DEĞERİ BİLİNMEYEN YILDIZ AYHAN !!!

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply

Sizce Galatasaray avrupa maçlarında hangi orta saha ikilisini kullanmalıdır.?

Poll ended at Mon May 19, 2008 6:18 pm

Ayhan-M.Topal
4
27%
Linderoth-M.topal
8
53%
Barış-M.topal
0
No votes
Ayhan-Linderoth
3
20%

Total votes: 15

Yasin Gürel

DEĞERİ BİLİNMEYEN YILDIZ AYHAN !!!

Post by Yasin Gürel »

Bu takıma ilk geldiği günden beri taraftarın belkide en az sevdiği oyuncudur Ayhan (abartmıyorum) .Belki de Beşiktaş'tan sorunlu ayrılışı nedeniyle taraftar bir türlü Ayhan'a ısınamamıştır.G.Antep'ten Beşiktaş'a rekor bir transfer ücretiyle(sanırım 6.5 milyon dolar) transfer olan Ayhan Beşiktaş'ın kaybettiği bir maçtan sonra koridorda güldüğü :D gerekçesiyle GS'a satıldı.(takas edilen Ahmet'in durumunu düşünürsek müthiş bir transfer) Lucescu sayesinde defansif yönlerinide geliştirerek iki yönlü bir oyuncu oldu.Bu sezon ise yaşadığı sakatlıklar nedeniyle pek fazla etkili olamamasına rağmen Sivas maçındaki oyunuyla aslında ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu kanıtladı.Aslında bu başlığı açmamın sebebi Ayhan'a hakettiği değerin verilmemesidir.Bence gelecek sezon için güveneceğimiz bir orta saha oyuncusu varsa oda tecrübesiyle Ayhan'dır.

M.Topal'ın yaptığı defansif katkı tartışılmaz ama pas hataları özellikle avrupa maçlarında büyük sıkıntı yaratabilir.Eğer Linderoth iyileşir ve eski formunu yakalarsa tecrübesiyle M.Topal'ı kesebilir bence.Ayhan hem ofansif yetenekleriyle hem topa sert defansıyla hemde pas organizasyonundaki başarısıyla takımın vazgeçilmezidir .Taraftardan ricam Ayhan'a sahip çıkmasıdır.

Sevgilerle
SARIYLA KIRMIZIYLA ALNIMIZIN AKIYLA!!!!!
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kendi adima bu deger vermeme suclamasina katilmiyorum. Her za-
man dedigim gibi eger kadroda Ayhan varsa ve belirgin bir forumsuzlugu yoksa
ilk Ayhani yazarim 11'e, sonra digerlerini yazarim . Bunuda defalarca yazdim.

Hem defansi hemde ofansif oynayabilen oyuncu. Hizi ve yon degistirebilme ozelligi var. Aile hayati duzgun, Florya cevresinde hep jipiyle cocuklarini oraya buraya goturuken gorursunuz.
BJK ve SS stadi gibi stadlarin havasindan etkilenmeyip rakibe kafa tutan ender oyunculardan.
NO ADNANS, NO CRY !!
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Alpay Dedeoglu wrote:Kendi adima bu deger vermeme suclamasina katilmiyorum. Her za-
man dedigim gibi eger kadroda Ayhan varsa ve belirgin bir forumsuzlugu yoksa
ilk Ayhani yazarim 11'e, sonra digerlerini yazarim . Bunuda defalarca yazdim.

Hem defansi hemde ofansif oynayabilen oyuncu. Hizi ve yon degistirebilme ozelligi var. Aile hayati duzgun, Florya cevresinde hep jipiyle cocuklarini oraya buraya goturuken gorursunuz.
BJK ve SS stadi gibi stadlarin havasindan etkilenmeyip rakibe kafa tutan ender oyunculardan.
Benimkisi suçlamadan ziyade bir veryansındı aslında .Ayhan'a gerçekten çok değer veriyorum ve avrupanın büyük kulüplerinde ona benzer oyuncuların yani oyunu iki yönlü oynayabilen oyuncuların el üstünde tutulduğunu düşünüyorum ( mesela bir- iki gömlek üstün olmakla birlikte Lampard-Pirlo-Scholes-Fabregas'ı örnek verebiliriz) günümüz futbolunda artık 10 numara kalmadı Rıdvan Dilmen'in dediği gibi. Büyük takımlar 4-5-1 li savaşan , hem hücum hem defans yapan taktikleri benimsiyor (örnek arsenal , Chelsea ) Artık Ayhan tarzı oyuncular klasik 10 numaraların yerini aldı . Demek istediğim Ayhan avrupada bir çok büyük takımda oynayabilecek bir oyuncu.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Yasin Gürel wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote:
Alpay Dedeoglu wrote: Ben cok hayati olarak on libero daha dogrusu oyunun 2 yonunu oynayan mevkii icin 2 super adam olmasina ragmen gende 3. yabanci icin stoper ve On libero arasinda muallakta kalirim.
Linderoth ve Topaldan bahsediyorsun degilmi Alpay abi.
Sevgilerimle !!
Ben Ayhan hakkimda yorum yapmadim. Ama galiba son damla olmusum ister istemez poll bile acilmis.:D

Sahsi fikrim ise, ayhan; okan gibi emre gibi 4 1 2 1 2 nin sag ve solu icin bicilmis kaftandir. Ileri geri iyi oynar, oyun kurar zekidir tecrubelidir, ilk gerets doneminde burda oynamis ve cok basarili olmustur. Onun yerine arda girince. ic orta saha olmadigi icin arda, denge bozulmustur.

Kendi fikrim on libero mevkinde hem ofansif hem defansif linderothun daha iyi oldugudur.

Bana kalsa gs orta sahasi.

-----------------Linderoth------------------

--------topal-------------------ayhan--------

----- lincoln------------------------arda------------

olurdu.

Bu arada bu kadro yapma isi sampiyonlugun tadi agzinda iken sikintili gunlerden cok daha tatli oluyormus...
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Ozgur A. Boztepe wrote:
Yasin Gürel wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote: Linderoth ve Topaldan bahsediyorsun degilmi Alpay abi.
Sevgilerimle !!
Ben Ayhan hakkimda yorum yapmadim. Ama galiba son damla olmusum ister istemez poll bile acilmis.:D

Sahsi fikrim ise, ayhan; okan gibi emre gibi 4 1 2 1 2 nin sag ve solu icin bicilmis kaftandir. Ileri geri iyi oynar, oyun kurar zekidir tecrubelidir, ilk gerets doneminde burda oynamis ve cok basarili olmustur. Onun yerine arda girince. ic orta saha olmadigi icin arda, denge bozulmustur.

Kendi fikrim on libero mevkinde hem ofansif hem defansif linderothun daha iyi oldugudur.

olurdu.

Bu arada bu kadro yapma isi sampiyonlugun tadi agzinda iken sikintili gunlerden cok daha tatli oluyormus...
Bence de bu orta saha dörtlüsü iyi bir tek forvetle ( Nonda olabilir fakat yinede kaliteli bir forvet alınmalı bence ) çok sağlam defans yapan hücumda da Lincoln , Arda gibi yaratıcı oyuncularla avrupada başarılı olabilecek bir onbir.Sadece Topal-Linderoth ikilisi ofansa hiç çıkmadığından biraz atak gücü düşebilir.Buna çare olarak formda olduğu zaman Barış'ta bir alternatiftir.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Yasin Gürel wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote:
Yasin Gürel wrote: Sevgilerimle !!

olurdu.

Bence de bu orta saha dörtlüsü iyi bir tek forvetle ( Nonda olabilir fakat yinede kaliteli bir forvet alınmalı bence ) çok sağlam defans yapan hücumda da Lincoln , Arda gibi yaratıcı oyuncularla avrupada başarılı olabilecek bir onbir.Sadece Topal-Linderoth ikilisi ofansa hiç çıkmadığından biraz atak gücü düşebilir.Buna çare olarak formda olduğu zaman Barış'ta bir alternatiftir.
Zaten o yuzden linderoth'un topala cok faydasi olucagini dusunuyorum. Cunku linderoth varken topal ofansif yeteneklerini kullanabilir.
Topal gibi iki ayagiyla cok iyi sut atatn, ve attigi sutlari %80 i kaleyi tutturan bir adamin mac basi 1 sut oynamamasi lazim. Eger linderoth arkasinda olursa, topalin calim , fuleli kosulari ve sert pas ve sutlarindan daha cok yararlana biliriz.

Ayrica en geride lideroth ile kanatlara kacan arda ve lincoln'un onunce cok iyi top atabilir. Ayhanda her zaman yaptigi gibi top tutar ve arda ve lincolnu ortadan besler...

Bugun Giuly i catanina karsisinda seyrettim. Takimin her ataginda o vardi. Hala cabuk, hala zeki... Aydin hakkinda gecen hafta yaptigim analize hala sadik kalirken, Giuly nin faydali olucagini dusunuyorum. Ama 3 milyon euroya romada bir sezonda 30 mac oynuyan bir adami 31 yasinda olsada almanin zor bence.

Ayrica aydinin gs 11 inde oyniycak insiyatif ve olgunluguna ulastigini dusunuyorum.

Elmander iyi bir oyuncu ve buyuk ihtimal takimi dusucek, ama oda 10 milyon euro civari.

Aykutu son sivas maci icin suclamasamda, iyi ve tecrubeli bir kaleci bize lazim. Ayrica dogru ise van buyten'de cok iyi bir defasn oyuncusu.

Kone icin ayrilan 12 milyon duruyormu durmuyormu asil soru bu.

Ayhandan basladik, yine transfere geldik kusura bakmayin...:)
Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Yeni sezon için şöyle bir şey yaptım:

Code: Select all

Kaleci?
          (Orkun)
Uğur   Emre   Servet   H. Balta
(Ateş?)     (Bouzid)   (Volkan)
(Erkan?)
          M. Topal
           (Ayhan)
Aydın   Lincoln   Linderoth  Arda
(Barış) (Ayhan)   (Ayhan) (Ayhan)
(Okan?) (Hasan?) 

Ümit 
         (Nonda)   
Burada Ayhan benim vazgeçilmez jokerim olur. M. Topal'a, Linderoth'a, Lincoln'e ve hatta Arda'ya bir şey olursa, hiç endişelenmeden Ayhan'ı sahaya sürerim.
Ayrıca Yasin M. Topal'ın pas hatalarından bahsetmiş ama Ayhan'ın (sakatlığın da etkisiyle) geçmiş maçlardaki kritik pas hatalarını da unutmayalım.

Bu arada daha önce de 2 kez söylediğim gibi sağ kanada iki ayağını da kullanabilen kaliteli bir yabancı gerekiyor. Onun dışında ne yazıkki (Orkun ve Aykut için üzülüyorum) kaliteli bir yabancı kaleci ve Uğur ve Emre için 2 yerli yedek lazım.
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Eray Tunç wrote:Yeni sezon için şöyle bir şey yaptım:

Code: Select all

Kaleci?
          (Orkun)
Uğur   Emre   Servet   H. Balta
(Ateş?)     (Bouzid)   (Volkan)
(Erkan?)
          M. Topal
           (Ayhan)
Aydın   Lincoln   Linderoth  Arda
(Barış) (Ayhan)   (Ayhan) (Ayhan)
(Okan?) (Hasan?) 

Ümit 
         (Nonda)   
Burada Ayhan benim vazgeçilmez jokerim olur. M. Topal'a, Linderoth'a, Lincoln'e ve hatta Arda'ya bir şey olursa, hiç endişelenmeden Ayhan'ı sahaya sürerim.
Ayrıca Yasin M. Topal'ın pas hatalarından bahsetmiş ama Ayhan'ın (sakatlığın da etkisiyle) geçmiş maçlardaki kritik pas hatalarını da unutmayalım.

Bu arada daha önce de 2 kez söylediğim gibi sağ kanada iki ayağını da kullanabilen kaliteli bir yabancı gerekiyor. Onun dışında ne yazıkki (Orkun ve Aykut için üzülüyorum) kaliteli bir yabancı kaleci ve Uğur ve Emre için 2 yerli yedek lazım.
Şu konuda anlaşmamız lazım Ayhan top tekniği yüksek, arapası verebilen , şut atabilen ve sert defans yapabilen bir oyuncu .M.topal ise defansif özellikleri(top çalma,kademeye girme vb.) Ayhan' göre daha iyi olmakla beraber şutları dışında ofansif bir özelliği yok.Linderoth ise ofansif özelliği olmayan bir oyuncu ama pasları iyi. Bu durumda eğer dengeli bir ikili arıyorsak (ofansif ve defansif açıdan ) Ayhan-M.topal veya Ayhan-Linderoth ikilileri ideal gibi görünüyor.Ama hiçbir şartta Ayhan'ın yedek olmaması lazım çünkü takımın pas alışverişini sağlayan tek oyuncu Ayhan Takımı Tugay gibi yönetiyor (Sivas maçında olduğu gibi ).
Sevgilerle
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ayhan her macta Sivas performansini gostersin tabii ki basimizin ustunde yeri var ama iki mac kotu bir mac iyi kurtarmiyor.

Kotu olunca bir de kendi kendine sinirlenip abuk subuk rakibe ve hakeme satasmasi da hos degil.

Topal her macta belli bir cizigiyi tutturuyor ve o cizginin altina dusmuyor - Ayhan oyle degil - gunu gunune uymuyor - piyangodan o gun hangi Ayhan'in cikacagi supheli. Istikrarli olarak iyi oynayan oyuncular her zaman oncelikli tercih edilmelidir.

Tugay'da GS'da iken boyleydi - 2 mac kotu bir mac iyi oynardi...
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Mert Tokman wrote:Ayhan her macta Sivas performansini gostersin tabii ki basimizin ustunde yeri var ama iki mac kotu bir mac iyi kurtarmiyor.

Kotu olunca bir de kendi kendine sinirlenip abuk subuk rakibe ve hakeme satasmasi da hos degil.

Topal her macta belli bir cizigiyi tutturuyor ve o cizginin altina dusmuyor - Ayhan oyle degil - gunu gunune uymuyor - piyangodan o gun hangi Ayhan'in cikacagi supheli. Istikrarli olarak iyi oynayan oyuncular her zaman oncelikli tercih edilmelidir.

Tugay'da GS'da iken boyleydi - 2 mac kotu bir mac iyi oynardi...
Galatasaray'ın kötü oynamaya başladığı maçları hatırlayın Ayhan'ın sakat olduğu dönemlerde Galatasaray iyi oynayamıyor çünkü pas alışverişlerinde bulunacak top tekniği olan korkmadan top almaya gelen tek oyuncu Ayhan. M.topal'ı dikkatle izleyin top kullanmaya çekiniyor top defanstan çıkarken top almak istemiyor. Linderoth'da top almıyor defanstan çünkü kaptırmaktan korkuyor.Defans oyuncularıda top verecek kimse bulamayınca şişiriyorlar topu.Yani Ayhan bu takım için vazgeçilmezdir.
Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Yasin Gürel wrote: Şu konuda anlaşmamız lazım Ayhan top tekniği yüksek, arapası verebilen , şut atabilen ve sert defans yapabilen bir oyuncu .M.topal ise defansif özellikleri(top çalma,kademeye girme vb.) Ayhan' göre daha iyi olmakla beraber şutları dışında ofansif bir özelliği yok.Linderoth ise ofansif özelliği olmayan bir oyuncu ama pasları iyi. Bu durumda eğer dengeli bir ikili arıyorsak (ofansif ve defansif açıdan ) Ayhan-M.topal veya Ayhan-Linderoth ikilileri ideal gibi görünüyor.Ama hiçbir şartta Ayhan'ın yedek olmaması lazım çünkü takımın pas alışverişini sağlayan tek oyuncu Ayhan Takımı Tugay gibi yönetiyor (Sivas maçında olduğu gibi ).
Sevgilerle
Yasin Gürel wrote:Galatasaray'ın kötü oynamaya başladığı maçları hatırlayın Ayhan'ın sakat olduğu dönemlerde Galatasaray iyi oynayamıyor çünkü pas alışverişlerinde bulunacak top tekniği olan korkmadan top almaya gelen tek oyuncu Ayhan. M.topal'ı dikkatle izleyin top kullanmaya çekiniyor top defanstan çıkarken top almak istemiyor. Linderoth'da top almıyor defanstan çünkü kaptırmaktan korkuyor.Defans oyuncularıda top verecek kimse bulamayınca şişiriyorlar topu.Yani Ayhan bu takım için vazgeçilmezdir.
Hayır kardeşim Ayhan yedektir yedek kalmalıdır :D
Şaka bir tarafa ben Topal-Linderoth ikilisi olarak düşünmedim. Topal veya Linderoth'dan birisinin (Linderoth'un hücuma daha iyi katkı yapabileceğini düşündüğüm için onu öne aldım) orta sahaya daha yakın olup hem Lincoln'ün açıklarını kapatıp, iyi pas ve uzaktan şutlarla ataklara katılıp, gerektiğinde de defansif orta sahaya yardıma geldiği bir düzen düşündüm.
Diğer bir deyişle bu ikisinden biri defansif orta saha hamalı, diğeri orta saha hamalı olacak.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Burdan gene "10 numara vardır/yoktur, gereksizdir/gereklidir" tartışması çıkmaz inşallah :D

Bence yukardaki seçeneklerden biri

Ayhan-Linderoth-Topal
şeklinde olmalıydı. Tabi Ayhan ağırlıklı olarak sol-iç oynar, bu üçlü çıkarsa..

Ayhan'ın en az sevilen oyuncu olduğu düşüncesinede kesinlikle katılmıyorum. O BJK'lılar için geçerli bir düşünce.. :)
Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Ismail Gezer wrote:Burdan gene "10 numara vardır/yoktur, gereksizdir/gereklidir" tartışması çıkmaz inşallah :D

Bence yukardaki seçeneklerden biri

Ayhan-Linderoth-Topal
şeklinde olmalıydı. Tabi Ayhan ağırlıklı olarak sol-iç oynar, bu üçlü çıkarsa..

Ayhan'ın en az sevilen oyuncu olduğu düşüncesinede kesinlikle katılmıyorum. O BJK'lılar için geçerli bir düşünce.. :)
Aslında bence burdan bu tartışma çıkar :D

Mesela Lincoln önümüzdeki sezon banko oynayacağına göre tek forvet oynamalıyız demektir.Ve arkasında kimlerin oynayacağı şüpheli.Eğer M.topal-Linderoth ikilisi oynarsa atak gücümüz özellikle zor maçlarda zaafa uğrar bence çünkü M.topal her ne kadar iyi şutlar atsada teknik yönden çok zayıf bir oyuncu (bence Ayhan'la karşılaştırılamaz :D )

Bu arada tek forvetin kim olacağıda kuşkulu .Eğer Nonda olacaksa Ümite haksızlık olmazmı (Şükür'ü hiç saymıyorum) birde Necati'nin geldiğini düşünün??Günümüz fultbolunun sıkıntısı klasik 10 numaralar bence . Hani derler ya atsan atılmıyo satsan satılmıyo o hesap :D

Sevgi ve saygıyla
Post Reply