EURO 2008: Turkiye-Yunanistan 0-1

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Arda gecen sene ilk senesi olmasina ragmen sakatlanana kadar GS'i yarista tuttu. Sakatliktan cikti FB macinda GS'in tek adamiydi. Oyle bir macini cok ender goruyorsun Emre'nin.
bu arada Arda ingiltere liginde 5 mac arka arkaya oynayamaz...bizde bile oynayamiyor ve hic bir macta henuz 60. dakikadan sonra ayakta kalamadi..

ayrica bu sene suana kadar oynadigi maclarda hepimizin begendigi Linderoth'un Everton'da kaldigi 3 sene de yilda kac maca ciktigi bilgisi bulunabilirse belki daha aciklayici olur.. eger Lampard'i alma imkanimiz varsa ve ben Emre diye inat ediyorsam uyarin lutfen..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ercan Arslan wrote:Gecen sene sampiyon olan takimin oyuncusu Paul Scholes'da ligde 30 mac oynamis.. aldigimiz Nonda 26 mac oynamis.. Tottenham'in en onemli ortasahasi Teemu Tainio 21 mac oynamis..Arsenal'li Rosicky 26 mac oynamis..

bu oyuncular kötü mü? İngiltere'de Steven Gerard, Lampard gibi adamlar ligde 30 mac uzerine cikabiliyor.. digerleri, ozellikle de yabanci asilli olanlar icin bu rakami daha yukari cekmek iyi takimlarda zor..
Yabanci Ingiliz fark etmez. Iyi oyuncu oynuyor, oynadigi gibi de takimini da sirtliyor. Yatmiyor. Bir suru onun mevkinde oynayan orta saha oyuncusu var karsilastirabilecegimiz.

Scholes dediginiz adam 32 yasinda buna ragmen 30 mac yapmis 2596 dakika oynamis. Ayrica sampiyonluga oynayan bir takimda NU gibi bir takimda degil. Dakika bazinda Emre'den %40 fazla oynamis.

Lampard 38 macin 37'sinde 3245 dakika oynamis neredeyse iki kati Emre'nin.
Essien 33 macta 2970 dakika oynamis.
C. Ronaldo 34 mac 2790 dakika.
Gerrard 36 mac 3081 dakika.
X.Alonso 32 mac 2663 dakika
Ve Emre'yle karsilastirabilecegimiz en guzel ornek. Hem genc hem orta saha oyuncusu, hem yabanci Ingiltere liginde. Fabregas....

38 macin 38'ini oynamis tam 3187 dakika. Ve bu adamlar bir de CL maclari yapiyorlar ustune. Mesela Gerard toplam 62 resmi maca cikmis gecen sene. Hepsi de Newcastle'inkilerden daha onemli karsilasmalar. Cunku isin ucunda sampiyonluk CL var.

Uzun sozun kisasi yetenekse yetenek. Genclikse genclik. Newcastle kim canim? Bugunku GS'in kadrosuyla degismem. Orada %50'den fazla oynamasi gerekmiyor mu?

Arda ornegi Tugay ve Lincoln gibi oynama suresi olarak degil, oynadigi takima yaptigi etki olarak verildi. Ucu de cok dakika oynayan en cok kosan oyuncular degil. Aradaki farki cogunlugun anlayabildigini dusunuyorum. Zaten onlar da "Su Emre'nin bir kere de milli takimi soyle bir kurtardigini super mac cikardigini gormedim" derken ayni seyden bahsediyorlar. Emre'nin macin yildizi oldugu, takimi dondurdugu, buyuk maclarda ortaya cikip takimini galip getirdigi gunleri cok nadir hatirlariz. Ama ornek verilen oyuncularin cok oldu boyle karsilasmalari. Cengiz abi de Tumer'i o yuzden ornek veriyor. Tumer'in milli takima verdigini 7-8 senedir Emre veremedi.

Hocasiyla olan olayi da iyi getirmissin ortaya. Ilk gunden Necati'yi kovan, Hasan Sas'a zor dayanan Kalli Emre gibi ciban basina, ipiyle kuyuya inilmeyecek adama nasil dayanacak, nasil boyle bir transfere OK diyecek?

Adnan Polat'mis gibi "ben kararimi verdim, transfer bitmistir, hazirlayin kendinizi Ocak ayinda" seklinde yazmaya da gerek yok. O senin kendi tasarrufun. Kimsenin kendini Emre'ye falan hazirlanmasina gerek yok. GS'in mali durumu belli. Emre'nin nasil ayrildigi, Suren'le yasadiklari, camiada nasil antipati dogurdugu belli. Herifin Turkiye'deki vukaatlari (kazasi, Trabzon'daki hareketleri, sen son milli mac olaylari-Isvicre-Macaristan) belli, hocamiz da Terim degil Kalli.

Ihtimal uzerine konusuyorsak, GS'a gelmesi zordur, dert etmeye de gerek yoktur. Hangi takima gidecekse gider, yolu da acik, GS'dan uzak olur.

Ozan Ersoy
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Bu Emre vakasi cok ilginc vesselam. Yillardir gevelenen bir cok konuyu su yuzune cikardi.

Halk onunde "dan" diye konusanlar genelde kibarliktan zayif not alirlar ama bu notu veren de genelde "halkin" nabzini tutmakla ovunen basindir. Simdi o "dan" basinin kafasina indi. Tamam, konusma yontemi cok da usturuplu degil. Olayi el kol yapmaya vardirmadan daha ustruplu bir yol bulunabilir belki. Belki diyorum cunku basinin sansurune takilmak da mumkun. O nedenle basinin sansurleyemeyecegi bir ortamda, vucut diline bas vurmak baska yontemlerin sokmedigi bir ortamda anlasilabilir.

Bugun Appiah da yapmis mesela. Olay sicagi sicagina vitrine tasiniyor elbette.

Bu arada bu hareketleri kimin yaptigi cok onemli degil. Cirkefligiyle un yapmis Emre de olabilir, hanim hanimcik kendi isine bakan Ergun filan da olabilirdi. Sonucta verilen mesajin icerigi degismiyor. Belli bir yozlasmaya ugramis basinin kafasina inmesi geken tokmak sorumlulari tarafindan ustruplu bir sekilde indirilmeyince, boyle ani tepkilerin ortaya cikmasi dogal. Emre niye ozur dilemis anlamadim.

Basinda cikan yazilara gulmemek elde degil. Gulelim ama o yazilarin insanlarin uzerindeki etkisinin ciddiyetini de anlayalim. Insanlarin uzerini cizecek etkileri var o yazilarin.

Basinda herkez filozof olmus birden bire. Once FT'nin sonra Emre'nin tepkilerine "ahlak" erbabi gibi tepki vermisler. Hey ya rabbim! Her gun osuruktan yazilarla herkesi cileden cikart sonra kolu gorunce yerinde durama, filozfluk yap!

Bunlari soylemek FT'yi, Emre'yi ya da Emre'ye katilalim veya kaltilmayalim su andaki standartlar icabi hak ettigi cezayi veremeyen Ulusoy'u elestirmemek anlamina gelmez. Emre'ye genel standarlar altinda ceza verilmiyorsa o zaman Emre'nin hakli oldugu basin onunde aciklanmali ve basina karsi ciddi onlemler alinmali. Bu isin hakemi olarak ikisinden birisini yapmazsan, sen de isin icine karismis olursun ve civiklik muessese haline gelir.

Baktilar ceza gelmiyor ve ok kendi taraflarina donecek, basin simdi kendi icinde hareketi sana yapti, ona yapti tartismasina girmis. Hadi bulun bakalim, kime yapmis! Kimse de uzerine alinmamis. Pek de cit kirildimlar. Bir de FT'ye catarken filozofluk yapmaktan geri kalmiyorlar utanmadan.

Simdi yahu basinda herkesi ayni torbaya koydun, iyi adamlar da var filan diyenler olabilir. Yok oyle! Ucuzluk yapip, curuyen bir zumrenin parcasi olup, zamaninda o zumre ile savasmaktan kacip, ondan sonra bir koseye cekilip ben kaliteli yazilar yazdim ama demekle olmaz. Sonra boyle gunlere gelindiginde, yersin fircayi sen de! Kurunun yaninda yas da yanar lafini yerken, odun yerine de konursun iste boyle.

Daha bunlar iyi gunler...
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Ozan bey, size cevabimi vermeye calistim ama net olmamis anlasilan cunku hala ingiltere ligindeki dakikalari yaziyorsunuz... bizim futbol anlayisimiz ingiltere ligine uygun degil..ama bu demek degilki su oyuncular yetersiz yada ingiliz liginde 38 mac oynamayi basaranlar cok iyi..Almanya her zaman bu İngiltere'yi Lampard'iyla Gerard'iyla Wembley'de yendi...O ALmanya'nin en buyuk takimi da Emre'ye her daim talip olmustur..eger ölçünüz ingiltere ligi sureleriyse yanilirsiniz..ingiltere en son ne zaman Dunya Kupasi aldi? ne zaman Avrupa Sampiyonu oldu? yarataciliktan uzak, ha babam de babam koş futboluyla belki kendi iclerinde tempolu ve bir o kadarda zevkli oynuyorlar... Emre gibiler de bu futbolda taca cikiyorlar olay bu... Emre'nin bize gelmeyecegi kismindaki tahmininiz de en az Orkun'un bu takimin 1. kalecisi olabilecegi dusunceniz kadar duygusal... "gelmesin istiyorsunuz o kadar".. Orkun'da bu takimda oynasin istiyordunuz.. oyle olmadigini yine goreceksiniz..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ercan Arslan wrote:Ozan bey, size cevabimi vermeye calistim ama net olmamis anlasilan cunku hala ingiltere ligindeki dakikalari yaziyorsunuz...
Hala Ingiltere ligindeki dakikalari yaziyorum su cumlene dair.

"ingiltere'de kadrolar genis ve donusumlu oynanmasi, sakatliklarin cok olmasi beklenen bir durum.. "

Hic oyle bir durum yok verdigim orneklere gore. Iyi futbolcu gencse, saglamsa 38 mac da oynar demeye getiriyorum. 62 mac da. Emre gibi Inter'den gelen adam oynamiyor cunku hep sakat, hep sorunlu, hep birileriyle takisik. Anlasilan sen benim vaktimi daha cok calacaksin.

Orkun konusunda sisman kadin son sarkiyi soylemedi daha. Besiktas macinda Aykut'u izleyelim hele bir.

Ozan Ersoy
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:Orkun konusunda sisman kadin son sarkiyi soylemedi daha. Besiktas macinda Aykut'u izleyelim hele bir.
Ozancim -

Bu cumle talihsiz olmus... Belki sen oyle demek istemedin ama bundan cikan anlam su: "Aykut BJK karsisinda basarisiz olsun da benim Orkun konusunda ki hakliligim ortaya ciksin"

Bana gore Aykut da basarisiz olursa o zaman bizim icin kis aylarin da bir yabanci kaleci arayisi soz konusu olur. Dileyelim Aykut Orkun'dan daha basarili olsun.

Emre konusunda ise sana katiliyorum... GS UEFA kupasi kadrosundan ayrilip geri donenlerin hicbirinden fazla bir fayda gormedi - en fazla fayda gorecegi F.Akyel'i de almadi... Emre sadece gereksiz degil hatta zararli bile olabilir...
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Ben zaten yabanci bir kaleci alinacagini soyledim en basta tartisirken.. mevcutlardan Aykut'un Orkun'dan daha guven veren bir kaleci oldugunu dusundugumu belirttim.. ama sirf Orkun kaleye gecsin diye de sisman kadin sarki soylesin ve G:Saray'da basarisiz olsun diyemem.. bu kendi egolarimi G.Saray'in önüne koyarak isteklerde bulunmak olur.. herneyse o şarki gelmeyecek beklemeyin bence..

Emre'yle ilgili konuya gelince, siz degil ama daha objektif olan uyeler su linke bakarak ingiltere liginde nasil oynandigini ve de sonrada Emre'nin yine de bu ligte neler yapmaya calistigini gorebilir.. unuttuklarini hatirlatmak icin.. yoksa eminim herkes biliyordur..

http://www.youtube.com/watch?v=4OAsZQUCFF0

vakit alma konusuna gelince, benim Cengiz bey'le olan karsilikli yazismalarimizda araya girerek vaktinizi bu konuda harcamak istediginizi siz gosterdiniz.....

Emre konusunda ise sana katiliyorum... GS UEFA kupasi kadrosundan ayrilip geri donenlerin hicbirinden fazla bir fayda gormedi - en fazla fayda gorecegi F.Akyel'i de almadi... Emre sadece gereksiz degil hatta zararli bile olabilir...
Mert bey bence bu da talihsiz olmus.. Hakan Sukur'un geri donusu ve bizim Lukunku'dan kurtulusumuz neticesinde alinan sampiyonluklar bunun tersini soyluyor..Hakan Sukur'u savunan biri degilim ama o donemde bizi tekrar hayata döndüren bir transferdi.. ayrica Arif'te ayni sekilde geri dönüp katki saglamistir...kaldiki her transferi kendi icinde ele almak lazim..daha once Springfield'e gidenlerin dönmemis olmasi, hic dönülmeyecegi anlamina gelmeyecegi gibi dönmeyenlerin de öldüğünü iddia edemeyiz.. bilmiyorum karmasik bir aciklama mi oldu..
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ercan Arslan wrote:Mert bey bence bu da talihsiz olmus.. Hakan Sukur'un geri donusu ve bizim Lukunku'dan kurtulusumuz neticesinde alinan sampiyonluklar bunun tersini soyluyor..Hakan Sukur'u savunan biri degilim ama o donemde bizi tekrar hayata döndüren bir transferdi.. ayrica Arif'te ayni sekilde geri dönüp katki saglamistir...kaldiki her transferi kendi icinde ele almak lazim..daha once Springfield'e gidenlerin dönmemis olmasi, hic dönülmeyecegi anlamina gelmeyecegi gibi dönmeyenlerin de öldüğünü iddia edemeyiz.. bilmiyorum karmasik bir aciklama mi oldu..
Sevgili Ercan -

UEFA kadrosundan ayrilip geri donen Hakan Sukur, Arif, Hakan Unsal, Umit Davala, Okan ve hatta Fatih Terim... hicbiri geri geldiklerin de gitmeden once ki performanslarini yakalayamadilar... dogru mu? degil mi?

Buna yaslandilar diyebilirsin, GS'da gorevlerini tamamlamislardi geri gelince ayni ozveri yoktu diyebilirsin - ben nedenlerini tam bilmiyorum kendime gore tahminlerim var ama gercek ayni performansi gosterememis olmalari...

Belki tek tek ele alinmali - onda da hakli olabilirsin - ve bana gore GS'in geri donmesi icin en cok ihtiyac duydugu oyuncu Fatih Akyel'di ama GS bonservis parasi vermek istemeyince FB'ye gitti ve bana gore yanlis oldu... Ama Fatih'in de FB ve Trabzon'da ki performanslari orta da...

Emre bana gore gereksiz - cunku onun yerinde oynayacak bir ton adam var - Ayhan, Arda, Hakan Balta, Hasan, Carrusca... bu kadar adam varken ustune bir ton para verip Emre'yi almak su an icin GS'a luks --- daha onumuzde halledilmemis baska pozisyonlar var - kale, sagbek ve hala forvet gibi... az olan para kaynagini buralara saklamak daha akillica...

Ustelik bir de zararli olma riski var --- takim da ki gencler ustunde negatif etkisi olabilir, asabiyeti ile zarar verebilir veya kendini diger oyunculardan ustun gorme - ikilik yaratma ve takim icinde huzur bozma egilimleri gosterebilir... bunlara olabilir diyorum cunku daha evvel bunlari yapti ama tekrar edecek diye bir sart yok... ama kesin olacagini soyleyim - su son olaylardan sonra basin Emre'nin pesini birakmaz ve en azindan GS Emre yuzunden yipratilacaktir basinda...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert guzel ozetlemi$. Evet geriye gelenlerden eski verim alinmadi. Hakan $ukur bunlarin icinde profesyonel olmaya en yatkin olan adam olmasi yuzunden gittigin gunku kadar olmasa bile hic olmazsa aldigi parayi hak edecek bir emek sarg etti.

Diger geri doneneler niye ba$aili olmadilar derseniz once Terim'den ba$layayim. Ne oldum delisi olmasi ile birlikte GS da onu Terim yapanlarin ba$inda Hagi geldigini herkese gosterdi. Boyle bir adamin oklugunda Nasreddin hocanin buna degmi$ buna degmemi$ hesabi yaptigi sacma sapan transferler ve o gozu cikasi inadi ile bugunlere gelindi. i$te bugunde ortada hayaleti dola$iyor. Sadece coban kopegi gibi ona buna havlamak ile me$gul. Hamaset edebiyatindan bir turlu kurtulamadigi icin ortaya cikardigi takimlar ortada. Davala'nin bir zamanlar dedigi gibi cacik bile olamaz ama i$te adam yoklugunda Abdurrahman celebi rolune devam. EURO2008 gidebilmegi yine mucizelere bagladi. O saksidan beter omuzlari arasinda ta$idigi pitik kelegi kullansa idi $imdiden Turkiye finale adini yazdirtmi$ti ve geri kalan maclari hazirlik babina oynayip kendisi genc adamlari turnuvaya hazirliyor olacakti. Ama nerde onda bu zeka. Hala hamhalat vaziyette Kasimpa$ali sokak karilari gibi onla bunla agiz dala$ina girmeye ve mezar kazmakla me$gul. Her ay takir takir aldigi 120 bin YTL'nin her kuru$u zehir zikkim olsun agiz tadi ile yiyemesin ba$ka bir $ey dilemiyorum.

Arif ise ba$li ba$ina bir konu. Ilk dondugu sene adam gol krali oldu ondan sonra ne yaptigini kimse analayamadi. En sonunda yuhlanarak ASY'de takimdan kovuldu. Hakan Unsal ise kanimca tati$ilmaya degmegecek siradan bir adamdi. Bugun orada burada gevezelikle ekmegini cikariyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Bence alinmamasi gereken iki adamdan biri F.Akyel'di... digeri Okan Buruk.. Hakan Sukur, Arif bence katki sagladilar.. Hakan Unsal ve U.Davala'da beklenen durum olmadi... Okan ise zaten birsey yapacak durumda olmadigi bir zamanda alindi ki bence cok gereksiz bir transferdi...

Sevgili Mert, Emre Belozoglu Avrupa'nin sayili yeteneklerinden biri ve daha yeni 26 yasini doldurdu.. G.Saray'da Hagi varken nasil oynadiysa bu takimda da Lincoln varken oynar.. Lincoln topu rakip sahanin ortasindan ileri dogru oynayan bir oyuncu... Hagi'de oyleydi.. ama Lincoln suanda bizim yari sahaya kadar gelip top cikarmaya, oyun kurmaya calisiyor ve bu da onun enerjisini asil kullanmasi gereken rakip icin tehlikeli olacak yerler icin azatiyor.. Emre bu yonde Hagi'ye buyuk katki saglamisti.. daha geri de oyun kuran Emre'ydi.. Suanda da bizim takimimizda Ayhan Akman'in yerinde Emre Belozglu oynayabilir.. bu ayni zamanda cok kaliteli bir orta sahamiz demek anlamina geliyor.. zaten, Adnan Polat'in Emre'yi alacagini her firsatta dile getirdigini biliyoruz.. Emre'de gecenlerde dönmek istedigini soyledi... Newcastle Teknik Direktörü ise yilbasina kadar bir yere gidemez gibi manidar bir aciklama yapti.. sanki gitme sansi varmis gibi.. ama Yilbasina kadar hic bir yere gidemez lafi ilginc.. Ozetle, bizim istememiz ya da istemememiz degil burada belirleyici olan.. ortada A.Polat tarafindan planlanmis bir yeni G.Saray var ve Emre'de bu ekibin icinde..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Ozan Ersoy wrote:Orkun konusunda sisman kadin son sarkiyi soylemedi daha. Besiktas macinda Aykut'u izleyelim hele bir.
Ozancim -

Bu cumle talihsiz olmus... Belki sen oyle demek istemedin ama bundan cikan anlam su: "Aykut BJK karsisinda basarisiz olsun da benim Orkun konusunda ki hakliligim ortaya ciksin"

Bana gore Aykut da basarisiz olursa o zaman bizim icin kis aylarin da bir yabanci kaleci arayisi soz konusu olur. Dileyelim Aykut Orkun'dan daha basarili olsun.
Tabii ki oyle demedim. Besiktas macini cok rahat izleyecekken simdi rahatsizim. Besiktas Turkiye'nin en fazla orta yapan, ortalardan da en fazla isabet tutturan, sagda Serdar'lar + M. Yozgatli solda Tello gibi orta yapabilen ve de Bobo-Nobre, Toraman, Zan, Diatta gibi kafa vurabilen adamlara sahip. Besiktas'in baska dogru durust hic bir gol atma plani yok, kanat toplarindan baska. Bugun bile son 10 dakikada sirf kanattan gelip, 2-3 tane pozisyon buldular, bir top cizgiden cikti, buz gibi bir gol de verilmedi.

Besiktas macinda gorecegiz Aykut'u dedim cunku size baska turlu anlatamiyorum cizgi kalecisi oldugunu, hic bir topa cikmadigini. O macta Besiktas 20 tane orta yapacak, Nobre'nin-Bobo'nin kafasina, duran toplarin hepsi Mondragon zamanindaki gibi tehlike olacak, "haaa simdi anladik Ozan ne demek istiyormus" diyeceksiniz belki.

Asil bu cumlenin hic hakkaniyeti yok, cok talihsiz.

"Bana gore Aykut da basarisiz olursa o zaman bizim icin kis aylarinda bir yabanci kaleci arayisi soz konusu olur."

Yani penalti haricinde gol yemeyen gecen senenin Ocak ayindan beri en fazla kurtarisi olan, en az gol yiyen kalecisini basarisiz saydin 4 macta. Cocuk ne kadar diken ustunde oynuyordu o maclarda da... Kim kime talihsizlik yapiyor acaba?

Ozan Ersoy
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:Besiktas macinda gorecegiz Aykut'u dedim cunku size baska turlu anlatamiyorum cizgi kalecisi oldugunu, hic bir topa cikmadigini. O macta Besiktas 20 tane orta yapacak, Nobre'nin-Bobo'nin kafasina, duran toplarin hepsi Mondragon zamanindaki gibi tehlike olacak, "haaa simdi anladik Ozan ne demek istiyormus" diyeceksiniz belki.

Asil bu cumlenin hic hakkaniyeti yok, cok talihsiz.

"Bana gore Aykut da basarisiz olursa o zaman bizim icin kis aylarinda bir yabanci kaleci arayisi soz konusu olur."

Yani penalti haricinde gol yemeyen gecen senenin Ocak ayindan beri en fazla kurtarisi olan, en az gol yiyen kalecisini basarisiz saydin 4 macta. Cocuk ne kadar diken ustunde oynuyordu o maclarda da... Kim kime talihsizlik yapiyor acaba?

Ozan Ersoy
Orkun'u basarisiz sayan ben degilim ki Kalli... Evet ben begenmiyorum bana guven vermiyor ama kime ne... onemli olan Kalli begenmemis ki yerine Aykut'u deniyor simdi...

Aykut belki seni yaniltir - gormeden bir fikir sahibi olmayalim ama yaniltmazda onun yuzunden gelen yan toplar devamli tehlike yaratirsa bana gore GS kaleci arayisina baslar...

Biri cizgi de kalip yan toplara cikamiyor oburu cikip elinden kaciriyor yada yumrugu kisa dusuyor... ikisi de yetersizse yapacak baska birsey yok... Daha iyisi gelene kadar daha fazla guven veren kale de kalir...

Ha bu arada sunu da soyleyim - ben Aykut'u Manisa macinda cok begenmedim... Servet'in pozisyonunda bagirip cagirip Servet'e etrafinda kimse olmadigini anlatir o pozisyon da daha rahat olmasini saglardi... Aykut Orkun kadar konusmuyor defansi ile ve refleks leri Orkun'dan daha zayif ama yan toplar icin karar verebilecek bir pozisyon olmadi.

Ben kendi acimdan soyleyeyim... Benim Orkun'a fazla guvenim yok ama Aykut icin de ona daha fazla veya az guvenim var demeye henuz hazir degilim --- Aykut'u birkac mac daha gormeye ihtiyacim var.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote: Orkun'u basarisiz sayan ben degilim ki Kalli... Evet ben begenmiyorum bana guven vermiyor ama kime ne... onemli olan Kalli begenmemis ki yerine Aykut'u deniyor simdi...

Aykut belki seni yaniltir - gormeden bir fikir sahibi olmayalim ama yaniltmazda onun yuzunden gelen yan toplar devamli tehlike yaratirsa bana gore GS kaleci arayisina baslar...

Biri cizgi de kalip yan toplara cikamiyor oburu cikip elinden kaciriyor yada yumrugu kisa dusuyor... ikisi de yetersizse yapacak baska birsey yok... Daha iyisi gelene kadar daha fazla guven veren kale de kalir...

Ha bu arada sunu da soyleyim - ben Aykut'u Manisa macinda cok begenmedim... Servet'in pozisyonunda bagirip cagirip Servet'e etrafinda kimse olmadigini anlatir o pozisyon da daha rahat olmasini saglardi... Aykut Orkun kadar konusmuyor defansi ile ve refleks leri Orkun'dan daha zayif ama yan toplar icin karar verebilecek bir pozisyon olmadi.

Ben kendi acimdan soyleyeyim... Benim Orkun'a fazla guvenim yok ama Aykut icin de ona daha fazla veya az guvenim var demeye henuz hazir degilim --- Aykut'u birkac mac daha gormeye ihtiyacim var.
Mert'cim ben senin Aykut'u iyi izlemedigini biliyorum. Besiktas maci guzel ornek izleyin iste. Benim yuregim her yan topta, her duran topta agzima gelecek eminim. BJK'in orta isabeti, kanatlarinin gucu, GS'in beklerinin kotu veya eksik olusu, Aykut'un emin olmadigi hic bir topa cikmayisi bu denklemi BJK leyhine ceviriyor.

Kalli hata yapti. Daha once yazdim Orkun'u erken kesti. Kesis sekli ve demeci, onu herkesin onunde suclu saymasi da yanlisti. Boyle bir demeci Manisa macindan sonra Servet hakkinda yaparken gormedim. Kalli'nin Aykut'la Almanya baglantisindan baska bir sebep goremiyorum. Aldigi egitime guveniyor. 3-4 mac daha sabretseydi kalemiz oturacakti, Orkun'un heyecani ve stresi azalacakti. Orkun hatalar yapmaya devam ederse o zaman kesilme gerekcesi olacakti.

Yabanci kaleci cozum degil. Yabanci kaleci de geliyor bizim cocuklar kadar hata yapiyor ama onlarinki hata olmuyor. Mondragon'un istatistikleri, yedirdikleri, hatalari ortada. Kaleci arada yapacak tabii diyor geciyoruz. Gozumuz boyanmis. Hayrettin sendromu diyorum ben buna.

Ozan Ersoy
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Kaleci konusu konusulurken benim aklim Galatasaray'in eski kalecilerine gitti, arada atlamalarim olabilir ama 70'lerden hatirladigim kadariyla :

Yasin, Nihat, Kayganic (3-4 mac oynayip trafik kazasinda vefat etmisti), Malik, Eser, Haydar, Simovic, Hayrettin, Nezihi, Stauce, Friedel, Taffarel, Mondragon.

Yani kabaca 30 kusur yil icinde biz 12-13 kaleci ile oynamisiz (5 haftada 2 kaleciye gore degisik bir performans :!: ). Bunlardan basarili olarak nitelendirebilecegimiz tek Turk kaleci Eser. Oysa yabanci kaleciler icinde basarisiz veya yetersiz diyecegimiz bir kalecimiz hic olmamis. Bana gore Stauce ve Friedel dahil.

Bu, yabanci kalecilerin iyi secilmis olmasindan da kaynaklanmis olabilir, nitekim bu donemlerde FB Lukovcan, Besiktas mesela Bako gibi facialar yasamisti.

Eser, Turk kaleciligi icin 1980'li yillarda buyuk bir sansti, o kadar iyi oynuyordu ki aynı donemde Senol Gunes'i milli takimdan kesmisti. Ne var ki o yillar Galatasaray'a Derwall gelmemisti ve futbol iklimi onun yeteneklerini mecburen sinirli tutuyordu. 1983'de Izmir'de bir Almanya maci oncesi sakatlandi, bir daha toparlanamadi.

Bu istisna disinda, ben genel olarak Turk futbolunda buyuk kaleci gormedim diyebilirim. Sabri Dino veya Yasin doneminde Turk futbolu cok geriydi (ve her ikisi de leblebi gibi goller yiyordu), Senol doneminde de futbolumuz yeni yapilaniyordu. Son donemde de Engin Ipekoglu ve Rustu Rencber disinda kaleci yetistiremedik.

Engin bildigim kadariyla Alman alt yapiliydi, sakatliktan donemedi. Rustu ise ozellikle kulup duzeyindeki Avrupa maclarinda hic basarili olamadi, FB'de oynadigi butun ciddi Avrupa maclarinda hatiri sayilir hatalar yapmistir; Barcelona'da da oynadigi tek bir kotu mactan sonra da hemen gonderildi. Yani iceride basarili, ust duzey maclarda basarisiz bir kaleciydi.

Buradan varacagim sonuc, Turk futbolunun kaleci yetistirmeye uygun olmadigidir. Nasil ki Almanya'dan ve Italya'dan cok kaleci cikiyor ve mesela Brezilya'dan hic cikmiyorsa, bizim iklimimiz de Brezilya gibi buna uygun degil. Kaleci ekolu olan bir ulke degiliz.

Kalecilik, hep hata yapmamak uzerine kurulu nankor bir kurum. Orta saha oyuncusu gibi, butun mac yatip bir gol attirarak hatayi silme sansiniz yok; tersine 10 top cikartip 1 ters gol yerseniz basarisiz kabul edilebilirsiniz.

O yuzden kalecilik cok disipliner, kendine surekli bakmayi gerektiren, bir okuldan gelen bir adamin basarili olmasi daha muhtemel bir mevki. Salt yetenekle olmaz. Kalecinin psikolojisi de diger pozisyondaki oyunculara gore daha saglam olmali.

Ben Orkun'un veya Aykut'tan hangisinin daha iyi kaleci oldugunu bilmiyorum, bana da Orkun daha refleksleri saglam ve konsantrasyonu daha yuksek gibi geliyor. Ama bu benim gorusum.

Ne var ki Avrupa'da yuksek duzeyde futbol gerektiren maclarda (iyi secilmis) yabanci kalecinin daha faydali olacagini dusunuyorum.

Ama bence, bizde yetismiyor.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Kaleci konusu konusulurken benim aklim Galatasaray'in eski kalecilerine gitti, arada atlamalarim olabilir ama 70'lerden hatirladigim kadariyla :

Yasin, Nihat, Kayganic (3-4 mac oynayip trafik kazasinda vefat etmisti), Malik, Eser, Haydar, Simovic, Hayrettin, Nezihi, Stauce, Friedel, Taffarel, Mondragon.
Bir de arada Mehmet Duymazer, Volkam Kilimli gibi caresiz denemeler vardi. Mehmet cok az oynadi, bir Besiktas macinda Orhan Kaynak'in orta yapar gibi yapmasi sonucu ileri cikip cok kotu bir kontrpiye yemisti, ayni macta bir de frikikte elinden topu kacirinca cok kotu durumlara dusmustu. Volkan'in da fizigi kotuydu, kiloluydu, Ankara'da seyrettigim bir Gencler macinda 2 gol atmamiza ragmen onun hatalari yuzunden 3 gol yemistik. Neyse ki Taffrel geldi. Orkun da Aykut da Volkan, Mehmet'den kat kat iyi. Ben Orkun'un neden yetesiz goruldugunu hala anlamadim. Adam bir penalti yaptirdi diye hemen aforoz ediliyor. Bence moralini iyi tutar ve sabirli olursa degismez kalecimiz olur.
Post Reply