Atak on Mon Feb 18, 2008 8:18 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Kerem'e hak veriyorum, biraz fazla politik oldu. Lutfen tekrar muzik, seyahat'e
dönelim.

Ben bu sene ailem ile Datca'ya gitmek istiyorum, ne dersiniz? Her zaman TR'yi
tercih ederiz, bu sene de öyle olacak, cocuklarimiz icin.

BBB - Bal, Badem ve Balik :D Datca'nin simgesi...
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Hasan Tezcan wrote:Kerem'e hak veriyorum, biraz fazla politik oldu. Lutfen tekrar muzik, seyahat'e
dönelim.

Datca ulkede guzel kalan tek tuk yerden birisi. Ozellikle Datca burnunda Afrodit icin yapilmis antik bir yer vardi simdi adini unuttum. Cocukken gormustum ve cok etkilenmistim. Bir de Akyaka'yi tavsiye ederim Hasan. Gokova korfezinin sonunda muthis bir yer. Bu arada benim de en begendigim yerlerden birisi Norvec sinirinin yaninda Dalsland adli bolge. Yakinda resimlerini koyarim ama ilerde orda ufak bir yer alip bol bol balik tutmak istiyorum. Gecen yaz ABD'i turlamistim Ohio'dan cikip Arizona'da aldim solugu. Hayatimin en guzel ve heyecanli yolculugu idi. Cengiz abi ve Ozan'a detaylari gecmistim buraya da asarim anilari ama biraz filtrelemem lazim :) Bu sene ufukta gene oyle bir tur var. Kansas ve Teksas'ta Blues'un yeri Austin'i gorup guney eyaletlerini turlayacagim bu sefer. Austin'i Blues duskunlugum yuzunden cok merak ediyorum. Eger goren varsa biraz bilgi gecerse sevinirim.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Datca cok ruzgarli olur - o yuzden ben pek sevmem. Bodrum artik sirf eglence oldu ve suyu cikti - Cesme'de oyle...

Marmaris cok ticari bir hal aldi ama hala en iyi planlanmis sahil sehiri bana gore- doganin yaninda eglence de istiyorsaniz en guzeli Marmaris... Emekliligimi gecirmeyi dusundugum yerlerden birisi...

Benim favorilerim --- Kalkan ve Antalya'nin Alanya tarafinda Olympos. Eger daha kucuk ve sakin biryerler ariyorsaniz tabii...
Kerem Tezic wrote:
Hasan Tezcan wrote:Kerem'e hak veriyorum, biraz fazla politik oldu. Lutfen tekrar muzik, seyahat'e
dönelim.

Datca ulkede guzel kalan tek tuk yerden birisi. Ozellikle Datca burnunda Afrodit icin yapilmis antik bir yer vardi simdi adini unuttum. Cocukken gormustum ve cok etkilenmistim. Bir de Akyaka'yi tavsiye ederim Hasan. Gokova korfezinin sonunda muthis bir yer. Bu arada benim de en begendigim yerlerden birisi Norvec sinirinin yaninda Dalsland adli bolge. Yakinda resimlerini koyarim ama ilerde orda ufak bir yer alip bol bol balik tutmak istiyorum. Gecen yaz ABD'i turlamistim Ohio'dan cikip Arizona'da aldim solugu. Hayatimin en guzel ve heyecanli yolculugu idi. Cengiz abi ve Ozan'a detaylari gecmistim buraya da asarim anilari ama biraz filtrelemem lazim :) Bu sene ufukta gene oyle bir tur var. Kansas ve Teksas'ta Blues'un yeri Austin'i gorup guney eyaletlerini turlayacagim bu sefer. Austin'i Blues duskunlugum yuzunden cok merak ediyorum. Eger goren varsa biraz bilgi gecerse sevinirim.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hasan Tezcan wrote: Ben bu sene ailem ile Datca'ya gitmek istiyorum, ne dersiniz? Her zaman TR'yi

Datca'da bal badem balik bulursaniz bana da yollayin biraz. Gecen sene bir hafta gecirdik. Palamutbuku denen koyda ev kiraladik. Guzeldi epey. Sahili tasli ama deniz tertemiz, sessiz sakin. Bol okudum, yazdim, dinlendim.

Yalniz bal falan yalan olmus Datca'da aricilik o"lmu"s. Badem hala var ama ucuz ithalden onlar da gebermis durumdalar. Tabii bizim egitimsiz koylumuz Amerika'daki California'daki ureticiyle rekabet edebilir mi? Kac tanesiyle konustuydum hala 500 senelik yarisi hurafe yollarla uretim yapiyorlar. Niyeti bozani da vuruyor kimyevi bir suru maddeyi. Diyeceksiniz asil hasi bu, oylesi guzel. Katilirim ama bu is pazarlama isi. Bir yerde 5 lira bir yerde 20 lira olursa bizim halk anlamaz kimya, asit, zehir, hormon yer sabaha kadar. Kan agliyor bizim bademciler, yuzlerce arsa var satilik badem agaclariyla kapli. Kelepir...

Balik? :lol: Circir bile yok circir bile. Deniz bombos bir col gibi. Ozel zevklerimdendir dalmak. Kaya baligi bile goremediydim. Ne mercan kalmis ne bir sey. Lokantalarda hep ciftlik cuprasi, levregi falan satiliyor. Barbun yediydim 50 liraya kilosu. O da en ucuzu en tazesi idi. Allah'in kumunu eseleyen dip baligi. Dusunun gerisini. Trolleyin trolleyin sabaha kadar... Sonunda cole cevirmisler. Ben burada ne kadar anlatsam az, acinacak durumda o sahiller balik acisindan. Kirlilik falan yok, bunun tek sebebi denetimsiz, plansiz avlanma. Cehalet malesef ilk once adamin kendisini vuruyor ondan sonra etrafindakileri.

3 B baska seyler demek oluyor herhalde artik Datca'da. Babayi, babayi ve babayi yiyorsun.

Ozan Ersoy
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Dogdugumdan beri Datca'ya giderim, yarimadanin butun koylarina gitmisligim vardir, tekneyle ve arabayla.

Datca'nin icini tavsiye etmem. Bu sirin liman sehri belki de Datca yarimadasinin en gorulmeye degmez yerlerinden biridir, Datca'ya ilk defa gidenler Datca'nin icinde kalma hatasini yaparlar genelde.

Benim tavsiyem, Datca Aktur'da ev kiralayabiliyorsaniz, orada kalmaniz. Pisman olmazsiniz, garanti ederim, Turkiye'de cok yer gordum, Bodrum'undan Fethiye'sine, Antalya'dan Cesme'sine kadar, daha Datca Aktur gibi bir yer gormedim. Resimleri google'larsaniz ne demek istedigimi anlarsiniz. Eger yapabiliyorsaniz Datca Aktur'da kalin, Aktur'dan tekne kiralamak cok kolaydir, tekneyle birgun Hisaronu'ne, bir baska gun de Bozburun'a gidin.

Ozan'in dedigi dogru, Trolle cok katliam yapildi, ancak ben bu yaz gittigimde suyun dibinde gene bir canlanma oldugunu gordum. Bir suru de balik yedim. Ben de 10 yasimdan beri dalarim (hatta dalma sampiyonumuz Yasemin Dalkilic ile cocukluk arkadasiyiz, birlikte cok dalmisizdir, kendisi de siki bir Datca Aktur fanatigidir), son 10 senede denizin dibini resmen oldurmuslerdi, ama simdi tekrar canlanmaya baslamis, yanlis avlanmaya cok ciddi cezalar getirilmis.

Bal konusuna gelince... Gene Datca Aktur'da haftanin 3 gunu Pazar kurulur, ve orada bal satilir. Haripcioglu diye bir adam vardir, onu bulun ve ballarinin tadina bakin, ozellikle cam balini ve kekik balini tavsiye ederim.

Badem ise ne yazik ki az uretilmekte, ama hala nefis, bu yaz surekli badem yedim. Eski Datca'ya giderseniz, agaclardan dusenleri bir tasla kirip taze taze yiyebilirsiniz. Ama aslinda en keyiflisi badem agaci altinda uyumaktir. Agac golgesi bir baskadir, serin yere bir bez, orada uyuyun. Arada sirada badem dusebilir ama onlari da acikinca yersiniz :)

Tavsiye edecegim gorulmeye deger yerler:

1 - Datca Aktur (burada kalin)
2 - Eski Datca (Dadya) - Tas eski Rum evleri ile doludur, genelde bohem ressam, yazar gibi insanlar kalirlar, cok ilginc bir koydur. Datca'nin hemen girisindedir.
3 - Hisaronu (Selimiye ve Orhaniye diye iki koy vardir)
4 - Mesudiye koyu
5 - Bozburun

Yemek yemenizi tavsiye edecegim yerler:
1 - Kormen limaninda, Husnu'nun yeri (ciftlik baligi istemediginizi aksi takdirde yemeyeceginizi soyleyin, o gun ne yakalanmis onu sorun)
2 - Selimiye'de, hemen limanda, tasli lokanta, adi aklima gelmiyor (burada mutlaka guvecte ahtapot, kalamar, deniz borulcesi gibi seyler yiyin)
3 - Bozburun'da bu sene Turkiye'nin en iyi deniz restoranlarindan biri secilen bir mekan var. Ben gidemedim, ama cok iyiymis, cok insandan duydum. Yalniz fiyatlar biraz tuzluymus burada. Ya tekneyle gidiyormussunuz, ya da arabayla bir noktaya kadar gidiyorsunuz, onlar sizi orada tekneyle gelip aliyorlar.
4 - Datca Aktur pazarindan mutlaka sunlarin tadina bakin:
- Bal
- Badem
- Patates (alin ve kizartin, daha lezzetli bir patates kizartmasi ben dunyada yemedim)
- Domates
- Seftali
- Zeytinyagi

Datca'da Migros acildigindan beri bircok kucuk zeytinyagi ureticisi, bal ureticisi yok oldu. Cunku bizim enayi insanimiz Migros'dan Komili marka zeytinyagi alir ama sasal siselere doldurulmus, bulanik koy zeytinyagini begenmez :)

Daha cok bilgi verebilirim, istersen Hasan Agabey, bana bir e-mail at.:
mcirak@gmail.com
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Kerem Tezic wrote:
Ugur Sahin wrote:
Çok güzel yazmış hakkaten. Hala "Yarı aç, yarı tok yaşayan hemşireler, öğretmenler, polisler, memurlar, işçiler, emekliler sürünürken, verdikleri vergi ile 135 bin Ye Te Le maaş alan Fatih Terim" yazıyor adam, daha neyi kime anlatacaksın. Orda bıraktım zaten ben de yazıyı okumayı.

Ugur
Bir yazi koymusum begenirsin ve begenmezsin ama gorusunu anlatmanin yolu bu sekilde kucumseyici ifadeler olmamali (cok guzel yazmis hakikaten seklindeki alayci ifadeyi kastettim). Maalesef ulkenin yillardir icinde bulundugu durumu bu tur davranislar cok net acikliyor: linc politikasi. Eger ustteki yaziya neden katilmadigini adam gibi anlatsan ben de deger verir dinlerim ama senin yazdigindan maas konusuna neden tepki verdigini bile anlamadim. Yazik! Ulkenin murekkep yalamis kesmi bu kadar hinc ve sinirle yazarsa ilkokul diplomasi bile olmayan buyuk cogunlugun da adam dogramasi sasirtici degil. Ikisi de farkli linc sekilleri sonunda. Alpay Norvec'ten bahsetmis. Ben size burda kuzeyi usenmeden anlatirim. Bir tartisma platformunda birisi konusurken pur dikkat bu adam ne diyor diye dinleyen, karsisindakine deger veren, ulkesinde tek agac katledilse sokagin dairelerinde protesto eylemi yapan, ve bu kafa sayesinde dunyanin en gelismis bolgesi olan kuzeyi (zaten davranislar birbirinden bagimsiz degerlendirilemez kanimca). Neyse hata bende boyle yazi falan astim. Ozur dilerim haddimi bildirdin cok sagol. Bence ne yazdigini kendini nasil ifade ettigini bir dusun. Bunu kendi kendine yapsan bile kafi benim icin. Burda amacimiz baskin cikmak falan degil sonucta. Meramini kendi argumanlarinla ve tatli bir dille dile getirirsen bakarsin dediklerinden okuyan da birsey kapar ben de dahil. Ama ustteki sekliyle degil maalesef.
Çok alıngansınız yau :shock: Bir yazı astınız, beğenmedimi ironik bi şekilde dile getirdim diye "haddinizi bildirdiğimi" düşünmüşsünüz ki, hiç böyle bi amacım yoktu tabii ki.

Mesajım tatlı dilli değildi hakkaten ama bunun nedeni sizden (yazıyı buraya geçen) ziyade, Bekir Coşkun; yani yazıyı yazan kişi. Bunun anlaşıldığını düşünmüştüm ama daha açık yazmam lazımmış demek.

Maaş konusunda neye tepki verdiğimi anlamadığınıza inanmakta güçlük çektim ama açıklayayım yine de.

Öncelikle Fatih Terim'in maaşı tüyü bitmemiş yetimlerin, memurların, öğretmenlerin maaşından değil, Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelirlerinden veriliyor. Federasyon'un geliri de naklen yayın haklarından aldığı yüzde sayesinde bayağı kallavi durumda.

Fatih Terim'in o parayı hak etmediğini düşünebilirsiniz, ama bunu yaparken "halkımın vergileri" edebiyatı yapmak demagojinin kitabi tanımı olabilir herhalde. Ne bekliyor Bekir Coşkun (veya bu fikre katılan kimse), Fatih Terim'in 2. derece kıdemli memur maaşı almasını falan mı? İngilizler o herhalde tarihin gördüğü en kötü milli takım hocalarından Sven Goran Eriksson'a milyon poundları kürekle atarken, İngiltere'deki homeless sorunundan dem vuran mı oluyordu mesela?

Günümüz futbol piyasasından kazançlar bu kadar yüksekten seyrederken, Fatih Terim'in maaşına bu şekilde saldırmak neden?

Hınç ve sinir kısmına gelince, Bekir Coşkun için hissettiklerimle örtüşüyor sanırım. Olabilecek en düz bürokrat kafasında, bir yandan "gariban halkım" edebiyatı yaparken bir yandan da aynı halkı "göbeğini kaşıyan kıllı insanlar" olarak tanımlamaktan zerre imtina etmeyen, bu ikilemin ortasında alemin tek doğrucusu gibi köşe yazmaya devam eden bir adam Bekir Coşkun.

Seçimlerden önce AKP'nin oy oranını bilen Tarhan Erdem ile önce "erdemli tarhana" diye dalga geçip, sonra adamdan bi özürü çok gören bir adam bu bahsettiğimiz. Hiçbir kanıt ortaya sunmadan teorilerini "madalyonun öbür yüzü" kisvesiyle veren biri, ulusalcılık suyuna da bandırıp. Misal zenginlerin AKP'yi desteklediğini (ve para için vatanı sattığını, dolayısıyla) iddia edip, araştırmalarda en yüksek gelir grubunun %50 CHP'yi desteklediği ortaya çıkınca "pardon arkadaş, yalan konuşmuşum" demeyen biri. Murathan Mungan'ındı sanırım o laf, "Bu ülkede her şey olursunuz, rezil olamazsınız" demiş. Bekir Coşkun seçim sonrası rezil olmadıysa, hala el üstünde tutuluyorsa, kimse rezil olamaz bu ülkede hakikaten.

Bu ülkenin en önemli sorunlarından biri, bu adamlardır benim gözümde, Bekir Coşkun da o görüşün somutlaşmış, ete kemiğe bürünmüş halidir. Linç diyorsunuz ya işte, misal şu yazdığım yazıdan benim "cumhuriyet düşmanı" bi insan olduğum kanısına varmakta zerre tereddüt etmeyecek biri.

Bu ülkede "Anıtkabir'e Kabe mualemesi yapmayın" dediğinizde Atatürk düşmanı, "AKP gelecek seçimi de kazanır" dediğinizde cumhuriyet karşıtı, "üniversitede kılık kıyafet yasağı olur mu" deyince şeriatçı, "mayo reklamı yasaklanır mı yahu?" derseniz Allahsız kitapsız olursunuz. Bu ülke Türkiye'dir.

Ve o yüzden ben bu yazıyı bitirirken AKP'yi sevmediğimi ve ona oy vermediğimi yazmak zorunda hissediyorum kendimi.

Ugur
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

siyaset out seyahat in diyelim o vakit 8)

99 da Mugla'ya teftise gitmistim, arabamla. Her hafta sonu keyifle gezmiştik. Bir de Dalaman'da inceleme vermişlerdi. Sarı Germe'de sadece yaşlı Almanların kaldığı bir otelde kalmıştım. Onların emekli sandıkları ile özel anlaşması vardı otelin. Ne gıpta etmiştim. Gerçi ulan bunlar niye genç yeğenlerini yanlarında getirmemişler diye baya kızmıştım da :D Paso yaşlı! Neyse aradan 10 sene gecti, Avrupa artık yaşlanan ve çoğu emekli olan nüfusunun harcamaları ile başedemiyor, son gelişme Norveç'in 100.000 Turk talep etmesi. Almanlar Doğu ile birleştikten sonra Turkler bir anda tu kaka oldu gerçi...

Neyse Mugla şirin bir il. En meşhur şeyi de evleri. Hepsi korumaya alınmış durumda. Onun dışında o zaman bir tane *** otel vardı, Hotel Grand Brothers! Eski, bakımsız bir oteldi.

17 Ağustos depreminin üzerinden az bir zaman geçmişti, Ege'de de deprem ve artçılar yaşanıyordu. Depremde de o sırada Sakarya'da olan bir müfettiş arkadaşımızı kaybetmiştik, cesedi dahi bulunamamıştı :cry: Bir gece epey bir sağlandık. Telefon çaldı, resepsiyon görevlisi tüm otel aşağıda, bir tek siz ve diğer müfettişler inmedi dedi :D Hatta ilk inen de o sırada duruşması olan bizim bankanın avukatıymış. Aradım bir müf. arkadaşı, "abi sallandık, sıramızı savdık işte!" dedi. Kalktım bel çantamı hazırladım taktım, eşofman giydim ve yattım. Hayır üçüncü kattan aşağıdaki boş havuza mı atlıycam bir dahaki sallantıda bilmem ki :lol: Ertesi gün gazetede okudum merkezi Marmaris'mis depremin, epey bir turist panikle kendini binalardan atmış, yaralanmış ...

Muğla merkeze en yakın sahil Akyaka'ydı, yukarda bahsedilmiş. Daralınca geceleri gidiyorduk: Şirin pansiyonları ve dere kenarında güzel balık restoranları vardı. Rakı balık, oh be :wink: Ama ben en çok tekne ile gidilen kleopatra ada / plajını ve Dalyan'ı sevmiştim, hafta sonu kaçamaklarında. Ölüdeniz ve Saklıkent'te güzeldi ama daha önceden gördüğümden o kadar etkilememişlerdi.

Datça ise tam serüven: O sırada orda da teftiş var, hafta sonu için beni de davet ettiler. Atladık bir arkadaşla, Marmaris üstünden gidiyoruz. Yol zaten feci, bir de o zaman yol yapımı nedeniyle iyice daralmış, üstelik ben de hala kötü sürüyorum arabayı. Güç bela vardık Datça'ya. Ege ve Akdeniz'in kesiştiği Knidos'tu galiba hoşuma gitmişti. Eski Datça'da harika evler vardı, biri de Dönüşte de az kaldı yolda kalıyorduki, benzinden...

Kaş, Foça maceralarını da başka bir zaman yazalım...
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ugur bana göre en buyuk sorunu bu ulkenin sabah aksam dirseklerini internet klavyelerinin onunde futbol, geyik muhabbeti vs ile curuten murekkep yalamis gencligi. Bekir Coskun hic olmazsa bu ulkedeki doga katliamlarinda yazarlik gorevini yapip insanlari kosesinden uyandirmaya calisiyor peki sizler (belki sen bireysel olarak mucadele ediyorsun) ne yapiyorsunuz? Hakan SUkur bugun yesil cay icti, cok guzel yapti, dun de sahada nefis pres yapti, Hasan Sas kahvaltisinda sucuk yemis bol kalori almis, sevgili Tosun bence Hakan Sukur iki sene daha oynamali, Volkan'
in kicinda ciban cikmis pomat surmeli...Ne kadar onemli ne kadar onemli. Bilincleri HAMUR haline gelmis bu ulkenin murekkep yalamis gencliginin utanilacak hali. Bu ulkede imar planlari ile bati ve guneyin ne hale geldigini uydu fotograflarindan gormussunuzdur. Kimin umurunda? 500,000 agac golf sahalari ugruna kesiliyor. Sanatla ilgilenmez icinde bir gram insanlik ve estetik hissiyati olmayan ayilar antik kalintilarin ustunde otel insaa ederken, dunyanin en guzel yerleri Kaz daglari oyulurken sizler nerdeydiniz? Bunlari hic olmazsa yaziyor. Diger yazar musvetteleri kac kere degindi? Hic degindiler mi? Bugun Bergama'da ve bir kac yerde koyluler disinda kimse sesini cikartmadi bu konulara. Begenmediginiz Norvec'te yapin boyle birsey de o meclisi kafaniza nasil yikarlar kiyilar yagma edildiginde. O begenmediginiz Norvec gencligi sokaklardan cikmaz. Bunu yazdim zira bula bula Bekir Coskun'u bulmussun suclayacak. Her sene gittigim guney batinin ne hale geldigini gordukce ve insanlarin tepkisizligini gordukce sinirim tepeme cikiyor. Bir de ustune bu konularda tek yazan hayvan ve cevre dostu adami suclamissin. Neyse temcit pilavi gibi uzamasin ve kapayalim konuyu.
Post Reply