31. Hafta: FB-GS 4-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yigit Kavurmacioglu wrote: Simdi bu anons ne kadar seviyesiz olsa da, F.Bahce tribunlerinin olcusuz tepkisine mazeret olamaz ama o tribun olaylari da Polis'in yaptigi olcusuz, kadin cocuk ayrim yapmadan mudahaleye de mazeret olamaz. Cengiz diger konuda Amerika'dan filan ornek vermis ama nedense isin devamini yazmamis. Evet Amerika'da da polis'in bazen sert mudahale ettigi dogru ama onun sonucunda yapilan karsi davalarda meslek hayati biten bir suru polis, odenen milyonlarca dolar tazminatlar da var. En bilinen ornegi meshur Rodney King olayidir.

Aziz Yildirim soylemisti ya "Futbolun sadece oynanmadigini ogrendim" diye, buyuk tepki cekti ama HAKLIYDI.

Selamlar

YK
Rodney King olayi ile nasil bir baglanti kurdunuz gercekten anlamiyorum. Olaylarin goruntulerini izledim essek sudan gelene kadar dayak yiyen polis memurlari var ve polis dayanamayip olaya el koyuyor.

En son paragraf iícin diyecek sey bulamiyorum ama artik sasirmiyorum. Neyse Aziz baba haklidir diyelim biz de.
Yigit Kavurmacioglu

Post by Yigit Kavurmacioglu »

Kerem Tezic wrote:
Yigit Kavurmacioglu wrote: Simdi bu anons ne kadar seviyesiz olsa da, F.Bahce tribunlerinin olcusuz tepkisine mazeret olamaz ama o tribun olaylari da Polis'in yaptigi olcusuz, kadin cocuk ayrim yapmadan mudahaleye de mazeret olamaz. Cengiz diger konuda Amerika'dan filan ornek vermis ama nedense isin devamini yazmamis. Evet Amerika'da da polis'in bazen sert mudahale ettigi dogru ama onun sonucunda yapilan karsi davalarda meslek hayati biten bir suru polis, odenen milyonlarca dolar tazminatlar da var. En bilinen ornegi meshur Rodney King olayidir.

Aziz Yildirim soylemisti ya "Futbolun sadece oynanmadigini ogrendim" diye, buyuk tepki cekti ama HAKLIYDI.

Selamlar

YK
Rodney King olayi ile nasil bir baglanti kurdunuz gercekten anlamiyorum. Olaylarin goruntulerini izledim essek sudan gelene kadar dayak yiyen polis memurlari var ve polis dayanamayip olaya el koyuyor.

En son paragraf iícin diyecek sey bulamiyorum ama artik sasirmiyorum. Neyse Aziz baba haklidir diyelim biz de.

Sevgili Kerem,

Bence anlamak istemiyorsun gibi geliyor, Rodney King ornegi bu olaylarla birebir ornek icin vermedim, Polis ne yaparsa yapsin yanina kalmiyora ornek icin verilmistir. Daha bir suru ornekleri var.

Goruntuleri izledim demissin yani o goruntulerle Polis canim cicim derken adamlari dovuyorlar sonra polis "dayanamayip" olaya el koyuyor. Sizi White House'a basin sozcusu yapalim da su Irak savasini da aciklayiverin Bush icin yahu.

Bu arada ilk mesaji yazdiktan sonra FF aciklamasini okudum A.Gucu PFDK'ye sevkedilmis ama 10 gun suruyormus savunma vs. yani Cumartesi gunku mac icin saha kapamayi unutun derim. Tabii bu aciklama GS-FB macindaki olaylardan dolayi cezanin A.Gucu macina nasil "yetistirildigini" aciklamiyor ama o da baska.

Selamlar
YK
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ben olsam soyle cikarim;

Rustu
Onder Servet Luciano Umit
Selcuk Marco
Appiah Tuncay
Alex
Nobre

Selcuk gerektiginde Alex'in yerine oyunu yonlendirecek bir adam, Mehmet kanattan iyi giriyor ancak bence GS'i ortadan delmek daha iyi ki bu durumda Appaih, Alex, Tuncay gibi iceriye penetre edecek adamlar bosta olur.

Anelka Nobre baslarsa ilk golu atmak farz olur, olmazsa sonuc faica olur tersi durumda.
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Kerem Tezic wrote:
Savas Macun wrote: Once Deniz olayi oldu.Neden bunu daha once degilde sezon sonuna dogru yaptilar? Haklariysa neden bu kadar beklediler.
Buyuk Fenerbahce'nin onlenilemez yukselisini kesmek icin. Ben bu komployu $ip$ak sezdim hemen. :lol:
Yahu, konuyu dagitmak istemiyorum bir yandan ama, bu Deniz olayinda da, Boyyyuk Yildirim baskan ne sekilde savunuluyor merak ettim. Benim bildigim olaylarin siralamasi soyle, Savas, sana zahmet, arada atladiklarim varsa ekleyiver:
- Deniz, GB ile sozlesmesindeki bazi maddeleri hice sayarak GB'den FB'ye transfer oluyor (Burda, Fener'in transfer parasini toptan odeme gibi, ilginc "yontem"leri de var sanirim ama, ayrinti diyelim o kismina).
- GB TFF'a gidiyor, gerekli cezalarin uygulanmasi, tazminatlarinin verilmesi icin.
- FB guzel guzel, istediginde Deniz'i oynatirken, TFF agirdan aliyor , Ama sonunda GB'ni hakli buluyor, Deniz'in lisansini askiya aliyor.
- Bunun ustune FB cekler duzenliyor, ve 2. Baskan ya da o konuma benzer bir yonetici, soz veriyor Cavcav'a, tamam halledecegiz bu sorunu gibisinden.
- GB/Cavcav bunun uzerine, TFF'den sikayetlerini geri cekiyor, ve Deniz tekrar oynama hakki kazaniyor.
- Ve, bu karardan sonra, ne hikmetse (burasi yukarda sordugum savunma acisindan onemli) FB cekler uzerinde odemeyi durdurma karari aliyor. Yani GB sikayetini cekip de "kandirildiklariyla" kalakaliyor ortada.
- Yeniden TFF'ye gidiyorlar. Yine agirdan aliniyor, evet, ama burdan kimin karli, kimin zararli ciktigi bence gayet acik. Hatta, Cavcav'in federasyonun bu yavasligindan sikayetini Milliyet spor sayfasina baslik filan yapmisti.
- Ve sonunda, TFF tekrar bu konuda karar cikariyor...

Simdi, FB bu konuda gercekten hakli oldugunu (ve tazminat odememesi gerektigini) dusunse, o cekleri odemeye en bastan razi olmazdi sanirim (sirf uckagitcilik yapma niyetiyle boyle bir ise girismeyecegini varsayiyorum o noktadaki insanlarin). Eee, buna razi olduysa, tutup sonradan cekleri iptal ettirerek, sozlu de olsa, isleme konulmus anlasmayi bozup, Deniz'in durumunu tekrar kendi eliyle tehlikeye atmis olmuyor mu? Bence Federasyon'a, tesekkur etmeli, sikayetin tekrar geldigi zamanla kararin ciktigi o aradaki birkac haftada, Deniz'i kadrosunda bulundurma ozgurlugunu kendisine tanidigi icin. Bundan sikayetci olmak yerine!
Özgür
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Cengiz Akgun wrote:
Antu'yu birak bu insan kiligindaki mahluku omuz'da aralarina almi$lardi adam sanarak. Bundan iyi holigan mi olur. versinler savciliga burnundan getirsinler. Bunu da yapacak kadar yoklrsa eger dolanmasinlar ortada. Kuduz kopek bile bundan daha az tehlikeli toplum icin.
Maaalesef..Kendisinin de içinde olduğu Omuz'daki en fanatik üyenin bile yazmaya utanacağı yazı şekli..Yazık ki ne yazık..Peşinden sürüklediği insanlara da yazık..

Futbol adına söylenecek sözüm kalmadı artık..
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Kerem Tezic wrote:
Savas Macun wrote: Once Deniz olayi oldu.Neden bunu daha once degilde sezon sonuna dogru yaptilar? Haklariysa neden bu kadar beklediler.
Buyuk Fenerbahce'nin onlenilemez yukselisini kesmek icin. Ben bu komployu $ip$ak sezdim hemen. :lol:
Yahu, konuyu dagitmak istemiyorum bir yandan ama, bu Deniz olayinda da, Boyyyuk Yildirim baskan ne sekilde savunuluyor merak ettim. Benim bildigim olaylarin siralamasi soyle, Savas, sana zahmet, arada atladiklarim varsa ekleyiver:
- Deniz, GB ile sozlesmesindeki bazi maddeleri hice sayarak GB'den FB'ye transfer oluyor (Burda, Fener'in transfer parasini toptan odeme gibi, ilginc "yontem"leri de var sanirim ama, ayrinti diyelim o kismina).
- GB TFF'a gidiyor, gerekli cezalarin uygulanmasi, tazminatlarinin verilmesi icin.
- FB guzel guzel, istediginde Deniz'i oynatirken, TFF agirdan aliyor , Ama sonunda GB'ni hakli buluyor, Deniz'in lisansini askiya aliyor.
- Bunun ustune FB cekler duzenliyor, ve 2. Baskan ya da o konuma benzer bir yonetici, soz veriyor Cavcav'a, tamam halledecegiz bu sorunu gibisinden.
- GB/Cavcav bunun uzerine, TFF'den sikayetlerini geri cekiyor, ve Deniz tekrar oynama hakki kazaniyor.
- Ve, bu karardan sonra, ne hikmetse (burasi yukarda sordugum savunma acisindan onemli) FB cekler uzerinde odemeyi durdurma karari aliyor. Yani GB sikayetini cekip de "kandirildiklariyla" kalakaliyor ortada.
- Yeniden TFF'ye gidiyorlar. Yine agirdan aliniyor, evet, ama burdan kimin karli, kimin zararli ciktigi bence gayet acik. Hatta, Cavcav'in federasyonun bu yavasligindan sikayetini Milliyet spor sayfasina baslik filan yapmisti.
- Ve sonunda, TFF tekrar bu konuda karar cikariyor...

Simdi, FB bu konuda gercekten hakli oldugunu (ve tazminat odememesi gerektigini) dusunse, o cekleri odemeye en bastan razi olmazdi sanirim (sirf uckagitcilik yapma niyetiyle boyle bir ise girismeyecegini varsayiyorum o noktadaki insanlarin). Eee, buna razi olduysa, tutup sonradan cekleri iptal ettirerek, sozlu de olsa, isleme konulmus anlasmayi bozup, Deniz'in durumunu tekrar kendi eliyle tehlikeye atmis olmuyor mu? Bence Federasyon'a, tesekkur etmeli, sikayetin tekrar geldigi zamanla kararin ciktigi o aradaki birkac haftada, Deniz'i kadrosunda bulundurma ozgurlugunu kendisine tanidigi icin. Bundan sikayetci olmak yerine!
Ozgur,

Eksiklik var dediklerinde ki zaten parantezde belirtmissin.Ortada soyle bir karmasa var, oncelikle hata FB yonetiminin soyle ki, sen olayi settle etmissin artik donusu yok, bu etik degil, ama tabii Cavcav'in aciklamalari ve camiayi hedef alan sozlerinden dolayi AY muhtemelen olayi gurur meselesi yapti ve it dalasina gidildi.

Herneyse GB kendi imzasiyla TFF hakkindan vazgectigini soyleyen bir belge veriyor (I.C agzindan), sonra Yargitay karari bozuyor Deniz'in lehine bunun uzerinede FB cekleri durduruyor.

Benim takip ettigim kadariyla olay bu.

Selamlar
Savas
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

gerets'in orta alan kurgusunda fazla degisiklik yapacagini sanmiyorum zorunluluk haricinde. hasan-saidou-ilic-ayhan dortlusunden vazgecmeyecektir, ve bence de dogrusu budur. saidou'nun bu hafta sdaha iyi olacagini dusunuyorum. rize karsisinda mac eksikligi nedeniyle olagan performansindan uzakti. hic riske girmek istemediginden neredeyse tum toplari yana veya geriye kullandi. ama bu takimin orta sahasinin iyi bir saidouya her zaman ihtiyaci var.

defansta sol bek mevkisinde ergun yerine ferhati kullanabilir. yanilmiyorsam, rize maci sonrasi son haftalarda tecrubeli isimleri tercih etmesi uzerine sorulmus bir soruya cevaben fenerbahce macinda bu degisebilir demisti.

song oynarsa defansin cok rahatlayacagini dusunuyorum. emre ve tomas oynamak zorunda kalirsa o zaman risk buyuk. zira iki futbolcu da olmadik anlarda olmadik hatalar yapabiliyorlar.

tomas'in kafa topuna cikislari icin ayri bir paragraf acmak istiyorum. kupa maclarinda, tomas-nobre kafa topu mucadelelerin neredeyse tamaminda tomas nobrenin omzuna kolunu atarak cikti ve hakemler bunlarin coguna faul caldi. bu atislardan birinde de gol yedik. (yanilmiyorsam asy'deki mactaki ikinci fener golu.) takimdaki teknik sorumlulardan birisi umarim bunu farketmistir ve tomas'i uyarir. hic geregi yokken, fener'in en tehlikeli silahinin acik hedefi haline getiriyor galatasaray kalesini.

hucumda da en buyuk zaafimiz maalesef haftalardir suregelen necati'nin kotu performansi. gerets'in yine necatiyle sahaya cikacagini dusunuyorum. insallah necati bu macta kotu gidisata bir ara verir diye umut etmekten baska caremiz yok. ilk buldugu pozisyonu gole cevirirse, uzerinde baskinin da kalkacagina inaniyorum. ama necati'nin sorunu gol kacirmaktan daha da buyuk. eskiden sirti donuk top alir, adam gecer, sut atar, dribling yapardi. simdi bunlarin hicbirini yapamiyor.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yigit Kavurmacioglu wrote: En bilinen ornegi meshur Rodney King olayidir. Polis'in gorevi gelene gidene girismek degildir, sucsuzlara zarar gelmeden suclulara mudahale etmektir.
Bu forumda da "En Tarafsiz Taraftar Egri Bodik" (eski Firt dergisi mudavimleri hatirlar :) )Hincal Uluc pirinizin isim babaligini yaptigi Fenerli Medya tabiri kullanildi bir cok kereler ama herhalde Telegol'un muthis bir zamanlamayla bir haftadir reklamini yaptigi ve sonra aniden ortadan kaybolan "Sikeci Antrenor Dosyasi" ni nasil Fenerli Medyaya bagliyacaginizi cok merak ediyorum. Bu ulkede biraz adalet olsa o program yapimcisindan cok buyuk hesap sorulur ama nerde.

....
YK
Rodney King polise el kaldirmami$ti. Ama polis bunu iddia ederek tutuklanmaya $iddet ile kar$i koydu diye copladiklarini soylemi$ ama sonradan ele gecen video'dan olayin alakasi olmadigi gorulmu$tu. Ortada polise el kaldiran bir guruh var ve bir polis memurunu dovmeye ba$liyorlar. Hadi Almanyada kalkin bir polis memurnu dovmeye kalkin bakin ne yapiyorlar Almanlar size. Amerikada boyle olsun bak bakalim ne oluyor ve kurunun yaninda ne ya$ta yaniyor. Ondan sonra git istedigin kadar ben sucsuzdum bana sucsuz vurdular de. Amerikada Vietnam zamaninda University of Wisconson'da ogrenci olaylarinda olanlar ve Kent universitesinde ustune ate$ acilan ve oldurulen ogrenciler var. Bak bakalim bu olaya kari$an polisin hangisi hangi sucla sonradan yargilanmi$ ya da tazminat odemi$ ya da gorevden el cektirilmi$. Kanunun gectigi yerde amme hizmeti goren polise el kaldirtmazlar. Kaldiran oldu mu da boyle guruh halinde hadi bakalim bu muydu yoksa $u mu idi diye olay aninda ayirt etmezler. Bok yoluna gittigin ile kalirsin. Benim soyledigim budur. Degilse sucsuz insanin caninin yanmasini onayladigimdan degil. Orada polisin yerinde kim olsa arkada$i ya da arkada$larinin canini tehlikede gordugunde o $ekilde olaya giri$ir. Dunyanin medeni denilen bir cok yerinde de durum bu.

Ikincisi olaya sebeb diye ortaya atilan ortada kesinlikle kufur ve hakaret olmadan anons ise pes birader. Sadece yendikleri FB'ye $ampiyon olmazsin denilmi$. Ne var bunda gozu donup kuduracak. Bu senin icin de kendini kaybedip ortaligi kasip kavurmak icin sebeb ise acikca soyleki bileyim. Ben ne soyleyecegimi bilemiyorum. Tahrik konusunda artik bu hayvanlara hayvan demesini ogrenin derim ben size once. Yenmek kadar yenilmesinide ogrenecek bu mahluklar. Rengi takimi ne olursa olsun. Bak mini etek giyeni gorunce de ayi demek beni istiyor diyerek tahrik olup kadinin kizin irzina geciyor. Artik hangi devirde ya$iyoruz birader. Ne varmi$ FB $ampiyon olmazsin demekte. Daha neler. Birakin bin bir turlu emsal gosterip Ankara kayseri macini filan olayi yum$atmak icin. Mac bitmi$ FB'liler "olmazsin $ampiyon" diyerek rakiblerini ugurlamayi hakaret sayip orada Denizli taraftarina giri$ip sonra ayirmaya cali$an polisi dovmu$. Eee artik polis fena giri$ti kadini kisragi ayirmali idi demenin alemi yok.

Bu arada Kerem'in astigi yazinin sahibini sen de taniyorsun. Bu kuduran a$agilik mahluku Omuz'dan bildigini biliyorum. Bak ne guzel alenen yazmi$ ve yiyecegi bokun yarisi aklinda yok bu Cumartesi gunu. Kendisine yahu ne yapiyorsun arkada$ diyebilecek kac ki$i var. Sen diyebildin mi mesela? Yoksa o da bu tahrik olanlardan mi diyorsun.

Ha bir de hala bu Aziz Yildirim derdindesiniz? Neresi hakli bu adamin. Yaptiklari ortada. Olmu$ anama kufur ediliyor diye bir aglamadigi kaldigi halde FB-BJK basket macinda BJK ba$kanina kufur yagarken ne$e ile etrafina gulucuk dagitip takimini ve taraftarini alki$ladigini gormediniz mi Sava$'la. Yoksa ben bu sene biz olamadik o zaman GS $ampiyon olsun istiyorum dedi diye hak etti diyenlerden misiniz? Ben bu lafi etmesi ona yaki$mi$ ya da yaki$mami$ tarti$masinda degilim. Madem kufur edilmez ayip oluyor diyorsun arkasinda duracan. Nana gibi kivirip ben kar$i ciktim yaptirmiyorum dersen basket salonu gibi Saracoglunun 10 da biri bir yerde pur ne$e gulerek olayadan duydugu memnuniyeti yansitir isen adama kufur ederler hix itiraz etmesin. Kendine olunca aglasin zirlasin ama el atinda yaptirip ya da yapanlara arka ciksin. Yok oyle yagma. Yalanci $abandan farki kalmadi. Hala bu adam karakter sahibi e haklidir filan diyebiliyorsunuz ben ona yaniyorum.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Apr 17, 2006 9:48 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ersun Yanalın son maçta -kendi alışkanlıklarınında dışında olarak- yaptığı en önemli şey saçma faul taktiğinden vazgeçmesiydi. Anlatılanlara göre takımı maç boyu 14 faul yapmış! Gerçi 2'si golle sonuçlandı ama yinede Ersun Yanal standartlarının çok altında bir faul sayısı!

Bizimkilerinde bunu kafalarına sokmaları lazım! Bu adamlar aynı şekilde herkese gol atıyorlar! Mancesetre'ada attılar bizede attılar! Bu konuda azami dikkat edilmesi lazım.

Yinede 2 gol yeriz gibime geliyor. Buna karşılık verebilecek miyiz? Asıl mesele bu!
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Savas Macun wrote:
Elma ile Armut karismis gene.

Nasil ki ben sen ve senin gibileri, holiganlarin veya katil ruhlu insanlarin yaptiklarindan dolayi sectigin takimi, inandigin camianin felsefesini potansiyel ruh hastasi veya abused gormuyorsam, nasil ki ben SS stadinda yapilanlari Hitler'in Almanyasinda yapilanlarla bir tutan sakat dusuncleri insanlarla seni ve senin gibileri bir tutmuyorsam seninde senin ve senin gibi karsi dusuncede olan cogunlugu bir tutmaya hakkin yok.
Savas kardesim, birincisi azinlik cogunluk konusuna katilamayacagim. Su Kerem'in yolladigi linke baktigimda 500 kusur insan foruma baglanmisti. O anlik rakam bu. Bunu 24 saate yaydiginda o forumu her gun yuzbinlerce insanin izledigini varsaymak mumkun. Soyle bir baktim yazilara, hepsi ayni. Bir tane baslik acilmis "arkadaslar sakin olalim yanlis yapiyoruz" seklinde. O da altlarda diplerde, gelen cevaplar da yazani afaroz edecek sekilde. Bu azinliksa, cogunluk nerede arkadasim? Binlerce militana emir veriliyor, "ilk GSliyi gordugun yerde gebert" diye. Bu ulkede ruh hastasi dolu, egitimsiz cahil dolu, alkolik dolu, nufusun cogunlugu genc 25 yas alti. Bu ne sorumsuzluktur ?!! Buna nasil izin verilir? Bu yazilari silmeyen, yazani atmayan forum yoneticisi de ayni dusunuyor demektir. Hani hangisi azinlik aciklayiver lutfen.

Ikincisi nedenlerini sebeplerini aciklayacagina, ilk once yanlis oldugunu, kinadigini soylemen gerekmiyor mu? Bu senin arkadasin da, abin de, baban da, takimin da olsa yanlis. Bu butun duzenlerde, buyuk dinlerde, felsefelerde boyledir. Yanlisla dogruyu ayirmak, hosuna gitmese de erdemdir. Ona bakarsan herkesin bir nedeni var. Binlerce insana kiyan da bir sebepten yapiyor, belki cennete gidecegine inaniyor, hatta milyonlarca insana kiyan cikip kitap bile yazabiliyor (mein kampf).

Gandhi'ye sormuslar insanliga vereceginiz bir mesaj var mi diye. Adam "Benim insanliga ogretecek yeni hic bir seyim yok. Siddetten kacinmanin gucu su gordugunuz tepeler kadar eskidir." demis.

Yigit wrote: Aziz Yildirim soylemisti ya "Futbolun sadece oynanmadigini ogrendim" diye, buyuk tepki cekti ama HAKLIYDI.
Yazik guzel bir yaziyi son cumleyle berbat etmissin... Yani futbolda saha disindaki hersey mubah oyle mi? Rakip yapiyorsa, sen de yapman lazim degil mi?

Ozan Ersoy
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote: Ikincisi olaya sebeb diye ortaya atilan ortada kesinlikle kufur ve hakaret olmadan anons ise pes birader. Sadece yendikleri FB'ye $ampiyon olmazsin denilmi$.
is o kadar basit ya da masum degil. yani ben size soyle diyeyim, o andavalin bir tek "ibne fenerbahce olamazsin sampiyon" tezahuratini alenen soylemedigi kaldi. ibne yerine laylay dedi. herhalde oradaki laylayin ne anlama geldigini mutfakta pilav yaparken goz ucuyla da olsa mac seyretmis olan ev hanimlari bile bilir. nitekim staddaki manisali taraftarlar da biliyorlardi.

yalniz, orada fener tribunundekiler acisindan da olay o kadar masum degil. bence melih sendil'in olayi tek bu anonsa baglamasiyla ve lig tv'nin olaylari malesef bizlere detayli sekliyle ulastiramamasiyla, belki o an stadda olanlar disinda pek kimsenin ogrenemeyecegi seyler yasandigi besbelli. evet, ota boka bu derece tahrik olunur olunmaz bunun tartismasi bir yana, o fener tribunundeki insanlari polise boylesine saldirtan, hatta kendi aralarinda kavgaya tutusturan baska seyler vardir muhakkak. hadi bize aktarilan itibariyle olaylarin soyle gelistigini varsayalim:

bu anonsa tahrik olan fener tribunleri koltuklari kirip atmaya basladilar. sonra polis bunlara dalinca arbede cikti.

bana pek tatminkar gelmiyor bu. cunku zaten pek cok macta daha once de yasanan sey koltuk kirma. polis boyle durumlarda yalinkilic dalmiyor tribunlere. burada muhakkak baska seyler olmali. mesela benim aklima takilan bir goruntu var. polis, uzerinde kahverengi mont olan bir adami tribundeki arbededen ayirmis. adam yedigi darbelerden et-kemik yiginina donmus, ayakta duramiyor. polisler olaydan ayirmislar, sahaya yatirmislar adami. adamin montunun altinda, kirmizili-beyazli bir giysi var. forma mi gomlek mi anlayamadim. acaba o fener tribunune girmis bir manisali olabilir mi diye aklima takiliyor.

bunlar benim olayin perde arkasiyla ilgili kuskularim tabi. kuskularimda hakli da olabilirim haksiz da. ama bir anonsun bu kadar taraftari taraftarla, taraftari polisle kavgaya dusurecegi benim aklima yatmiyor pek.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote:
Cengiz Akgun wrote: Ikincisi olaya sebeb diye ortaya atilan ortada kesinlikle kufur ve hakaret olmadan anons ise pes birader. Sadece yendikleri FB'ye $ampiyon olmazsin denilmi$.
is o kadar basit ya da masum degil. yani ben size soyle diyeyim, o andavalin bir tek "ibne fenerbahce olamazsin sampiyon" tezahuratini alenen soylemedigi kaldi. ibne yerine laylay dedi. herhalde oradaki laylayin ne anlama geldigini mutfakta pilav yaparken goz ucuyla da olsa mac seyretmis olan ev hanimlari bile bilir. nitekim staddaki manisali taraftarlar da biliyorlardi.
Ben Kerem'in verdigi linkten izledim. Sonrada basinda okuduklarima gore konu$uyorum. Melih $endil denen avanak FB ile ile alay edilen anons diyor. Agzindan tek bir kufur edildi ya da edilmek istendi lafi duymadim ben. Sadece Dunya'nin hicbir yerinde bu $ekilde anons yapilmaz diyor sanki dunyadan haberi varmi$ gibi salak. Amerikada futbol ve beyzbol stadlari, basket ve hokey arenalarinda muzikle beraber 'We will we will rock you" diye calarlar herkes bir agizdan soyler. Amerikada pilav pi$iren hanimlarda "rock" ile ayni Turkiyedeklerin "lay lay lom" ile ne denildigini bilirler o ses bense$mesi olayi ile. Bilmem anlatabildim mi? Kimseyi gordun mu bu derece tahrik olup onu bunu dovmeye kalkacak. Reggie Miller Knicks'in mabedi denen Madison Square Garden'da son 8 saniyede 5 sayi atarak $ampiyonluga gidecek bir takimin onunu kestikten sonra seyirciye ve kameraya donup elleri ile bogazini sikip "nasil boguldunuz" dedi. New York gibi 70 bucuk ulkenin kari$ip bir kap yemek oldugu yerde bile kimsenin sahaya atladigini gordun mu Reggie'ye bir araba sopa cekmek icin. Bunlarda insan be. Ayni Dunyada ya$iyoruz. Yeter artik bu capulcunun arkasina gecip bunlara hak vererek gelecegimizi karartmalarina kulp bulunmasi.

Hiyar olmak kolay degil elbette. Eline her mikrofonu alan TV'nin ba$inda. Manisa da bir susak bulmu$ animasyon (bu da sunturlu sozcuktur turkceye giren) yaptiracak. Bunlar animasyon degil animalsiyon. Ha ararsan boyle tahrik olacak $eyler cok bulursun Fatih. Yeter ki ara.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Apr 17, 2006 10:48 pm, edited 4 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Türker Aslan, Sanem Altanın programında konuk şu an. Dediklerini yazayım diye düşündüm ama baktım bazı şeyleri atlamışım, vazgeçtim. Benim anladığım FB bu konuda komik davranıyor. Deniz Barış diyorki "Benim bu durumumdan FB'nin haberi vardı, hallederiz dediler" FB demişki"Biz futbolcunun 2006 yılı için bütün alacaklarını ödedik, o halletsin" :) Gibisinden şeyler. Yarın VATAN gazetesinde hepsi çıkar. Yarım yamalak yazmak istemiyorum. Fenerli arkadaşlar dikkatle okusun.. Neyi savunduklarını bilsinler en azından.. :)
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Cengiz Akgun wrote:
Yigit Kavurmacioglu wrote: En bilinen ornegi meshur Rodney King olayidir. Polis'in gorevi gelene gidene girismek degildir, sucsuzlara zarar gelmeden suclulara mudahale etmektir.
Bu forumda da "En Tarafsiz Taraftar Egri Bodik" (eski Firt dergisi mudavimleri hatirlar :) )Hincal Uluc pirinizin isim babaligini yaptigi Fenerli Medya tabiri kullanildi bir cok kereler ama herhalde Telegol'un muthis bir zamanlamayla bir haftadir reklamini yaptigi ve sonra aniden ortadan kaybolan "Sikeci Antrenor Dosyasi" ni nasil Fenerli Medyaya bagliyacaginizi cok merak ediyorum. Bu ulkede biraz adalet olsa o program yapimcisindan cok buyuk hesap sorulur ama nerde.

....
YK
Rodney King polise el kaldirmami$ti. Ama polis bunu iddia ederek tutuklanmaya $iddet ile kar$i koydu diye copladiklarini soylemi$ ama sonradan ele gecen video'dan olayin alakasi olmadigi gorulmu$tu. Ortada polise el kaldiran bir guruh var ve bir polis memurunu dovmeye ba$liyorlar. Hadi Almanyada kalkin bir polis memurnu dovmeye kalkin bakin ne yapiyorlar Almanlar size. Amerikada boyle olsun bak bakalim ne oluyor ve kurunun yaninda ne ya$ta yaniyor. Ondan sonra git istedigin kadar ben sucsuzdum bana sucsuz vurdular de. Amerikada Vietnam zamaninda University of Wisconson'da ogrenci olaylarinda olanlar ve Kent universitesinde ustune ate$ acilan ve oldurulen ogrenciler var. Bak bakalim bu olaya kari$an polisin hangisi hangi sucla sonradan yargilanmi$ ya da tazminat odemi$ ya da gorevden el cektirilmi$. Kanunun gectigi yerde amme hizmeti goren polise el kaldirtmazlar. Kaldiran oldu mu da boyle guruh halinde hadi bakalim bu muydu yoksa $u mu idi diye olay aninda ayirt etmezler. Bok yoluna gittigin ile kalirsin. Benim soyledigim budur. Degilse sucsuz insanin caninin yanmasini onayladigimdan degil. Orada polisin yerinde kim olsa arkada$i ya da arkada$larinin canini tehlikede gordugunde o $ekilde olaya giri$ir. Dunyanin medeni denilen bir cok yerinde de durum bu.

Ikincisi olaya sebeb diye ortaya atilan ortada kesinlikle kufur ve hakaret olmadan anons ise pes birader. Sadece yendikleri FB'ye $ampiyon olmazsin denilmi$. Ne var bunda gozu donup kuduracak. Bu senin icin de kendini kaybedip ortaligi kasip kavurmak icin sebeb ise acikca soyleki bileyim. Ben ne soyleyecegimi bilemiyorum. Tahrik konusunda artik bu hayvanlara hayvan demesini ogrenin derim ben size once. Yenmek kadar yenilmesinide ogrenecek bu mahluklar. Rengi takimi ne olursa olsun. Bak mini etek giyeni gorunce de ayi demek beni istiyor diyerek tahrik olup kadinin kizin irzina geciyor. Artik hangi devirde ya$iyoruz birader. Ne varmi$ FB $ampiyon olmazsin demekte. Daha neler. Birakin bin bir turlu emsal gosterip Ankara kayseri macini filan olayi yum$atmak icin. Mac bitmi$ FB'liler "olmazsin $ampiyon" diyerek rakiblerini ugurlamayi hakaret sayip orada Denizli taraftarina giri$ip sonra ayirmaya cali$an polisi dovmu$. Eee artik polis fena giri$ti kadini kisragi ayirmali idi demenin alemi yok.

Bu arada Kerem'in astigi yazinin sahibini sen de taniyorsun. Bu kuduran a$agilik mahluku Omuz'dan bildigini biliyorum. Bak ne guzel alenen yazmi$ ve yiyecegi bokun yarisi aklinda yok bu Cumartesi gunu. Kendisine yahu ne yapiyorsun arkada$ diyebilecek kac ki$i var. Sen diyebildin mi mesela? Yoksa o da bu tahrik olanlardan mi diyorsun.

Ha bir de hala bu Aziz Yildirim derdindesiniz? Neresi hakli bu adamin. Yaptiklari ortada. Olmu$ anama kufur ediliyor diye bir aglamadigi kaldigi halde FB-BJK basket macinda BJK ba$kanina kufur yagarken ne$e ile etrafina gulucuk dagitip takimini ve taraftarini alki$ladigini gormediniz mi Sava$'la. Yoksa ben bu sene biz olamadik o zaman GS $ampiyon olsun istiyorum dedi diye hak etti diyenlerden misiniz? Ben bu lafi etmesi ona yaki$mi$ ya da yaki$mami$ tarti$masinda degilim. Madem kufur edilmez ayip oluyor diyorsun arkasinda duracan. Nana gibi kivirip ben kar$i ciktim yaptirmiyorum dersen basket salonu gibi Saracoglunun 10 da biri bir yerde pur ne$e gulerek olayadan duydugu memnuniyeti yansitir isen adama kufur ederler hix itiraz etmesin. Kendine olunca aglasin zirlasin ama el atinda yaptirip ya da yapanlara arka ciksin. Yok oyle yagma. Yalanci $abandan farki kalmadi. Hala bu adam karakter sahibi e haklidir filan diyebiliyorsunuz ben ona yaniyorum.
Anons ve Polis konusunda ben diyecegimi soyledim, gene tekrar ediyorum o anonsla tahrik olup bunun kat ve kat fazlasini kendis sahasinda goren oldu.Polis de masum degildir.Elbette bunu tahrik unsuru olarak kullanacak lobi calismasi icinde olacaklar var tipki GS'in kendi sahasinda olanlari unutmus gibi aynisini bu haftaki mac icin yapanlar oldugu gibi.

Gelelim basket macina asagida bold sekilde bugunku Milliyet'den haberi geciyorum; ne derece dogru tartisilir.

Protokol krizi

Fenerbahçeli yöneticiler, protokol tribününün önüne polisin konuşlandırılmasına tepki göstererek, Akatlar Kültür ve Spor Kompleksi'nde bunun yapılmadığını iddia ettiler. Başkan Yıldırım, emniyet yetkilileriyle konuşarak polisin pota arkası bölümüne alınmasını istedi. Ancak bir sonuca ulaşamadı.

Yüksek gerilim

Abdi İpekçi Spor Salonu'nu dolduran altı bin Fenerbahçe taraftarı Manisa maçı sonrası çıkan olayları protesto etti. Tribünlere "O coplar 25 milyonaydı" şeklinde pankart açıldı.
Taraftarlar, hafta içi şampiyonluk konusunda yaptığı açıklamalarla gündeme damgasını vuran Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'e de tepki gösterdi. Siyah-beyazlı kulüp aleyhine yapılan tezahüratlara Başkan Aziz Yıldırım müdahale ettiyse de Fenerbahçeli seyirciler uyarıları dinlemedi.
Taraftarların daha maçın başında hakemlere tepkiler vermesi dikkat çekti. 4. dakika dolmadan sahaya pet şişe ve maytaplar atıldı. Fenerbahçe Kulübü Şube Direktörü Nedim Karakaş, tribünleri yabancı madde atmamaları yönünde sert şekilde uyardı.

Seyircinin isyanı
Maçın bitiş düdüğü sonrası galibiyeti coşkulu bir şekilde kutlamak isteyen Fenerbahçeli seyircilere bu kez polisin beklenmedik müdahalesi geldi. Güvenlik güçleri pota arkası tribünündeki taraftarları biber gazı ile geri püskürtürken, bazı taraftarların ezilme tehlikesi geçirdiği gözlendi. Bu arada Beşiktaş'ın guardı Kerem, 11. dakikada aldığı dirsek darbesi sonucu sakatlanınca maçı tamamlayamadı.

Seninle AY konusunda cok tartisma yaptik, ikimizin de fikri degisecek degil,ancak benim kaldiramadigim olay bir insana karsi bu kadar nefret duyulmasi, yeri geldiginde sen Emre Asik'i takima alanin eli kirilsin diyorsun sinirinden o da futbolcusunu tartaklamay kalkan ozel guvenlik gorevlisine kafani kopartirim diyor, $eklen arada ne fark allahaskina?

Selamlar
Savas
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Savas Macun wrote: ..
Seninle AY konusunda cok tartisma yaptik, ikimizin de fikri degisecek degil,ancak benim kaldiramadigim olay bir insana karsi bu kadar nefret duyulmasi, yeri geldiginde sen Emre Asik'i takima alanin eli kirilsin diyorsun sinirinden o da futbolcusunu tartaklamay kalkan ozel guvenlik gorevlisine kafani kopartirim diyor, $eklen arada ne fark allahaskina?

Selamlar
Savas
Benimki mecazi anlamda bir soz. Allahindan bulsun babindan. Kimseyi tehdit filan etmiyorum. Kimseyi gidin kimse bulun elini kirin filan da demiyorum.

Ama yeri gelince Aziz bey kafada kopartir kolda. Buna da muktedir sallamiyor adim gibi biliyorum. O da zaten cekinmeden soyluyor.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply